Mam po WiFi tylko połowę umownego transferu - dlaczego?

Nie koniecznie, mam klientów którzy musieli kupić swój router, bo ich komputery miały problemy z dawanymi przez Orange. Słaby transfer, zrywanie itp. zawsze mogą wystąpić problemy, w powyższym przypadku mamy klienta który nawet nic nie sprawdził, tylko zachowuje się mniej więcej tak link.

Naszczescie nie mam konta na Googlu i glupawych filmików dla zalogowanych nie zobaczę :stuck_out_tongue:

Ja jak widzisz może nie jestem super zaawansowanym sieciówce po szkołach, ale umiem cokolwiek konfigurować i przestawiam, aż coś mi to da.

W tilginie od INEA ustawiam praktycznie dla Wi-Fi to samo co w Xiaomi AX9000 poza MINO, którego nie ma tilgin.

Co z tego jak telewizor Samsunga 4K model z 2019 roku ma tylko 2.4Ghz wifi i na tilginie z podobnymi ustawieniami 30-50Mb/s przy światłowodzie 600, a na Xiaomi 92-94Mb/s, tyle co po kablu bo nawet Samsung pożałował sieciówki kablowej z gigabitem, co ciężko nawet sprawdzić w instrukcji, w specyfikacji czy na stronie, a serwis Samsunga odpowiada „podłączyć i się okaże”. No cóż jak to mówią nie można mieć wszystkiego za około 2 tysiące złotych. W każdym razie na tilginie mimo wymuszania szerokości pasma na 40Mhz, ustawiania na sztywno różnych kanałów nie da się oglądać niczego w streamingu nawet w full hd bo przerywa, krzaczy, ze można szalu dostać przy takim internecie. Na Xiaomi AX9000, wcześniej AX3600 i jeszcze miedzy nimi był Asus AX55 było podobnie. Co ciekawe na Asusie bez włączonego nawet dla 2.4Ghz MIMo i QAM działo się to samo co na tilginie, a domyślnie Asus ma to wyłączone dla wifi całkiem.

Testowałem to przez pół roku dlatego polecam Xiaomi. Nie wiem czy kwestia firmwareu, czy po prostu lepiej sprzęt działa na Qualcommie (Xiaomi), a reszta Broadcom, nawet znalazłem w sieci, ze tilgin tez na jakimś starym Broadcomie.

Może tez to, ze tilgin ma 128MB RAM i może nie wyrabia przez to.

Wszystko ma znaczenie. Nie wymyślam, nie przyśniło mi się, mam ciekawsze sny :stuck_out_tongue:

Wiem jedno jak dostawca daje czy to na wynajem czy na własność, ale za darmo czy za jakieś 1 zł router, bo musi coś dać to nie da nawet routera za 300 zł bo by na tym stracił więcej operator.

Tak jak pisałem za czasów neostrady i Netia Spot nawet były testy gdzie po rozkręceniu obudowy NetiaSpot okazywało się, ze jest jakiś Sagemicom najtańszy jaki może być z firmwarem starym, tylko zmieniona grafika.

Niestety w większości przypadków jak chcemy mieć TV po światłowodzie od operatora jesteśmy zmuszeni korzystać z routera, modemu dostawcy. Jak sam internet to często można bezpośrednio podpiąć swój router, niektórzy wymagają ustawień jakichś, a niektórzy jak INEA nie.

Autorze tematu, zadzwoń do INEA, może mogą u ciebie tez latać.

Serio to tak działa czy tylko żartujesz?

Sprawdzanie transferu na czterech urządzeniach, konfiguracje routera na tyle na ile nożna tu ingerować to nic?

Akurat myślę, ze mówi serio. Sam się o tym przekonałem. Gdzie wcześniej 12 lat z neostradą do 4Mb/s, a potem LTE i dopiero 7 miesięcy światłowód. :slight_smile:

OK, ze na tylu urządzeniach, ale wszystko zależy tez od karty WiFi czy obsługuje MIMO czy nie itd. To wszystko wpływa na wynik, oczywiście router tez musi to mieć włączone :slight_smile: ale myślę, ze to wiesz :stuck_out_tongue:

Routery od dostawców mają ograniczone możliwości konfiguracji przez klienta, użytkownika bo dostawca zakłada, ze będzie on służył jako modem czyli włącz tylko i jakoś ma działać. Co sam zauważyłeś, czy to będzie Orange, upchnąć, idea, play to to samo.

Przecież nadal nie wiesz nawet jak masz ustawione parametry łącza WIFI. Jaką masz szerokość kanału? Jakie masz częstotliwości kanałów rozszerzających. To co ty skonfigurowałeś?
To tak jakbyś włożył do pieca pizzę, burgera i pierogi, i twierdził, że zimne, ale nie sprawdził jaka jest ustawiona temperatura.

Do tego prowadziło moje pytanie o to jak zamierzasz wykorzystać…
Ponowię je teraz, jak zamierzasz wykorzystać 600Mb/s na iP albo tym starym laptopie?

Niestety nie żartuję.
Znam przypadki, gdzie prędkość do zagranicznych serwerów (np Apple) w Orange spada dramatycznie w godzinach szczytu.
Nie twierdzę, że tak jest cały czas, ale bywają dni, gdzie łącza są zapchane.
Taka polityka tej firmy, ich celem jest zmuszenie dostawców treści do stawiania serwerów w ich CDNie albo płacenie Orange za transfer do swoich klientów.

To mnie zaskoczyłeś. Od przeszło 2 dekad jestem z Orange (wcześniej TPSA) i o ile mówimy o łączach dla odbiorców indywidualnych czy nawet BPA to transfer z/do „świata” jest chyba najlepszy, za to w centrach danych jest słaby jak woda po ogórkach.

Niekorzystales z INEA, która dla osób indywidualnych chyba jedyna w Polsce, na cały kraj oferuje Symetryczny światłowód. Bo byś nie mówił, że Asymetryczne łącze jakiekolwiek jest najlepsze :slight_smile: