Liceum czy technikum? :)

(Florka251) #1

Hej witam wszystkich :slight_smile: wiem ze istnieje juz wiele takich watkow typu liceum czy technikum jednak postanowilam zalozyc jeszcze jeden , poniewaz nigdzie nie moglam znalezc odpowiedzi na moje pytanie , a wiec tak teraz ide dopiero do drugiej gimnazjum ale juz zastanawiam sie nad wyborem szkoly sredniej , jestem pewna ze chcem isc na studia i wiem ze w liceum lepiej przygotuje mnie do matury ( przynajmniej w moim miescie lo maja lepsza opinie niz technika) , z tym ze nie mam zielonego pojecia jaki wybrac profil , i z przedmiotow scislych i humanistycznych idzie mi niezle , z polskiego mam 5 tak samo jak z matmy , no i niewiem co wybrac macie jakies propozycje co mohe zrobic w tej sytuacji?? moze poczekac jeszcze troche z decyzja , moze w tym roku cos sie jeszcze zmieni... :frowning: nie wiem co zrobic :((( aha i jeszcze cos napewno odpada bio chemia bo tego nie cierpie , fuj , dzieki za wszystkie odpowiedzi

(mati75) #2

czym si臋 interesujesz? co chcesz robi膰 w przysz艂o艣ci?

(sosen86) #3

a orientujesz si臋 jakie profile oferuj膮 licea w twoim mie艣cie? i jakie s膮 technika?

(mich@l2312) #4

Liceum masz 3 lata ale najlepiej p贸藕niej i艣膰 na studia. Technikum jest 4-letnie i masz ju偶 jaki艣 zaw贸d.

(Krzychuu) #5

florka251 , jest koniec sierpnia, a Ty szko艂y szukasz? :stuck_out_tongue: Ja wybra艂em liceum pow贸d - je艣li nie masz jeszcze skonkretyzowanych zainteresowa艅 to przez te 3 lata co艣 dla siebie wybierzesz :stuck_out_tongue: Poza tym lepsze przygotowanie do matury :slight_smile:

(Goodprogram) #6

czytaj dok艂adniej..

zale偶y jakie lo

na dodatek po lo nic nie masz, trzeba is膰 na studia, a po T jest zaw贸d

(Krzychuu) #7

No zale偶y, bo s膮 i takie co przyjmuj膮 od 30 punkt贸w, a s膮 takie co od 170 :slight_smile: Wi臋c tutaj masz racje.. Ale z tymi ocenami co poda艂a kole偶anka to pewnie dostanie si臋 do dobrego liceum, lecz duzo zale偶y od egzaminu :stuck_out_tongue: Ale tak swoj膮 droga nie polecam takich lice贸w, kt贸re przyjmuj膮 od ~170+ - bo b臋dziesz mia艂a nauki... :slight_smile:

Nie ka偶dy ma zainteresowania takie, 偶eby i艣c do technikum :slight_smile: Jednak zostaj臋 przy swoim i polecam liceum :stuck_out_tongue:

(demisen) #8

Technikum > Liceum, IMO liceum "produkuje" t臋pych nierob贸w z wiedz膮 og贸ln膮, albo jej brakiem :X po technikum 艂atwiej o prac臋, je偶eli nie sta膰 Ci臋 na studia no chyba, 偶e si臋 dostaniesz na pa艅stwowe. Liceum to 3 lata zmarnowane bo na studia nic Ci si臋 nie przyda i o prac臋 ci臋偶ko bo nie umiesz nic :C a tak po elektryku, poligrafie etc. ogarniasz temat, pracujesz i robisz to co lubisz.

(sosen86) #9

je偶eli my艣lisz na 100% o studiach to lepsze liceum ewentualnie technikum ale takie kt贸re jest naprawd臋 dobre ale o takie trudno. a co studi贸w to dlaczego masz si臋 nie dosta膰 na pa艅stwowe??? no chyba 偶e siedzisz przez te 3 albo 4 lata i nic nie robisz.

Technikum tak ale tylko wtedy gdy jest to technikum o kierunku takim jaki ci臋 naprawd臋 interesuje w innym przypadku nie

(Krzychuu) #10

demisen , imo to wyjecha艂e艣 z gim. na 2 i teraz jedziesz po tych, kt贸rym lepiej posz艂o :?

(demisen) #11

W gim jecha艂em na 3, w technikum na samych 5 -.- teraz pracuj臋 + studiuj臋 poligrafi臋, po roku pracy zarabiam 5k w zak艂adzie poligraficznym [chwalenie: off] znajomi co w gim smigali na 5, w liceum na 5 bujaj膮 si臋 bez celu po studiach. Do LO id膮 nie zdecydowani ludzie i ko艅cz膮 na socjologii, albo innym nier贸bstwie. Takie jest moje zdanie na temat LO.

(system) #12

Je艣艂i tak samo lubisz przedmioty 艣cis艂e jak i humanistyczne to wybieraj 艣cis艂e, chyba 偶e chcesz sko艅czyc na jakiejs europeistyce czy innej socjologii, a potem byc bezrobotn膮. Gospodarka potrzebuje in偶ynier贸w, a nie poet贸w. Jak teraz nie wiesz dok艂adnie co chcesz robic to id藕 do LO na mat-fiz. Ja tak zrobi艂em i dosta艂em si臋 bez problemu na dzienne budownictwo. (Politechnika 艢l膮ska).

tylko po profilach humanistycznych..

