Linux dla starszej osoby - najbardziej podobny do Windowsa

Która z dystrybucji jest najbardziej podobna do Windowsa tak aby starsza osoba pracująca na Viscie przez ostatnie 10 lat nie musiała uczyć się wszystkiego od nowa.
Sprzęt:
Core 2 Quad @3 GHz
8 GB RAM
NVidia GTX460
HDD 2TB
Przeznaczenie : Internet (opłaty, zakupy, przeglądanie, poczta) + Office.

Xubuntu będzie dobrym wyborem. Ubuntu MATE też jest “windowsowate”.

Linux nie jest windowsem, podobna skórka nie sprawi że filozofia obsługi systemu będzie podobna.
Przeglądarkę i libreoffice praktycznie na każdej popularnej dystrybucji uruchamia się tak samo - klikając w ikonę.

Plasma dostarcza wiele skórek upodabniających ją do różnych systemów. Nie wiem, jak wygląda kwestia innych środowisk. Z jakiej przeglądarki ta osoba korzystała do tej pory? Z jakiego pakietu biurowego korzystała ta osoba do tej pory? Będzie problem z MS Office.

Witam, Może Zorin się spodoba. Pozdrawiam

Ja bym powiedział, że może coś z Cinnamonem byłoby dobre - np. Mint.

1 polubienie

Manjaro z KDE lub Mint z Cinnamonem.
W obu praktycznie masz pakiety do zadań jakie wymieniłeś o razu.
Z tym, że KDE jest bardziej konfigurowalne i możesz lepiej dostosować wygląd i układ, a także zachowanie się elementów środowiska.

Mint z kolei żadziej aktualizowany i ma podzielone aktualizacje na parę stopni ryzyka jeżeli chodzi o stabilność.

Ale to trzeba wiedzieć jak , mieć czas i trochę chęci.
A kolega chce jak sądzę mieć od razu ‘z pudełka’ inaczej nie zadawał by głupich pytań które distro jest podobne do windowsa.

Każde może być podobne.

No bez przesady - “stare dziadki” nie będą stawiać na Linuxie serwerów ani wirtualnych maszyn. Wystarczy podstawowa obsługa i tyle. Postawiłem Xubuntu jak radził @anon17641694 i dziadek działa - na razie jest dobrze.

P.S. @anon17641694 Babci też się spodobało :wink:

Mnie też podoba się ta skórka:


Linuksa jak takiego nie ogarniam, ale lubię testować dystrybucje Live CD ( grzebiąc sobie na https://distrowatch.com/ ), bo mnie interesuje połączenie z Netem. To sobie opanowałem!
Że tak powiem - MX Linux - rulez!
Ale, jeśli rozchodzi się o Linuxa, to gościem dla mnie jest @anon17641694 i Ty koleżko trzymaj się onego.

1 polubienie

Ja mamie (67lat) postawiłem Kubuntu LTS, zrobiłem 5 potrzebnych ikon i radzi sobie świetnie.
Nie muszę jak kiedyś ciągle przyjeżdżać do windowsa :slight_smile:

1 polubienie

Ja natrafiłem jeszcze na taką ciekawostkę:
http://www.superbelfrzy.edu.pl/glowna/free-desktop-2020-mate-nowosci-z-pythonem-w-tle/

To taki projekt, co komuś z garażu uciekł. Już lepiej od tego po prostu Minta, a w ogóle dobrze Ubuntu.

Ciekawostka, w programie nauczania jest office ten od microsoftu i linux odpada. Edukację informatyczną znam od podszewki :slight_smile:

Ja tak samo miałem z rodziną. Windows wieczne problemy. Debian w miejsce Windows i problemy się skończyły. Sam system nie znaczenia, nie ma znaczenia co jest pod spodem, bo taka osoba nie grzebie w systemie tylko go używa.

3 polubienia

Osobiście to ja bym wybrał jakiegoś porządnego linuxa i przede wszystkim stabilnego…
nie chce być nie taktowym ale zwykle starsze osoby nawet Windowsa nie potrafią skonfigurować pod siebie i będą wołać do tego 2 osobę w razie “W” dlatego zwalanie winy na linuxa czy windowsa w tym wypadku jest śmieszne i niedorzeczne.

Więc z własnego doświadczenia proponuje zainstalować Ubutnu dla większych nerdów Slackware.
Zapytać, sprawdzić z jakich programów korzysta dana osoba i zainstalować te same na linuxie i wstępnie skonfigurować je za tą osobę wedle jej życzenia…

I porozmieszczać ikony podobne lub tak samo jak ma opcjonalnie można wprowadzić parę funkcji z konsultacją 2 osoby aby coś doradzić i poprawić aby użytkowanie było wygodne, a nie być przyzwyczajonym do starej niewygody.

@roobal
Dlatego zgadzam sie z robalem skoro umiejętności danej osoby zaczynają sie dopiero po otwarciu danego programy a i pewnie z nim nie jest do końca zaznajomiony… to nie zrobi mu różnicy jaki system działa w tle do puki wszystko reszte będzie robiło sie zakładkowo tak samo.

Ta sama ikona w tym samym miejscu i reszta bez zmian…
A przynajmniej system nie będzie sie zawieszał i nie będzie musiał potem wołać 2 osobe
Bo jak sie system zawiesi albo będzie robił problemy to założę sie że i nawet tego Windowsa wtedy taka starsza osoba nie będzie wiedziała jak ogarnąć…

Cytat Ze strony: https://free-desktop.pl
Niestety instalator ma problem (a ja nie mam czasu tego dokładnie namierzyć) i jeśli podczas instalacji jest Internet, wówczas instalator nie kończy swojej pracy.

Proponujesz nieudolnie przerobionego Linux Minta na potrzeby obsługi płatności w internecie!

Manjaro i tak rządzi! :wink:

photo_2020-04-16_11-40-20

A na poważnie: ciekawą, dość odważną i jednocześnie łatwą w obsłudze dystrybucją dla kompletnie zielonego użytkownika komputera jest:


Ikonki aplikacji potrzebnych na co dzień można wyciągnąć bezpośrednio na pulpit, jednocześnie ograniczając dostęp do wrażliwych i (potencjalnie niebezpiecznych) narzędzi.

Cytat ze strony projektu:
“Your personal entertainment center with hours of music, videos, and games, Endless offers something fun for the whole family.”
Nie no z tymi gierkami to się chyba trochę zagalopowali XD