Mam po WiFi tylko połowę umownego transferu - dlaczego?

Zobacz: Understand Wi-Fi 4/5/6/6E (802.11 n/ac/ax)

iPhone Xr obsługuje maks AC i siedząc z xiaomi mi ax9000 na wyciągnięcie ręki iPhone w Speedtest okla z serwera Orange Lublin pokazuje na moim symetryku 610-620 Mb.

Nadal twierdzicie, ze to nie wina Connecta?

1 polubienie

@kowgli no jak na ac nie wyciągnę, skoro ten standard obsługuje znacznie więcej? Czegoś tu nie rozumiem

@bachus jestem pewien że nie

Router może mieć ograniczenia.
Prosty przykład. Na tym to-linku, link niżej, mimo ustawienia na sztywno kanału 8, szerokości pasma na 2.4Ghz i wyłączenia Smart wiFi na starym Lenovo rodziców, które ma tylko 2.4Ghz do 150 Mb/s ni z gruchy ni z pietruchy potrafił między routerem, a laptopem co jakiś czas mieć raptem 72.2Mb/s. Wina ewidentna routera. Na xiami z automatycznym kanałem i szerokością pasma 40 MHz i tryb auto technologi ma 150Mb między urządzeniami, dzięki temu osiąga internet 60-80 Mb/s.

Tp-link
https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/

Sorry za błąd wcześniej bo pisałem o nim ax5400. Nie pamiętałem dokładnie modelu.

Może rzeczywiście pożyczyć od kogoś AP, wyłączyć wifi na urządzeniu UPC i przetestować. Ja obecnie mieszkam w blokowisku, gdzie Wifi 2.4 i 5GHz jest tak n@srane, że praktycznie żadne urządzenie nie daje mi tego, co bym chciał i najważniejsze urządzenia lecą po kablu.

Nie, ten standard nie obsługuje znacznie więcej na podstawowym, tanim routerze z WiFi od operatora.
300 Mbps to bardzo dobry wynik, a jeśli chcesz go poprawić, to kup sobie lepszy router z WiFi 6.

Pewnie większość chodzi na automacie, albo kanale 11 :stuck_out_tongue:

Tak, ale dobrym routerze z w miarę dopracowanym firmware i CPU. Conajmiej z 256MB RAMu i pełnym wsparciem MIMO i QAM. Dzisiaj większość urządzeń z conajmiej AC to wspierają.

Myślę, ze kwota rzędu 400-500 zł nie jest wcale przesadą tutaj i taki Xiaomi AX3600 nie jest zły w tym przedziale cenowym.

Fajna cena:

https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mi-aiot-router-ax3600-wifi-2-4-5ghz-gigabit-9908130158?utm_feed=90190e4d-45ae-495b-ba03-6344a9346f1d&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

Ewentualnie ten, ale cenowo nie wielka różnica na plus Ax3600 :slight_smile:

https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mi-router-ax3200-wifi-2-4-5ghz-wifi-6-11675179960?reco_id=7f514af7-8b6e-11ec-893e-40a6b731e9d0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

AX3200 jest stosunkowo najnowszym modelem, wprowadzonym po AX9000 :slight_smile:

@MatX1 @anon42398262 te routery Xiaomi są godne polecenia?
Nigdy nie interesowałem się Xiaomi w kontekście routerów

I jak to ugryźć? Podłączam np. taki Xiaomi do ConnectBoxa, w connectboxie mogę wyłączyć całkowicie wifi i lecieć na Xiaomi i to będzie działało?

Xiaomi robi routery na ARMx64. Stosuje opnWRT nazwane MIwiFi. Dokładnie to procesory Qualcomm, które obecnie mało kto inny w routerach stosuje. TP-Link, Asus, Netgear najwiecej stosują Broadcoma procesory. Czy są lepsze? Kwestia dyskusyjna.

Oprogramowanie jest po angielsku, ale stosunkowo proste do ugryzienia jak ma się jakiekolwiek pojęcie o sieciach i trochę kojarzy fakty :slight_smile: Ja wlasnioe tak to wszystko „gryzę”. Może kiedyś przetłumaczą na polski, będzie łatwiej. Pamiętaj, ze AX3600 ma tylko 3x LAN i jeden WAN.

Dokładnie tak zrób wyłącz w tym od UPC całkiem Wi-Fi i podłącz w wikbe LAN w Connecie do wan w Xiaomi.

AX3600 ma lepiej dopracowany firmware bo jest długo już na rynku. Jak kupisz po skonfigurowaniu po wstępnym kreatorze zaktualizuj firmware. Nie trzeba go przywracać do ustawień fabrycznych i od nowa ustawiać on sobie sam to robi. Jak byś nie miał TV mógłbyś wywalić connecta podejrzewam całkiem bo skoro masz PON to pewnie działa to podobnie jak u mnie :slight_smile:

Właściwie nazywa się to ONT, nie PON. PON to określenie technologii - Passive Optical Network (GPON - Gigabit Passive Optical Network), zaś ONT to Optical Network Terminal. Jest jeszcze OLT - Optical Line Terminal, to urządzenie po stronie ISP, z którym łączy się ONT.

