Linux Ubuntu czy OpenSuse?

(Heros991) #1

Witam chciałbym zmienić Windowsa Xp na 1 z tych w temacie.

I mam pytanie czy można je zaktualizować np ściągnął bym Ubuntu 7.05 to mogę zaktualizować do wersji 7.10 jak w wyjdzie w pażdzierniku i w OpenSuse też mogę???

jak jest z bezpieczeństwem w tych systemach i czy moge(to dla mnie bardzo ważne) pliki mp3 z windowsa ściągnąć do Linuxa i w jaki sposób i zapomniałbym który jest łatwy w obsłudze bo jestem początkującym userem.

I jeszcze ostatnie pytanie jak odinstaluje Windowsa Xp z kompa to muszę coś robić z dyskiem tzn zrobić partycje???

Złączono Posta : 23.09.2007 (Nie) 21:27

proszę o szybką odpowiedz bo Xp którego mam to co chwile muszę czyścić.

(rgabrysiak) #2

Jeśli jesteś początkujący to niepolecałbym odrazu odinstalowywać Windowsa, a nuż i do niego wrócisz.

Jeżeli chcesz wybrać Linuksa to mogę ci polecić Ubuntu.

Jeśli pliki mp3 masz na partycji NTFS to będziesz mógł z nich skorzystać także pod Linuksem (po ich zamontowaniu).

I jeszcze jedno jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Linuksem to polecam ci zajrzeć do tematów przyklejonych w tym dziale ijeszcze jedno obejrzyj tą prezentację na vortalu

Pozdrawiam

(henja1) #3

Nawet jak jesteś początkujący a jesteś zdecydowany to odinstaluj Windowsa,

nie oglądaj się do tyłu, fakt będzie Ci brakowało wielu programów ale są odpowiedniki niektórych z nich lub można korzystać z wine,lub z Cedegi .Co do Linuksa to również polecam Ubuntu bardzo przyjazna dystrybucja i jak sam zobaczysz wcale nie jest taka trudna jak mówią niektórzy czasy gdy z Linuksa korzystało się z linii poleceń już minął choć to potęga Linuksa.

Pozdrawiam :o

(Asty1988) #4

A ja nie polecę wywalania Windy.. wiem że jak będzie na dysku, to będzie korciła, bo jest oklepana, ale jak nie daj Boże coś się z systemem stanie, albo np coś "skopiesz" to spokojnie wrocisz do windy, znajdziesz rozwiązanie problemu i sam naprawisz, Co do zabawek wart polecenia jest Debian(wiecej musisz sam skonfigurować), lub Kubuntu(nie musisz prawie nic konfigurować poza netem). Polecam Kubuntu a nie Ubuntu, bo KDE bardziej niż Gnome przypomina Winde i proście CI się będzie w nim połapać, a jak będziesz chciał zobaczyć jak Gnom wygląda, to po prostu zainstalujesz Gnoma dodatkowo. Mp3 spokojnie odtworzysz przez np Xmms'a czy Amaroka, a dostęp do nich będziesz miał zaraz po świeżej instalce systemu. Jeśli będziesz potrzebował zapis ntfs to doinstaluj kontroler ntfs-3g i wszystko śmiga od razu.

Pozdro :slight_smile:

(Siekierezada1) #5

dokladnie jak kolega wyzej. Nie usuwaj windy do momentu az nie bedziesz pewny ze masz na ubuntu (bo to ci polecam jak najbardziej) wszystko co chcesz. Pozdro

(C4x) #6

Oczywiście, że Ubuntu. OpenSUSE jest strasznie zamulaste, zresztą zawsze było. Jeżeli od razu chcesz się zabawić na poważnie, możesz spróbować Debiana, ale nie widzę większego sensu, skoro masz Ubuntu.

(Pszemek) #7

Ja jednak polece openSuSE.

Na ubuntu miałem problemy - dźwięk raz działał, raz nie. Brakowało rozdzielczości 1280x800 na karcie via a na suse wszystko śmiga. W

SuSE - jak na razie mam problem tylko z MPlayerem, gdyż nie miałem za dużo czasu na dopracowanie. Był problem z szybkością touchpadu (pomogli na forum od razu). MP3 trzeba było zainstalować bo nie chodziło ale to nie problem.

Wróce jeszcze do ubuntu jak wyjdzie teraz w październiku. Jeżeli nie będzie problemów z dźwiękiem i obrazem. Suse troche wolno sie uruchamia, jednak wole to, niż rozciągnięty obraz i niestabilny dźwięk

(Deathspell666) #8

Tak wszyscy z tym Ubuntu czy Suse, a na pierwszym miejscu jest PcLinuxOs, może jego wypróbujesz ?;> http://www.pclinuxos.com

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=153364

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=124496

Proszę zapoznać się z tymi tematami. Wątków na temat wyboru dystrybucji była już cała masa, więc proszę skorzystać z tego co napisali już inni userzy.

(Heros991) #10

heh niewiem jeszcze chyba zinstaluje OpenSuse

jeszcze mam pytanie w sprawie tej dystrybucji czy bez żadnej ściny pójdzie na moim kompie czy lepiej pozostać przy Ubuntu???

AMD Duron 1.2 GHZ Pamięć 256 mb Karta Graficzna Geforce MX400 64 MB

(SxMaN) #11

To lepiej zainstaluj Kubuntu :slight_smile:

(Sirmacik) #12

radzę pozostawić windę i zainstalować kubuntu

(Siedzący Byk) #13

Ktoś wyżej polecił PCLinuxOS i ja też polecę. Tak samo ciekawy jest SimplyMEPIS. Oba prostsze niż Ubuntu, mają od startu wiele funkcji działających. Gorzej natomiast z polonizacją, nie jest pełna i wymaga pewnych działań.

Ubuntu też jest niezły, ale doprowadzenie do funkcjonalności obu w/w dystrybucji wymaga odrobinę pracy. Ale na jego korzyść przemawia bardzo rozbudowana pomoc na polskim forum oraz poradnik na Wiki.

(Heros991) #14

Spodobał mi się Dystrybucja pod nazwą Freespire 2.0.3

Co o powiecie w przyszłości będzie wydana polska wersja tej dystrybucji???

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 14:11

a o Mandrivie 2008 ???

Heh niewiem co wybrać chyba wybiorę Freespire 2.0.3 to co,że po angielsku ale wpadł mi w oko. jak będzie tak wydajny jak ubuntu to biorę go:)

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 15:01

mam pytanie w sprawie PCLinuxOS 2007 on jest tylko po angielsku????

I czy wiadomo kiedy wyjdzie wersja 2008???

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 15:02

jeszcze pomyśle nad Linuxem Mandriva 2008 a PcLinuxOS 2007

(Wojnarns) #15

Freespire szczerze odradziam. Po pierwsze jest to niczym nie wyróżniający się fork Ubuntu, a po drugie to firma Linspire (twórca, sponsor Freespire) jest firmą nastawioną na zyski. Na polską wersję tego distro nie liczyłbym. Właściwie to tylko na spolszczenie aplikacji dostępnych wyłącznie w Freespire :wink:

Szczerze polecam Ubuntu. Wygodna, stabilna i solidna dystrybucja dla każdego. Praktycznie zero problemów na wersji Beta 7.10, podstawowe aplikacje są, a możliwość doinstalowania innych jest bajecznie prosta. Poza tym polskie forum Ubuntu jest prawdziwą kopalnią wiedzy.

(Masermen) #16

Ja szczerze polecam OpenSUSE. Jedyny argument przeciw niemu to niby że wolny. 4 października wychodzi openSUSE 10.3, 80% szybszy od poprzednika 10.2. Jestem użytkownikiem Susła, i go sobie zachwalam. Poza tym jeżeli Ci zależy też na wyglądzie to polecam ewentualnie kubuntu z KDE a nie ubuntu z Gnome. SUSE rlz!

(Sidkiler) #17

Witam a ja polecam PCLinuxOS. Pczytaj tu to zobaczysz dlaczego http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... =pclinuxos

(Cuba43) #18

Niedługo a właściwie lada chwila wyjdą nowe wersje Susła, Mandarynki i Ubuntu. Najlepiej poczekać i instalować najnowsze wersje. Osobiście polecam Ubuntu, jak już ktoś napisał prosty do bólu i stabilny oraz naprawdę łatwy w użyciu. Jako jedyny na dzień dobry zainstalował poprawnie sterowniki zamknięte do karty graficznej Nvidi i ati pod mandarynką 2007,1 poległem ( ati 9550, wówczas nie miałem jeszcze nvidi 7600 gt) a pod susłem po lekkim grzebaniu poszło ale akurat u mnie system strasznie mulił. Co do pclinuksa i owszem ale jak zaznaczyłeś jesteś w te klocki zielony to możesz miec problemy ze spolszczeniem. I jeszcze jedna uwaga możesz sprawdzić czy Ci się podoba ubuntu wczytując tylko live, pobawić się nim trochę zobaczyć czy pasi i wówczas zainstalować. A co do pozostałych, to co z tego, że są na dvd jak i tak nie bedziesz wiedział co zainstalować i po prostu w gąszczu plików się pogubisz. Uf miałem chyba dzisiaj venę :smiley:

(Sidkiler) #19

Cuba43 ma rację. Ściągnij sobie live cd PCLinuxOS i Ubuntu i zobaczysz co ci bardziej przypasuje.

(matiit) #20

Dziś zainstalowałem openSUSE 10.3 beta na wolnej partycji... i naprawdę moge powiedzieć że inteligentna osoba początkująca nie powinna mieć problemów. Yast2 jest bardzo dobry...

Szybkość systemu w porządku... bootowanie od gruba do logowania 35s, po wyłączeniu kilku usług 32s.

Taki sobie wynik ale lepszy niż ubuntu...

Systemik dosyć dobrze reaguje na kliknięcia.

Jest to beta to co instalowałem a chodzi naprawde stabilnie.

Polecam :slight_smile:

Ale bardziej polecam archa...

W obsłudzę muszę powiedzieć ze łatwiejszy niż ubuntu.

Jedynie początkujący muszą poszukać jak dodac obsługę mp3 i innych multimediów :slight_smile: