LTE Band

To dlaczego ustawiając na sztywno 800Mhz, a potem auto czyli jest agregacja parametry sygnału w Auto sa identyczne jak na 800Mhz? Ja pomyslałem, że on nie agreguje jak większośc pisze 1800+ tylko 800Mhz+ bo pokazuje parametry sygnału głównego pasma z jakim się połączył, a nie kilku pasm.

Kolejne pytanie po co dawac możliwość wyboru i ustawienia na sztywno pasma w LTE skoro agregacja jest lepsza? Czy to tylko funkcja jako dodatek czy moze jednak jest sens ustawienia stałęj czestotliwości. Ty mi gdzies pisałes, że czym większa częstotliwośc tym wyższe predkości tak jak w przypadku WiFi i 5 Ghz tylko mniejszy zasieg. W agregacji moze zamieniac pasma i w danej chwili korzystac z pasma wolniejszego prawda?

Tak, w tym wypadku 800 staje się pasmem podstawowym, a 1800 pomocniczym.
Nie wiem co tam pokazuje, ale domyślam się, że właśnie parametry pasma podstawowego czyli 800.

Bo możesz odbierać sygnał z daleka i korzystać z anteny dostosowanej do odbioru konkretnego pasma, wtedy rzeczywiście korzystanie z agregacji może nie mieć sensu. Na dodatek operator może chcieć przerzucić ruch na pasmo pojemnościowe, ale o bardzo słabym sygnale, wtedy ustalenie na sztywno 800 zamiast wymuszanej przez operatora 2600 ma sens. Orange ma często takie skłonności.

Tak, tym zarządza operator.

Pomocnicze pasmo nie jest obciążane tak jak podstawowe?

Co to jest pasmo pojemnościowe? Nie wiem czy anteny do LTE dane przez Asusa lepiej pracują na danej czestotliwości czy z agregacją.

Żeby zmieniło sie pasmo główne przy agregacji, z którym najpierw łączy się modem LTE to musiałoby rozłączyć z stacją bazową całkiem czy nie koniecznie?

Raczej nie, ale to zależy.

Tutaj masz ściągawkę :slight_smile:
pasma pl

Chodziło mi o anteny zewnętrzne, podłączane do routera. Te dołączone z routerem są uniwersalne.

Musiałby stracić zasięg z tym danym pasmem, i w konsekwencji zmienić pasmo podstawowe.

Dobra to teraz inne pytanie w routerach drogich producenci dając dual band po wifi pisza na pudełkach 1300, 1900 prędkośc wifi i za pomoca ich softu można połączyc 2.4Ghz z 5Ghz co daje ładny napis z pudełka jesli chodiz o prędkośc, ale lepiej jak się ma odbiornik 5Ghz połączyć z samym 5Ghz bo chodzi tylkow tym pasmie i nie przełączy się na 2.4Ghz z bliżej nieznanej przyczyny na 2.4Ghz, które siłą rzeczy jest wolniejsze bo technologi nic nie obejdzie i nie mamy mniejszej predkości? w Agregacji nie ma podobnie?

Czemu piszesz, że z agregacją jest stabilniej skoro moga sie w niej dziac różne rzeczy przełączania pasm itp czego nie ma na jednej czestotliwosci?

Nie słyszałem o takiej możliwości. Chyba nawet 802.11 tego nie przewiduje.

Bo generalnie zapewnia lepsze parametry przy prawidłowej konfiguracji ze strony operatora. Te “różne rzeczy” nie są czymś normalnym, to po prostu błędne zachowanie mechanizmu.

Źle zrozumiałes. Robi to program. Asus tez coś takiego daje, poprostu nie łączysz się z WiFi tym w windowsie tylko ich program, wpisujesz hasło do 2.4Ghz i 5Ghz i on sumuje predkośc mając jednoczesne połączenie z obiema pasmami. Nie pamiętam jak sie nazywa. W routerach Synology robi to router inaczej, poprostu jak potrzeba większej przepustowosci łączysz sie z jednym SSID Synology, a on w sobie przełącza na daną częstotliwośc, nazwali to Smart Wi-Fi.

Agregacja nie dizałą jak router, a raczej modem LTE jej nie obsługuje. Sam ci pisałem, że miałem Zyxel LTE 4506 w innym swoim watku i tma producent napisał, że agregują pasma 2600+, a nie 1800+.

Nie dokonca rozumiem w czym jest lepsza agregacja niż jedno pasmo? Dzisiaj mało kto am modem LTE czy router, który to umożliwia więc czemuz tego nie skorzystać, przeciez nie wyłącza dajmy na to 1800Mhz całkiem na BTSie? Ciezko, żeby ktoś jeszcze mógł jechac na tym BTSie, z którego korzystam bo widze goz okna, innych nie, z jednego pasma, ze ktos jest jak ja hardcorem i inwestuje w taki drogi sprzęt, wiekszośc jedzie na routerach Huawei od operatorów i na tym co w smartfonach.

W 1800Mhz uzyskam wieksze predkosci niz w 800Mhz, tak jak w Wifi.

W czym jest lepsza? Miałem nadzieję, że ten temat mamy już za sobą i tak uznam.

Trochę nie rozumiem o co tutaj chodzi. Jak mógłbyś napisać trochę jaśniej :slight_smile:

Napisze inaczej. Jak sie patrzy anteny zewnętrzne do LTE to najkczesciej poleca się te tylko an 1800Mhz, a uniwersalne sa dużo droższe, więc skoro na zewnatrz opłacalniejsza jest na 1800 to czemu jak mam mozliwość korzystania z tej częstotliwosci tylko mam nie korzystac i w czym to jest mniej stabilne?

Bo korzystając z 2 częstotliwości ruch może się rozłożyć na oba pasma, stąd większa stabilność.

OK.

Potestuje i dam znac :slight_smile: Wytłumaczyłes :slight_smile:

No właśnie “MOŻE”, ale równie dobrze może zmieniac w tle czestotliwosci, a router pokazuje parametry sygnału tej częstotliwości, która złapał w momencie łączenia z BTS-em.

Czy agregacja jest tylko po stronie nadajnika, czy modem LTE tez moze coś w tej kwesti robic po swojemu? Co daje agregacja przy ograniczeniu predkości do 60Mb/s skoro dajmy na to ja 48-54Mb/s wyciągam na jednym paśmie 1800Mhz?

Może, czyli tak się dzieje.
Prędkości obu pasm się sumują, jedynie upload zostaje z pasma podstawowego.

Oba urządzenia muszą obsługiwać kilka pasm i agregację.

Już to tłumaczyłem, przeczytaj co to znaczy “agregacja” nie tylko w LTE, ale ogólnie.

“Agregacja oznacza proces łączenia części w większą całość.”

Przeczytałem na Wikipedi co to Agregacja ogólnie, ale nadal brak odpowiedzi na moje pytanie kluczowe. Co daje agregacja przy ograniczeniu przez operatora downloadu do 60Mb/s, skoro 50-60Mhz wyciagam na 1800Mhz bez agregacji? Pisałes, że agregacja daje wieksza stabilność, ale w każdym routerze z LTE gdzie masz parametry sygnału nie masz parametrów sygnału kazdego agregowanego pasma tylko jednego, głównego pasma. Prędkości się łącza czyli skoro sprawdziłem po parametrach sygnału, że główne w T-Mobile na tym BTSie najbliżsyzm to 800Mhz i na nim maks 4MB/s wyciągam, czyli 32Mb/s to agreguje z innych pasm te 2-3MB/s. Nie wiadomo z jakich pasm agreguje i coi wtedy robi ten system. Tylko dalej pytam co mi z tej agregacji bo skoro łaczy sie z pasmem 800Mhz jako główny to agregacje uzywa wtedy kiedy podstawowe pasmo już nie wyrabia czy jak?

Ty tego nie tłumaczysz nic tylko jak mantra odpowiadasz - stabilnośc.

Nie sztuka jest kogos odesłac do technicznych regułek, które ktos w ogóle moze nie zrozumiec tylko sztuka wytłumaczyć najprościej jak się da, zeby zrozumiał to o co pyta.

I właśnie na tym to polega. Dodajesz dwa pasma o pewnej pojemności. Czyli otrzymujesz prędkość download tych dwóch pasm jednocześnie. Jeżeli 1800 (15MHz) to ok. 100 Mbps praktycznej prędkości + 800 (5MHz) to ok. 35 Mbps to razem dają 135 Mbps, pod warunkiem, że jakość sygnału jest dobra, a na tym sektorze nie ma obciążenia.

W tym wypadku niewiele, ale zawsze może się zdarzyć, że akurat pasmo 1800 będzie mocniej obciążone a 800 mniej, wtedy agregacja rekompensuje prędkość.

Wszystko zależy od konfigu sieci, nie mam do tego dostępu więc gdybać nie będę. Na pewno w tym wypadku upload będzie od 800.

Stabilność i większa prędkość, to cały czas powtarzam.

Tłumaczę tak, jak potrafię. Do niczego technicznego nie odsyłam i przede wszystkim do niczego nie zmuszam - możesz z tej wiedzy korzystać, albo nie :slight_smile:

Czyli mozna tez powiedzie≤c, że tak naprawdę nie wiemy jak dokłądnie działą agregacja bo wszystko zalezy jak dany operator pod siebie ustawi, nawet jesli tak jak Orange i T-Mobile dziela się stacjami BTS?

Jak wytłumaczysz to, że mając na sztywno ustawione w routerze Band 3 - 1800Mhz z dobrego serwera mam stałą prędkośc od 5 do około 6,5MBs przy pobieraniu, a przy agregacji znikąd potrafi na pół minuty czy minute spaść predkośc na 1-2Mb/s i tak jakby się po chwili od nowa odpalała agregacja i predkośc rośnie?

Z tego co wyżej napisałem stabilniejsza jest jedna częstotliwośc niz agregacja gdyz nie wiemy co i jak się przełącza i działa w tej agregacji bo zalezy od ustawień danego operatora.

W czym rekompensuje? Skoro głóœne pasmo 800Mhz, a pozostałe się dołączają to nagle bez utraty sygnału czy rozłączenia z BTS-em nie zmieni podstawowego pasma, a te agregowane może zmieniac jak chce, a nawet moga działąc gorzej pod wzglkędem sygnału bo my tylko widzimy parametry podstawowego pasma?

Tylko i wyłącznie kiedy nie mamy ograniczonej na sztywno predkości, tylko mamy maks ile wyciągnie w danej chwili nadajnik. Majac ograniczenie agregacja jest bo jest, wzrostu predkości downloadu nie da agregacja.

Tak jak pisałem, wszystko zależy od optymalizacji sieci i jej priorytetów o ile nie wymusisz jakiegoś pasma czy technologi (LTE, HSPA)

Jak wyżej, to zależy. Przykładowo u mnie w godzinach obciążenia w Play na jedynym paśmie prędkość dosyć znacząco skacze od 10 do 20 Mbps. Przy agregacji 2100 + 1800 + 800 praktycznie nie spada poniżej 50 Mbps.

Szczerze mówiąc nie wiem jak wygląda prezentowanie siły sygnału przez routery LTE. Na telefonie w service menu widać dokładnie jak zachowują się wszystkie pasma.

Przyznasz chyba, że gdy ktoś osiąga na 1800 10 Mbps i w jego przypadku włączy się agregacja na przykład z 2600 20 Mbps i 800 np. 5 Mbps, to lepiej dla niego gdy wyciąga zaagregowane 35 Mbps niż 10 Mbps na jednym paśmie, prawda? Mowa o bardzo obciążonym nadajniku, co może się zdarzyć.

Podaj mi przykład zewnetrznej anteny porzadnej z agregacja pasm, czyli z obsługa wszystkich pasm w tym 800Mhz? Bo ja takiej nie potrafie wyGooglowac, jak już to tylko na 1800Mhz?

Anteny zewnetrzne 1800Mhz na wielu forach sie poleca, a idac za tym co piszesz jest to bez sensu.

Nie miałem potrzeby korzystać z anten zewnętrznych, ale nie wydaje mi się, aby istniała taka obsługująca wszystkie pasma LTE (włącznie z 2600) z dobrym zyskiem i przystępną ceną.

Dlaczego? Na pewno lepiej skorzystać z dobrej anteny zewnętrznej pod 1800, niż z wbudowanej w router, gdy zasięg jest kiepski i router łapie tylko 800, które jak wiadomo jest mało pojemne w T-Mobile, Playu i Plusie.