Losowy restart biosa przy 32 GB RAM

Dalej zmagam się z problemem z tego wątku Losowy restart biosa - Boot failure detected
Ale odkryłem coś nowego.
Jest tam pamięć ram HyperX 32GB 3600MHz Predator RGB CL17 (4x8GB) oraz płyta główna Gigabyte Z390 AORUS ULTRA.
Jeśli wyjmę dwie kości to restarty praktycznie ustały przez miesiąc zdarzyły mi się z może 2. Dla pewności wsadziłem je spowrotem i te drugie dwie kości wyjąłem - efekt podobny.
Natomiast gdy wszystkie 4 kości są wsadzone to restarty występują praktycznie co kilka uruchomień komputera.
Czy to będzie wina płyty głównej? Czy może powinienem kupić jakieś ramy 4x8GB i wtedy przetestować.

BIOS jest najnowszej wersji? Aktualizowałeś?

Tak

Może te RAMy nie są kompatybilne z płytą. Rzadko bo rzadko ale takie sytuacje się zdarzają. Zanim jednak wydasz pieniądze na nowy RAM może pożycz od kogoś kto ma inne kości i przetestuj na nich.

Sprawdź pod kodzie pamięci w liście obsługiwanych ramów przez płytę główną. Miałem gorszy problem z HyperX, bo z 4 kościami po 8Gb w ogóle nie wstawał, z jedną bez problemu, etc.
W momencie zamienienia jednej na inny model wstawał pokazywał 8Gb ale walił restartami, przy wymianie dwóch kości (2 x hyperX, 2 x samsung) bez problemu wszystko działa…

Podsumowując, jeżeli ramu nie ma na liście kompatybilności to sprawdź u kogoś innego na płycie, albo inne ramy na swojej.

HX436C17PB3AK4/32 jest na liście :confused: spróbuje wymienić się na parę dni z kimś.

Tak to była wina RAM’ów
dlatego teraz szukam nowych