Linux Mandriva Spring 2007 - opinie użytkowników

Ściągam sobie obecnie ten system w wersji DVD i mam kilka pytań

bo do końca nie mogę sam tego rozgryźć

czym się rożni wydanie DVD od CD (ilością napakowanych pakietów i tym, że mając DVD mogę instalować wiele programów z płyty)

jakie są ogólne wrażenia posiadaczy systemu

:lol:

Wersja CD to LiveCD, czyli przed instalacją możesz system zabootować z płyty i zobaczyć jak to działa. Wersja LiveCD zawiera podstawową wersję pakietów i występuję ze środowiskiem GNOME (+ Metisse) i KDE. LiveCD można zainstalować, ale do tego polecam wersje DVD Free. Zawiera ona środowiska GNOME, KDE, Window Maker, Beryl/Compiz, Metisse, Xfce i sporo pakietów. Mandriva 2007.1 Spring, która ukazała się niedawno działa o wiele lepiej niż poprzednia (2007) - wiem to z doświadczenia. Dzięki wersji Spring całkowicie przekonałem się do Mandrivy. Jest to system idealny dla początkujących i nie tylko, posiada świetne wsparcie dla sprzętu, ma masę graficznych konfiguratorów, przy tym jest stabilna i szybka (mowa o wersji Spring). Na forum znajdziesz wiele niegatywnych opinii o tym systemie, ale bierze się to między innymi z polityki firmy Mandriva (nastawionej raczej na płatne wersje Mandaryny), tego, że jest “mało linuksowy” (wszystko zrobisz za pomocą paru kliknięć, pełno wodostrysków, itp) oraz niestabilności i powolności poprzednich wersji (wersja Spring jest już w porządku).

Ogromna ilość pakietów zawartych na płycie pozwala je isntalować bez konieczności dociągania z neta. Już podczas instalacji możesz wybrać opcję, aby skopiować całą zawartość DVD na dysk. Tak więc podsumowująć:

  • jeśli testujesz różne dystrybucje i chcesz sprawdzić Mandrivę wybierz wersję LiveCD z KDE (domyślny dla Mandrivy) lub z GNOME+Metisse

  • jeśli już się przekonałeś do mandarynki ściągnij wersję DVD Free, która po instalacji ma wszystko, wystarczy tylko sterowniki do grafy zainstalować i jave i system śmiga :wink:

Pozdrawiam

ściągam od razu dvd

bo mam możliwość na moim łączu, a myślę, że w przyszłości oprócz Ubuntu (które mam teraz) będę także używał Mandrivy i niestety Windowsa, ponieważ pod mój odtwarzacz (Zen Vision M : 30 gb) nie ma sterów stworzonych z myślą o Linuxie

ps oczywiście później można dociągnąć cd :smiley:

ale pod to nie trzeba sterów,podłączasz i działa prze ca :smiley:

najlepsze rozwiązanie :slight_smile:

kolego, podłączanie tego odtwarzacza bez zainstalowania sterów jest niewskazane,

instrukcje od wielu rzeczy też trzeba przeczytać 8)

znasz, może jakieś ciekawe linki lub poradniki do mandrivy (pomijam stronę główną i forum oficjalne)

Kolego być może niewskazane dla Windows :wink: Linux trochę inaczej zarządza sprzętem… Nie trzeba tu sterów (chyba, że nie wykrywa)

fakt ciągle jeszcze odczuwam windowsa

ale i tak niestety nie sprawdzę tego

bo zen zdechł i nawet jakbym chciał wgrać mu nowy firmware, bo podejrzewam, że to jest przyczyną problemu, to nie mogę tego zrobić, gdyż nie chce się on nawet uruchomić

jak podłączam go pod laptopa ojca (xp i stery od zena) zapala sie dioda obok włącznika , ale na wyświetlaczu nie ma ani grama obrazu, że zen się ładuje :?

do tematu

znasz jakieś ciekawe linki Lense ??

Na oficjalne strony nawet nie wchodź, bo to same syfy.

http://www.mandriva.org.pl - wprawdzie ostatnia aktualizacja w lutym :wink: ale sporo wartościowych rzeczy, polecam zwłaszcza programik MDVextra (samo Ci zainstaluje jave, gry, flasha itp)

http://www.forum.mandriva.org.pl - jedno z najlepszych for o Mandarynce, wiele poradników itp

http://www.strefamandrivy.pl/forum - oficjalnie forum, trochę “skomercjalizowane” ale przydatne

http://www.mandrivalinux.eu - polskie, najstarsze forum mandrivy, bardzo obiektywne

tutaj masz stronki, które powinieneś odwiedzić zaraz po instalacji:

http://www.easyurpmi.zarb.org - konfigurowanie URPMI

http://www.java.com/pl/download/linux_m … ava.com:80 - pobieranie Javy

http://www.adobe.com/products/flashplayer/ - wtyczka Flash Player pozwalająca na oglądanie filmików (youtube, itp)

dzięki kolego wielkie

będzie co do poczytania

pozdrawiam i dzięki

a tak odbiegnę od tematu

dlaczego odtwarzacz będzie chodził pod linuxem nawet bez sterów

widziałem w amaroku coś związanego z odtwarzaczami, ale zbytnio się temu nie przyglądałem

