LTE Band

Zakup do rozważenia. Chociaż ja osobiście raczej bym się nie zdecydował na wymianę jeśli już dobrze działa.

OK. Dzięki :slight_smile:

Piszecie, że agregacja jest stabilniejsza i bezpieczniejsza. To dlaczego w agregacji ni z gruchy, ni z pietruchy przełącza na inny nadajnik dalszy, albo zostaje na tym samym tylko zmienia pasmo na to gorsze jak np. 2600Mhz, które powoduje, że zasięg mniejszy i wolniej działą, a jak na takim Asus 4G-AC68U wymusimy Band 3 (1800Mhz) to nic takiego się nie dzieje i w ogóle nie zrywa? Gdzie ta stabilność? Co to powoduje, operator na stacji bazowej czy to robi agregacja po stronie modemu LTE? Zdarza mi się to coraz częściej, że z 5 kresek mam 2-3 mimo, że ID nadajnika się nie zmienia to np. parametr RSRP, który najcześciej jest -66 dB nagle robi się -110dB i nic nigdzie nie zmieniam, zarówno LTE Band w ustawieniach Auto jak i wybór trybu sieci Auto bo jak ustawie 4G Only to w ogóle nie ma agregacji?

Jak sprawdzić czy to stacja bazowa coś zmienia czy modem w routerze?

Bo tak operator zdecydował. To tak zwany Load Balancing. Konfiguracja sieci nigdy nie była mocną stroną NetWorks.

1 polubienie

Możesz coś więcej o tym napisać?

Przynajmiej wiem już, że mój super Asus nie świruje :slight_smile:

Właściwie to chodziło mi o zarządzanie pasmem w sposób określony przez politykę operatora. Nie wiem jakimi parametrami się kierują przy przełączaniu terminali na inne pasmo, więc w tej kwestii więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

To jaka jest stabilność w agregacji pasm w porównaniu do wymuszenia jednego pasma przez modem? Bo dla mnie stabilność znaczy, że działa dobrze, a nie, że raz mam (będę trzymaj się ogólnie kresek) 5 kresek, zaraz dwie kreski, biorąc pod uwagę, że według BTSearch mam nie całe 900 metrów do nadajnika.

Czyżby operator nadajnika czy tez operator w tym przypadku T-Mobile robił to bo obciążone jest główne pasmo agregacji? Modemy nie podaja parametró∑ dwóch pasm agregowanych tylko głównego pasma.

Nie wiem. Nie pracuję w T-M, więc musisz ich spytać :slight_smile:
Przy takich parametrach mocy sygnału obstawiałbym raczej błąd w konfiguracji niż zamierzone działanie, chociaż NetWorks ma skłonności do trzymania terminala w jak najwyższym paśmie przy bardzo niskiej sile sygnału co często skutkuje całkowitym rozłączeniem transmisji. Sam tego doświadczałem w Orange, gdy terminal działał w 2600 nawet przy sygnale -120 dBm. Nie wspomnę jak kiepsko to działało :slight_smile:

Dokładnie i mnie to wkurza mocno, dlatego zastanawiam się czy go nie ustawić w to 1800Mhz, na którym nieźle działa zwłaszcza, że mam od T-Mobile do 20Mb/s :slight_smile: Bo jak wymuszę pasmo to już operator nadajnika czy T-Mobile nie moga mi nic zmienić, chyba, żeby wyłączyli 1800Mhz po coś. Tylko chciałem zapytać jeszcze tak mniej zaawansowanie agregacja jest z naciskiem na zwiększenie prędkości czy czego??:slight_smile:

Ja kiedyś przez tydzien jechałęm na wymuszonym 1800Mhz i w speedteście fajnie 20-35Mb/s pokazuje, strony dużo szybciej się wczytują tzn. chodzi o to, że jakby szybciej się ładowały niz na Auto w agregacji, ale pobieranie było wolniejsze niż w agregacji i tego nie rozumiem za bardzo.

Spytam jeszcze raz czy modem w routerze może jakoś wpływać na agregację pasm czyli zmianę pasma głównego czy to już tylko po stronie BTS-a?

Chyba już to tłumaczyłem, ale okej. W dużym uproszczeniu: masz kilka pasm o pewnej pojemności, np. jedno ma 75 Mbps drugie 75 Mbps. Razem masz 150 Mbps, czyli teoretycznie możesz obsłużyć 2 krotnie większą ilość klientów niż mając tylko 1 pasmo. Agregacja daje Tobie, pojedynczemu klientowi możliwość korzystania z tych 2 pojemności w tym samym czasie.

Modem może jedynie korzystać z agregacji (automatycznie) lub z 1 pasma (automatycznie/na sztywno).

O widzisz teraz rozumiem. Dzięki :slight_smile:

Jeszcze jedno, bo mnie nurtuje :slight_smile:

Te 75Mb/s z dwóch pojemności się sumuje w Agregacji czy po prostu mam dwie pojemności do dyspozycji po 75Mb/s i Agregacja sama w sobie decyduje czy w danej chwili z tej pojemności idzie transfer czy z tej?? :slight_smile:

Dla Ciebie jest to przezroczyste, oba pasma się sumują, więc czysto teoretycznie przy idealnych warunkach i pustej stacji uzyskasz 150 Mbps. Takie sytuacje oczywiście praktycznie nie istnieją.

Przeczytałem tutaj, że T-Mobile zwiększa pojemność:

Więc postanowiłem sprawdzić to 2100Mhz na swoim Asusie 4G-AC68U. Wcześniej w ogóle nie działał na Band B1.

Czy parametry sygnału w 2100Mhz sa w porządku? :slight_smile:

09

Lokalizacja nadajnika Świdnik, ul. Piasecka 22. :slight_smile: Ja widzę nadajnik z okna łazienki pod ukosem.

Dalej kradną:

To nie troluj tutaj tylko zgłoś na nich, na policję. Tutaj ci to nic nie da pisanie, że kradną.

Takie parametry z ustawieniem LTE Band B3 - 1800Mhz. Zrzut poniżej.

Na B1 - 2100Mhz w dzień identycznie jak na 1800Mhz, wieczorem ledwo 1.5MB/s. Na 1800Mhz czasem spadnie na 1.5MB/s, ale na ogół miedzy 2.5-3.5 MB/s nawet w godzinach jak teraz, szczytu przy T-Mobile do 20Mb/s.

LTE%20Band%20B3%20-%201800Mhz

Jeszcze raz zadam pytanie bo mimo chęci nie uzyskałem odpowiedzi.

Kto steruje jak ma działać Agregacja pasm? Operator na stacji bazowej czy router ma to zaprogramowane? Czy operator przez stację bazową może zmieniac które pasma i jak mają się łączyc czy robi to router??

Dla przykładu na stronie hotspotu Zyxel LTE 4506 w specyfikacji są podane opcję agregacji i z jakimi pasmami w jakiej kombinacji. Inni producenci routerów, hotspotów takich szczegółów nie podają więc się pytam czy router robi agregację czy operator na stacji bazowej i decyduje operator jakie częstotliwosci mają się łączyć?

Ze strony Zyxela wspomnianego Hotspotu:

  • Standard compliant: 3GPP Release 10 Category 6
  • Supported frequency: Band 1/3/7/8/20/28/40 – LTE TDD 2300 MHz LTE FDD 2600/2100/1800/900/800/700 MHz
  • Carrier aggregation support: B1+B8/B3+B20/B3+B7/B3+B8/B7+B20/B7+B28/B40+B40/B3+B3/B7+B7/B3+B28

Dlaczego o to tak dopytuję? Bo mam Asus 4G-AC68U i co jakiś czas zmienia Cell ID i parametry sygnału i nie wiem czy wina T-Mobile czy modemu LTE w Asusie, który jak wymusze 4G Only to łączy się z gorszym pasmem, a na Auto działa tylko agregacja, chodz ciężko to stwierdzić poza prędkością transferu gdyż nie pokazuje LTE+ czy LTE_CA czy cokolwiek takiego.

Załączam tez zrzuty z Asusa parametró∑, pierwszy z dnia połączenia się modemu LTE w Asusie, a drugi z dzisiaj. Widac, że rózne Cell ID i parametry sygnału sa gorsze na drugim zrzucie.

14

LTE%20Agregacja%2010-01-2016

Tak.

Tak.

Choć wydaje mi się, że oba pytania dotyczą tego samego.

Uważasz, że moge poprzez e-mail do BOA T-Mobile napisać dając im zrzuty parametrów sygnału i zapytać się czemu się tak robi i czy to wszystko OK. 2 dni temu coś przestawiałem na routerze nie związanego z LTE i musiał się cały uruchomić ponownie i mając parametry z pierwszego zrzutu miałem prędkości przy opcji do 20Mb/s T-Mobile 25-30Mb/s, rzadko mniej to dziś o dziwo ledwo 18-19Mb/s?

Czemu Zyxel podaje coś takiego jak Aggregation Support skoro to operator ustawia na stacji bazowej?