MacBook Air - postawienie OS z pendrive

Witam,

Jestem całkowicie zielony w temacie Apple więc proszę o łagodne potraktowanie;)

Pacjent MacBook Air A1370 bez systemu OS, obecnie postawiony na nim Win10 ale jak wiadomo nie działa na nim wiele urządzeń (grafika, dźwięk).

Potrzebuje w sposób „łopatologiczny” postawić OS z pendrive.

Przegladałem poradniki i utknąłem na pobraniu odpowiedniego DMG dla tego modelu, nie wiem skąd pobrać pełnego OS, znajduję tylko uaktulanienia.

Dodatkowo jak już będę miał odpowiedni bootowalny pendrive to jaką kombinacją opdalać MacBook aby mu wskazać rozruch z pendrive aby postawić OS?

Dziękuję.

To nie tak

Hackintosha masz. Ty wgrywałeś Windowsa?
Z pendrive z tego co wiem nie wgra się Mac OS X.

Tyle wiem.

Tak wgrałem Win10, Win 11.
Uruchamiają się poprawnie tylko nie ma wszystkich sterowników i przez to system „kuleje”.

Dlatego chcę wrzucić jakiegoś OS na tego MacBooka nie mając jak zrobić pendrive z OS bo jest obecnie Windows.

Jak laptop nie miał wymienianych wnętrzności na inne niż Apple przykazał, to nie jest Hackintoshem…

Windows można niby normalnie stawiać obok z Boot Campem.

W teorii powinno wystarczyć znalezienie znajomego z macbookiem na Intelu x64.

Brakuje sterowników w Windows, bo potrzebny Boot Camp. Czyli paczka sterowników i softu od Apple do Windows. Problem w tym, że przy starszych modelach jest tylko do 7, i nie wszystko, zawsze działa na 10, a wersja od 10 jest dla innych chipsetów. Czasami można coś wydłubać, czasami nie.

Powinno ze skrótu w tym modelu iść odzyskiwanie z internetu. Pendrive da się dla tego maka zrobić z Windows, potrzebny TransMac, może być demo, do tego ElCapitan, najlepiej w iso (tylko z tym bez problemu poradzi sobie laik), i trzeba potem w lapku datę ręcznie zmienić, inaczej wywali instalkę, błąd, albo specjalne zagranie Apple, żeby było bardziej upierdliwe. Potem robi się aktualizację do Sierry, a potem jak pójdzie na tym do Sierry High (polecana, bo ma lepszy system plików). Można zainstalować np. na USB system, a potem z niego odpalić i robić instalację już na dysku. Pendrive z instalacją nie jest wieczne, traci ważność, więc niema tak, że zrobi się instalkę i mamy na zawsze.

Capitana w wersji ISO bez problemu z chomika nawet się zaciągnie, swego czasu z pod Windows tylko Lion się pobierał z App Store, może coś tam zmienili.

1 polubienie

Źle mnie zrozumiałeś, potrzebuję postawić MacOS nie mając nic z Appla do przygotowania pena. Więc potrzebuję to zrobić spod Windowsa.

Jedyna opcja to opis wyżej. Albo skrót klawiszy i odzyskiwanie z netu, albo Trans MAC i wykonanie instalki. Działa ElCapitan i Lion, z PC.
Jeszcze można pobrać plik dla maszyny wirtualnej i z pod wirtualki zrobić.

1 polubienie

Za pomocą skrótów nie działa.

To jest najnowszy jaki zadziała na moim A1370?

Myślę, że zadziała Sierra, może Sierra High, ale na PC bardzo trudno zrobić instalkę. Zrobisz bez problemu Liona i możliwe, że pójdzie Capitan. A potem, z pod tych systemów zrobisz sobie już instalki nowsze.

1 polubienie

Skąd pobrać pełne obrazy tego?
Rozumiem ze potrzebuję obrazy w DPM i później to przygotować za pomocą TransMAC na USB?

Liona od Apple można nawet na Windows. Capitana z chomika np. są też serwery z wszystkimi wersjami, ale dzisiaj wybacz, nie znajdę.

1 polubienie

A druga część mojego pytania?

Albo Trans MAC, albo pobierasz plik dla emulatora i odpalasz sobie w tym MacOSX.

1 polubienie

Po rozpoczęciu instalki z przygotowanego pendrive z Lion i wybraniu Narzędzia Dyskowe przywitało mnie tako okno :slight_smile: a język żaden mi znany, ustawiłem PL ale nadal jest FR.
Pomoże ktos co dalej?

Takie coś tez mam:

Edit:

Po szybkim kursie francuskiego jestem juz tutaj :slight_smile:

Najlepiej sobie jakiś system na USB dysku postaw, z niego potem będziesz mógł odpalać jak coś będzie nie tak, i robić aktualizacje na wbudowanym. Instalki robisz dalej oczywiście już na MacOSX. Przy niektórych wersjach, jak będzie wywalać, zwykle datę wystarczy zmienić.

1 polubienie

Postawiłem tego Liona. Teraz pasowałoby znaleźć coś najświeższego co pójdzie na A1370 i zrobić update. Ale spod poziomu uaktualnień nic mi nie proponuje.

Tak na marginesie jak zamienić miejsce zamyknia/minimalizowania okienka na prawo tak jak w Windows bo nie znalazłem w ustswieniach?

Czy MacOS ma jakiś „motyw” aby zbliżyć go jak najbardziej do Windowsa?

Instalkę Sierry High na pendrive zrób, powinna iść, ale z Liona może być problem, na szczęście aktualizacja do Capitana, a potem Sierra nie jest kłopotliwa. Instalujesz ze sklepu, wchodzisz w aplikacje i pojawia ci się tam ikonka z nazwą systemu, przeprowadzasz aktualizacje.

Jak uda się zrobić Sierrę High, to na pendrive instalki wtedy, i dysk formatujesz już w nowszym formacie, pojawi się taka możliwość.

Lion dzisiaj do niczego się nie nadaje. Tylko aby zainstalować dalej nowsze systemy. Szkoda czasu tracić na ustawianie czegokolwiek.

1 polubienie

Co dokładnie mam wyszukać w sklepie?
Trzeba do tego tworzyć Apple ID?

Wpisz Capitan, powinien wyskoczyć. Zresztą powinno cię przekierować nawet że strony Apple, tyko Safari używaj. Może być konieczna aktualizacja systemu. Nie pamiętam czy jest konieczne logowanie. Jak będzie potrzebne to sobie założysz.

1 polubienie

Taki wynik mi dało po wpisaniu Capitan:

Pewnie chodzi o to tylko widzę że to płatne jest: