Linux Live CD - zapis ustawień na partycji


(lazlow87) #1

Szukam sposobu na zapisywanie ustawień i danych powyżej 4gb na pendrive dla Xubuntu LiveCD. Znalazłem opis, który pozwala na zapis danych na partycji o nazwie “casper-rw” ale niestety za każdym razem jak uruchamiam LiveCd to nie zapisuje mi ustawień. Znacie może jakiś sposób aby to zadziałało?


(adamserce) #2

Nie zapiszesz ustawień na pendrivie dla LiveCD z tego pendriva.
Musiałbyś na tym pendrivie mieć zainstalowany system, wtedy wszystkie ustawienia pozostaną na nim zapisane.


(lazlow87) #3

Zapis ustawień dla LiveCd można zrobić programem LinuxLive USB Creator, który tworzy plik 4gb dla ustawień. W moim przypadku chodzi o stworzenie partycji o rozmiarze powyżej 4gb.


(pocolog) #4

Utwórz pendrive LiveCD (a raczej LiveUSB :D) w programie https://unetbootin.github.io/ będziesz miał możliwość ustawienia partycji na pliki takiej jaka Ci potrzebna.


#5

SIę podłączę na bezczelnego. Używam linuksa od groma już lat. Pliki ustawień w nim, to pliki tekstowe, z czego część w “przestrzeni” systemowej, część w użytkownika. Jeszcze się nie spotkałem z sytuacją, w której dla danego użytkownika pliki ustawień przekroczyłyby wartość 4GB. Może zatem nie rozumiem pytania, ale co chcesz umieszczać na >4GB partycji dla “ustawień”?
Dla danych - tak, np. to co wskazał Ci @pocolog winno dać radę w przypadku dystrybucji z rodziny *buntu. Nie pamiętam jedynie, czy zostaną zapisane “ustawienia” (bodaj nie), natomiast jesteś w stanie tam przeznaczyć miejsce dla danych.
Aby zapisywane były ustawienia, “przestrzeń”, w której są one zapisywane nie może być read-only.


(eskimosek) #6

Najprościej zainstalować Ubuntu czy Xubuntu na pendrive,wtedy będziesz miał normalny system na tym pendrivie i będziesz mógł go uruchomić na prawie każdym komputerze.


(lazlow87) #7

Zainstalowany system jest konfigurowany pod komputer, a livecd z zapisem ustawień uruchamia się na każdym kompie.


(pocolog) #8

Dawno z tego nie korzystałem, ale o ile dobrze pamiętam to na tej partycji były zapisywane ustawienia, a nawet chyba aktualizacje… ale pamięć zawodna jest, należałoby to sprawdzić :wink:


(lazlow87) #9

Właśnie o to chodzi, że to są nie tylko ustawienia ale także aktualizacje, doinstalowane programy itd. Dlatego chcę się zabezpieczyć ponieważ wiem, że mogę za dużo wrzucić do systemu.


#10

Mogę się mylić, bowiem dawno z tego nie korzystałem :slight_smile:, ale w takim przypadku (robisz aktualizacje itp.) niczego nie wskórasz “partycją na ustawienia”. O ile wiem, system będzie odporny na aktualizacje. Jeśli chcesz mieć “pełnoprawny” system, który ładujesz z pendrive’a, to najrozsądniej jest po prostu wykonać instalkę wybranego linuksa na pendrive i z niego startować komputer. Podczas instalacji, pendrive zachowa się jak normalny nośnik, na którym instalujesz system.
Fakt - można dokonać lepszego wyboru dystrybucji od Xubuntu, które są specjalnie przeznaczone do instalacji na pendrive (np. Porteus) - będą działać sprawniej (szybciej, bo najcieńszym gardłem systemu na nośniku łączonym przez USB jest transmisja danych).
Tak, czy inaczej - polecam właśnie takie rozwiązanie: instalacja na pendrive. Działa jak pełnoprawny system i tak się zachowuje. Problem z czymkolwiek (czyt. przede wszystkim utratą ustawień itp.) odpada.
Nie obawiałbym się również tego, o czym piszesz (livecd startuje na każdym systemie, a zainstalowany wyłącznie na danym), albowiem zasadniczo problem dotyczyć może praktycznie wyłącznie sterowników. Jaki zatem problem je zainstalować? Xorg - obecnie - i tak sobie wybierze właściwy sterownik przy starcie systemu. Nawet jeśli to stuningujesz, to wówczas będziesz miał właśnie pod “określony sprzęt” - lepiej pozostawić automatowi. Sterowniki WIFI również można doinstalować (w zasadzie to bodaj jeden sterownik). NetworkManager (to masz bodaj w Xubuntu) podniesie właściwy. Sterowniki LAN są praktycznie wszystkie w kernelu, a jak ich nie ma, to i na livecd nie będzie. Nie widzę zatem problemu. Skoro livecd startuje, to zainstalowany system również musi startować. Łaski nie robi.


(eskimosek) #11

W linux masz dynamiczne ładowanie modułów i musiałbyś skompilować kernel pod konkretnie dany sprzęt żeby nie wykrywał i nie ładował modułów dynamicznie.


(lazlow87) #12

Jak zainstaluje na pendrive to pójdzie na 10 róznych komputerach?? Bo to jest najbardziej mi potrzebne.


#13

Jak to prawidłowo zrobisz - tak.


(lazlow87) #14

Możecie podać jakiś opis?


(eskimosek) #15

Jak to są standardowe komputery to pójdzie.W linux masz tak ze przy każdym uruchomieniu wykrywa sprzęt i ładuje moduły do obsługi tego sprzetu.W windows jest inaczej bo instalujesz sterowniki pod dany sprzęt.

Opis:
nagraj ISO na DVD i zainstaluj Xubuntu na pendrive jak na zwyklym dysku.Reszta wszystko tak samo.Najlepiej żeby pendrive miał co najmniej 8 GB pojemnosci.Boot loader tez zainstaluj na pendrive wtedy jak będziesz chciał uruchomić system z pena to wybierasz w bios opcje bootowania z USB.


(lazlow87) #16

Można przez VirtualBox to wszystko wykonać i bedzie chodził poprawnie na innych komputerach?


#17

Że niby jak? Co chcesz “przez VB” wykonać?


(lazlow87) #18

Tak.


(eskimosek) #19

Tylko jak ci się uda podłączyć pendrive jako dysk w Virtualbox.Bo system w VB musi tego pendriva widzieć jako dysk żeby się na nim zainstalować.Ale nie bo VB trzyma dyski w VDI to nie beda widziane jako bootowalne przy rozruchu komputera.Musisz to zainstalować normalnie z poziomu zwykłego instalatora.


#20

Chcesz zrobić obraz VB? A jak na komputerze nie będzie VB?
Pomijając wszystko - mały sens czegoś takiego, albowiem będzie to bardzo wolno pracować nawet na USB3.x