(Olixxx94) #13

By膰 mo偶e dlatego, 偶e mamy boom na humanist贸w :slight_smile: Niekoniecznie musz膮 te偶 ko艅czy膰 na socjologii, od czego jest chocia偶by filologia polska, administracja, prawo??

(Florka251) #14

Za艂贸zmy ze poszlabym do LO na mat-fiz, a co jeszcze po tym moge robic? na jakie studia pojsc? Oprocz budownictwa bo raczej mnie to nie interesuje, aha i jeszcze jedno takie pytanko , interesuje sie tez sportem z wf same 6 , jezdze na zawody, mam medale..., ale nawet niewiem czy jest taki profil u mnie w miescie w LO cos ze sportem..., ale jesli taki bym znalazla to co moge robic po takim Lo czy moze wtedy lepiej wybrac sie do Technikum?

(sosen86) #15

ekonomia

finanse i rachunkowo艣膰

fizyka

matematyka

inforamtyka

matmatyka z informatyk膮

pedagogika (cz臋sto s膮 liczone punkty z jezyk贸w obcego i polskiego)

je艣li by艣 do tej mamty zdawa艂a jeden z tych: biologia, chemia, geografia to np. turystyka

no i kierunki na uczelniach technicznych: np. architektura lub co艣 w tym stylu

og贸lnie zdawanie matmy i fizy na maturze to raczej kieruje ci臋 to na typowo 艣cis艂e kierunki.

(Florka251) #16

Z tych wszsytkich chyba najbardziej interesuje mnie turystyka wtedy chyba zdeydowalabym sie jeszcze na geografie , no ale jeszcze zob acze troche czasu mam , a czy ktos z was moze jest na profilu humanistycznym w LO? jesli tak to mozecie bardziej przyblizyc co ewentualnie po tym profilu moge robic na jakie studia sie wybrac?

(Tobster) #17

Jak sko艅czysz technikum samochodowe mo偶esz i艣膰 na studia humanistyczne. Wszystko zale偶y z czego zdasz matur臋. Sprawd藕 sobie na jaki kierunek jakie trzeba zda膰 przedmioty. Humani艣ci, socjologowie i itp. id膮 po najmniejszej linii oporu: PL + obcy + geo/wos :] no, ale teraz matma obowi膮zkowa jest/b臋dzie - nie wnikam mam ju偶 to za sob膮 :slight_smile:

(sosen86) #18

tylko w technikum samochodowym b臋dzie min膮艂 o po艂ow臋 mniej przedmiot贸w humanistycznych ni偶 na profilu humanistycznym plus do tego du偶o przedmiot贸w technicznych kt贸re na studiach humanistycznych w niczym ci si臋 nie przydadz膮. Po takim technikum to najlepiej kuc ostro w trakcie szko艂y (to co na lekcjach + samemu) i je艣li studia to co艣 na politechnice wtedy ju偶 masz o wiele 艂atwiej np. rysunek techniczny z kt贸rym maj膮 problemu ludzie przychodz膮cy po LO.

A bo humanistycznym tak jak i po bio-chem mo偶esz i艣膰 wsz臋dzie tylko na kierunki humanistyczne bedzie 艂atwiej bo b臋dziesz mia艂a du偶o przedmiot贸w humanistycznych.

np.

PRAWO (najcz臋艣ciej historia i wos)

PSYCHOLOGIA (napewno polski i mo偶e by膰 w zale偶no艣ci od uczleni np. jako drugi biologia, matematyka, historia)

ADMINISTRACJA (wos)

ARCHEOLOGIA (geografia, historia)

r贸偶ne filologie np. angielska, polska,rosyjska itp

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPO艁ECZNA

FILOZOFIA :slight_smile:

FINANSE I RACHUNKOWO艢膯

PEDAGOGIKA

HISTORIA

i wiele innych. a przedmioty wymagane mog膮 si臋 r贸偶ni膰 w zale偶no艣ci od uczelni

(sosen86) #19

z t膮 najmniejsz膮 lini膮 oporu to nie przesadzaj. bo owszem zda膰 to nie problem (chocia偶 nie by艂o mi dane zdawa膰 geo ani wosu) ale 偶eby dosta膰 si臋 na socjologi臋, psychologi臋 itp. to trzeba zda膰 z bardzo dobrym wynikiem a nie tylko zda膰 bo zda膰. I teraz to na ka偶d膮 publiczn膮 uczelni臋 nie jest tak 艂atwo si臋 dosta膰. A jak 艂atwo to na taki kierunek na kt贸rym trudno si臋 utrzyma膰 i ci co s膮 tam przypadkiem do odpadaj膮 po 1 lub 2 semestrach

(Florka251) #20

S艂uchajcie wlasnie ostatnio gadalam ze znajomymi ktorzy wlasnie wyszli z gim. i jedna z kolezanek wybrala profil humanistyczny , powiedziala ze potem chce isc na studia a potem robic cos zwiazanego z opieka dzieci np. ( przedszkole, 偶艂obek lub poprostu jako niania) szczerze mowiac nawet mi sie to spodobalo , znajoma duzo mi o tym mowila i coraz bardziej jestem na to napalona :slight_smile: ale po takim LO na jakie studia musialabym isc orientujecie sie moze? myslicie ze to dobry kierunek czy nie za bardzo?