Mało miejsca na dysku C Windows 7

Witam mam taki problem że mam mało miejsca na dysku C mimo iż mam wyłączone takie funkcje jak : hibernacja , przywracanie systemu i aktualizacja windows 7. Dysk systemowy ma pojemność 65gb i jest to dysk ssd.

  • Program Files i Program Files x86 zajmuje 4,30gb
  • Intel 4mb
  • Program Data 1,15gb
  • Użytkownicy 1 gb
  • Windows 7 - 25gb
  • 16gb pamięci podręcznej (czytałem że lepiej jak jest to włączone to nie grzebie przy tym.

Łącznie daje to : 47.45gb
Pojemność dysku to 65 - 47.45gb =17,55

Ja mam wolnego miejsca na tym dysku zaledwie 8,72gb także co zajmuje te prawie 10gb drodzy Państwo ?

Tak w ogóle to windows 7 nie powinien zajmować 25gb ? Tak mi się wydaje przynajmniej.

Czyściłem ten dysk programem Ccleaner oraz sprawdzałem patchcleaner ale patchcleaner pokazuje tylko że można wyczyścić 300mb także to tyle co nic.

Używałem też funkcji windows 7 czyszczenia dysku i dalej jest tylko 8,72gb wolnego miejsca .

Jakieś pomysły żeby było wolnego miejsca chociaż 12gb i żeby ta wartość nie spadała przy regularnym oczyszczaniu dysku windows oraz Ccleaner ?

Odwiedź katalogi C:Windows\Temp
i C:\Users[user]\AppData\Local\Temp
Opróżnij.

Do tego, prawdopodobnie też po którejś z aktualizacji możliwe jest doczyszczenie Windows Update przez PPM na dysk C:>właściwości>oczyść pliki systemowe.

Ew. poszukaj programu TreeSize, który wyświetli Ci największe foldery na dysku.

Czasami jakaś gra lub program w appdata/local lub roaming, potrafi zostawić jakiś duży cache. To samo tyczy się folderu Dokumentów, które też warto pod tym kątem sprawdzić. Mogło się też zdarzyć, że nagrywało w tle jakiś film z gry długo, o czym nie miałeś pojęcia. Po prostu się wcisło przez pomyłkę.

Na samym końcu zwyczajnie możesz po prostu rozszerzyć tą partycję, jeśli to nie jest jakieś SSD 60GB.
Przykładowo softem Paragon Partition Manager. Ale 60GB na partycję systemową, to mało, i w kółko trzeba się pilnować, żeby to miejsce się nie kończyło. Choć na upartego na W10, nawet na partycji ~45GB da się przeżyć, jeśli część programów wyląduje na innej partycji.

Na samym końcu, możesz też spróbować włączyć we właściwościach dysku, kompresję plików na całej partycji.

W C/windows/temp nie ma nic w user/appdata/local/temp było 20mb do usunięcia .

Oczyść pliki systemowe już robiłem ale usunęła ta czynność zaledwie 40mb.

Sprawdziłem ile zajmuje appdata i zajmuje 774mb a moje dokumenty zajmują 122mb.

Jest to dysk crucial ssd który ma 235gb i jest podzielony na dwie partycje systemową i do gier .

Spróbowałem wyłączyć hibernacje bo nie jest ona do niczego potrzebna i okazało się że była włączona i teraz mam wolnego miejsca na dysku systemowym 20gb i jeszcze sobie utworzyłem na wszelki wypadek punkt przywracania systemu także nie wiem czy jest sens przy tym grzebać bo 20gb to wystarczająco wolnego miejsca jak dla mnie .

Co do tej kompresji to podobno spowalnia ona działa dysku oraz komputera .

Jeśli ma Pan jeszcze jakieś propozycje to proszę pisać bo system windows 7 nie powinien zajmować 25gb z tego co się orientuję pozdrawiam .

1 polubienie

Wyczyścić folder download w systemowym software distribution, czyli folder zostaw, a usuń zawartość.
W właściwościach wyłączyć kosz, bo ustawiona zawartość procentowa kosza jest zastrzeżona przez system.
Ustawić stronicowanie na sztywno jakie 4000MB rozmiar początkowy i tyle samo rozmiar maksymalny, czyli będzie ustaw, potem OK i wyskoczy komunikat restart. Tak ustawione stronicowanie zapobiega fragmentacji pliku wymiany.

Przywracanie systemu też suwakiem na dysku systemowym przesunąć na 10%. Tyle, ile system ma ustawione, to zawsze jest zarezerwowana przestrzeń na dysku.

Można mieć 20GB wolne na dysku, ale po uruchomieniu paru aplikacji, kopiowania, czy pakowania plików - może okazać się, że wyskoczy komunikat o braku miejsca.

Jest takie narzędzie DriverStore Explorer. Klikasz “Select Old Drivers”, nawet kilkanaście giga można odzyskać

Na początek należy po prostu wykonać zwykłą, bieżącą konserwacją wg opisu jak niżej:

  • W Menu Start wpisz w Wyszukaj programy i pliki > Oczyszczanie dysku .Otwórz z PPM i kliknij Uruchom jako administator > potem wskaż do oczyszczenia dysk C i tak dalej…
  • We Właściwościach systemu otwórz Ochronę systemu i w opcji Konfiguruj usuń punkty przywracania, a potem ustaw maksymalne użycie dysku przez ochronę systemu na 2% . Na końcu utwórz nowy punkt przywracania , bo warto taki mieć.
  • Usuń czyli odinstaluj zbędne programy, sam zobaczysz ile tego jest. Ja używam do tego Uninstaller Revo.Także programy do wykonania w danej chwili konkretnych zadań jak Malwarebytes AntiMalware, SpaceSniffer i itp. po wykonaniu pracy usuń, jak będą ponownie potrzebne to znowu je pobierzesz…
  • Niektóre programy zastąp "lżejszymi ". Np. Adobe Reader 11 zastąp Sumatrą PDF
  • Wykonaj nawet defragmentatorem systemowym defragmentację dysku.
  • Wyłącz funkcję hibernacji.

