Licencjonowanie Windows Server

Mam zainstalowany windows server 2019 standard evaluation desktop i nie jestem w stanie który właściwie kupić licencji aby pasowała . Może polecić jakieś sklep do kupienia licencji .

Bo jak kupię licencji Windows Server 2019 Standard 2 Core to pasowało evaluation desktop ?

Musisz kupić minimalnie licencję na 16 rdzeni.
Evaluation desktop musi być przerobiony na Standard.
Jak masz domenę na tym evaluation to i tak tego nie zrobisz, bo się nie da.

Nie mam domenę a tylko zainstalowany Evaluation desktop próbny 180 dni.

tu masz procedurę:

Ok, jeśli kupię windows server 2019 standard 4 core to będę graficznie desktop ?

Co oznacza “graficznie destkop”?

Pewnie chodzi mu czy jest GUI

@grzegorz0plonka wersje core nie mają interfejsu graficznego

EDIT: ogarnąłem że serwer ma licencje na rdzenie, podczas instalacji powinno być do wyboru czy chcesz GUI czy też nie (wersja core)

Tak chodziło GUI…

Możesz sobie kupić 4core i tak będzie nielegalny, bo musisz kupić minimum 16core (na jeden procesor).

Chcę mieć zainstalowany Windows 2019 w serwerze nas synology ma rdzenie procesora 4 i trochę mało sens na 16 core. Kupiłem w sklepie blitzhandel24.de Microsoft Windows Server 2019 Standard - 2 Core Add-on License 4 Cores ale niestety po otrzymaniu mailu NO PRODUCT KEY REQUIRED i podanym jakieś numerki Licensing ID oraz Autorisationnummer. Nie dostałem jak powinno kodu XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX-XXXXX. ślepa. Dlatego was pytałem jaką dokładnie kupić licencji aby nie marnować kasę.

vries już ci pisał ale…
Kupiłeś 2 Core Add-on czyli licencje uzupełniającą na 2 rdzenie. Model licencjonowania jest na rdzenie. Aby mieć klucz musisz kupić jedną z wersji podstawowych (bazowych) Standard lub Database (Essentials tutaj odpada), które są na 16 bądź 24 rdzenie. To, że masz procka z czterema rdzeniami nic nie zmienia. Musisz zapłacić za bazę czyli 16 rdzeni. Jeśli dołożysz procków i przekroczysz 16 rdzeni to wtedy kupujesz Add-on i jest to tylko papier potwierdzający spełnienie warunków licencji.

Dziękuję a właśnie dlatego chce kupić wersji podstawowych (bazowych) Standard a ofert mnóstwo różne podanych i nie chce kolejne popełnić błędu. na co wrócić uwagę aby kupić licencji podstawowym a nie uzupełniającą Core Add-on.
W sklepie kompostowniku podają oferty przykład
Microsoft Windows Server Standard 2019 16 Core MOLP
Microsoft Windows Server 2019 Standard 64bit 16 Core PL OEM

Obydwie wersje są bazowe. Różnią się typem licencji czyli MOLP i OEM co idzie w parze z ceną :slight_smile: Funkcjonalność taka sama.

1 polubienie

W sklepie blitzhandel24.pl jeszcze oferują cos Microsoft Windows Server 2019 Standard(16 Core) Open License

Az tyle MOLP, OEM i do tego Open. w tym sensie pogubiłem się. A to co kupiłem Core Add-on spróbuję dogadać sklepem odstąpieniem umowy. Tragedia tyle wariantów wersji. . Dzięki odpowiedzieliście.

MOLP to Microsoft Open License Program czyli Open :slight_smile:
Żeby nie było tak różowo to mając Windows Serwer aby z niego korzystać są jeszcze takie cuda jak CAL (Client Access Licenses) dostępowe per User lub Device. Mówiąc w skrócie masz postawiony WS2019 Std. z usługami np. Active Directory i inne oraz 10 użytkowników. Potrzebujesz wtedy jeszcze 10 CAL per User aby to było legalne. Tych 10 userów może się łączyć z dowolnej liczby kompów podłączonych do serwera. CAL per Device pozwala natomiast na dostęp do zasobów serwera wielu użytkowników z jednego, licencjonowanego urządzenia. CAL’i nie potrzeba tylko w przypadku gdy lokalny serwer służy do autoryzacji usług chmurowych (Azure czy Office 365). Te CAL’e to tylko papier i nigdzie się tego w systemie nie rejestruje.
Są jeszcze CAL’e do RDS (zdalny pulpit), SQL czy Exchange ale to inna bajka.
Aby mieć pewność czy, ile i jakich licencji potrzebujesz zadzwoń do M$.

W każdym razie, jeśli pod spodem miałby być Hyper-V czy Hyper-V 2019 server core, to i tak trzeba zalicencjonować wszystkie core, aby mieć możliwość uruchomienia 2 VM.

Mój kolega twierdzi, że się da :wink:

Nie tyle nielegalny, co system się zwyczajnie nie aktywuje. Istnieje w ogóle możliwość kupienia licencji na 4-core? Z tego co mi wiadomo, minimum jakie można kupić to 8-core.

Licencje add-on to rozszerzenie licencji. Dla przykładu, gdy masz 2 CPU po 10 rdzeni, potrzebujesz zalicencjonować 20-core, dlatego kupujesz licencje na 16-core i 4-core jako licencje add-on. Jeśli kupiłeś tylko add-on, nie użyjesz ich.

Przy Open musisz posiadać konto MSDN czy jak to się tam w Microsoft nazywa. Nie użyjesz tej licencji.

Do samego korzystania z Windows Server CAL nie są potrzebne. Potrzebne są w momencie, gdy zaczynasz serwować usługi, np. serwer plików, drukarek, serwer terminali, dhcp itp.

Microsoft raczej nie wiele tu pomoże, trzeba kontaktować się z dystrybutorem, ale oni przygotują wycenę, nie powiedzą co i jak.

Pytanie jest inne, jakie przeznaczenie jest tego Windows Server. Do użycia w firmie, w domu? Jeśli w domu i koniecznie musi to być Windows 2019, to może lepiej pomyśleć nad Essentials, przy czym tego nie można wirtualizować - da się, ale system zwyczajnie się nie aktywuje.