Pasywna sieć optyczna to sieć, gdzie po drodze nie ma żadnych aktywnych urządzeń jak switche czy routery. Twój ONT łączy się do OLT, a dalej już mogą być urządzenia aktywne jak routery w sieci ISP. Zresztą pasywne sieci to nie tylko światłowody :wink:

Co z kartami sieciowymi? Na jakim chipie są?

@roobal niestety nie jestem w te klocki zbyt dobry, najczęściej testy robię iPhonem jeśli to w jakiś sposób rozjaśni sytuację i to na nim opieram swoje obserwacje

@anon42398262 chciałem już nawet zamawiać tego ax3600 ale trafiłem na tę recenzję, która mną zachwiała

U mnie w domu warunki są trudne. Grube ściany, które mocno tłumią sygnał. Obawiam się, że ten Xiaomi mino że na papierze idealny dla mnie może nie podołać :confused:
Jakie jeszcze alternatywne modele powinienem brać pod uwagę??

Jak masz grube ściany to wrzuć switch z 802.3at, do tego po kablu AP-ki od ubiquiti i temat będziesz miał z głowy. Z tego co pamiętam teraz są nawet zestawy po 3 AC-PRO więc idealne do domu. Mi np. wystarczyły 2 AP-ki, mam roaming, po dwa kabelki pod każdego podciągnięte, więc nawet jak jeden switch padnie to nadal się Internet trzyma.

Już chyba pisałem, ale jeszcze raz. Mój dom budowany w latach 1994-1996 20 wieku. Grube pustaki, podobno stropy tez grube bo tak się kiedyś budowało, w sensie dużo metalu w stropach. Na dwóch piętrach, czyli parter i górą w całym domu zasięg na AX9000. Na AX3600 było minimalnie gorzej, ale to jakieś centymetry gdzie zasięg znikał na drugim końcu domu.

Nie wierze, ze masz jeszcze grubsze ściany.

Tak jak pisałem już Można w ciagu 14 dni oddać zamawiając przez internet. Co masz do stracenia? Powiedzieć w domu wszystkim nie ruszać, a ty uważaj, żeby gdzieś nie porysować nie chcący i testuj.

Nie ma testu w internecie na grubych i cienkich ścianach. Każdą chałupa jest inna i mieszkanie. U każdego będzie to działać inaczej. Ustawienie routera tez na zasięg wpływa. Ja mam ustawiony w największym pokoju na pietrze na ścianie od zachodu w miarę możliwości na jej środku.

Dla przykładu Asus RT-AX55 u mnie działał mimo anten zewnętrznych tak samo jak router dostawcy. Dwa pokoje i zasięgu nie ma. Dlatego postanowiłem zainwestować raz, a konkretnie bo już mialem dosyć tych Asusów TP-Linkow gdzie w w większości płacisz za ładne logo firmy.

AX9000 ma mało testów, ale we wszystkich piszą, że zasięg niezły, głównie na zagranicznych stronach.

Ax3600 ma tez wzmacniacze sygnału sprzętowe, ale mniej anten niż AX9000. Oba mają zarówno zewnętrzne jak i we wnętrze.

Ja nie mam jak rozprowadzić kabli po doby, a w latach 94-96 ubiegłego wieku światłowód był marzeniem jak komputer, więc nikt nie myślał o robieniu kabli sieciowych, a teraz to prawie było by jak rozbudowa domu. Bez sensu i nie opłacalne.

Jeżeli autor ma po pokojach kable rozprowadzone w ścianach to może szaleć z tymi AP.

Troszkę prościej jakbym mógł Cię prosić, z technicznego na język Kowalskiego

@anon42398262 wydanie ponad 1 klocka na ax9000 jest dla mnie barierą nie do przebicia niestety. Niektórzy psioczą na ax3600, ale tak jak mówisz jest 14 dni… Głowa mi już puchnie i nie wiem co robić

A decyzję muszę szybko ogarnąć, zostało mi 8dni na wypowiedzenie upc

Dziś rano zrobiłem test od niechcenia… jednak potrafi :flushed: jednak da się

Nie wiem co się stało… czy grzebali coś zdalnie w connectboxie i jak długo taki stan się utrzyma, czy to tylko chwilowe olśnienie

Nie kupuj tego

Czemu? Co byś polecił?

Co do speedtestów:
Robię testy i transfer jest bardzo chwiejny. Teraz nie jestem w stanie uzyskać tych 550 co rano, prędkość bardzo się waha spada czasem do 300.

Skoro nikt mnie nie zakłóca to z czego to wynika?

Nie lubię bawić się w takie „teleporady” ale przestrzegam przed pochopnym wyrzuceniem pieniędzy, na podstawie opinii takich ekspertów.