Lewa strona głośników gra głośniej, od prawego głośnika


(Paweł A.) #1

Hej,

Problem polega na tym, że lewa strona głośników gra mocniej, od prawej strony. Od kiedy mam Win10, czyli od 2 lat, zauważam wspomniany problem. Wcześniej miałem stare głośniki, więc ten problem olałem. Dziś kupiłem nowe głośniki, więc postanowiłem coś z tym zrobić. Jakieś pomysły, co zrobić w takim przypadku? Balans mam wyrównany (na zero - 0). Sterowniki Realteka zainstalowane w wersji R2.82 czyli w wersji najnowszej.


(Fizyda) #2

Sprawdź z ciekawości pod jakimś linuxem livecd, może po prostu coś się zadziało z kartą dźwiękową, albo wina 10. Jedno i drugie jest prawdopodobne.


(Paweł A.) #3

Stawiałbym na Win10. Na 8.1, czy na Win7 nie pamiętam, aby taki problem występował. Rozumiem, że linuxa odpalić mam np. z pendrive? Nie znam się na linuxach.


(Fizyda) #4

Wiesz karta mogła podupaść na zdrowiu mniej więcej w okresie zmiany systemu. Nie lubię W10 więc chętnie bym powiedział, że to jego wina, ale bądźmy rozsądni :stuck_out_tongue: .

Tak, pobierz np Ubuntu zrób z niego bootowalny pendrive lub płytę (co dla Ciebie wygodniejsze) i zbootuj ją tak jakbyś instalował windowsa. Jak się instalator wczyta będziesz miał do wyboru dwie opcje. Jedna to instalacja - nie polecam chyba, że chcesz zmienić system i zrobić formata :stuck_out_tongue: , druga to wypróbuj. Interesuje Cię druga opcja, nie spowoduje ona żadnych zmian na dysku, system zostanie wczytany do pamięci ram i uruchomiony, będziesz mógł wejść na yt włączyć muzykę i ocenić czy problem występuje czy też nie.

Swoją drogą linux w wersji livecd jest fajną opcją do odzyskiwania danych jak padnie system :wink: . Bez formata możesz dobrać się do partycji C i odzyskać dane i konfiguracje programów.

PS. Wybierz Ubuntu to będziesz miał podstawowe aplikacje jak przeglądarka od razu dostępne i nic Cię nie będzie interesowało z tematyki lunxa, tylko klikniesz w ikonkę firefoxa i wejdziesz na YT.
Jedynie gdy sprzęt jest egzotyczny może się zdarzyć, że nie wykryje Ci karty sieciowej albo muzycznej, ale będziemy się tym martwić jak pojawią się jakieś problemy :wink: .


(Paweł A.) #6

Na Ubuntu, również lewa strona głośniej gra, od prawej.


(Fizyda) #7

Więc winna będzie karta dźwiękowa, lub coś pomiędzy nią a głośnikami np. kabel. Opisz dokładniej jak masz podłączone głośniki. Jakiś wzmacniacz, przedłużacz?


(Paweł A.) #8

Dziś kupiłem Creative 2.1. Wszystkie kable, są nowe. Bez wzmacniaczy, jak i bez przedłużek.
Pod telefon podłączyłem głośniki. Jest to samo, co na komputerze.
Możliwe, że coś nie tak jest z potencjometrem. Gdy delikatnie wyciszę głośniki, mogę ustawić je, żeby grały równomiernie. Ciekawe. Na starych głośnikach, również był problem o którym pisałem.


(hatezit) #9

Zamiast od razu zwalać na W10, czy kartę dźwiękową, to na Twoim miejscu sprawdziłbym jak jest na słuchawkach. A deinstalowałeś sterowniki i ponownie instalowałeś? Nie odpowiadaj nie, bo po co i to nic nie da, chyba że robiłeś tak. Sprawdź i napisz.

P.S, to co opisujesz, to kiedyś tak miałem, gdy chciałem nagrywać z TV na tape, wtedy winą było złe ustawienie kanałów L R. Podobnie może być u Ciebie.


(Paweł A.) #10

Tak, na słuchawkach sprawdzałem, i efekt ten sam, o którym pisałem. Wczoraj instalowałem najnowsze sterowniki Realteka w wersji R2.82. co do kanałów, wszystko możliwe. Chodzi tutaj o balans?

Zainstalowałem Win7 na drugiej partycji. Na tym systemie odnoszę wrażenie, że jest prawie ok.


(hatezit) #11

Ja mam też zestaw głośników firmy Creative, tylko inny model:) Suboofer i dwa głośniki i dźwięk mam dobry z obu głośników, tylko, że mam przez kartę dźwiękową creative a nie przez wbudowaną. Widocznie nie ustawiłeś dobrze kanałów w W10 i też ustawieniach dźwięku sterownika.


(Paweł A.) #12

Nie wiem, ja nie mam doświadczenia w Windowsie z dźwiękiem. Pisałem wcześniej, jaką mam płytę główną. Więc chciałbym dowiedzieć się, jak to jest u mnie z kartą dźwiękową. Ona zintegrowana jest?
W którym miejscu, co mam ustawić? Nie mam doświadczenia w tym.


(hatezit) #13

Jak zainstalowałeś sterowniki i w tym przypadku do Realtek’a, to powinieneś mieć panel ustawień. Jeżeli nie masz ustawione na stereo a inaczej, to tu może być wina. Najedź na ikonę głośnika i prawym przyciskiem wybierz urządzenia do odtwarzania i zobacz jak masz w ustawieniach wybranego urządzenia, w tym przypadku głośniki creative.
Napisz dokładny model głośników, bo jest wiele modeli.


(Paweł A.) #14

Tak to u mnie wygląda.


W “konfiguruj” wybrałem “stereo”. Po naciśnięciu na “dalej” miałem odznaczone “przedni lewy i prawy”. Zaznaczyłem “przedni lewy i prawy”.
Głośniki to Creative 2.1 Inspire A120. Dla mnie wystarczające.


(hatezit) #15

Dobra, ale pokaż ustawienia z Windows 10 a nie z 7. Bo jak pisałeś, masz ten problem na W10.


(Paweł A.) #17

Screen z Win10. Na Win10 jest tak samo, jak na Win7.


(hatezit) #18

Pokaż jeszcze właściwości głośników. A poprzednie stare głośniki były takie same?


(prz3m3k84) #19

Przecież autor napisał, że problem występuje również na Ubuntu. Tak więc wygląda mi to na sprawę hardwarową.


(Paweł A.) #20

Sam już nie wiem. Akurat na Win7 siedzę, bez kombinowania z balansem itd, głośniki grają prawie że równomiernie…
Może to wina starego sprzętu?

@hatezit Co konkretniej chcesz widzieć we właściwościach głośników? Jest kilka okien.
Na Win10 jak ustawię balans +1 (prawy głośnik) jest chyba ok.
Poprzednie stare głośniki, też były Creative, ale innym model - Inspire T3130 2.1 retail.


(hatezit) #21

A ja przecież chcę pomóc i jeżeli jest to sprawa hardwerowa, to Autor musi pogodzić się z tym co ma. U mnie na W10 dobrze głośniki działają i poprawiłem wyżej z logitech na creative a dokładnie mam model taki: Creative Inspire T3300 2.1.

We właściwościach to co masz, zrzut i tyle, ale widzę, że to nic nie da. Podłącz stare głośniki o ile jeszcze je masz.


(Fizyda) #22

Sprawdź wersję sterownika na W7 i na W10, być może ubuntu i W10 używają nowszej wersji sterownika która ma jakiś błąd z działaniem na Twojej karcie dźwiękowej. W tedy może będziesz musiał zainstalować starszą wersję lub sprawdzić czy W10 na pewno ma najnowszą.