Linux Ubuntu czy OpenSuse?

Witam chciałbym zmienić Windowsa Xp na 1 z tych w temacie.

I mam pytanie czy można je zaktualizować np ściągnął bym Ubuntu 7.05 to mogę zaktualizować do wersji 7.10 jak w wyjdzie w pażdzierniku i w OpenSuse też mogę???

jak jest z bezpieczeństwem w tych systemach i czy moge(to dla mnie bardzo ważne) pliki mp3 z windowsa ściągnąć do Linuxa i w jaki sposób i zapomniałbym który jest łatwy w obsłudze bo jestem początkującym userem.

I jeszcze ostatnie pytanie jak odinstaluje Windowsa Xp z kompa to muszę coś robić z dyskiem tzn zrobić partycje???

Złączono Posta : 23.09.2007 (Nie) 21:27

proszę o szybką odpowiedz bo Xp którego mam to co chwile muszę czyścić.

Jeśli jesteś początkujący to niepolecałbym odrazu odinstalowywać Windowsa, a nuż i do niego wrócisz.

Jeżeli chcesz wybrać Linuksa to mogę ci polecić Ubuntu.

Jeśli pliki mp3 masz na partycji NTFS to będziesz mógł z nich skorzystać także pod Linuksem (po ich zamontowaniu).

I jeszcze jedno jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Linuksem to polecam ci zajrzeć do tematów przyklejonych w tym dziale ijeszcze jedno obejrzyj tą prezentację na vortalu

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34&id=21

Pozdrawiam

Nawet jak jesteś początkujący a jesteś zdecydowany to odinstaluj Windowsa,

nie oglądaj się do tyłu, fakt będzie Ci brakowało wielu programów ale są odpowiedniki niektórych z nich lub można korzystać z wine,lub z Cedegi .Co do Linuksa to również polecam Ubuntu bardzo przyjazna dystrybucja i jak sam zobaczysz wcale nie jest taka trudna jak mówią niektórzy czasy gdy z Linuksa korzystało się z linii poleceń już minął choć to potęga Linuksa.

Pozdrawiam :o

A ja nie polecę wywalania Windy… wiem że jak będzie na dysku, to będzie korciła, bo jest oklepana, ale jak nie daj Boże coś się z systemem stanie, albo np coś “skopiesz” to spokojnie wrocisz do windy, znajdziesz rozwiązanie problemu i sam naprawisz, Co do zabawek wart polecenia jest Debian(wiecej musisz sam skonfigurować), lub Kubuntu(nie musisz prawie nic konfigurować poza netem). Polecam Kubuntu a nie Ubuntu, bo KDE bardziej niż Gnome przypomina Winde i proście CI się będzie w nim połapać, a jak będziesz chciał zobaczyć jak Gnom wygląda, to po prostu zainstalujesz Gnoma dodatkowo. Mp3 spokojnie odtworzysz przez np Xmms’a czy Amaroka, a dostęp do nich będziesz miał zaraz po świeżej instalce systemu. Jeśli będziesz potrzebował zapis ntfs to doinstaluj kontroler ntfs-3g i wszystko śmiga od razu.

Pozdro :slight_smile:

dokladnie jak kolega wyzej. Nie usuwaj windy do momentu az nie bedziesz pewny ze masz na ubuntu (bo to ci polecam jak najbardziej) wszystko co chcesz. Pozdro

Oczywiście, że Ubuntu. OpenSUSE jest strasznie zamulaste, zresztą zawsze było. Jeżeli od razu chcesz się zabawić na poważnie, możesz spróbować Debiana, ale nie widzę większego sensu, skoro masz Ubuntu.

Ja jednak polece openSuSE.

Na ubuntu miałem problemy - dźwięk raz działał, raz nie. Brakowało rozdzielczości 1280x800 na karcie via a na suse wszystko śmiga. W

SuSE - jak na razie mam problem tylko z MPlayerem, gdyż nie miałem za dużo czasu na dopracowanie. Był problem z szybkością touchpadu (pomogli na forum od razu). MP3 trzeba było zainstalować bo nie chodziło ale to nie problem.

Wróce jeszcze do ubuntu jak wyjdzie teraz w październiku. Jeżeli nie będzie problemów z dźwiękiem i obrazem. Suse troche wolno sie uruchamia, jednak wole to, niż rozciągnięty obraz i niestabilny dźwięk

Tak wszyscy z tym Ubuntu czy Suse, a na pierwszym miejscu jest PcLinuxOs, może jego wypróbujesz ?;> http://www.pclinuxos.com

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=153364

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=124496

Proszę zapoznać się z tymi tematami. Wątków na temat wyboru dystrybucji była już cała masa, więc proszę skorzystać z tego co napisali już inni userzy.

heh niewiem jeszcze chyba zinstaluje OpenSuse

jeszcze mam pytanie w sprawie tej dystrybucji czy bez żadnej ściny pójdzie na moim kompie czy lepiej pozostać przy Ubuntu???

AMD Duron 1.2 GHZ Pamięć 256 mb Karta Graficzna Geforce MX400 64 MB

To lepiej zainstaluj Kubuntu :slight_smile:

radzę pozostawić windę i zainstalować kubuntu

Ktoś wyżej polecił PCLinuxOS i ja też polecę. Tak samo ciekawy jest SimplyMEPIS. Oba prostsze niż Ubuntu, mają od startu wiele funkcji działających. Gorzej natomiast z polonizacją, nie jest pełna i wymaga pewnych działań.

Ubuntu też jest niezły, ale doprowadzenie do funkcjonalności obu w/w dystrybucji wymaga odrobinę pracy. Ale na jego korzyść przemawia bardzo rozbudowana pomoc na polskim forum oraz poradnik na Wiki.

Spodobał mi się Dystrybucja pod nazwą Freespire 2.0.3

Co o powiecie w przyszłości będzie wydana polska wersja tej dystrybucji???

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 14:11

a o Mandrivie 2008 ???

Heh niewiem co wybrać chyba wybiorę Freespire 2.0.3 to co,że po angielsku ale wpadł mi w oko. jak będzie tak wydajny jak ubuntu to biorę go:)

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 15:01

mam pytanie w sprawie PCLinuxOS 2007 on jest tylko po angielsku???

I czy wiadomo kiedy wyjdzie wersja 2008???

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 15:02

jeszcze pomyśle nad Linuxem Mandriva 2008 a PcLinuxOS 2007

Freespire szczerze odradziam. Po pierwsze jest to niczym nie wyróżniający się fork Ubuntu, a po drugie to firma Linspire (twórca, sponsor Freespire) jest firmą nastawioną na zyski. Na polską wersję tego distro nie liczyłbym. Właściwie to tylko na spolszczenie aplikacji dostępnych wyłącznie w Freespire :wink:

Szczerze polecam Ubuntu. Wygodna, stabilna i solidna dystrybucja dla każdego. Praktycznie zero problemów na wersji Beta 7.10, podstawowe aplikacje są, a możliwość doinstalowania innych jest bajecznie prosta. Poza tym polskie forum Ubuntu jest prawdziwą kopalnią wiedzy.

Ja szczerze polecam OpenSUSE. Jedyny argument przeciw niemu to niby że wolny. 4 października wychodzi openSUSE 10.3, 80% szybszy od poprzednika 10.2. Jestem użytkownikiem Susła, i go sobie zachwalam. Poza tym jeżeli Ci zależy też na wyglądzie to polecam ewentualnie kubuntu z KDE a nie ubuntu z Gnome. SUSE rlz!

Witam a ja polecam PCLinuxOS. Pczytaj tu to zobaczysz dlaczego http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … =pclinuxos

Niedługo a właściwie lada chwila wyjdą nowe wersje Susła, Mandarynki i Ubuntu. Najlepiej poczekać i instalować najnowsze wersje. Osobiście polecam Ubuntu, jak już ktoś napisał prosty do bólu i stabilny oraz naprawdę łatwy w użyciu. Jako jedyny na dzień dobry zainstalował poprawnie sterowniki zamknięte do karty graficznej Nvidi i ati pod mandarynką 2007,1 poległem ( ati 9550, wówczas nie miałem jeszcze nvidi 7600 gt) a pod susłem po lekkim grzebaniu poszło ale akurat u mnie system strasznie mulił. Co do pclinuksa i owszem ale jak zaznaczyłeś jesteś w te klocki zielony to możesz miec problemy ze spolszczeniem. I jeszcze jedna uwaga możesz sprawdzić czy Ci się podoba ubuntu wczytując tylko live, pobawić się nim trochę zobaczyć czy pasi i wówczas zainstalować. A co do pozostałych, to co z tego, że są na dvd jak i tak nie bedziesz wiedział co zainstalować i po prostu w gąszczu plików się pogubisz. Uf miałem chyba dzisiaj venę :smiley:

Cuba43 ma rację. Ściągnij sobie live cd PCLinuxOS i Ubuntu i zobaczysz co ci bardziej przypasuje.

Dziś zainstalowałem openSUSE 10.3 beta na wolnej partycji… i naprawdę moge powiedzieć że inteligentna osoba początkująca nie powinna mieć problemów. Yast2 jest bardzo dobry…

Szybkość systemu w porządku… bootowanie od gruba do logowania 35s, po wyłączeniu kilku usług 32s.

Taki sobie wynik ale lepszy niż ubuntu…

Systemik dosyć dobrze reaguje na kliknięcia.

Jest to beta to co instalowałem a chodzi naprawde stabilnie.

Polecam :slight_smile:

Ale bardziej polecam archa…

W obsłudzę muszę powiedzieć ze łatwiejszy niż ubuntu.

Jedynie początkujący muszą poszukać jak dodac obsługę mp3 i innych multimediów :slight_smile: