LTE Band

Przecież większość routerów czy dodatkowe oprogramowanie do nich pozwala na wymuszenie tylko konkretnego pasma.

Z BOA co najwyżej dostaniesz odpowiedź w stylu “wiatr inaczej zawiał więc masz gorszy zasięg. W umowie masz zapisane że nie odpowiadają za jakość usługi spowodowaną kiepskim zasięgiem więc mamy to gdzieś”.

Tylko ja mówię o Agregacji pasm, a nie ustawieniu jednego na sztywno. :slight_smile:

@MatX_ - Już mi tutaj w tym wątku jasno dał do zrozumienia, że Agregacja stabilniejsza i lepsza niż jedno pasmo ustawione na sztywno. :slight_smile:

Raczej oleją sprawę i powiedzą, że jest okej.

Zyxel podaje listę pasm, które router w danej kombinacji jest w stanie zaagregować.
Jest w stanie - nie oznacza, że może. Aby mógł potrzebna jest zgoda stacji bazowej, przykładowo:

Zyxel do BTSa= Mogę zaagregować to, to i to, powiedź mi co mam zrobić.
BTS do Zyxela = Okej, dobra, to wepnij się na takie + takie pasmo.

Oczywiście jest to bardzo infantylny i niepełny sposób przedstawienia tego jak to działa, ale proste do zrozumienia o co mniej więcej chodzi.

OK. To czemu wyżej chyba z dwa razy pisałeś mi, że duzo lepsza jest pod względem stabilności i jakości agregacja od uzywania na sztywno jednego pasma wymuszonego na modemie LTE o ile ma się taką możliwość?? Bo to nie do końca rozumiem widzac jak operator w agregacji może mnie przepinać na gorsze pasmo czyli prawdopodobnie wyższa częstotliwość jako priorytetowe pasmo do Agregacji i jak wiadomo na nim jest gorsza prędkość bo jak na razie stosuje się standardowo FDD, a nie TDD w LTE?

W tej kwestii myślę, że wyczerpałem temat.

Dobra czyli lepiej dwa pasma od operatora i niehc operator daje je nam tak jak jemu pasuje niż jedno, które sam wybiorę i działą stabilniej niż ta agregacja?? Widocznie nie wytłumaczyłes tego dobrze bo nadal nie rozumiem, ale nie muszę…

Jeśli widzisz, że u Ciebie jedno pasmo bez agregowania działa najlepiej to właśnie z niego korzystaj :slight_smile:
Ja tylko przedstawiłem plusy i minusy tej technologi, implementacja rozwiązania w rzeczywistej sieci to już co innego i nie zawsze musi działać na korzyść użytkownika. Zazwyczaj jednak warto i na tym buduję moją narrację.

OK.

To jeszcze takie pytanie czy ma jakikolwiek wpływ na działanie agregacji urządzenie odbiorcze czy ono po prostu odbiera ze stacji bazowej mówiąc prostym jezykiem taka i taka agregacja i tak działa czy może w ogóle np. modem LTE po swojemu zastosować, zaprogramowaną agregację czy nie, czy tylko to co odbierze?

Nie chodzi o to teraz, że nie rozumiem tego co wcześniej napisałeś bo rozumiem, chodzi mi tylko o to modem LTE po stronie klienta końcowego może coś w tej kwestii tobić po swojemu, że tak jak z tym Zyxelem pyta sie, nadajnik, że ma być tak, a modem, że dalej chce po swojemu?

Czy modem LTE w jakiś sposób wpływa na parametry sygnału czy nie?? Przykładowo w ADSL dało się zauważyć np, że dany parametr był lepszy niż np na sprzęcie od TPSA potem Orange i np. rzadziej zrywało internet itp?

Po prostu ciężko właśnie w tej kwestii cokolwiek wyGooglować, a testy jak są danego sprzętu to głównie konfiguracja i jakie prędkości internetu.

Czy operator może zmieniać częstotliwość w agregacji bez zmiany IP i rozłączania odbiorcy?

Tylko to, co sam jest w stanie zaagregować wg specyfikacji i na co zezwoli stacja bazowa.
Na terminalu możesz co najwyżej wymusić 1 pasmo, jakiejkolwiek agregacji nie.

Na pewno zastosowana antena w modemie ma wpływ na moc odbieranego i emitowanego sygnału.
Na stabilność również, to chyba tak, jak ze wszystkim :wink:

Tak. Oczywiście rozłączenie będzie, ale niezauważalnie krótkie dla użytkownika.

Czy zmieni to rozłączenie IP czy nie koniecznie?

Czemu większość routeró∑ pokazuje parametry sygnału pasma podstawowego w agregacji, a nie wszystkich, które agreguje? Lub w ogóle nie informuje jakie pasma agreguje? Czy to jakiś standard czy poprostu kwestia oprogramowania firmwareu modemu LTE lub całego routera?

Czy jak widzisz w ogóle wyżej tutaj w temacie parametry sygnału moje to taka antena dała by coś u mnie jeszcze na poproawę sygnału i stabilność czy to bez sensu?

Doradziłbyś antenę LTE zewnętrzną w ogóle na wszystkie pasma LTE czyli 800, 1800, 2100, 2600Mhz, żeby mogła działać agregacja, nie najdroższa, ale warta uwagi:)
Bo tego tyle, że człowiek nie wie w ogóle na co zwracac uwagę :slight_smile:

Nie zmieni.

Szczerze mówiąc nie mam za dużo doświadczenia z modemami LTE, nie miałem potrzeby z nich korzystać.
Wszystko zależy od konkretnego modelu, nie ma tutaj żadnych standaryzacji. Różni vendorzy podają lub nie podają pewnych informacji dot. sygnału. Podobnie jest w smartfonach, gdzie jednak zazwyczaj można dowiedzieć się więcej na temat odbieranego sygnału.

Ogólnie czytam i w sumie się zastanawiam czy wszyscy rozumieją że żeby agregować dane pasma trzeba mieć odpowiednią antenę. Jeżeli masz antenę tylko na jedno lub dwa pasma to nie będzie Ci agregowalo innych pasm.
Ja natomiast mam pytanie ile pasm agreguje ten Asus dwa tylko. Huawei w nizszej cenie bez problemu agreguje 3.

Asus 4G-AC68U według tego co pisze producent na swojej stronie ma wbudowany modem Category 6 czyli agreguje dwa pasma. Jeśli mówisz o huaweiu agregującym 3 pasma to pewnie B725 jak dobrze kojarzę, który w Polsce jest dostepny w sieci Play z brandowanym pod Play Firmwarem czyli nie tylko logo PLAY, ale tez modem i jego firmware dostosowany głównie do współpracy z ta siecią.

Asus kosztuje tyle dlatego, że dostajesz model RT-AC68U z wbudowanym modemem LTE category 6. Router kosztuje koło 600 zł plus 600 zł za modem. Mniej więcej.