Lepszy windows 7 czy 8.1 i dlaczego?

Witam. Chcę sobie pograć troszkę we wakacje ale na linuxie gry nie chodzą zbyt wydajnie a i podzespoły pracują mocniej ;/ Postanowiłem więc zainstalować sobie którąś z wersji ale właśnie rodzi się pytanie, która lepsza, wydajniejsza, mniej zasobożerna ? Doradźcie :slight_smile:

Jeśli to ma być system tylko do grania to kup Win7 który ma wsparcie jeszcze do 2020r a cena za taki OEM powinna być dużo niższa. Wymagania obu systemów nie różnią się tak bardzo.

Zainstaluj obie wersje i sam się przekonaj. W Windows 8 rzuca się w oczy niedopracowany i wkurzający interfejs Metro. Pod względem wydajność w grach i na co dzień nie ma praktycznie różnic.

Jak pisze @pocolog, z punktu widzenia ekonomii, lepiej wypada Win7. Kupisz taniej i będzie jak by co aktualizacja do Win10.

Wydajnościowo oba są podobne, choć Win 8.1 ma już wszyte przydatne opcje, jak chociażby zarządzanie dyskami SSD. Niemniej w Win7 też można he uruchomić.

Co do wyglądy i interfejsu to musisz popróbować sam, bo ilu użytkowników tyle opinii. Mi tam Win8.1 odpowiada. Metro prawie w ogóle nie oglądam.

W8.1 dla mnie jest okropnie brzydki a metro tylko utrudnia prace, ale każdy ma swój gust

 

Zainstaluj tę, na którą masz licencję :slight_smile: Jeśli jednak chcesz “oszukać” system, zawsze możesz pobrać Windows 8.1 Enterprise na 90 dni ze strony Microsoftu.

 

Osobiście jestem zadowolony z Windows 8.1 - ekran startowy załadowałem potrzebnymi aplikacjami, zatem nie mam natłoku ikon na pulpicie. Nie zwalnia też niczym Windows 7, ale to tylko moja opinia. Od czasu do czasu lubię wskoczyć sobie też do systemowego Sklepu z aplikacjami, szukając czegoś ciekawego. Jest jednak pewien problem ze starszymi grami, które bez problemu działały jeszcze na W7 (np. Gothic, Tomb Raider 4 itp).

Powiem tak - jeśli masz licencję na Windows 7, to chyba nie ma jakiegoś killer feature, dla którego warto inwestować w 8.1 (szczególnie w obliczu darmowej aktualizacji do W10). Jeśli masz Windows 8.1, nie warto cofać się do W7.

Hmmm to teraz nie wiem. Bo słyszałem, że 8.1 chodzi troszkę lepiej niż 7 a i można sobie wgrać klasyczny interfejs bez kafelków. Może to już czas spróbować czegoś nowego ? :smiley: Chyba wypróbuje tą “nieszczęsną ósemkę” a jakby co wrócę do siódemki. 

W mojej opinii - Windows 8.1 działa trochę lepiej, jest bardziej responsywny. Co do interfejsu klasycznego, to można dograć tradycyjną wersję Startu (np. Classic Shell). To dobry system - niestety podobnie jak z Vistą, wyprostowany zbyt późno (zła opinia pozostała).

 

Co do kafli, to nie ma sensu walczyć - trzeba je zaakceptować. Taka nowa wizja Microsoftu, a Windows 7 nie będzie wieczny :slight_smile: Mnie również nie podobał się Start w ósemce, ale przywykłem, dostrzegając nawet plusy takiego rozwiązania. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że używasz Linuksa - odmienności wizualne, nie powinny być dla Ciebie czymś trudnym do akceptacji :slight_smile:

Nawet nie chodzi mi o wygląd bo to tylko kaprysy naszej percepcji nie mające żadnego znaczenia i są de facto sztuczne. Liczy się dla mnie co jest wewnątrz - dlatego używam linuxa, no ale z przymusu muszę zainstalować tą szpiegmaszynkę bo inaczej sobie nie pogram :smiley: Dzięki za podpowiedzi wszystkim . 

A co jest wewnątrz linuxa?

Weekend :wink:

jak chcesz tylko pograć to szkoda kasy na 8 znajdź taniej 7 bo dla gier nie ma różnicy który system zainstalujesz będą chodzić tak samo

Czytając wszystkie odpowiedzi autora nasuwa mi się tylko jedna myśl https://www.youtube.com/watch?v=CMloxCLMtRQ

Hahahahah dobry skecz :smiley:

Wyśmienity. Skoro zakładasz temat z góry znając odpowiedź na swoje pytanie i tylko chcesz “porozmawiać” :wink:

Wcale nie xd Lepiej zjedz snikersa bo zaczynasz strasznie gwiazdorzyć :wink: Lepiej ?

Jeśli chodzi o te oba systemy to z tego co słyszałem prawdopodobnie jest lepszy windows 8.1 niby ma wygląd z 7, ale czy tak jest nie mam pojęcia wiem tylko to co mi kolega powiedział.

Szczerze mówiąc po wpadce z win 8.0 tu już sama 8 mi się źle kojarzy :smiley:

Przetestowałem oba systemu i zdecydowanie skłaniałbym się ku temu drugiego. Lepsza i bardziej podręczna funkcjonalność, oczywiście na początku trzeba się z nią oswoić bo jest sporą zmian ze starszymi wersjami ale mimo wszystko warto:)

Wszystko naciapane, zero przejrzystości, osobne panele sterownia (Metro i Pulpit).

 

To nazywasz funkcjonalnym?