Ma ktoś z was jakieś doświadczenia z używania RAMDISK-u

Witam czy kocie może koledzy i koleżanki jakieś doświadczenie z użytkowaniem RAMDISK ogólnie oraz z Photoshopem ?

Ja ogólnie posiadam jakieś doświadczenia, z photoshopem nie.

A może coś więcej ?

A jakie jest Twoje dokładnie pytanie?

Owszem. Używam od wielu lat w procesach symulacji. Sensowne rozwiązanie dla jednostek z RAM 32 GB i więcej.

Mam dwóch potencjalnych kandydatów do tego zabiegu… Komputer z 32 GB RAM DDR4 używany do pracy z Photoshopem i komputer z 16 GB RAM DDR4 który czasem też używam do pracy z Photoshopem. Moje pytanie dotyczy czy użycie RAMDISK-u da radę przyspieszyć pracę z PS-em ? O dobno to rozwiązanie może zmniejszyć oranie SSDka i tu pytanie czy to bezpieczne dla RAMu ?

Raczej nie, projekt po otwarciu i tak pewnie ładowany jest do pamięci.

Tak, jeżeli jakiś program bardzo intensywnie zapisuje dane na dysku, wtedy użycie ram dysku może zabezpieczyć SSD przed zbyt szybkim zużyciem.

Tak, pamięć RAM jest ciągle w użyciu zarówno zapisywana jak i odczytywana.

Zainteresowało mnie to bezpieczeństwo dla RAM.

No a jak… ram jest w cenie zwlasza teraz no a poza tym to szkoda by coś uszkodzić bo jeśli chodzi o RAMDISK to daje to naprawdę fajne możliwości bo jak komuś robi różnicę to może na RAMDISK-u uruchomić maszynę wirtualną

Ramdyskiem nie uszkodzisz pamięci RAM, skąd ten pomysł?

No nie wiem bo gdzieś przeczytałem że ktoś intensywnie używał RAMDISK-u i po jakimś czasie padł mu RAM, stąd moje pytanie bo nie wiem a że na tym forum jest dużo osób znających się na rzeczy to zawsze warto zapytać

Generalnie RAMu nie da się uszkodzić nadmiernym jego użyciem, co więcej PS nie mieli cały czas tak dużo znowu danych… Nie wiem na ile PS będzie w stanie wykorzystać tego RAMdisku, ale jak chodzi o nie oranie SSD to jak najbardziej się tu przyda.

Zależy do czego używany był RAMdisk, ale tak czy inaczej RAM musiał godzinami pracować wysoce rozgrzany. Ja bym monitorował jego temperaturę.

Ok, ja bym w takim razie był zainteresowany postawieniem tego, jakich programów używacie do tego pod Windows 10 ?

Czasem używam w PSie procesów automatycznych takich jak zmiana rozdzielczości zdjęć i uruchamiam ten proces dla kilkuset zdjęć i jak bym akurat je obrabiał na RAMDISK-u to zrobiło by to robotę w stosunku do SSD Sata ?

Ja nie używam żadnego, jak pisałem wcześniej jest to specyficzne rozwiązanie przydatne wyłącznie gdy ze względu na bardzo dużą ilość zapisów i odczytów można uszkodzić nośnik flash. W przypadku przeciętnych komputerów nie ma to też większego sensu ze względu na małą ilość pamięci (typowo do 64GB).

Raczej wątpię, system i tak buforuje zapisy na dyskach więc pierwsze kilka GB ląduje w pamięci RAM zanim zostanie faktycznie zapisane, więc nie będzie dużej przewagi wydajności względem SSD.
Podejrzewam również że przy skalowaniu najbardziej obciążony będzie procesor i to on będzie miał główny wpływ na wydajność.

Jednak z PS nie korzystam, więc warto sprawdzić w praktyce jak to wygląda.

Ok, dzięki za podpowiedzi

Praktycznie ma to zastosowanie jest wiele filmików na yt które pokazują praktyczną różnice a nie teoretyczne czy syntetyczne benchamrki

Np odpalenie gier zamiast minuty zajmuje około 6-8s


Czy przekonwettowanie obróbka audio na niektótych plikach to już nie kwestia minuty a samego kliknięcia :smiley:

Dlaczego mało osób z tego korzysta po 1 niewiedza 2 sprawa koszta koszta koszta…
Mało osób ma ram na sam system + Gry i ludzie mają zwykle komputer już pod srogim obciążeniem i bez tego.

Koszt ram to około 400zł za 16GB za 400zł to można mieć dysk HDD o pojemności kilku TB lub NVME z 500GB https://proline.pl/wd-black-ssd-m-2-pcie-nvme-500gb-3470-2600mb-s-wds500g3x0c-p1357934

I taki NVME z średniej pólki będzie miał 3k zapisu i 2k odczytu a ram dysk może banglać po 8-11k zapis i odczyt zależności z jakie to będą ramy i płyta główna też odgrywa w pewnym stopniu role (dobre kontrolery)

Tak że czy jest różnica skoro na dobrych ramach ramdisk jest 4x efektywniejszy od NVME to dalszego komentarza to nie wymaga
Ale bulenie 1,6-2 tysi żeby mieć tylko 64GB ram na pokładzie z czego 6-7 GB pójdzie na podstawowe obciążenie systemu + apek to jednak trochę finansowo idzie najgorzej.(względem pojemności)

Hmmmmm… Poczytam jeszcze o tym :smile:

a powiedz mi może czy Ty używasz RAMDISK-u i jeśli tak to jakie byś polecał ?

Szkoda tylko że załączony filmik to szczyt bullshitu.
Podobny czas ładowania mam na dysku QLC szajsunga (a demon prędkości to nie jest).

1 polubienie