Lenovo G580 - jak wyłączyć hasło biosu Windows 10?

Spróbuj ponownie uruchomić 10 (nie na Zamknij, tylko Uruchom ponownie)
Może się uda… O tym jak wejść do Biosu pisali Tobie inni Koledzy na tym forum.
Próbuj :slight_smile:

PS:
Skoro piszesz że kali linux zainstalowany jest po ukraińsku komputer może pochodzić z przestępstwa hackingu. :stuck_out_tongue:

@krzysztoft1 co niby ma dać uruchomienie ponowne? Uruchomi się BIOS :upside_down_face:
Koledzy pisali a ja przecież napisałem, że żadna proponowana opcja nie daje dostępu.

Będzie można wejść do bios, bo będzie taka możliwość.
Ten komputer miał win 7 (Windows 10 jak wyłączasz, domyślnie robi coś jak hibernacja)

Nie trzeba odinstalowywać. Wystarczy odpalić jakiś soft do zarządzania partycjami, np. MiniTools starszą wersję, albo coś podobnego i wywalić partycje z linuksem, a następnie powiększyć systemową, czy dodać drugą.

Z tym, że czasami można skopać boot loader albo trzeba grzebnąć w boot menu. Nic czego nie sposób ogarnąć na piechotę, ale dane lepiej zgrać.

Nic nie daje ponowne uruchomienie i F2.
Nawet wyłączałem w ustawieniach opcję „szybki start”.
Tylko wówczas odpala z tego specjalnego przycisku koło włącznika, kiedy jest szybki start włączony to ten przycisk nie odpala.
No ale i tak zawsze w każdej metodzie uruchamiania zaraz pojawia się monit o hasło a po wpisaniu odpala się zawsze Windows 10.
Jedynie pozwala wejść poprzez F12 do boot menu.
Ciekawi mnie, czy wyjęcie baterii biosa wywaliło by to hasło, ale w sieci piszą, że nie zawsze.

Wyjmij, to się dowiesz.

Raczej nie będę ryzykował, bo może się ustawić na przykład tak, że nie zabootuje potem Windows a nie będzie możliwości nadal wejścia, żeby przestawić.
Przestawienie na przykład secure boot i system nie wstanie, bo nie wiadomo jak jest zainstalowany.
Więc raczej obawa jest uzasadniona, chyba…że się mylę.

Tak czy inaczej ja bym reinstalował system, chodź by ze wzgędu na ten kali linux.

Uefi jest pewnie w trybie legacy więc w trybie WinRe nie ma opcji wejścia do Uefi.
Zajrzyj tu. Czy to pomoze?

https://androidconsejos.com/how-to-reset-bios-password-in-lenovo-g580-laptop/

Pokaż zdjęcie ekranu gdzie masz prośbę o wpisanie hasła

Trochę dziwna sytuacja, że mając hasło do Biosu nie można do niego wejść.
Niby po wyjęciu twardego dysku, wciśnięciu F2 i wpisaniu hasła powinien pojawić się BIOS a nie ładować system.
Jednak u mnie daje komunikat, że nie ma z czego zbootować systemu i od razu włącza się menu bootowania.
Jakieś jaja.
Żadne porady nie działają z linku @Yakii.
Tam większość dotyczy braku w ogóle hasła - i właściwie to reset poprzez wyjęcie baterii.
Na planszy Post pokazuje F2 jako setup…więc powinno działać a nie działa.

A skąd Ty masz informację, że to hasło do biosu ?
Już Ci pisałem, że mogą być założone 2 hasła. Jedno pozwala na dostęp do ustawień bios a drugie pozwala tylko na wybór boot i uruchomienie zainstalowanego systemu.
Takie opcje są w komputerach od 20 lat …

No OK - to kiedy w takim razie ten co ma to drugie hasło ma je wpisać?
Nie ma przecież takiej opcji, żeby się pojawiał monit o to hasło, trzeba je przecież też gdzieś wpisać.
Skoro są dwa, to w jakiej sytuacji ma wpisać to drugie, skoro w żadnej konfiguracji odpalania nie pojawia się monit o drugie.
Przecież logiczne jest, że jeśli założone są dwa - to o te dwa będzie monit w którejś opcji chcąc wejść do zabezpieczonej tym drugim hasłem.

Trudno powiedzieć jak to wydumali w Lenovo. Ale może być 1 monit a co zrobi zależy od wpisanego hasła.

No chyba, że w tym samym oknie można wpisać różne hasła.
No to miałoby sens.
Więc nie ma co się co „kopać z koniem”, skoro jest założone jeszcze jedno na Biosa.
Trochę to dziwne, ale może tak jest, skoro to pierwsze nie dopuszcza do Biosu a jedynie do odpalenia systemu.
Czyli ewentualnie drugie, wpuszczałoby do Biosu.
Zapodał tylko pierwsze, żeby można było odpalać system.
Trochę to jak dla mnie zbyt pogmatwane, ale może tak jest.
Czyli pomogłoby jak widać jedynie wyjęcie baterii Biosu i potem ewentualnie jak system nie wstanie, instalacja na czysto.
A wyglądało na minutę roboty:( Wejść do Biosu i usunąć hasło.
Jednak powinno przy naciśnięciu F2 i wbiciu tego hasła pokazać, że jest błędne a nie przechodzić do uruchomienia systemu.
Ale może tak to zrobili a możliwe też, że jak pisał @wasabi1084 po prostu Bios jest spierniczony i nie daje wejść.

Prawdopodobnie racje ma @Wredzia.
Co do tego.

Kiedy uruchamiasz laptop to w zależnosci od tego czy nic nie robisz czy też klikasz np. Del lub F2 następuje wybór. Albo uruchamia sie system albo BIOS.
Ponieważ dostęp do kazdej z nich wymaga hasła, pojawia sie pasek wpisu. Taki sam.
To co otworzy zalezy od tego co zrobiłeś wczesniej.
Proponował bym skontaktować sie z serwisem producenta. Pewnie sa jakies metody zdjecia blokady ale czy je udostepnią. Moze gdy udowodnisz zakup laptopa.
Teoretycznie powinien pomóc reset CMOS (bateria). O ile hasło jest tam zapisane ale wcale nie musi.
Moze sflashowanie biosu programatorem cos by dało?

No dobra, przeczytałem instrukcję do lenovo 580 !
Strona 24 bardzo ciekawy wpis:

Hasło administratora (SVP) chroni informacje systemowe przechowywane w systemie BIOS
Narzędzie konfiguracji. Użytkownik musi wprowadzić SVP, aby uzyskać dostęp do BIOS-u
Setup Utility i zmień konfigurację systemu.
Uwaga: Jeśli SVP został zapomniany i nie można go udostępnić
serwisanta, nie ma procedury serwisowej resetowania hasła. Płyta systemowa
należy wymienić za ustaloną opłatą.

Auto tłumaczenie dlatego takie …

Link do instrukcji: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g480_g485_g580_g585_g780_hmm_v1.0_english.pdf

Jakoś z przymrużeniem oka na to patrzę…
Programator albo sporo programików typu BIOS killer (zabawa dla bardzo zaawansowanych, nooby nie szukać nie dotykać bo będzie ściana płaczu).

Dzięki chłopaki za zainteresowanie się tematem.
Wygląda na to, że chyba jednak sam Bios ma założone dodatkowe hasło a to które jest znane to jakieś w stylu „power on”.
Możliwe, że Lenovo jakoś dziwnie to opracował i brak hasła do biosu, odblokowuje tylko tym znanym funkcję „power on”.
Poza tym, jest jeszcze na nim ten Kali Linux też zahasłowany, więc lapek był w takich rękach, że może mieć zahasłowane dosłownie wszystko.
No nic - oddaję lapka, tak jak jest.

Możliwe, ale spotykałem się w Lenovo z tym, że wpisywałem hasło a nie wchodziło do biosu i musiałem resetować, programować itp. tutaj zdaje się nie ma secure chipa, więc hasło nie powinno być problematyczne do zresetowania.

Jednak jak sam widzisz, próbowałem wszystkie dostępne opcje i niestety Bios jest nieosiągalny za pomocą żadnej metody.
Jeśliby było założone normalnie hasło tylko Biosu, to przecież po wyjęciu dysku twardego i naciśnięciu F2 (co jest zaznaczone na post jako F2 setup) powinien się ukazać Bios.
Nic takiego się nie dzieje.
Żeby wyłączyć hasło musiałbym wejść do Biosu - a nie można żadną metodą.
Ani dedykowanym przyciskiem, ani z pozycji systemu poprzez uruchomienie ponowne z Shift - jak również przy wyłączonym szybkim starcie.
Normalnie powinien mieć też możliwość wejścia z pozycji opcji w Boot Menu, które mi się uruchamia - jednak i tam nie pokazuje się opcja wejścia.
Lipa.