Lenovo G510 - jak przełączać karty graficzne?

Jak już wiadomo, mam Lenovo G510. Ma on dwie karty graficzne. Zintegrowaną Intela i dedykowaną AMD.

W menadżerze sterowników widnieje:

Mened_er_sterownik_w_001.jpg

Brak tak jednak karty Intela. Z kolei w informacjach o systemie widnieje:

Informacje_o_systemie_002.jpg

Tutaj brak jednak karty AMD… Tak więc, czy na pewno działa przełączanie, albo czy można robić to samemu? Jeśli tak, to jak?

Menedżer sterowników nie służy do przełączania kart, tylko do instalacji zamkniętych/otwartych sterowników. Karty Intela tam nie masz, bo nie istnieją zamknięte sterowniki Intela - są tylko otwarte. Zainstaluj zamknięte sterowniki AMD, to dostaniesz panel kontrolny, w którym będziesz mógł przełączać pomiędzy tymi kartami.

A jeśli chce zamknięte, to wystarczy je zainstalować? TUTAJ poradzono mi wiele zachodu i kombinowania. Ale, kiedy zrobiłem to co podałeś wyżej, wszystko wyświetliło się prawie tak jak podałeś. Nieco inne nazwy, ale zero informacji o błędach. Co więc robić, żeby jednak mieć zamknięte i działało jak należy?

No to tak, jeżeli chcesz zamknięte, to musisz je zainstalować. Najprościej przez menedżer sterowników, który masz na screenie, tam poprostu wybierasz zamknięty sterownik do grafiki.

@dragon321 A wiesz może jak dodać ten parametr w konfiguracji bez grub’a? Np. rEFInd.

Chyba nie skorzystam z grafiki Radeona, a przynajmniej nie z zamkniętych sterowników. Próbowałem zainstalować dwa razy i niestety za każdym razem wywaliło X’y. Dobrze, że można skorzystać z netu na smartfonie, żeby wklepać polecenia “ratunkowe” jeśli nie zna się ich na pamięć. Dragon321,  gdzie będą zapisane logi z tego “wypadku” może tam jest coś, co pomoże? Podaj lokalizację, bo ja niestety nie zapisałem i nie jestem w stanie ich odczytać. Oczywiście podam je tutaj. :wink:

Znalazłem log. Dostępny tutaj: Kliknij

Logi wrzucaj lepiej na strony typu wklej.org. Pokaż jeszcze wynik polecenia:

oraz co się dzieje, jak wpiszesz polecenie:

?

Niestety, w międzyczasie zmieniłem system na Antergos, więc muszę zaczynać od nowa niejako, bo pewno nie wszystkie polecenia będą działały. Obecnie nie mam sterowników, prócz otwartych, więc, jeśli to dla Ciebie nie jest problemem, prosiłbym o pomoc w dojściu do działającej zmiany kart. Bardzo proszę. Podam co trzeba, ale tak jak mówię, mam już inny system. 

Antergos opiera się na Archu z tego co widzę, więc poprostu użyj wiki Archa:

A nie ma jakiejś latwiejszej metody? Nie, żeby to co opisane było niewiadomo jak trudne, ale… powiem szczerze, nie wszystko zrozumialem, a nie chciał bym na nowo instalować systemu jakby coś poszło nie tak. Na Mincie nie zainstalował się poprawnie zarówno fglrx jak i fglrx-updates więc i tutaj mogą być problemy??? 

Może i jest na twojej dystrybucji, ale ja tak instaluje na Archu i nie ma problemów. Innego sposobu nie znam. Co do sterowników na Mincie, to powiem, że ja też dziwnym trafem miałem tam problemy(nie na Mint, a na Ubuntu, a Mint opiera się na nim) - zainstalowane sterowniki jakoś nie chciały działać, na Archu zero problemów.

Dobrze. Rozumiem, że to na 100% aktywuje kartę dedykowaną? 

Przeczytaj dokładnie  wpis na wiki, to dowiesz się jak. Bardzo ładnie i szczegółowo opisali wszystko - między innymi możesz pokazać wynik komend, o które prosił dragon321. 

@sir_lucjan proszę:

Nie zauważyłeś? Popatrz jeszcze raz na wynik polecenia glxinfo | grep “OpenGL renderer”. Za pierwszym razem dostałeś:

OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile

czyli karta Intel. Jak dodałeś DRI_PRIME=1 to wtedy zwróciło ci to:

OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD HAINAN (DRM 2.43.0, LLVM 3.7.0)

 

Po dodaniu DRI_PRIME=1 uruchomiłeś aplikację na karcie Radeon, na co wyraźnie wskazuje wyjście. Jak nie wierzysz, to zrób to samo z glxgears. Najpierw normalnie, bez DRI_PRIME i śledź wyjście konsoli. Powinieneś mieć nie więcej niż 100FPS. Wyłącz ją i uruchom ponownie, ale z parametrem DRI_PRIME=1(czyli w konsoli wpisz tak: DRI_PRIME=1 glxgears). Teraz powinieneś uzyskać sporo ponad 1000FPS(tak jest przynajmniej u mnie), czyli będziesz działał na karcie Radeon. Pamiętaj, aby DRI_PRIME=1 działało to musisz wpisać to polecenie:

xrandr --setprovideroffloadsink radeon Intel

Pamiętaj, że po restarcie komputera od nowa musisz je wpisać, wiec proponuje dać ci je do autostartu. Ono nic nie zwraca jakbyś się pytał. I o to właśnie chodzi w przełączaniu kart na otwartych sterownikach. Jak chcesz uruchomić aplikację na karcie Radeon, to poprostu musisz ją uruchomić z parametrem DRI_PRIME=1.

Ok, powoli się już wszystko wyjaśnia. Nurtuje mnie jednak to, jak dodać to polecenie do autostartu.

Dlaczego uważasz, że nie jest tak jak być powinno? Teraz kolejne pytanie: umiesz tworzyć aktywatory? To chyba trudne nie jest. Jak tak, to właśnie odpowiedziałeś sobie na kolejne pytanie dotyczące polecenia. 

Już spieszę z wyjaśnieniem. Coś za duże te liczby mi się wydają. Szczególnie, jeśli idzie od FPS.

Spróbuj a się przekonasz :wink: