Lenovo G780- Windows 7 uruchamia się zbyt długo

Witam, wczoraj po ponownym uruchmieniu laptopa z systemem Windows 7, nie chciał się włączyć tzn. do momentu loga W7 było ok, później to wczytywanie trwało jakieś 10 minut. Wyłączyłem laptopa, użyłem opcji automatycznego wyszukiwania problemów po nieprawidłowym uruchomieniu i dalej to samo. Przywróciłem system sprzed tygodnia, sprawdziłem poprawność pamięci Ram i nic nie pomogło, tzn uruchomiłem ponownie i czekałem jakieś 20 minut w końcu się uruchomił. Tyle że po jakiejkolwiek akcji np. otworzenie folderu komputer potrzebował 15 minut itd. Ogółem nic nie da się zrobić. W trybie awaryjnym mogę normalnie otwierać foldery, przeglądarka działa. Co mam w takiej sytuacji zrobić? Proszę o porady, bo bez lapka ani rusz. To wina sprzętu czy systemu? Dodam że wczoraj nie instalowałem żadnych nowych programów. Z góry dzięki za pomoc! Laptop ma niecałe 2 miesiące. :frowning:

Przeskanuj go sobie na obecność wirusów.

Dobra, ale jak, i jakim programem? W trybie awaryjnym mój antywirus nie chce skanować- Comodo…

Spróbuj Malwarebytes Anti-Malware:

http://www.dobreprogramy.pl/Malwarebyte … 13117.html

MBAM da radę.

Nic nie wykryło… Co dalej?

Uruchom msconfig i sprawdź, czy nie masz czasam za bardzo zawalonego systemu.

Zostawiłem tylko niezbędne programy, nic nie pomogło :frowning:

Dodane 23.11.2012 (Pt) 21:22

Jednak jest mała poprawa, system się uruchamia, tyle że znacznie dłużej niż zwykle- jakieś 2 min. Narazie wszystko działa w miarę ok, mogę normalnie otwierać pliki itd. Skanuję jeszcze raz cały dysk, jakieś propozycje aby powrócić do dawnego stanu? Tylko nie wiem tak jak jest teraz zostanie, czy powróci do stanu jak trzeba było czekać na uruchomienie 15 minut…

Mnie, po użyciu JetClean z DP, wyraźnie przyspieszył komputer. No, ale przetrzepał prawie tysiąc błędnych ścieżek i wpisów. Wcześniej stosowałem Ccleaner i Odkurzacz. Gdy za dużo jest błędnych odwołań, to jest dużo wolniej. JetClean ma bezpieczne ustawienia, a lepszy w czyszczeniu reg, niż Ccleaner.

Lfc 1892 , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie,używając przycisku image.php?album_id=20&image_id=4038

Problem: http://www.dobreprogramy.pl/Czemu-Vista … 11413.html

Rozwiązanie:

  • jeżeli potrzebujemy to wykonujemy kopię zapasową danych (np. na partycje D, można do tego użyć Total Commandera jeżeli system działa, a jeżeli system nie działa to odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html). Np. możesz zgrać dane programów, cały profil użytkownika C:\users, a potem po przeinstalowaniu systemu odtworzyć.

  • odwróć laptopa i zobacz na jaką edycję Windows (np. Home Premium) posiadasz licencję i upewnij się, że klucz produktu na naklejce jest czytelny

  • załatwiamy angielskiego Windowsa z internetu w takiej edycji na jaką posiadamy licencję (np. Home Premium) http://answers.microsoft.com/en-us/wind … a38d8b2da6

  • instalujemy Windows z kluczem który znajduje się pod spodem laptopa, podczas instalacji na ekranie “gdzie chcesz zainstalować system Windows” wybieramy “opcje dysku (zaawansowane)”, zaznaczamy partycję systemową, klikamy formatuj, zaznaczamy partycję systemową aby został tam zainstalowany system i klikamy Dalej

  • instalujemy polski pakiet językowy z Microsoftu http://www.softpedia.com/get/System/OS- … ator.shtml

  • instalujemy sterowniki (wrzuć nazwę laptopa w Google i poszukaj albo "lenovo wsparcie sterowniki). jak odwrócisz laptopa i podasz dokładny model to możesz liczyć na pomoc w znalezieniu sterowników

Metoda sprawdzona i działa nie tylko na laptopach Lenovo.

W razie wątpliwości zobacz zmiana-systemu-preinstalowanego-czysty-windows-t500004.html

W takim razie obawiam się, że będziesz musiał skopiować pliki na drugą partycję bądź dysk zewnętrzny i przeinstalować system.

No to tak, próbowałem przywrócić system, defragmentacje zrobiłem, CCleaner, później MBAM, skanowanie antywirusem, poprawa jest taka że laptop uruchamia się dalej dość długo, tyle że czasami jest tak że mogę bez zawieszeń pracować, ale np. za każdym razem jak chcę zapisać jakiś plik (doc, excel itp.) to zawiesza się na dłuższą chwilę. Myślicie że to wina oprogramowania jednak, nie sprzętu? Nie wiem czy mnie dobrze zroumieliście, ale miałem laptopa kupionego bez systemu, a co za tym idzie bez żadnych dodatków. Windows 7 Proffesional posiadam z MSDNAA. I laptop jak do tej pory spisywał się bez zarzutów. Nie miałem uruchomionych na starcie praktycznie żadnych zbędnych programów. I tak nagle po którymś włączeniu zaczął tak spowalniać… Już nie wiem co robić. Radzicie przeinstalować system?

Dziś jest za darmo Startup Manager stąd: http://technetblog.pl/ Pobierz, wypakuj, uruchom, potem kliknij na klucz i będzie wszystko OK. Przyjrzyj się dobrze uruchamianym programom, procesom i usługom. Zaznaczając pozycję i klikając w ikonkę Google, dowiesz się, co to jest, gdy masz wątpliwość. Jakby coś właziło, to bez Twojej zgody, w autostarcie nie zaistnieje. Wziąłem ten program, przejrzysty, lekki i obsługa nie stanowi problemu, że nie po polsku, za to po polsku są wszystkie wpisy z systemu. Na wszelki wypadek odinstaluj java i pobierz nową. Jeśli masz w zmień, lub usuń programy, WebFolders, to go tez odinstaluj.

Podaj jeszcze SMART ze SpeedFan lub HDTune, sprawdzimy czy z dyskiem wszystko ok.

No siema. Na autostarcie mam tylko 3 programy i są to z intela.

Zrzuty z Tune:

b4j1gstt7stn_t.jpg

kil9hpj67kgs_t.jpg

cxyfie6shwhf_t.jpg

pwknk6u2xuhh_t.jpg

Tylko w tym ostatnim Error Scan, na początku włączyłem normalne skanowanie i gdzieś na 6 kwadraciku, komp zamulił na jakieś 3-4 min i pojawił się czerwony kwadrat czyli że damage. Poźniej w całej linijce były już tylko zielone. Z tym że wyłączyłem to skanowanie bo trwało by to wieki bo jak widać mam 750 GB. Włączyłem więc szybkie skanowanie i wszystko OK jak widać. Więc jak to jest z tym dyskiem? Już trace nerwy do tego lapka… Dzięki za pomoc.

No, nie dziw się, że laptop działa, jak działa. Po atrybucie BF widać, że niezbyt należycie eksploatujesz go. Dodatkowo jest problem z kalibracją głowić(co mnie nie dziwi, jak narażasz komputer na wstrząsy) i jeszcze z tego co się nie mylę C5 wskazuje na jeden nienaprawialny bad sektor. Krótko mówiąc Windows nie ma prawa działać prawdiłowo, skoro rzucasz komputerem, czy nie wiadomo co robisz, skoro są odnotowane błędy w wyniku wstrząsu i dysk rekalibruje cały czas głowice. Możesz spróbować oddać na gwarancję, jednak obawiam się, że jak serwisant ujrzy stan parametru BF to się z nią pożegnasz, ponieważ niektórzy mają tak, że wystarczy, że parametr BF będzie miał wartość 1 i już traktują dysk jako uszkodzony z winy użytkownika i anulują gwarancję. Podsumowując system pracuje wolno z powodu szwankującej mechaniki dysku.

No bez przesady, nie wmawiaj mi że rzucam komputerem. Użytkuję go w normalny sposób, przenoszę w torbie, nie obracam go w czasie pracy itd. Poza tym komputer mam niecałe 2 miesiące. W każdym razie dzięki za rady. Fajne pocieszenie, czyli co jak mi nie przyjmą na gwarancję, to jeśli nawet inna część się zepsuje, to nie przyjmą mi wtedy też? Innymi słowy 2 letnia gwarancja w d…

SMART raportuje wstrząsy więc raczej musiały mieć miejsce. Nikt tu nie mówi, że specjalnie rzucasz komputerem, może Twój egzemplarz jest nadwrażliwy :wink: a może komuś z rodziny/domowników zdarza się niezbyt delikatnie obchodzić ze sprzętem. Normalne użytkowanie i przenoszenie nie powinno powodować takich problemów. Wydaje mi się, że przyczyną spowolnienia jest właśnie błąd na dysku. Takie miałem podejrzenie i dla tego poprosiłem o SMART. Skoro już wiemy co jest nie tak to warto się zastanowić jak ominąć ten problem. W HDTune w zakładce Health jest taka ikonka pliczek tekstowy w prawym górnym rogu można z tego wyciągnąć pełny raport SMART w txt i podać na forum.

Czyli co powinienem oddać lapka na gwarancję? Jak najlepiej sformułować opis problemu, bo takowy wymagany jest przy reklamacji? Jest jakaś szansa że go przyjmą czy raczej kolejny wydatek na nowy dysk? :frowning:

HD Tune: ST750LM022 HN-M750MBB Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 51 1719 Ok

(02) Throughput Performance 252 252 0 0 Ok

(03) Spin Up Time 89 89 25 3454 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 466 Ok

(05) Reallocated Sector Count 252 252 10 0 Ok

(07) Seek Error Rate 252 252 51 0 Ok

(08) Seek Time Performance 252 252 15 0 Ok

(09) Power On Hours Count 100 100 0 342 Ok

(0A) Spin Retry Count 252 252 51 0 Ok

(0B) Calibration Retry Count 100 100 0 32 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 461 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 26 Ok

(C0) Power Off Retract Count 252 252 0 0 Ok

(C2) Temperature 62 53 0 1048614 Ok

(C3) Hardware ECC Recovered 100 100 0 0 Ok

(C4) Reallocated Event Count 252 252 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 1 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 252 252 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok

(C8) Write Error Rate 100 100 0 614 Ok

(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 32 Ok

(E1) Load/Unload Cycle Count 100 100 0 9429 Ok

Power On Time : 342

Health Status : Ok