Tematów o tym było kilka, wystarczy na forum poszukać…
Np.

Bez logów można zmyślać.

Druga sprawa, to trzeba wejść w opcje folderów i w menu widok odznaczyć ukrywanie chronionych, odznaczyć ukrywanie rozszerzeń i zaznaczyć pokazywanie ukrytych plików i folderów. Zastosuj i OK.
Najlepiej użyć wyszukiwarki plików everything portable. Wybierz zip multilangual:


Ustawisz i będziesz mieć szybkie wyszukiwanie np według rozmiaru.

Może jakaś aplikacja w systemie tworzy ukryte backupy. Przykładowo - były Tu na forum tematy, że steam tworzył setki GB ukrytych backupów.
Musisz się dokładnie przyjrzeć zawartości systemowej partycji.

Software distribution/download nie ma nic 0 mb ten folder zajmuje. Kosza nie będę wyłączał chyba że w ostateczności. Stronicowanie mam ustawione przez system 16gb chociaż piszę że zalecana wartość to 24gb także tego nie będę ruszał i jest to wliczone w miejsce zajmowane na dysku które opisywałem. Przywracanie systemu jest ustawione na 15% obecnie przywracanie systemu zajmuje tylko 70mb bo jest zrobiony tylko jeden punkt przywracania . Właśnie o to chodzi żeby te 20gb się utrzymywało cały czas przy regularnym czyszczeniu windows oraz programem Ccleaner a nie żebym musiał za tydzień znów kombinować bo coś musi być na rzeczy skoro tego miejsca ubywa cały czas bez instalacji programów żadnych i regularnym czyszczeniu dysku windowsową funkcją oraz Ccleaner.
Folder winsxs zajmuje 10gb czy to prawidłowa wartość ?

Sprawdzę ten program usuwa ten program zawartość folderu winsxs ? Ten folder zajmuje 10gb a czytałem że mogą znajdować się tam aktualizacje windows które wyłączyłem zaraz po instalacji systemu ale zdążyły się pobrać jakieś aktualizacje i tak.

Nie mam żadnych zbędnych programów tylko te najpotrzebniejsze folder program files i files86 zajmuje łącznie 4,30gb, Najwięcej zajmuje windows 25gb i tam trzeba szukać kota w worku moim skromnym zdaniem. Nie robiłem tylko defragmentacji z tych czynności które Pan opisał.

Użyję tego programu i wrzucę screen . Steam nie posiadam ale mam takie aplikacje jak Uplay i Battle.net do gier jest jeszcze folder winsxs który zajmuje 10gb a czytałem że są tam przechowywane stare aktualizacje :

winsxs nie ruszaj. Możesz uwalić system. Pobierz sunrise seven. W zakładce czyszczenie i konserwacja zaznacz wszystko i uruchom czyszczenie. Zredukuje Ci dużo.

“Sunrise Seven to małe, darmowe narzędzie, którego zadaniem jest dostosowywanie systemu Windows 7 do potrzeb i preferencji użytkownika” . Jest pewność że ten program nie popsuje czegoś są takie programy które używam raz na 2 tygodnie i takie które używam raz na 2 miesiące chodzi o to żeby nie usunął mi takich właśnie programów .

Nigdy mi nic nie usunął potrzebnego.
MWSnap003

Everything 1.4.1 da się ten program ustawić żeby pokazywał tylko dysk C ? Tylko jeden duży plik pokazuje ten program na dysku C z tego co do tej pory przeglądałem : 16gb sys (to jest pamięć podręczna ram ).

Screeny z programu Everything 1.4.1 :

Ja tu nie widzę nic konkretnego co można by usunąć . Pliki z folderu winsxs :

Nie pokazuje rozmiaru ich program.

Także nie wiem co by można było zrobić jeszcze żeby nie znikało to miejsce tak od tak sobie.

Zainstaluję jeszcze ten program Sunrise Seven i zobaczę ile mi to miejsca wolnego da.

Użyłem tego programu SunriseSeven i pojemność dysku zwiększyła się o 5,5gb i teraz folder windows zajmuje : 18,2 Gb a zajmował 25gb także jest progres . W opcjach folderów zaznaczyłem żeby pokazywało ukryte pliki systemowe i rozszerzenia a żeby pokazywał ukryte pliki już dawno miałem włączone przeszukałem dysk ale w tych ukrytych folderach nie ma niczego co by dużo zajmowało.

Okazuje się że z folderu winsxs nic nie zostało usunięte dalej zajmuje 10gb.

https://www.instalki.pl/demonstracje/systemowe/12991-jak-zmniejszyc-wielkosc-folderu-winsxs-w-windows-7-i-windows-8.html

Jak klikam oczyść pliki systemowe to nie ma tam takiej zakładki jak : windows update .