Linux GPT obok Windowsa

Witam, jakiego linuxa polecacie zainstalować obok windowsa 8.1 i 10, Partycja pod GPT. Jak ustawić przy instalacji takiego linuxa? Kiedyś próbowałem ale się poddałem bo nie wykrywało mi GRUBa. Najlepiej Środowisko KDE Plasma.

To niema znaczenia jaki Linuks. Celuj w coś popularnego, to przynajmniej będziesz miał w sieci dużo rozwiązań jak napotkasz problem. Większość nowych dystrybucji sama dodaje odpowiednie wpisy i pozwala na wybór systemu przy starcie, istnieją również loadery które pozwalają na wybór systemu. Wystarczy zostawić trochę miejsca na dysku, bez partycji i podczas instalacji wskazać, instalator sobie już dalej poradzi.

Popularne dystrybucje to między innymi Ubuntu oparte o Debiana i jego pochodne, Mandriva Oparta o Red Hat i pochodne.

Po co ci linux? Cała potęga linux nie jest w tych kolorowych nakładkach tylko w jądrze i „konsoli”. Jeżeli nie masz pojęcia co chcesz zrobić i jak, to polecam Virtualbox i umieszczenie systemu w kontrolowanej niewielkiej przestrzeni. Możesz wybrać dystrybucję w bezpieczny sposób. I nie musisz umieć w „GRUBa”. Nie instaluj obok na dedykowanej partycji, dopóki nie nauczysz się jak naprawić coś co zepsujesz. Stracisz dane i będzie płacz. KDE da się zainstalować w każdej nowoczesnej dystrybucji.

3 polubienia

Bawię się na Linuxie od dawna. O dane się nie boje, kopie programów serwisowych do maszyn mam wiele kopii nawet na NASie. Chodzi mi o linuxa bo jest kilka programów, których wymaga dostawca a działają tylko na linuxie i z grubem sobie daje radę w partycjach MBR ale kiedy chcę zainstalować pod GPT to problemy tylko. Nie mogę zainstalować pod MBR bo 4 partycje to zajmują mi Windowsy.

Jaki to jest sprzęt (laptop, płyta główna), dysk, jaki układ partycji? Jakie problemy napotykasz przy tablicy partycji GPT?

hp g6 2050sw, dysk 500 GB SSD GOODRAM CX400. Po zainstalowaniu linuxa nie pojawia się GRUB tylko mogę do linuxa przejść przez klawisz F9 Boot i wybrac wtedy Grub. Jak zrobić żeby Grub był domyślnym menadżerem rozruchu ?

Domyślny bootloader dla EFI możesz wybrać przy pomocy programu efibootmgr. Wyświetl wszystkie loadery:

sudo efibootmgr -v

Potem zobacz punkt 2:
https://www.linuxbabe.com/command-line/how-to-use-linux-efibootmgr-examples .

Z plasmą to możesz spróbować Kubuntu.

Rozruch /Redo Bootloader/, podział partycji /u mnie/ , distro z KDE

1 polubienie

Jeśli masz UEFI, to musisz mieć partycję ESP, jeśli partycje robisz ręcznie. Przy BIOS i GPT musisz mieć dodatkową partycję o wielkości 1MB - partycja BIOS Boot, która powinna być pierwszą partycją na dysku. Inaczej nie zainstalujesz bootloadera na GPT.

Wejdź w ustawienia UEFI, potem w boot order ustaw Grub jako pierwszy. Uruchom Linux, zrób grub-mkconfig -o /boor/grub/grub.cfg.

Weź Archa. Mówię to jak najbardziej poważnie. Jeżeli wszystko będziesz wykonywał zgodnie z instrukcjami na ArchWiki, to nic nie ma prawa się skasztanić. Ja używam Archa nieprzerwanie od ok. 10 lat i nie zamieniłbym go na żadne inne distro.

1 polubienie

Ale przychodzi czasami taki czas, że trzeba użyć AUR.
I to już jest loteria. Sam się przekonałem.
Ja sobie w configach pogrzebię, ale padawan młody rzuci kompem o ścianę.

A co to za problem? Instalujesz sobie jakiegoś „helpera”, np. yay, którego obsługujesz identycznie jak standardowego pacmana :slight_smile: Jedna komenda „yay -Syu” ogarnia upgrade wszystkich zainstalowanych paczek, zarówno z AUR, jak i też ze standardowych repo. Polecenie „yay -S pakiet” zainstaluje paczkę bez względu na to, czy jest ona w repo czy w AUR.

Ja nie przypominam sobie, żebym miał jakiekolwiek problemy z AUR. No dobra, czasem trzeba np. poprawić błąd w PKGBUILD, bo ktoś się palnął i makepkg nie chce ruszyć (raz tak miałem - głupia literówka w zależnościach i build nie odpalał), no ale to jest dosłownie chwila roboty :smiley:

Dla Ciebie. Wiem, że wyrywam z kontekstu, ale ludzie mają różne potrzeby.
I taka pierdoła psuje całą zabawę.

Bez przesady, PKGBUILD to nie jest jakaś wiedza tajemna, składnię da się bez problemu ogarnąć podczas jednego „posiedzenia”. Dodatkowo, makepkg dokładnie wskaże, w którym miejscu (wierszu) pliku znajduje się błąd. Pierwszy-lepszy PKGBUILD ma całe 56 linijek tekstu, nie mów mi że to jest jakaś tam bariera nie do przeskoczenia. Składnia jest bardzo prosta i czytelna dla zwykłego człowieka, nie trzeba mieć nie wiadomo jakiej wiedzy. Wystarczy czytać uważnie komunikaty. Zresztą wszystko jest bardzo dobrze opisane na ArchWiki, tak więc nie strasz nie strasz… :wink:

Masz fantastyczny pulpit!

I jaki masz model płyty głównej że tyle dysków NVME pomieściłeś?

dobrą poradę dałeś Autorowi!

To jest jeden dysk

a jaki to model?

Zrzut ekranu (83)