Mam po WiFi tylko połowę umownego transferu - dlaczego?

Cześć wszystkim.
Konto nowe, ale jestem tu od lat (brak starej skrzynki mailowej do odzyskania i zapomniane hasło ;( )

Podpisałem umowę z UPC na internet swiatłowodowy + tv. Dostarczyli mi router Giga ConnectBox. Porobiłem testy. O ile po kablu mam umowne 600Mb bez problemów, tak po wifi prędkość nigdy nie przekracza 300Mb. Tak jakby założyli jakąś blokadę…

Zgłaszałem sprawę, ale cały czas mnie spławiają, twierdząc, że opierają się tylko na prędkości po kablu i tylko tę gwarantują. Ale ja pomiar robię stojąc z urządzeniami przy routerze… Skonfigurowane Wifi 5Ghz, jestem na wsi więc eter czysty niezakłócony…

Podobno nie mam podstaw do reklamacji, a w praktyce wszystkie urządzenia w domu będą łączyć się właśnie po wifi… Po co mi zatem internet 300…

Podpowiedzcie proszę, co może być przyczyną i czy da się jakoś obejść problem? Proszę o pomoc

Pozdrawiam

Pewnie ustawili ci jakiś Wi-Fi Smart i najczęściej łączy się w 2.4Ghz. Na laptopie spróbuj wejść w zaawansowane ustawienia karty sieciowej wi-fi w menadżerze urządzeń i tam szukaj wybór trybu. Najlepiej 802.11 a/n/ac/ax jak obsługuje wszystkie standardy. Wtedy powinno się [połączyć wymuszone w 5Ghz, ale czym dalej będziesz od tego ich rozterka szalu nie będzie.

Jakie to urządzenie służy do testowania po wifi przy routerze?
600Mb/s faktycznie gwarantują po kablu bo tu masz gwarancje. Na wi-fi wiele rzeczy wpływa. W Windowsie sprawdzisz, np na laptopie jaką masz prędkość miedzy routerem, a laptopem. Na smartfonie z androidem tez, na iphonie nie pokazuje.

Ja mam iPhone Xr, router swój Xiaomi mi ax9000, symetryj od INEA 600Mb/s i na tym smartfonie mając router na wyciągnięcie ręki osiągam 620Mb/s. Na laptopie, który ma miedzy routerem, a routerem 433Mb/s ledwo 250Mb/s

Jakich urządzeń używasz do testu?

iPhone 13 Pro i jakaś sieciówka integra z wiekowego Lenovo B50-80

W ty caym ConnectBoxie rozdzieliłem sobie sieci 2,4 i 5 Ghz (inne SSID i inne hasła). Pozostawiłem tylko łączenie AC i wszystkie testowe urządzenia łączę z tą siecią

Powiem więcej, te 300Mb nie jest nawet stabilne, speed testy wahają się w przedziale 200-300, jest mocno chwiejnie. Masakra, panowie pomóżcie o nie wiem co robić :frowning_face_with_open_mouth: :worried:

Jedyny Speedtest jaki używam to Okna, reszta pokazuje cuda wianki.

Moim zdaniem wina tego czegoś od UPC. Jeżeli chcesz lepiej po wi-fi to ja bym wyłączył na nim wi-fi, chyba, ze TV idzie od niego po wifi, ale jak TV idzie od Connecta po kablu to kupić router z AX skoro masz iPhone 13 PRO i powinno być lepiej. Jak nie chcesz dużo kasy wydawać i nie mieszkasz w dużym domku z piętrem to mierz w Asus RT-AX55. Mialem i testowałem, ale do domku 200m2 zasięg słaby :slight_smile:

Ja swojego Xiaomi AX9000 nie oddam nikomu bo na nim internet i wszystko tak działa, ze czi resztę konkurencji. :slight_smile: „Coś za coś” :slight_smile:

Mi INEA dala jakiś tilgin, który w ogóle mogli by sobie darować, ale muszą coś dać. Najtańszy TP-Link w standardzie N w 2.4Ghz ma lepszy zasięg niż ta puszka od INEA :slight_smile:

Z tego co wiem nie da się całkowicie wyeliminować i podmienić tego ich connectboxa.

Ale czy w takim razie będzie się dało podłączyć kablem pod niego jakiś porządny router i dopiero z tego routera rozsiewać pod domu wifi?

Jeśli tak to jak to zrobić i który router będzie to umiał??

Na Connecie wyłącz jak możesz całkiem wifi. Kupujesz router, nie przeciętny bo przeciętny dal ci operator, podpinasz pod wolny port LAN, ale nie oznaczony jak na niektórych routerach od operatorów pod TV itp. I na tym drugim konfigurujesz pod siebie. W swoim nic nie ustawiasz dla internetu bo on z routerem UPOC połączy się jak komputer po kablu.

Ja mam tak, ze mam tak zwany PON i do niego wpięty światłowód, a od niego kabel ethernet jak do komputera idzie do routera w port WAN. Fotka niżej. Ty podłączasz do routera UPC w LAN, a w swój port WAN.

To czarne to PON. Biały kabelek do niego to światłowód, szary to kabel sieciowy :slight_smile:

1 polubienie

Jak w bloku nie masz tylko emerytów lub domku jednorodzinnego to jeszcze sprawdź czy może ktoś nie robi celowo zakłócania twojego kanału nawet na 5 GHz (a ustawienie auto nie na czas zmienia kanał na niższy lub wyższy).

A literówki Garoza w formie: Ookla upraszcza do okna.

Dzięki za opis @anon42398262 przyda się na pewno

@krystian3w Jestem na wsi, eter jest czysty, nikt nie zakłóca

Pytanie podstawowe, z jaką prędkością masz połaczone WiFi? W windowsie sprawdzisz to w parametrach połączenia.

Nie licząc urządzeń z WiFi 6 ciężko jest po WiFi wyciągnąć 600mbps. Nawet na dobrych urządzeniach nie będzie to działało w nieco większej odległości, np. przez ścianę.

Nie za bardzo rozumiem pretensji do operatora. Zamówiłeś 600mbps i masz (w routerze). Jeśli chcesz mieć szybkie WiFi to już musisz sam o to zadbać. Dobry access point kosztuje przynajmniej 400zł, może i 1000 albo więcej. Większość urządzeń nie wspiera WiFi szybszego niż powiedzmy 200-300mbps. Rola operatora jest dostarczenie internetu do domu. Sieć lokalna to już twoja sprawa. Te routery co dają to taki „starter pack”, chociaż są wyjątki. Np. Orange’owy Funbox 6 ma różne wady (np. niewielkie możliwości konfiguracji) ale akurat WiFi ma rewelacyjne. Jak stoję przy routerze speedtest pokazuje mi 1gbps, czyli pełną prędkość łącza.

Po co ci szybsze łącze? Sam już musisz na to odpowiedzieć. Wszystko zależy od tego jak używasz i ile osób poza tobą używa.

W przypadku wifi, transfer zależy od zbyt wielu czynników, dlatego „gwarancję” masz tylko na kabel.

2 polubienia

Tak, ale najczęstszym wąskim gardłem jest router, nie dopracowany firmware i jego chip (CPU). Dają takie Smart WiFi, które jeśli producent nie skonfigurować dobrze to często, żebyśmy nie wiem co robili to działa tylko na 2.4Ghz. Jeśli rozdzielili 2.4Ghz i 5Ghz to tez wąskim gardłem może być router. Te Connecty itp mają wbudowane anteny, często najgorsze. Bo dają za darmo lub złotówkę. Pamietam jak Netia do internetu po miedzi dawała Netia Spot i ktoś w sieci rozebrał to i był Sagemicom wsadzony w pudełko Netia spot. Firmware zmieniony na grafikę pod Netia, ale ogólnie wersja stara.

Ja testowałem Asusa RT-AX55, TP-Link AX5400 ten taki wyglądem podobny do Xiaomi AX9000 i nie pamietam modelu Netgeara. W każdym te Smart Connect czy smart wi-fi non-stop jechały na 2.4Ghz. W asusie można to konfigurować, ale to się trzeba znać o co chodzi z funkcjami i dużo czasu na zabawę.

W Xiaomi Mi AX9000 jak i AX3600 jest tri-band wi-fi

Zobaczcie jak rozdziela. Te 4 urządzenia na 2.4Ghz to chyba wszystkie bez 5Ghz. Pozostałe na 5Ghz to jedno ZEN Stream w tym samym pomieszczeniu, reszta, albo piętro niżej, albo dalej w pokojach.

Nie namawiam na te routery Xiaomi napfodstawie testów z sieci, czy bo mi akurat się z „urody” podobają tylko naprawdę fajnie działają i niezły zasięg w porównaniu z TP-Link, Asus, Netgear w podobnych cenach. Tylko na podstawie tego, ze używałem AX3600, używam AX9000.

