Od prawie roku borykam się z pewnym problem, ale już coraz bardziej zaczyna mnie drażnić. Otóż co parę dni gdy uruchamiam komputer, mam czarny ekran przez kilkanaście sekund, po czym komputer się wyłącza i uruchamia ponownie witając mnie błędem z biosu Boot failure detected.
Wtedy muszę wybrać załadowanie optymalnych ustawień i ponownie muszę wejść do BIOS’u aby zmienić ustawienia - zmieniam tam tylko profil działania ramu na XMP. Niestety profil XMP nie jest tego powodem, bo nawet jak nic nie zmieniam w BIOS’ie czyli mam domyślne ustawienia to po paru dniach BIOS się znów wysypie (i co dziwne i tak muszę zresetować ustawienia domyślne, mimo że przecież nic nie zmieniałem). Poza tym komputer działa w pełni stabilnie, nigdy mi się nie zresetował czy zawiesił, nawet przy obciążeniu. Problem jest tylko czasami podczas uruchomienia.
Na bieżąco aktualizuje BIOS i cały czas ten błąd występuje, najgorsze jest to że nie wiem jak zdiagnozować czego to może być powód i wysłać ewentualnie na gwarancje daną część komputera, a przecież nie wyślę im całego sprzętu mimo że kupowałem go w jednym sklepie @x-kom.pl
Czy ktoś ma jakiś pomysł jak dojść do tego co powoduje ten błąd? Niby dzieje się to co parę dni, ale i tak jest to mega irytujące.
Ja bym jednak przyjrzał się dyskom - na próbę odłączył jeden a potem drugi. Może zajść konieczność przeniesienia systemu.
P.S Według mnie nawet bez baterii CMOS sprawny komputer powinien wystartować - nie będzie tylko pamiętał ustawień, daty itp. Komunikat wskazuje na wadliwy dysk. Jeśli miałbym “strzelać” to GoodRam.
Mimo ze nie mam plików systemowych na nim? Poza tym to dysk z poprzedniego kompa, wcześniej był na nim system i wszystko działało bez zarzutu. Po złożeniu nowego kompa pojawił się praktycznie od razu ten problem, a system jest na nowym dysku
To jest indywidualnie zależne od modelu płyty. Jedne startują a inne walą komunikatami błędu.
Winni mogą być:
Bateria
Zasilacz - uszkodzony, zimny, w czasie startu może powodować taki błąd bo jest to moment kiedy dostaje duże obciążenie, potem się jak złapie temperaturę to się stabilizuje i komputer normalnie działa.
Uszkodzony kabel do dysku
Uszkodzony RAM
Uszkodzony dysk
Czy jak wyłączasz komputer na te kilka dni to odcinasz mu tez zasilanie na jakieś listwie ? Czy zostawiasz na zasilaniu (zasilacz w trybie czuwania) ?
Bo miałem kiedyś styczność z zasilaczem który miał problem z wstawaniem jak na dłuższy czas był całkowicie odcięty od zasilania sieci. A gdy już zaskoczył to było ok.
Zostawiam go na włączonej listwie. Czasem zdarzało mi się wyłączyć komputer na parędziesiąt minut i po tym czasie wystarczyło aby bios walił błędem.
Dodatkowo zapomniałem napisać ale często zdarza się tak ze gdy pojawi się błąd i przywrócę domyślne ustawienia, komputer uruchomi się od nowa to błąd po raz drugi podrząd się pojawi. Ponownie wybiorę ustawienia domyślne i uruchamia się już poprawnie.
Wiec może coś jest na rzeczy ze musi się nagrzać. Następnym razem przy tym błędzie poczekam pare minut i zobaczę czy pojawi się drugi raz.
To znaczy, że na nim może być partycja EFI (system może być gdzie indziej) i w czasie startu kompa to on jest najważniejszy. Odepnij GoodRama. Jeśli na nim jest EFI to trzeba będzie użyć instalki Windowsa do naprawy - założenia nowej partycji EFI na Samsungu.