Mac vs Windows co lepsze?


(Paluszekmich) #1

mam do was pytanie

który system jest lepszy ? biorąc pod uwagę większość rzeczy. Taka jak kompatybilność z programami ( nie grami), bezpieczeństwo, stabilność silnika oraz moc sprzętu jaka jest potrzebna aby uzyskać dobre wyniki itd. ?

pozdrawiam


(Gardner) #2

Jeśli chodzi o moc sprzętu, to co do Mac'a zobacz jakie wersje iMaców i MacBooków są teraz sprzedawane, bo w licencji Mac OS X masz jak wół napisane, że Mac może być instalowany tylko na komputerze typu Macintosh, czyli tylko na wyrobach Appla (oczywiście da się to obejść i zainstalować a zwykłym piecu, ale nie jest to polecane, bo nie zawsze wszystko kompatybilne jest).


(Dawiddek55) #3

z tego co czytałem to tak:

zalety Maca:

  • stabilny

  • Doskonałe programy, do multimediów (zdjęć, muzyki itd.)

-bezpieczny ( mało alba wcale nie ma wirów)

wady Maca:

  • no niestety, oprogramowania na maca jest jak na lekarstwo, bardzo mało ( ale ma program Bootcamp, co umożliwia doinstalowanie Windowsa)

-Maca nie wolno instalować na pecetach, bo to niezgodne z licencją.

zalety Windowsa:

-Duuuużo softu (programy), sterowniki, kodeki itd.

wady Windowsa:

  • dużo wirusów, szczególnie na XPeka.

  • nie ma wbudowanych dobrych programów, większość trzeba samemu zainstalować.


(Paluszekmich) #4

a co jesli chodzi o sterowniki do sprzętu ? są z tym jakies problemy ?


(Heezootoo) #5

Mac ma wbudowane w jądro systemu sterowniki :slight_smile:

Dawwid Nie ma wirów na Maca bo jądru systemu jest całkowicie zamknięte:) ]

Jeśli dysponujesz większą kwotą na lapka to zakup jakiegoś MB albo MBP. Osobiście stacjonarnego bym nie kupił. Ale notebooka jak najbardziej tylko i wyłącznie


(matiit) #6

Czechu... na prawdę jeśli nie wiesz o czym piszesz, to daj sobie spokój.


(johny b) #7

Takich tematów są biliony w necie. Ja mam Maca i nie żałuję, a jeśli chcesz coś się o nich dowiedzieć to zapraszam tu www.myapple.pl


(fiesta) #8

http://www.idg.pl/news/89152/Pierwszy.w ... .OS.X.html

Kwestia czasu jak będzie ich więcej

8)


(sosen86) #9

jak dla szpanu to mac a jak do codziennej pracy to tylko windows


(fiesta) #10

Wszystko zależy do jakiej pracy, jeżeli chodzi np o tworzenie i obróbkę muzyki Mac od lat bije pod tym względem Windowsy o głowę.

8)


(Paluszekmich) #11

a co do zwykłej szarej pracy ?

czyli wordy exele i te różne podstawowe programy + do tego jakaś obróbka filmów i zdjęć ?


(Pawbrotm) #12

Do tego też może wystarczyć Mac- obróbkę filmów i zdjęć masz na pewno wbudowaną w system, a gdy kupujesz nowego Macintosha oprócz systemu dostajesz też pakiet iWork (zamiennik MS Office).


(sosen86) #13

do normalnej rpacy czyli do wszystkiego i do niczego konkretnego nic lepszego od winowsa nie znajdziesz przedewszystkim dlatego że wybór progrmaów jest ogromny pod ten system


(fiesta) #14

Stwierdzenie grubo na wyrost, poza ilością dostępnego oprogramowania mające niewiele wspólnego z rzeczywistością.

8)


(Gardner) #15

Równie dobrze do normalnej pracy wystarczyłby Linux, jakaś przyjemna i nie nachalna dystrybucja, która obejdzie się w grzebaniu w terminalu, jak Ubuntu, czy Fedora... Mac jest i tak na wyrost nazywany najbezpieczniejszym systemem na świecie, ale to bujda na resorach, ale dopiero teraz Apple dostrzega zagrożenie...

Mac to taki komputer dla szpanu... większość jego funkcji i możliwości jest możliwe do uzyskania na wielu platformach, a wiele typowo macowych programów ma swoje odpowiedniki w świecie Windowsa i Linuxa. Przy czym Mac jest głownie dla ludzi, którzy nie lubią mieć wiele na głowie, jak na przykład użeranie się z instalacją jakiegoś urządzenia i kilkugodzinnym poszukiwaniu doń sterownika (przypadek Windowsa i Linuxa) :smiley:

Windows jest natomiast najbardziej rozpowszechnionym systemem, daje to korzyści i straty - mnóstwo dostępnego oprogramowania, zarówno płatnego, jak i open source, ale za to jest dosyć podatny na wiele zagrożeń - wirusy, trojany, spyware, rootkity i inne tego typu świństwa.

Linux jest natomiast ustrojstwem dla (raczej) bardziej zaawansowanych ludzi, którzy nie boją się poznania komend terminalowych, aby zainstalować sterownik, którego nie ma w repozytorium, albo zmieniać kolejność bootawania :slight_smile:

A do tego jest jeszcze masa innych wymysłów jak Solaris. Najlepiej dogłębnie przestudiować temat i wybrać lepsze wyjście. Wg mnie do pracy domowej wystarczyłby (jak już wcześniej wspomniałem) Ubuntu lub Fedora (oczywiście już odpowiednio skonfigurowane), ale jeżeli chodzi tylko o Mac VS Windows to chyba dla zwykłych wyjadaczy chleba lepszy będzie Windows - dlaczego? Bo jak coś się zepsuje to łatwiej w Internecie znaleźć pomoc :smiley:


(sosen86) #16

niekoniecznie. no chyba że są osób które teraz lub za jakiś czas nie skorzystają z niczego innego niż pakiet biurowy, przeglądarka internetowa i odtwarzacz mp3/dvd ale wtedy mac też jest zbędny bo nawet linuks do szczęścia wystarczy i za darmo. A jak pracujesz, uczysz lub studiujesz to nawet jak nie bierzesz tego pod uwagę przed zakupem to wcześniej czy później będziesz chciał lub musiał skorzystać z różnego rodzaju programów bardziej specjalistycznych i wtedy docenisz wartość windowsa.


(Feelek3) #17

co Ty za bzdury mówisz? ;|

http://www.apple.com/pl/downloads/ spójrz sobie tutaj.

Jedynymi wadami programów na Maca i samego Maca, to ich i jego cena.

Szkoda tylko że dużo ludzi się tu wypowiada na temat tego systemu, nie widząc go nawet na oczy.


(sosen86) #18

wysoka cena za coś czego nie spotkamy w pracy w szkole itp. poznawanie obsługi programów z którymi spotkamy się tylko w domu nie ma najmniejszego sensu.


(Feelek3) #19

Ale dlaczego?

Linux, też nie jest tak często spotykany w szkołach, w miejscach publicznych. A jednak niektórzy ludzie widzą sens używania tego systemu, nie tylko dlatego że jest za darmo.

Moim zdaniem, lepiej mieć coś co dobrze działa a nie jest popularne, niż to co jest źle zrobione i popularne.

No niestety za jakość trzeba płacić (pomijając GNU/Linux, gdyż to nie jest komercyjny system).


(sosen86) #20

windows dla większości użytkowników jest bardzo dobrym systemem nie widzę w nim żadnych braków który by mi utrudniały codzienne korzystanie z komputera.

Co do linuksa no to masz rację popularny to on nie jest i łatwy też nie i raczej powszechnie się nie przyjmie. Ale wielokrotnie częściej spotkasz się z nim niż maciem. bo np. jeśli firma lub instytucja ma ileś tam komputerów i wykorzystuje je głownie np do internetu to normalne że zainstaluje linuksa a jak by miało płacić to normalne że zapłaci za windowsa a nie za maca. Bo prawda jest taka że bez windowsa wiele osób się nie obędzie bo jest wiele programów z których ktoś musi korzystać a są one tylko na windowsa.

jeśli chce się mieć komputer do pracy i nie tylko --> windowsa

jeśli nie ma się co zrobić z kasą i chce się poszpanować i pobawić czymś nowym to może być mac ale bez windowsa się nie obędzie no chyba że nie wykorzystuje się z komputera do żadnych konkretnych rzeczy tylko aby się troszkę pobawić