Liceum czy technikum? :)

Hej witam wszystkich :slight_smile: wiem ze istnieje juz wiele takich watkow typu liceum czy technikum jednak postanowilam zalozyc jeszcze jeden , poniewaz nigdzie nie moglam znalezc odpowiedzi na moje pytanie , a wiec tak teraz ide dopiero do drugiej gimnazjum ale juz zastanawiam sie nad wyborem szkoly sredniej , jestem pewna ze chcem isc na studia i wiem ze w liceum lepiej przygotuje mnie do matury ( przynajmniej w moim miescie lo maja lepsza opinie niz technika) , z tym ze nie mam zielonego pojecia jaki wybrac profil , i z przedmiotow scislych i humanistycznych idzie mi niezle , z polskiego mam 5 tak samo jak z matmy , no i niewiem co wybrac macie jakies propozycje co mohe zrobic w tej sytuacji?? moze poczekac jeszcze troche z decyzja , moze w tym roku cos sie jeszcze zmieni… :frowning: nie wiem co zrobic :((( aha i jeszcze cos napewno odpada bio chemia bo tego nie cierpie , fuj , dzieki za wszystkie odpowiedzi

czym się interesujesz? co chcesz robić w przyszłości?

a orientujesz się jakie profile oferują licea w twoim mieście? i jakie są technika?

Liceum masz 3 lata ale najlepiej później iść na studia. Technikum jest 4-letnie i masz już jakiś zawód.

florka251 , jest koniec sierpnia, a Ty szkoły szukasz? :stuck_out_tongue: Ja wybrałem liceum powód - jeśli nie masz jeszcze skonkretyzowanych zainteresowań to przez te 3 lata coś dla siebie wybierzesz :stuck_out_tongue: Poza tym lepsze przygotowanie do matury :slight_smile:

czytaj dokładniej…

zależy jakie lo

na dodatek po lo nic nie masz, trzeba isć na studia, a po T jest zawód

No zależy, bo są i takie co przyjmują od 30 punktów, a są takie co od 170 :slight_smile: Więc tutaj masz racje… Ale z tymi ocenami co podała koleżanka to pewnie dostanie się do dobrego liceum, lecz duzo zależy od egzaminu :stuck_out_tongue: Ale tak swoją droga nie polecam takich liceów, które przyjmują od ~170+ - bo będziesz miała nauki… :slight_smile:

Nie każdy ma zainteresowania takie, żeby iśc do technikum :slight_smile: Jednak zostaję przy swoim i polecam liceum :stuck_out_tongue:

Technikum > Liceum, IMO liceum “produkuje” tępych nierobów z wiedzą ogólną, albo jej brakiem :X po technikum łatwiej o pracę, jeżeli nie stać Cię na studia no chyba, że się dostaniesz na państwowe. Liceum to 3 lata zmarnowane bo na studia nic Ci się nie przyda i o pracę ciężko bo nie umiesz nic :C a tak po elektryku, poligrafie etc. ogarniasz temat, pracujesz i robisz to co lubisz.

jeżeli myślisz na 100% o studiach to lepsze liceum ewentualnie technikum ale takie które jest naprawdę dobre ale o takie trudno. a co studiów to dlaczego masz się nie dostać na państwowe??? no chyba że siedzisz przez te 3 albo 4 lata i nic nie robisz.

Technikum tak ale tylko wtedy gdy jest to technikum o kierunku takim jaki cię naprawdę interesuje w innym przypadku nie

demisen , imo to wyjechałeś z gim. na 2 i teraz jedziesz po tych, którym lepiej poszło :?

W gim jechałem na 3, w technikum na samych 5 -.- teraz pracuję + studiuję poligrafię, po roku pracy zarabiam 5k w zakładzie poligraficznym [chwalenie: off] znajomi co w gim smigali na 5, w liceum na 5 bujają się bez celu po studiach. Do LO idą nie zdecydowani ludzie i kończą na socjologii, albo innym nieróbstwie. Takie jest moje zdanie na temat LO.

Jeśłi tak samo lubisz przedmioty ścisłe jak i humanistyczne to wybieraj ścisłe, chyba że chcesz skończyc na jakiejs europeistyce czy innej socjologii, a potem byc bezrobotną. Gospodarka potrzebuje inżynierów, a nie poetów. Jak teraz nie wiesz dokładnie co chcesz robic to idź do LO na mat-fiz. Ja tak zrobiłem i dostałem się bez problemu na dzienne budownictwo. (Politechnika Śląska).

tylko po profilach humanistycznych…

Być może dlatego, że mamy boom na humanistów :slight_smile: Niekoniecznie muszą też kończyć na socjologii, od czego jest chociażby filologia polska, administracja, prawo??

Załózmy ze poszlabym do LO na mat-fiz, a co jeszcze po tym moge robic? na jakie studia pojsc? Oprocz budownictwa bo raczej mnie to nie interesuje, aha i jeszcze jedno takie pytanko , interesuje sie tez sportem z wf same 6 , jezdze na zawody, mam medale…, ale nawet niewiem czy jest taki profil u mnie w miescie w LO cos ze sportem…, ale jesli taki bym znalazla to co moge robic po takim Lo czy moze wtedy lepiej wybrac sie do Technikum?

ekonomia

finanse i rachunkowość

fizyka

matematyka

inforamtyka

matmatyka z informatyką

pedagogika (często są liczone punkty z jezyków obcego i polskiego)

jeśli byś do tej mamty zdawała jeden z tych: biologia, chemia, geografia to np. turystyka

no i kierunki na uczelniach technicznych: np. architektura lub coś w tym stylu

ogólnie zdawanie matmy i fizy na maturze to raczej kieruje cię to na typowo ścisłe kierunki.

Z tych wszsytkich chyba najbardziej interesuje mnie turystyka wtedy chyba zdeydowalabym sie jeszcze na geografie , no ale jeszcze zob acze troche czasu mam , a czy ktos z was moze jest na profilu humanistycznym w LO? jesli tak to mozecie bardziej przyblizyc co ewentualnie po tym profilu moge robic na jakie studia sie wybrac?

Jak skończysz technikum samochodowe możesz iść na studia humanistyczne. Wszystko zależy z czego zdasz maturę. Sprawdź sobie na jaki kierunek jakie trzeba zdać przedmioty. Humaniści, socjologowie i itp. idą po najmniejszej linii oporu: PL + obcy + geo/wos :] no, ale teraz matma obowiązkowa jest/będzie - nie wnikam mam już to za sobą :slight_smile:

tylko w technikum samochodowym będzie minął o połowę mniej przedmiotów humanistycznych niż na profilu humanistycznym plus do tego dużo przedmiotów technicznych które na studiach humanistycznych w niczym ci się nie przydadzą. Po takim technikum to najlepiej kuc ostro w trakcie szkoły (to co na lekcjach + samemu) i jeśli studia to coś na politechnice wtedy już masz o wiele łatwiej np. rysunek techniczny z którym mają problemu ludzie przychodzący po LO.

A bo humanistycznym tak jak i po bio-chem możesz iść wszędzie tylko na kierunki humanistyczne bedzie łatwiej bo będziesz miała dużo przedmiotów humanistycznych.

np.

PRAWO (najczęściej historia i wos)

PSYCHOLOGIA (napewno polski i może być w zależności od uczleni np. jako drugi biologia, matematyka, historia)

ADMINISTRACJA (wos)

ARCHEOLOGIA (geografia, historia)

różne filologie np. angielska, polska,rosyjska itp

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

FILOZOFIA :slight_smile:

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

PEDAGOGIKA

HISTORIA

i wiele innych. a przedmioty wymagane mogą się różnić w zależności od uczelni

z tą najmniejszą linią oporu to nie przesadzaj. bo owszem zdać to nie problem (chociaż nie było mi dane zdawać geo ani wosu) ale żeby dostać się na socjologię, psychologię itp. to trzeba zdać z bardzo dobrym wynikiem a nie tylko zdać bo zdać. I teraz to na każdą publiczną uczelnię nie jest tak łatwo się dostać. A jak łatwo to na taki kierunek na którym trudno się utrzymać i ci co są tam przypadkiem do odpadają po 1 lub 2 semestrach

Słuchajcie wlasnie ostatnio gadalam ze znajomymi ktorzy wlasnie wyszli z gim. i jedna z kolezanek wybrala profil humanistyczny , powiedziala ze potem chce isc na studia a potem robic cos zwiazanego z opieka dzieci np. ( przedszkole, żłobek lub poprostu jako niania) szczerze mowiac nawet mi sie to spodobalo , znajoma duzo mi o tym mowila i coraz bardziej jestem na to napalona :slight_smile: ale po takim LO na jakie studia musialabym isc orientujecie sie moze? myslicie ze to dobry kierunek czy nie za bardzo?