Ja zawsze uzywałem wersji 2007.0 Free i nie narzekałem, jak dla mnie to idealny system, idealny i dla początkującego i dla każdego kto chce korzystać z linuksa a mało się z nim bawić, czyli coś dla klikaczy :mrgreen:. Niestety nie posiadam odtwarzacza DVD, więc trudno mi ocenić czy 2007.1 jest lepsza od 2007.0, pomimo tego, że na oficjalnej stronie są linki do Mandrivy 2007.1 Spring na 4CD na serwerach tych są jednak tylko obrazy płyt DVD, a bardzo chciałem przetestować tą wersję. Testowałem wersje LiveCD Manrivy Spring, ale takie wersje Mandrivy są słabe, wersje te powiedziałbym są bardziej jako demo systemu niż jako system :slight_smile:

Z tym się zgodzę, ośmielę się wręcz powiedzieć, że system łatwiejszy od obsługi windowsa a zwłaszcza win98 :slight_smile:

Moim zdaniem wersja 2007.0 i poprzednie również są w porządku, u mnie dziłały idealnie, nawet lepiej niż windows, a mity o tym, że mandriva to kiepski system lub że się sypie, piszą moim zdaniem użytkownicy ubuntu, którzy chyba boją się konkurencji, gdyż Mandriva jest bardzo łatwa w obsłudze i równie popularna jak Ubuntu, największą nienawiść do Mandrivy zauważyłem właśnie u użytkowników Ubuntu.

Podsumuję to tak: każdy system ma swoje wady i zalety, każdy system na innym sprzęci działa inaczej! U jednych działa idealnie, u innych coś się sypnie. Ja mam to szczęście, że u mnie prawie każdy linux (nie testowałem wszystkich możliwych dystrybucji) działa bez zarzutów, oprócz ubuntu w wesrji 6, które u mnie niechętnie działało i też mówiłem, że to słaby system bo się coś sypnęło, ale prawda jest taka, że nie ma idealnego systemu :slight_smile:

Pozdrawiam!

Oczywiście, że 2007.0 była super, jak poprzednie. Ale:

2007.1 Spring naprawdę jest lepsza. Ściągnij wersję CD z KDE lub z GNOME, bo warto :slight_smile:

Także mam podobne odczucia

Jeśli odtwarza muzykę to znaczy, że ma sterowniki :slight_smile: Linux nie monituje jak windows o wykryciu sprzętu :slight_smile:

Złączono Posta : 09.05.2007 (Sro) 8:02

Oczywiście, że 2007.0 była super, jak poprzednie. Ale:

2007.1 Spring naprawdę jest lepsza. Ściągnij wersję CD z KDE lub z GNOME, bo warto :slight_smile:

Także mam podobne odczucia

Kornica:

Jeśli odtwarza muzykę to znaczy, że ma sterowniki :slight_smile: Linux nie monituje jak windows o wykryciu sprzętu :slight_smile:

Cudów nie ma bez sterów nie pójdzie, ale jak działa oout-of-the-box to znaczy że te sterowniki już są w dystyrbucji, głównie w jądrze. Sterowniki są, stworzone często przez programistów OpenSource, zamiast przez producenta… ot np. Sony Ericson mojego taty, pod windowsa, którego używa mój tata musi wgrać jakieś badziewny progamik z logo sony ericson, a jak podłącza telefon u mnie pod Ubuntu system sam go wykrywa i działa :wink: To znaczy, że sterowniki do obsłużenia tego urządzania zapewne są w kernelu.

hmm, a gdzie mógłbym znaleźć informację czy takowe otwarte stery istnieją w kernelu pod mój odtwarzacz :slight_smile:

No właśnie też ściągam tą wersję Mandrivy. Obecnie (do zakonczenia ściągania) mam wersję 2007, a zacząłem od 2006. Uważam Mandrivę za jedną z najlepszych dystrybucji dla beginnerów.

Zgadzam się. W ogóle nie rozumiem jednej rzeczy - czy według tych takich “prawdziwych” linuksiarzy dobry system to taki, w którym robiąc byle duperelkę trzeba napisać się na klawiaturze różnych krzaczków? Ja tego podejścia nie rozumiem - że linuksowy musi znaczyć uciążliwy w obsłudze, skomplikowany do konfigurowania. Ja nie łapie takiego podejścia. Dla mnie zaletami linuxa są : bezpieczeństwo, stabilność, odporność na wirusy, spyware’y szybkość działania itp. Co jest fajnego w tym, że system jest niewygodny w instalacji i obsłudze, a po instalce nie gotowy w pełni do pracy.

Ja też… Dla niektórych linuksowiec, to ktoś kto miota konsolą jak opętany… dla mnie to najwyżej pasja (bo linux jednak wciąga), ale z drugiej strony po co utrudniać sobie życie ? Skoro mogę coś zrobić w GUI to robię to w GUI - bo wygodniej - i niech żaden “linuksowiec” nie nazywa kogoś takiego lamerem. Dla mnie Mandriva (chociaż miałem Debiana Sarge, Ubuntu i resztę najpopularniejszych distro) jest najlepszym wyborem - bo banalnie prosta w obsłudze (a hmm “zawodowi linuksiarze” znajdą coś dla siebie), szybka i stabilna (wersja Spring)… po prostu idealna dystrybucja na Desktop. A nie Debiany, Archy, Gentoo i inne trudne dla laika i dla “nie wtajemniczonych” distro… to tylko dla pasjonatów, bo ja chcę stabilności, szybkości ale i wygody. Oczywiście Windows odpada, bez przesady :slight_smile: pozdrawiam

Ogólnie rzec ujmując każdy szuka systemu dla siebie dla jednych to co jest uciążliwe dla ciebie, może być bardzo dobre dla innych

zależy jak na to spojrzeć

na obecnej fazie jestem po odrzuceniu monopolistycznych rozwiązań rodem z Redmond i nowy w świecie Linuxa, ale idzie mi bardzo dobrze, mam ubuntu 7.04 które chodzi milutko i płynnie (miałem problem z berylem co prawda ale zrezygnowałem z niego), a Mandrive ściągam, bo pamiętam czasu ściągniecie wersji 10 bodajże, której nie mogłem zainstalować z powodu, że nie wykrywało mi dysków SATA :lol: [autentyczna prawda], a chcę jednak poznać to distro, co nie znaczy, że zamierzam się pozbyć Ubuntu

ps i tu mam pytanko, chociaż znam na nie odpowiedź ale wolę sie upewnić :lol:

mandrivę i ubuntu postawię oczywiście na dysku 80 GB (który sformatuje na ten format plików ext3) - mandriva nie będzie miała problemów z ext3 ??

dysk 200 gb (3 partycje ext3 po równo) nie sformatuje, czy po instalacji świeżych systemów dostęp do dysków będzie od razu (domyślnie) czy też będę musiał nadać sobie prawa do zapisu i odczytu ??

jesli to bedzie ext3 to bedzie domyślnie (montaz, zapis i odczyt). Ja polecam ReiserFS

Co do waszej dyskusji to macie sporo racji i was popieram. Nie kazdy ma czas i ochotę by być linuksowym guru. Poza tym mandriva jest nie tylko dobra dla poczatkujacych ale takze swietnie spisuje sie na laptopach. Dyskusyjną spawą jest troche komercyjny charakter tej dystrybucji, ale co kto lubi.

Nie będziesz miał żadnych problemów. mandriva domyślne ma system plików Ext3 :slight_smile: Ogólnie Linuxy się nie gryzą, to nie są Windowsy :slight_smile: Jeśli masz Ubuntu, a zainstalujesz Mandrive, to sama wykryje drugiego Linuxa i odpowiednio skonfiguruje Lilo (domyślne w Mandarynie, można zmienć na Gruba).

Tak, nie musisz nadawać żadnych praw, pod warunkiem, że wszystkie trzy partycje masz, jak piszesz, w ext3. Pozdrawiam !

wszystkie partycje sa pod ext3

ale pytam się, ponieważ jak formatowałem stare windowsowskie ntfs na ext3, poźniej wiadomo musiałem wrzucić do fstab (w sumie kolega to zrobił, bo był u mnie :lol: ),i dopiero mogłem z nich korzystać majać full praw, a po pewnym czasie straciłem prawa do 2 partycji, ale jakoś udało mi się nadać jednej z nich prawa do zapisu i odczytu stad moje pytania :lol:

co do dyskusji}

knapik w każdej rodzinie musi się trafić “czarna” owca, napisałem w czarna w nawiasie, ponieważ tak naprawdę komercyjny charakter tej dystrybucji jest według mnie za odpowiednią cenę, w końcu Mandrivę możesz kupić opakowaną już sterownikami i innym potrzebnym oprogramowaniem

z drugiej strony możesz ją ściągnąć jak każda inną dystrybucje Linuxa, czyli za darmo, a takie było założenie Linusa od samego początku kiedy zaczął tworzyć Linuxa :lol:

Mandriva ma to do siebie, że uchodzi za system prosty w konfiguracjii (przekonam się o tym na własnej skórze) i to jest jej duży plus (bo na razie czytałem o tym gdzieś), do końca nie wiem jednak jak to jest jeżeli chodzi o takie rzeczy jak kodeki (prawda, że nawet w wersji free po instalacji można odtwarzać MP3 i filmy wideo w formacie dowolnym czy to avi czy mpeg)