LTE Band

Tylko wtedy nie ma agregacji wiec jak 1800Mhz bedzie bardzo obciazone antena zewnetrzna będzie miałą super sygnał, a predkośc dalej może byc gorsza niz na antenie uniwersalnej dołączanej do routera i korzystania z głównego pasma 800Mhz.

Myślę, że na takiej antenie da się złapać 1800 i 800 i je zaagregować o ile router to obsługuje.
Ale masz rację, na 1800 może być gorzej, dlatego trzeba wszystko przed zakupem sprawdzić.

Tylko jak sprawdzić jakie pasma router agreguje kiedy na stronie nie podaje, a instrukcja tylko quick start?

Jak antena dedykowana dla 1800Mhz odbierze 800Mhz?

Nie wiem. Pewnie trzeba poszukać takiej informacji gdzie indziej :slight_smile:

To, że antena jest dedykowana dla pasma 1800, oznacza tyle, że najlepiej wzmacnia właśnie taki sygnał. Nie oznacza to niemożność odbioru czegoś innego. Po prostu na innych pasmach zysk będzie kiepski. 800 ma lepszą przenikalność niż 1800, więc powinna dać się odebrać.

Wczoraj cały dzień jechałem na ustawionym Band3- 1800Mhz w LTE i strony, YouTube w 180p latały bez problemu, ale pobieranie plików było maks 2MB/s w Chromium na Ubuntu. Po ustawieniu LTE Band na Auto i cały czas ustawione Only 4G w Asusie 4G-AC68U jak sie juz modem połaczył odrazu było 5-6MB/s. Czyli Agreguje porzadnie w T-Mobile, mimo uzywania pasma podstawowego 800Mhz. W Orange widzac w Telefonie P10 po parametrach sygnału i tez pisze cały czas LTE+ czyli ma agregację, pasmo podstawowe 1800Mhz, mimo, ze koło mnie jeden wspólny nadajnik Orange/T-Mobile.

Z tego co wiem, a przynajmniej tak to działa w samsungach ikonka LTE+ pojawia się wtedy gdy pasma jest więcej niż 20 MHz. U mnie na S8 przy agregacji 1800 10 MHz i 2100 10 MHz pojawia się tylko LTE, mimo, że to już agregacja, gdy doda się jeszcze 800 5 MHz, to wtedy dopiero pojawia się ikona LTE+.

U mnie w Huawei P10 narazie w Orange LTE+ cały czas jest, on ma tez VoLTE. Natomiast w Asus 4G-AC68U w ogóle nie zmienia sie tylko pisze LTE :slight_smile: W Asusie poprostu sie czuje agregacje po transferze. W zeszłym tygodniu po wyjściu z pracy w centrum Lublina na Huawei P10 odpaliłem speedtest Okla wybierając serwer T-Mobile i będąc gdzies nie dalego nadajnika sugerujac się po sygnale -55dB ten RSP coś tam i miał cały czas LTE+ nie tylko ikonka na górze, ale w informacjach o sieci i sygnale i byłem w szoku bo pokazało 18xMb/s 3 razy :slight_smile: Na drugi dzien tez popołudnie, ta sama lokalizacja i w Orange ledwo 60Mb/s wyciągneło, a w T-Mobile cały czas 60-70Mb/s pokazuje. Albo inaczej agreguje Orange i T-Mobile, albo tak obciązony był nadajnik.

U siebie też na komputerze gdzie jest router Asus z T-Mobile mam 60-70Mb/s, staje z P10 koło routera, odpalam speedtest i w Orange ledwo 30-40Mb/s, a tylko ten jeden nadajnik jest koło mnie, dzielony miedzy tymi dwoma operatorami.

T-Mobile domowy do 60 mam od grudnia i nie wiem czy raz transfer spadł z dobrego serwera ponizej 6MB/s, a czesto powyżej 7, a nawet 8MB/s. Czego wczesniej w Orange nie miałem mimo, że w Orange miałem ile baza wyciągnie.

Dziwi mnie czemu T-Mobile tak robi, ze musi być wolny serwer, z którego pobierasz, zeby szło wolno, a tak zasuwa, a w Orange mimo, że ten sam BTS jak zawieje dosłownie. Czemu tak dziwnie?

Orange i T-Mobile współdzielą BTS’y, ale nie pasmo. Wyjątkiem jest LTE 1800 15 MHz, ale i tutaj powoli migrują na 2 oddzielne bloki po 10 MHz. Wszystko inne (LTE 800, 2100, 2600) nie jest współdzielone, więc Orange może mieć te częstotliwości bardziej obciążone niż T-Mobile, stąd różne wyniki.

Jak ustawiłem na Asusie pasmo 2100Mhz to w ogóle nie chciało złapac sygnału. Jeszcze 2100 nie odpalili na tym najblizszym mnie nadajniku??

Powiedz mi, a od czego zalezy agregacja? Chodzi mi o to, ze np. Na Huawei P10 zauważyłem, że jak wyłacze go i włącze to najpierw jest LTE samo, a po chwili juz na stałe LTE+. To BTS wywołuje agregacje czy modem LTE?

LTE 2100 jest dostępne dosłownie na kilkunastu stacjach NetWorks! w całej Polsce, więc bardzo prawdopodobne.

Telefon, a konkretniej transmisja danych. Gdy modem jest idle, agregacja jest wyłączana i telefon zostaje tylko na paśmie podstawowym w celu oszczędzania energii.

Skąd modem LTE wie czy ma agregować pasma czy nie, dostaje sygnał z BTS-a czy jak?

Tak.

Skąd modem wie jakie pasma BTS agreguje, jak to odczytuje? Ciekawi mnie to :slight_smile:

Bardziej niskopoziomowo nie jestem w stanie tego wytłumaczyć. Są do tego odpowiednie protokoły i komunikaty dzięki którym modem otrzymuje informacje od BTSa. Generalnie nic ciekawego :slight_smile:

Jak modem LTE działą na jednym paśmie na sztywno, tak jak moze mój Asus tu wspominiany, to działa w 10, czy15Mhz? O co chodzi z tym 10-15Mhz na tych pasmach bo w tym fachowym żargonie jak czytam na stronach nie łapie? :slight_smile: Jakie znaczenie ma to 10, czy 15 Mhz dla jednego pasma, a przy agregacji?

10 czy 15 MHz to szerokość pasma którą w dysponuje operator. Im większa tym większą prędkość można osiągnąć. 10 MHz w LTE pozwala uzyskać prędkość mniej więcej 75 Mbps. 15 MHz w 1800 czyli tyle ile w większości lokalizacji ma Orange i T-Mobile pozwala na mniej więcej 112 Mbps.

O agregacji już było, więc tutaj nie mam więcej do powiedzenia.

Szerokośc pasma na tylko 800Mhz lub 1800Mhz jest taka sama jak szerokość pasma na częstotliwościach agregowqanych?

Nie rozumiem pytania. Pasma w agregacji to są te same pasma jak bez niej, tyle że do siebie dodane i tworzące dzięki temu większą “rurę do internetu”. Mam nadzieję, że tym razem zrozumiesz :slight_smile:

“rurę” zrozumiałem :stuck_out_tongue:

Co jeśli zostawienie w 4G-AC68U LTE band na Auto powoduje, ze łączy się z dalszym nadajnikiem co jakiś czas co pokazują parametry sygnału i Cell ID, a przy wymuszenie 800Mhz lub 1800Mhz łączy z tym najbliższym nadajnikiem i sygnał jest na maksa? Czemu operator w Agregacji każe się modemowi LTE łączyć z dalszym nadajnikiem, a bez agregacji łączy się z najbliższym? Sprawdzone przez tydzień.