@kowgli ja rozumiem, przeszkody itp, ale ja nigdy nie uzyskuję tej prędości na 5Ghz i sztywno ustawionym ac :frowning_face: stojąc przy routerze. I tak jak mówię - eter mam czyściutki - to wieś, zatem zabawa kanaami tez chyba nie ma sensu.
Powiedz mi proszę, czy Funbox 6 od Orange ma możliwość rozdzielenia sieci 2,4 oraz 5Ghztak bym mógł łączyć się zawsze tylko z ta 5Ghz??

roobal jasne rozumiem. Ale stwarzając warunki idealne (unikam słowa laborratoryjne :wink:) w domu ten ConnectBox rozsyła wifi nie dość, że z ograniczeniem do max 300, a czasem z dziwnych powodów chwieje się i spada do 200, 180 mimo, że nikt ani nic nie obiciąża sieci czy ja zakłóca.

@anon42398262 przyjrzę się każdemu, choć ceny trochę przyznam zwalają mnie z nóg

Ogólnie zastanawiam się nad zerwaniem tej umowy z UPC i wzięcia Orange, kóre też może się u mnie podłączyć. Muszę mieć tylko peewność jak działa ich Funbox 6 i czy tylko tę wersję dodają teraz do oferty. Abo pozostaje mi pozostanie na UPC ale musze albo wymieenić ten CoonnectBox reklamacyjnie, albo dokupić swój sprzęt jeśli mówicie, że da się podłączyć dodatkowo swój

Zacznijmy od podstawowych spraw :grinning_face_with_smiling_eyes:

Musisz mieć telewizje z światłowodem?
Masz taki PON jak ja pokazałem wyżej czy światłowód wypinany jest bezpośrednio w Connect?
Masz to w domku jednorodzinnym czy bloku?

Co do cen lepiej kupić raz, a dobrze. Xiaomi mi AX3600 myśle, ze tobie wystarczy. Około 400 zł nie raz jest na Allegro. Kupując przez internet 14 dni masz na zwrot bez podawania przyczyny. Tylko trzeba się obchodzić jak z jajkiem. :grinning_face_with_smiling_eyes:

A tak całkiem poważnie, po co Ci 600Mbit na jednym urządzeniu?

Przy klasie urządzeń AC, 300mbit, to normalne prędkości dla urządzeń łączących się z punktem AC przy użyciu dwóch anten. Mniejsze prędkości też są normalne. Dopiero standard AX jest lepszy, ale to też tylko w zasięgu jednego pomieszczenia.

@anon42398262 mam identyczny PON (dobrze wiedzieć jak się to nazywa :wink: i dopiero od niego zwykłym kablem wpięty WAN jest ConnectBox. Dom jednorodzinny, wielopiętrowy, wieś

@bachus w obecnej konfiguracji podłączają się dwa dekodery do TV, mój iPhone i 3 inne smartfony oraz laptop. Po to mi jest 600, choć pewnie powiecie, że 300 spokojnie pyknie

Jak cena między 300, a 600 nie ma dużej różnicy to lepszy 600.

Masz jakiś swój router z portem wan? Jeśli tak podepnij w niego kabel sieciowy od PON i zobacz czy w ogóle będzie internet.

Mi tv nie potrzebna głównie dlatego, ze musiał bym używać szrot-router od INEA.

Ma od marca ruszyć TVP GO, obiecują za darmo przez internet całą naziemną tv, pewnie standard OTT. kupię 2 przystawki na androida rodzicom i po co płacić. Mam 5 lat satelitę canal+ i same powtórki zaśmiecanie reklamami. Potrafią o 18 pościć film na fix hd, a o 20 coś to samo na AXN HD. Masakra i płac za to. Wygrywasz soję Polsat go. Rejestrujesz i masz Polsat i tv4 za friko. Chcesz TVN wygrywasz player jest za darmo.

Jak już pisało wiele osób na wifi ac więcej nie wyciągniesz. Potrzebujesz WiFi 6 (ax). Pytanie czy router od UPC wspiera? Nie wiem. Funbox 6 od Orange wspiera. Drugie pytanie czy wspierają go urządzenia do niego podłączone.

A sprawdzałeś jednocześnie na 2-3 urządzeniach, czy nie wysycają tego łącza?