LTE Band

Zainwestowałem w Asus 4G-AC68U i dziś postanowiłem pobawić się funkcją LTE Band, która ma do wyboru: B: 1,3,7,20,38. B3-1800Mhz, B7-2600Mhz, B20: 800Mhz, B38-2600Mhz, a B1-2100Mhz. B1 stosuje w Polsce tylko Play z tego co wyczytałem.

B20 uzyskałem rano między g. 9, a 10 maks 4-4.3MB podczas pobierania i sygnał był maks. B3, uzyskuje 5-7MB/s czyli maks w T-Mobile LTE Domowy do 60Mb/s. Natomiast B7 bo B38 w Polsce jest nie używane, miał 2 kreski sygnału i ledwo 1MB wyciągało. Oczewiście testy robione przez pobieranie pliku 10GB ze strony do testowania pobierania.

Pytanie jest teraz takie czy warto stosowac agregację pasm czyli w trybie Auto LTE Band, skoro w 1800Mhz uzyskuje to samo co z agregacją?

Wydaje mi się, że agregacja ma sens wtedy, kiedy nie jesteś w stanie zapewnić sobie stałej dostępności na jednym paśmie - w takiej sytuacji, w zależności od warunków, sygnał jest wspomagany.

Tylko o jakich warunkach mówisz, teren czy pogoda bo jeśli pogoda to nawet jak ulewa na dworze ja żadnej różnicy nie widze w ogóle w działaniu LTE?? :slight_smile:

Póli co to chyba jedyny router, który ma modem z możliwością włączenia na stałe jednego pasma.

Jeżeli urządzenie masz zamontowane w jednym miejscu, w którym masz stały (bardzo dobry) odbiór na jednym pasmie, to agregacja nie ma sensu. Ale jeżeli urządzenie przemieszczasz, albo znajduje się w zmiennych warunkach, to wtedy agregacja może Cię wspomóc innymi (silniejszymi) w danym momencie pasmami.

Rozumiem, wiec router stoi w domu, w jednym miejscu.

Spytam z ciekawości taki router z LTE do 150Mb/s, który nie ma żadnej agregacji czy on moze z jednego andajnika łączyć się z różnymi pasmami powiedzmy po wyłączeniu go i włączeniu, czy zmieniac te pasma w trakcie działania, jak chodzby bardzo znany Huawei B350 ?? :slight_smile: Bo nigdy sie nad tym nie zastanawiałęm, a teraz mając tego Asusa widze, ze ustawienie jednej czestotliwości, z która się łączy cały czas sporo daje, a pytam o Huaweia bo jak go miałem ledwo wyciągałem na nim 2-3MB/s tak jak na Asusie w 800Mhz.

Nie znam modelu, o którym napisałeś, ale jeżeli nie ma wyraźnie oznaczonej opcji agregacji pasm, to może się jedynie przełączać pomiędzy obsługiwanymi pasmami (nie wiem, czy robi to automatycznie, czy musisz na nim wymusić w panelu ustawień). Niskie prędkości mogą wynikać ze słabych odbiorów na poszczególnych pasmach. I w tym miejscu wkracza agregacja.

Możesz jasniej? W innym moim watku jeden napisał mi, że w 2600Mhz powinny być wieksze prędkości pobierania, czy to jest tak, że czym wyższe pasmo to trzeba być bliżej nadajnika, żeby było wydajniej, bo jak wiadomo 800Mhz uruchomiono głównie w celu wiekszego zasięgu ??

Można gdzies znaleźć informację jakie opcje łączenia pasm (agregacji) stosuje dany operator w tym wypadku T-Mobile?

Na początek: https://pl.wikipedia.org/wiki/Long_Term_Evolution - są tam wyszczególnione dostępy operatorów do danego pasma. Kolejną kwestią jest to, że każdy operator ma jakąś ilość MHz na danym paśmie, z której korzysta. Nie jest powiedziane, że na 2800 będziesz miał się najlepiej. To zależy od obciążenia nadajników. Agregacja zapewnia lepsze rozłożenie tego obciążenia, a co za tym idzie, lepszą jakość połączenia dla większej liczby odbiorców.

Trochę ta strona na Wikipedi niem aktualna bo po wybraniu B1 czyli 2100Mhz gdzie pisze, że w LTE T-Mobile jest nie łapie w ogóle sygnału, wiec tej czestotliwości T-Mobile w LTE jak Orange nie ma.

To powiedz teraz jakie są zalety uzywania jednego pasma jeśli router z modemem LTE to umozliwia od agregacji bo minusy juz podałes? Twoim zdanie jak się uzywa LTE jako internet w domu, a nie podrózuje z nim to jak lepiej i dlaczego?

Moim zdaniem, jeżeli jesteś w stanie zapewnić sobie dobre połączenie ze stacją na jednym pasmie, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeżeli jednak mieszkasz w okolicy, w której miewasz duże obciążenia nadajników, to agregacja może rozwiązać Twój problem. Dla przykładu napiszę Ci, że w miejscowości, w której ja mieszkam, BTS najbliżej mnie jest tak obciążony, że nie jestem w stanie zdziałać nic - jestem wiecznie w du** :slight_smile:

Z jakiego operatora LTE korzystasz?? :wink:

Ja nigdy na obciążenie tu u siebie nie narzekałęm, chyba ludzie wolą kiepska neostrade od LTE :wink:

Co daje jechanie na jednym paśmie bo nadal nie bardzo czaje? :slight_smile: Jezeli wybiore w tym Asusie auto to on ma agregacje, a parametry sygnału sa prawie identyczne z ustawieniem pasma 800Mhz czyli agreguje zaczynając od 800Mhz tak mi się wydaje?

Jestem w PLAY. Szału nie ma.

Znajdź sobie na mapie nadajniki w Twojej okolicy, skieruj się na nie i przeprowadź testy.

Czyli z najgorszej sieci korzystasz nie licząc Plusa :stuck_out_tongue:

Dalej nie odpowiadasz na pytanie zaleta korzystania z jednego pasma ustawionego na routerze, a z agregacji?

Odpowiedziałem na Twoje pytanie - sprawdź, co w Twojej okolicy działa. Jeżeli masz koło siebie jedną dobrą stację, a inne znajdują się nie wiadomo gdzie, to odpowiedź jest oczywista.

Nie bardzo oczewista bo akurat w mojej lokalizacji nie musza wszyscy używac tego internetu od T-Mobile tylko jak u ciebie PLAY. Wśród znajomych 98% ma Play, ja wyjatek T-Mobile.

Albo żle zrozumialem ta oczewistośc twoja :slight_smile:

Chodziło mi o to, że jak nie masz w okolicy wielu nadajników, to agregacja nie będzie działała (tak jak trzeba). Przykładem jest moja sytuacja - mamy tylko jednego dobrego BTSa w okolicy i wszyscy na nim wiszą. Następne są dosyć daleko, dlatego na pasmach z tych BTSów też nie mam szału. Najlepiej mam się na tym, który jest blisko mnie, choć i tak jest tragedia.

http://beta.btsearch.pl/

Właśnie w tym wypadku agregacja działa jak trzeba i ratuje sytuację, bo zamiast 0,5 Mbps na jednym paśmie będziesz w stanie osiągnąć np. 5 Mbps na połączonych 3 pasmach. Sytuacja przy agregacji jest lepsza, prawda?

Orange (i chyba T-Mobile) aktualnie testuje 2100 na kilku stacjach w kraju, ale na cały kraj korzystają oni z 800, 1800, 2600.

Wg mnie nie ma żadnych zalet. Lepiej agregować. W smartfonach zalety są takie, że telefon połączony do jednego pasma zużywa mniej energii a z agregacją więcej, jednak zapewnia większą stabilność połączenia.

Zgubiłem sie, to wieksza stabilność połączenia jest z agregacją czy na jednym paśmie??

A teraz takie pytanie jezeli inni korzystający z agregacji obciązają inne pasma, a nie 1800Mhz to ja mając na sztywno 1800Mhz teoretycznie powinienem zyskac?

Z agregacją.

Nie zyskujesz nic. Jeżeli inne pasma są wysycone a agregujesz 1800 + te pasma to po prostu nie zyskujesz zauważalnego wzrostu prędkości.