LTE Band

(MatX_) #81

Zakup do rozważenia. Chociaż ja osobiście raczej bym się nie zdecydował na wymianę jeśli już dobrze działa.

OK. Dzięki :slight_smile:

(MacMakMag) #83

Piszecie, że agregacja jest stabilniejsza i bezpieczniejsza. To dlaczego w agregacji ni z gruchy, ni z pietruchy przełącza na inny nadajnik dalszy, albo zostaje na tym samym tylko zmienia pasmo na to gorsze jak np. 2600Mhz, które powoduje, że zasięg mniejszy i wolniej działą, a jak na takim Asus 4G-AC68U wymusimy Band 3 (1800Mhz) to nic takiego się nie dzieje i w ogóle nie zrywa? Gdzie ta stabilność? Co to powoduje, operator na stacji bazowej czy to robi agregacja po stronie modemu LTE? Zdarza mi się to coraz częściej, że z 5 kresek mam 2-3 mimo, że ID nadajnika się nie zmienia to np. parametr RSRP, który najcześciej jest -66 dB nagle robi się -110dB i nic nigdzie nie zmieniam, zarówno LTE Band w ustawieniach Auto jak i wybór trybu sieci Auto bo jak ustawie 4G Only to w ogóle nie ma agregacji?

Jak sprawdzić czy to stacja bazowa coś zmienia czy modem w routerze?

(MatX_) #84

Bo tak operator zdecydował. To tak zwany Load Balancing. Konfiguracja sieci nigdy nie była mocną stroną NetWorks.

(MacMakMag) #85

Możesz coś więcej o tym napisać?

Przynajmiej wiem już, że mój super Asus nie świruje :slight_smile:

(MatX_) #86

Właściwie to chodziło mi o zarządzanie pasmem w sposób określony przez politykę operatora. Nie wiem jakimi parametrami się kierują przy przełączaniu terminali na inne pasmo, więc w tej kwestii więcej nie jestem w stanie powiedzieć.

(MacMakMag) #87

To jaka jest stabilność w agregacji pasm w porównaniu do wymuszenia jednego pasma przez modem? Bo dla mnie stabilność znaczy, że działa dobrze, a nie, że raz mam (będę trzymaj się ogólnie kresek) 5 kresek, zaraz dwie kreski, biorąc pod uwagę, że według BTSearch mam nie całe 900 metrów do nadajnika.

Czyżby operator nadajnika czy tez operator w tym przypadku T-Mobile robił to bo obciążone jest główne pasmo agregacji? Modemy nie podaja parametró∑ dwóch pasm agregowanych tylko głównego pasma.

(MatX_) #88

Nie wiem. Nie pracuję w T-M, więc musisz ich spytać :slight_smile:
Przy takich parametrach mocy sygnału obstawiałbym raczej błąd w konfiguracji niż zamierzone działanie, chociaż NetWorks ma skłonności do trzymania terminala w jak najwyższym paśmie przy bardzo niskiej sile sygnału co często skutkuje całkowitym rozłączeniem transmisji. Sam tego doświadczałem w Orange, gdy terminal działał w 2600 nawet przy sygnale -120 dBm. Nie wspomnę jak kiepsko to działało :slight_smile:

(MacMakMag) #89

Dokładnie i mnie to wkurza mocno, dlatego zastanawiam się czy go nie ustawić w to 1800Mhz, na którym nieźle działa zwłaszcza, że mam od T-Mobile do 20Mb/s :slight_smile: Bo jak wymuszę pasmo to już operator nadajnika czy T-Mobile nie moga mi nic zmienić, chyba, żeby wyłączyli 1800Mhz po coś. Tylko chciałem zapytać jeszcze tak mniej zaawansowanie agregacja jest z naciskiem na zwiększenie prędkości czy czego??:slight_smile:

Ja kiedyś przez tydzien jechałęm na wymuszonym 1800Mhz i w speedteście fajnie 20-35Mb/s pokazuje, strony dużo szybciej się wczytują tzn. chodzi o to, że jakby szybciej się ładowały niz na Auto w agregacji, ale pobieranie było wolniejsze niż w agregacji i tego nie rozumiem za bardzo.

Spytam jeszcze raz czy modem w routerze może jakoś wpływać na agregację pasm czyli zmianę pasma głównego czy to już tylko po stronie BTS-a?

(MatX_) #90

Chyba już to tłumaczyłem, ale okej. W dużym uproszczeniu: masz kilka pasm o pewnej pojemności, np. jedno ma 75 Mbps drugie 75 Mbps. Razem masz 150 Mbps, czyli teoretycznie możesz obsłużyć 2 krotnie większą ilość klientów niż mając tylko 1 pasmo. Agregacja daje Tobie, pojedynczemu klientowi możliwość korzystania z tych 2 pojemności w tym samym czasie.

Modem może jedynie korzystać z agregacji (automatycznie) lub z 1 pasma (automatycznie/na sztywno).

(MacMakMag) #91

O widzisz teraz rozumiem. Dzięki :slight_smile:

(MacMakMag) #92

Jeszcze jedno, bo mnie nurtuje :slight_smile:

Te 75Mb/s z dwóch pojemności się sumuje w Agregacji czy po prostu mam dwie pojemności do dyspozycji po 75Mb/s i Agregacja sama w sobie decyduje czy w danej chwili z tej pojemności idzie transfer czy z tej?? :slight_smile:

(MatX_) #93

Dla Ciebie jest to przezroczyste, oba pasma się sumują, więc czysto teoretycznie przy idealnych warunkach i pustej stacji uzyskasz 150 Mbps. Takie sytuacje oczywiście praktycznie nie istnieją.

(MacMakMag) #94

Przeczytałem tutaj, że T-Mobile zwiększa pojemność:

Więc postanowiłem sprawdzić to 2100Mhz na swoim Asusie 4G-AC68U. Wcześniej w ogóle nie działał na Band B1.

Czy parametry sygnału w 2100Mhz sa w porządku? :slight_smile:

09

Lokalizacja nadajnika Świdnik, ul. Piasecka 22. :slight_smile: Ja widzę nadajnik z okna łazienki pod ukosem.

(krystian3w) #95

Dalej kradną:

(MacMakMag) #96

To nie troluj tutaj tylko zgłoś na nich, na policję. Tutaj ci to nic nie da pisanie, że kradną.

(MacMakMag) #97

Takie parametry z ustawieniem LTE Band B3 - 1800Mhz. Zrzut poniżej.

Na B1 - 2100Mhz w dzień identycznie jak na 1800Mhz, wieczorem ledwo 1.5MB/s. Na 1800Mhz czasem spadnie na 1.5MB/s, ale na ogół miedzy 2.5-3.5 MB/s nawet w godzinach jak teraz, szczytu przy T-Mobile do 20Mb/s.

LTE%20Band%20B3%20-%201800Mhz