LTE Band

(~MacG) #101

Przecież większość routerów czy dodatkowe oprogramowanie do nich pozwala na wymuszenie tylko konkretnego pasma.

Z BOA co najwyżej dostaniesz odpowiedź w stylu “wiatr inaczej zawiał więc masz gorszy zasięg. W umowie masz zapisane że nie odpowiadają za jakość usługi spowodowaną kiepskim zasięgiem więc mamy to gdzieś”.

(MacMakMag) #102

Tylko ja mówię o Agregacji pasm, a nie ustawieniu jednego na sztywno. :slight_smile:

@MatX_ - Już mi tutaj w tym wątku jasno dał do zrozumienia, że Agregacja stabilniejsza i lepsza niż jedno pasmo ustawione na sztywno. :slight_smile:

(MatX_) #103

Raczej oleją sprawę i powiedzą, że jest okej.

Zyxel podaje listę pasm, które router w danej kombinacji jest w stanie zaagregować.
Jest w stanie - nie oznacza, że może. Aby mógł potrzebna jest zgoda stacji bazowej, przykładowo:

Zyxel do BTSa= Mogę zaagregować to, to i to, powiedź mi co mam zrobić.
BTS do Zyxela = Okej, dobra, to wepnij się na takie + takie pasmo.

Oczywiście jest to bardzo infantylny i niepełny sposób przedstawienia tego jak to działa, ale proste do zrozumienia o co mniej więcej chodzi.

(MacMakMag) #104

OK. To czemu wyżej chyba z dwa razy pisałeś mi, że duzo lepsza jest pod względem stabilności i jakości agregacja od uzywania na sztywno jednego pasma wymuszonego na modemie LTE o ile ma się taką możliwość?? Bo to nie do końca rozumiem widzac jak operator w agregacji może mnie przepinać na gorsze pasmo czyli prawdopodobnie wyższa częstotliwość jako priorytetowe pasmo do Agregacji i jak wiadomo na nim jest gorsza prędkość bo jak na razie stosuje się standardowo FDD, a nie TDD w LTE?

(MatX_) #105

W tej kwestii myślę, że wyczerpałem temat.

(MacMakMag) #106

Dobra czyli lepiej dwa pasma od operatora i niehc operator daje je nam tak jak jemu pasuje niż jedno, które sam wybiorę i działą stabilniej niż ta agregacja?? Widocznie nie wytłumaczyłes tego dobrze bo nadal nie rozumiem, ale nie muszę…

(MatX_) #107

Jeśli widzisz, że u Ciebie jedno pasmo bez agregowania działa najlepiej to właśnie z niego korzystaj :slight_smile:
Ja tylko przedstawiłem plusy i minusy tej technologi, implementacja rozwiązania w rzeczywistej sieci to już co innego i nie zawsze musi działać na korzyść użytkownika. Zazwyczaj jednak warto i na tym buduję moją narrację.

(MacMakMag) #108

OK.

To jeszcze takie pytanie czy ma jakikolwiek wpływ na działanie agregacji urządzenie odbiorcze czy ono po prostu odbiera ze stacji bazowej mówiąc prostym jezykiem taka i taka agregacja i tak działa czy może w ogóle np. modem LTE po swojemu zastosować, zaprogramowaną agregację czy nie, czy tylko to co odbierze?

Nie chodzi o to teraz, że nie rozumiem tego co wcześniej napisałeś bo rozumiem, chodzi mi tylko o to modem LTE po stronie klienta końcowego może coś w tej kwestii tobić po swojemu, że tak jak z tym Zyxelem pyta sie, nadajnik, że ma być tak, a modem, że dalej chce po swojemu?

Czy modem LTE w jakiś sposób wpływa na parametry sygnału czy nie?? Przykładowo w ADSL dało się zauważyć np, że dany parametr był lepszy niż np na sprzęcie od TPSA potem Orange i np. rzadziej zrywało internet itp?

Po prostu ciężko właśnie w tej kwestii cokolwiek wyGooglować, a testy jak są danego sprzętu to głównie konfiguracja i jakie prędkości internetu.

Czy operator może zmieniać częstotliwość w agregacji bez zmiany IP i rozłączania odbiorcy?

(MatX_) #109

Tylko to, co sam jest w stanie zaagregować wg specyfikacji i na co zezwoli stacja bazowa.
Na terminalu możesz co najwyżej wymusić 1 pasmo, jakiejkolwiek agregacji nie.

Na pewno zastosowana antena w modemie ma wpływ na moc odbieranego i emitowanego sygnału.
Na stabilność również, to chyba tak, jak ze wszystkim :wink:

Tak. Oczywiście rozłączenie będzie, ale niezauważalnie krótkie dla użytkownika.

(MacMakMag) #110

Czy zmieni to rozłączenie IP czy nie koniecznie?

Czemu większość routeró∑ pokazuje parametry sygnału pasma podstawowego w agregacji, a nie wszystkich, które agreguje? Lub w ogóle nie informuje jakie pasma agreguje? Czy to jakiś standard czy poprostu kwestia oprogramowania firmwareu modemu LTE lub całego routera?

Czy jak widzisz w ogóle wyżej tutaj w temacie parametry sygnału moje to taka antena dała by coś u mnie jeszcze na poproawę sygnału i stabilność czy to bez sensu?

Doradziłbyś antenę LTE zewnętrzną w ogóle na wszystkie pasma LTE czyli 800, 1800, 2100, 2600Mhz, żeby mogła działać agregacja, nie najdroższa, ale warta uwagi:)
Bo tego tyle, że człowiek nie wie w ogóle na co zwracac uwagę :slight_smile:

(MatX_) #111

Nie zmieni.

Szczerze mówiąc nie mam za dużo doświadczenia z modemami LTE, nie miałem potrzeby z nich korzystać.
Wszystko zależy od konkretnego modelu, nie ma tutaj żadnych standaryzacji. Różni vendorzy podają lub nie podają pewnych informacji dot. sygnału. Podobnie jest w smartfonach, gdzie jednak zazwyczaj można dowiedzieć się więcej na temat odbieranego sygnału.