Lepszy procesor - gorsza wydajność

Witam

chciałbym poruszyć dosyć dziwny temat otóż mając komputer wcześnej korzystałem z procesora AMD Athlon II X2 250 3,0Ghz , postanowiłem wymienić procka na lepszego 4rdzeniowego.

Posiadam płytę główną MSI K9A2GM V2

Procesor na który wymieniłem AMD Phenom II x4 9500

RAM jaki posiadam 2gb

zasilacz Win Power ATX 450 - 450w

Według producenta, płyta główna obsługuję mój procesor.

Po wymienia procesora zrobiłem aktualizację płyty głównej z wersji 1.40 do 1.90 za pomocą programu Live update 5

No i zaczynają się schody, włączając np. grę Warcraft 3 gra mi się przycina (na wcześniejszym procku gorszym nie było takiej możliwości), komputer jakby był wolniejszy.

Nie wiem czemu ale RAM wykorzystywany jest w 80%

rdzenie chodzą po 2,2 każdy

Tutaj screeny z CPU-Z

http://img337.imageshack.us/img337/841/85344369.jpg

Tutaj obrazki z 100% użycia procka i jak wygląda to, program OCCT:

Procek

http://img585.imageshack.us/img585/7109 … eratur.png

Ram

http://img651.imageshack.us/img651/9908 … ryusag.png

Co jest nie tak?

Zastanawiam się nad 3 kwestiami:

  • za mało ramu na ten procesor ?

  • za słaby zasilacz na procesor? -

  • ustawienia w BIOSIE się pozmieniały (po aktualizacji została dodana nawet stacja dyskietek której nie mam - delikatne zmiany w biosie zauważyłem)

A może coś innego?

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie

Zasilacz to bank, ale czy coś jeszcze to trudno powiedzieć. Z Twojego opisu można wywnioskować, że winna jest aktualizacja, ale pewnie to kwestia tego, że po wymianie procesora nie sprawdziłeś jak komputer działa. Jeżeli masz jeszcze stary procesor, a płyta go obsłuży z nowym BIOS’em to raczej na pewno wszystko powinno wrócić do normy gdyby chciało Ci się bawić w podmianki.

Czy zasilacz może mieć wpływ ?

Jak mi gry przycina to tylko przez niego? :smiley:

Sprawdź poprawność montażu radiatora. Jakiej pasty użyłeś. Warto było by też obejrzeć jakie ustawienia są w BIOS’ie i co się pozmieniało. Wtedy można by szukać dalej. Nowy procesor zużywa o 40W więcej. Jeżeli zasilacz był na minimum dla poprzedniego sprzętu to może brakować mu mocy. Nie zgadza mi się też bus speed http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-P … OX%29.html

Dodane 06.07.2012 (Pt) 19:00

Poza tym płyta może być nie w pełni kompatybilna z tym procesorem. Niby na stronie jest Phenom, ale w instrukcji już tylko mowa o procesorach Athlon X2

A to są informacje ze strony MSI:

"CPU

• AMD® Phenom/Athlon/Sempron CPU.

• Support socket AM3 CPU. (65W only)

Please refer to CPU Support for compatible CPU; the above description is for reference only."

“Specyfikacja jest przygotowana wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi wiążącej oferty handlowej. MSI Polska Sp. z o.o. zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian bez uprzedzenia.”

Może ten Twój procesor ma za dużo W, żeby działać poprawnie z tą płytą główną. Phenom X2 pewnie by ruszył bez problemu.

a widzisz róznice w zapotrzebowaniu na zasilanie?

Wydzielana moc [W] 65

nowy 95

Kolego coś ci się pomyliło z nazwą procka bo to nie “AMD Phenom II x4 9500” tylko AMD Phenom x4 9500" czyli procesor pierwszej generacji które to były bardzo mało wydajne. Zamieniłeś procka nowszego o wyższym taktowaniu na gniota. Nic nie da mu te cztery rdzenie.

kupując nowy procesor najpierw na starym aktualizujesz bios płyty a później wkładasz nowy procesor

oczywiście zakładając że nowy procesor wymaga nowszego biosu

Płyta główna pod ten procesor jest za słaba skoro max wydzielana moc na płytę to 65W, a procesor sobie życzy 95 to nie dziwne, że jest gorsza wydajność.

Do tego mamy dowód na to, że nie warto lecieć na lepsze jako przez to ile ma rdzeni, a również jakie taktowanie różnica jest 2.2 a 3.0 Zresztą z tego co wiem to Warcraft korzysta z tylko jednego rdzenia, 2.2Ghz do tego niewystarczająca moc to dosyć duże osłabienie po prostu procesor się dławi.

W instrukcji jest wyraźnie napisane Athlon64 / Athlon64 X2 / AM2+. Wzmianki o X3 czy X4 nie ma więc pewnie stąd te problemy z wydajnością.

AMD Phenom 9500 Quad-Core w benchmarku ma 2,293 , a AMD Athlon II X2 270u 1,348.

Dodane 06.07.2012 (Pt) 22:24

http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup. … re+GP-9500

Na stronie MSI jest mój procesor: http://www.msi.com/product/mb/K9A2GM-V2 … CPUSupport

Przez pomyłkę dodałem “II” do nazwy procka, punkt za spostrzegawczość :slight_smile: mam AMD Phenom X4 9500

To że zamieniłem na gniota nie czyni mnie że zrobiłem głupotę… za procesor z wentylatorem dałem 230 zł a zajmuję się obróbką video - stąd potrzeba 4 rdzeni - a gry to inna sprawa.

To jak to jest? Producent zezwala a tutaj opcja że nie? ■■■? :smiley:

Jeżeli jest na liście obsługiwanych procesorów to jest ok, nie mniej jednak w instrukcji obsługi nie ma o tym wzmianki, bo płyta była projektowana pod Athlon’a64. Później zmodyfikowano oprogramowanie i rozszerzono możliwości płyty o nowe procesory. Z tego linku co podałeś wynika, że update BIOS’u nie był konieczny bo procesor jest obsługiwany od BIOS’u w wersji 1.0. Niestety nie ma aktualizacji manual’a. W sumie dziwna sprawa, bo takie zmiany powinny być uwzględnione, ale pewnie nie było komu tego zrobić.

Mało tego jest “AM2 Only” czyli AM2+ i AM3 to już niby nie, chociaż gdzie indziej piszą co innego. Szkoda, że nie ma ikony bębna od pralki bo by tu chyba najlepiej pasowała.

phenom ma AM2+ więc musi obsługiwać am2+ płyta :smiley:

Może nie doczytalem to sorry. Czy oprócz aktualizacji Biosu z aktualizowałeś też stery od płyty głównej, chipsetu i pozostałe. Stację dyskietek można wyłączyć w biosie jeśli nie używasz a domyślnie jest włączone. Jak Ci widzi wszystkie rdzenie to chyba nie trzeba od nowa systemu instalować żeby była pełna wydajność . Bo niektórzy tak mieli że po zmianie procka nie były widoczne wszystkie rdzenie i pomogła dopiero instalacja na nowo systemu.

http://forum.idg.pl/nieznany-zasilacz-w … 50184.html

http://forum.pclab.pl/topic/478414-600W … er-Supply/

Co do procesora to gdyby był pewny zasilacz, nie zmieniał byś BIOS’u i stary chodził by szybciej, a nowy wolniej z dużą dozą prawdopodobieństwa można by stwierdzić, że winny jest nowy procesor, a tak to trzeba szukać i sprawdzać wszystko po kolei.

Nie należy osądzać innego … na innym forum mówią że to właśnie zasilacz i wspomniałem o napięciach to dalej są zdania zasilacza.

Mój zasilacz /cenzura/ warty chodzi już głośno tak więc i tak i tak jest do wymiany.

Płytę główną znalazłem inną do wymiany, jeżeli nie będzie to zasilacz

Najwyraźniej o ile to nie jest wina zasilacza (tego nie można wykluczyć, zależy ile prądu rzeczywiście daje zasilacz, jakie jest zapotrzebowanie na niego przez wszystkie podzespoły komputera) - dokładne napięcia podawane przez zasilacz można sprawdzić w bios) to będzie to wina samego biosu. Wyjmij z płyty głównej bateryjkę biosu następnie po kilku minutach włóż ją ponownie i skonfiguruj jeszcze raz cały bios. Zwróć uwagę na włączenie obsługi wszystkich rdzeni, ustawienie na sztywno odpowiednich napięć dla procesora, ramu. Upewnij się, że na którymś etapie nie działa oszczędność energii, a co za tym idzie automatyczne spowalnianie taktowania procesora.

to jeszcze cos

podczas użycia 100% procka takie jest wykorzystywanie zasilacza :

http://imageshack.us/photo/my-images/213/2012070617h10voltage33v.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/546/2012070617h10voltage5v.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/215/2012070617h10voltage12v.png/

Masz 3.24V do 3.28V zamiast 5V i 9.59V zamiast 12V. Różnica między wartością nominalną napięcia, a wartością mierzoną nie powinna być większa jak 10%. Trzeba by to porównać z pomiarem rzeczywistym (za pomocą multimetru). Nie muszę chyba dodawać, że taki pomiar robi się pod obciążeniem. Spadek napięcia może się również wiązać z przeciążeniem zasilacza, ale ten chyba powinien mieć jakieś zabezpieczenie.

Procesor zjadł ci ten RAM?

Może po prostu złapałeś jakiegoś wirusa który zamula ci kompa i stąd te problemy, jak dodasz do tego słaby zasilacz który przepracował swoje lata to robi się nieciekawie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czy procesor faktycznie ma problem z wydajnością to test musisz zrobić na czystym systemie, ewentualnie może to być jakieś live-cd np. ubuntu, ale wtedy będziesz musiał skorzystać z benchmarka który działa z linuksami.

Zasilacz bezwzględnie masz do wymiany. Praktycznie na wszystkich liniach prądowych zasilacza bardzo duże niedobory mocy. Podaj pełną konfigurację komputera, może postaramy się doradzić jakiś nowy zasilacz, bo od tego trzeba zacząć.