Lewa strona głośników gra głośniej, od prawego głośnika

Hej,

Problem polega na tym, że lewa strona głośników gra mocniej, od prawej strony. Od kiedy mam Win10, czyli od 2 lat, zauważam wspomniany problem. Wcześniej miałem stare głośniki, więc ten problem olałem. Dziś kupiłem nowe głośniki, więc postanowiłem coś z tym zrobić. Jakieś pomysły, co zrobić w takim przypadku? Balans mam wyrównany (na zero - 0). Sterowniki Realteka zainstalowane w wersji R2.82 czyli w wersji najnowszej.

Sprawdź z ciekawości pod jakimś linuxem livecd, może po prostu coś się zadziało z kartą dźwiękową, albo wina 10. Jedno i drugie jest prawdopodobne.

Stawiałbym na Win10. Na 8.1, czy na Win7 nie pamiętam, aby taki problem występował. Rozumiem, że linuxa odpalić mam np. z pendrive? Nie znam się na linuxach.

Wiesz karta mogła podupaść na zdrowiu mniej więcej w okresie zmiany systemu. Nie lubię W10 więc chętnie bym powiedział, że to jego wina, ale bądźmy rozsądni :stuck_out_tongue: .

Tak, pobierz np Ubuntu zrób z niego bootowalny pendrive lub płytę (co dla Ciebie wygodniejsze) i zbootuj ją tak jakbyś instalował windowsa. Jak się instalator wczyta będziesz miał do wyboru dwie opcje. Jedna to instalacja - nie polecam chyba, że chcesz zmienić system i zrobić formata :stuck_out_tongue: , druga to wypróbuj. Interesuje Cię druga opcja, nie spowoduje ona żadnych zmian na dysku, system zostanie wczytany do pamięci ram i uruchomiony, będziesz mógł wejść na yt włączyć muzykę i ocenić czy problem występuje czy też nie.

Swoją drogą linux w wersji livecd jest fajną opcją do odzyskiwania danych jak padnie system :wink: . Bez formata możesz dobrać się do partycji C i odzyskać dane i konfiguracje programów.

PS. Wybierz Ubuntu to będziesz miał podstawowe aplikacje jak przeglądarka od razu dostępne i nic Cię nie będzie interesowało z tematyki lunxa, tylko klikniesz w ikonkę firefoxa i wejdziesz na YT.
Jedynie gdy sprzęt jest egzotyczny może się zdarzyć, że nie wykryje Ci karty sieciowej albo muzycznej, ale będziemy się tym martwić jak pojawią się jakieś problemy :wink: .

Na Ubuntu, również lewa strona głośniej gra, od prawej.

Więc winna będzie karta dźwiękowa, lub coś pomiędzy nią a głośnikami np. kabel. Opisz dokładniej jak masz podłączone głośniki. Jakiś wzmacniacz, przedłużacz?

Dziś kupiłem Creative 2.1. Wszystkie kable, są nowe. Bez wzmacniaczy, jak i bez przedłużek.
Pod telefon podłączyłem głośniki. Jest to samo, co na komputerze.
Możliwe, że coś nie tak jest z potencjometrem. Gdy delikatnie wyciszę głośniki, mogę ustawić je, żeby grały równomiernie. Ciekawe. Na starych głośnikach, również był problem o którym pisałem.

Zamiast od razu zwalać na W10, czy kartę dźwiękową, to na Twoim miejscu sprawdziłbym jak jest na słuchawkach. A deinstalowałeś sterowniki i ponownie instalowałeś? Nie odpowiadaj nie, bo po co i to nic nie da, chyba że robiłeś tak. Sprawdź i napisz.

P.S, to co opisujesz, to kiedyś tak miałem, gdy chciałem nagrywać z TV na tape, wtedy winą było złe ustawienie kanałów L R. Podobnie może być u Ciebie.

Tak, na słuchawkach sprawdzałem, i efekt ten sam, o którym pisałem. Wczoraj instalowałem najnowsze sterowniki Realteka w wersji R2.82. co do kanałów, wszystko możliwe. Chodzi tutaj o balans?

Zainstalowałem Win7 na drugiej partycji. Na tym systemie odnoszę wrażenie, że jest prawie ok.

Ja mam też zestaw głośników firmy Creative, tylko inny model:) Suboofer i dwa głośniki i dźwięk mam dobry z obu głośników, tylko, że mam przez kartę dźwiękową creative a nie przez wbudowaną. Widocznie nie ustawiłeś dobrze kanałów w W10 i też ustawieniach dźwięku sterownika.

Nie wiem, ja nie mam doświadczenia w Windowsie z dźwiękiem. Pisałem wcześniej, jaką mam płytę główną. Więc chciałbym dowiedzieć się, jak to jest u mnie z kartą dźwiękową. Ona zintegrowana jest?
W którym miejscu, co mam ustawić? Nie mam doświadczenia w tym.

Jak zainstalowałeś sterowniki i w tym przypadku do Realtek’a, to powinieneś mieć panel ustawień. Jeżeli nie masz ustawione na stereo a inaczej, to tu może być wina. Najedź na ikonę głośnika i prawym przyciskiem wybierz urządzenia do odtwarzania i zobacz jak masz w ustawieniach wybranego urządzenia, w tym przypadku głośniki creative.
Napisz dokładny model głośników, bo jest wiele modeli.

Tak to u mnie wygląda.


W “konfiguruj” wybrałem “stereo”. Po naciśnięciu na “dalej” miałem odznaczone “przedni lewy i prawy”. Zaznaczyłem “przedni lewy i prawy”.
Głośniki to Creative 2.1 Inspire A120. Dla mnie wystarczające.

Dobra, ale pokaż ustawienia z Windows 10 a nie z 7. Bo jak pisałeś, masz ten problem na W10.

Screen z Win10. Na Win10 jest tak samo, jak na Win7.

Pokaż jeszcze właściwości głośników. A poprzednie stare głośniki były takie same?

Przecież autor napisał, że problem występuje również na Ubuntu. Tak więc wygląda mi to na sprawę hardwarową.

Sam już nie wiem. Akurat na Win7 siedzę, bez kombinowania z balansem itd, głośniki grają prawie że równomiernie…
Może to wina starego sprzętu?

@anon46610587 Co konkretniej chcesz widzieć we właściwościach głośników? Jest kilka okien.
Na Win10 jak ustawię balans +1 (prawy głośnik) jest chyba ok.
Poprzednie stare głośniki, też były Creative, ale innym model - Inspire T3130 2.1 retail.

A ja przecież chcę pomóc i jeżeli jest to sprawa hardwerowa, to Autor musi pogodzić się z tym co ma. U mnie na W10 dobrze głośniki działają i poprawiłem wyżej z logitech na creative a dokładnie mam model taki: Creative Inspire T3300 2.1.

We właściwościach to co masz, zrzut i tyle, ale widzę, że to nic nie da. Podłącz stare głośniki o ile jeszcze je masz.

Sprawdź wersję sterownika na W7 i na W10, być może ubuntu i W10 używają nowszej wersji sterownika która ma jakiś błąd z działaniem na Twojej karcie dźwiękowej. W tedy może będziesz musiał zainstalować starszą wersję lub sprawdzić czy W10 na pewno ma najnowszą.