Mam po WiFi tylko połowę umownego transferu - dlaczego?

No mi nie zwalnia moje łącze między mną i moim dostawcą, ale przez wolny serwer w Tajlandii chodzi całościowo wolniej. Wiec na jedno wychodzi - chodzi mi wolniej internet.

Nadal nie wiem co chcesz uzyskać? Już ci przyznałem racje, a ty dalej będziesz brnął jak gwóźdź do ściany, a ściana to pustaki. Bez aluzji, ze ty to pustak. Chodzi o gwóźdź jak załapiesz :stuck_out_tongue:

Chcę uzyskiwać wynik chociaż zbliżony do 600Mb kiedy stoję przy routerze i zapewnione są dobre warunki. Sam je uzyskujesz a mi dziwisz się, że drążę kiedy wyniki są tak różne i niestabilne
A jak widać wyżej da się bo raz poszło

Po pierwsze, jeśli to łącze UPC to należy przetestować prędkość połączenia z ich serwerem.
Czyli tutaj .
Po drugie, łącze WIFI, jeśli ma mieć powtarzalną prędkość, to musi być skonfigurowane RĘCZNIE, inaczej w zależności od innych sieci, zakłóceń i gruszek na wierzbie, parametry będą się zmieniać.

Po trzecie, połączenie w paśmie 5GHz może mieć szerokość kanału 5/10/20/40/60/80/160 MHz. Czym szerzej, tym można wyciągnąć lepszy transfer, czym węziej, tym mniejsza podatność na zakłócenia. Ale to jeszcze nie wszystko, można ustawić sobie który kanał jest głównym i jakie są dodatkowe i jak to jest umieszczone.

Jak to skonfigurować? Po prostu wykonuje się skanowanie spektralne, dostajemy tym samym wykres o tym jak kształtuje się zajętość kanałów w naszym usytuowaniu i do tego dobieramy sobie odpowiednie ustawienia WIFI, aby uzyskać najlepszą przepustowość.

Ewentualnie jak mamy prymitywny router bez narzędzi diagnostycznych, to instalujemy jakąś aplikację na telefon i za jej pomocą dokonujemy analizy sieci, i na tej podstawie ustawiamy sobie WIFI.

No chyba, że mamy router, który niema ustawień, no to po prostu się łączymy na 5GHz i cieszymy jak głupi do sera, że coś działa.

Oczywiście, w różnych porach dnia, mogą pojawiać się regularnie różnorakie zakłócenia i zmiany, np. o 10 firma xyz rozpoczyna działalność, i włącza komputery itp. dlatego można przeprowadzić skanowanie w różnych godzinach i stworzyć kilka konfiguracji sieci, które będą się przełączały w zależności od sytuacji lub pory dnia.

Aby sprawdzić połączenie z routerem/AP można w przypadku MT skorzystać z narzędzia Bandwidth Test.
Niektóre routery mają swoje narzędzia do tego celu, warto sprawdzić.

Ja od siebie dodam tylko tyle bo cały czas do tego zmierzam.
Wszyscy mają racje poza jednym mimo wszystko i ja się fotek pory u siebie przekonałem.
Środek routera, czyli jego cpu, ram oraz chip zarządzający wifi ma duże znaczenie. AX9000 mnie w tym utwierdził. Tak samo ma znaczenie ilość anten, które wpływa na technologie MIMO i to czy działa ona 2x2,4x4 itd.

Szerokość kanału tez ma znaczenie jak i to czy kanał jest auto czy wybrany na sztywno nawet jak mieszkamy w domku gdzie eter jest czystsza niż w blokach.

Nigdy nie spotkałem routera od dostawcy porównywalnego do routera na wolnym rynku. W większości operatorzy ograniczają sprzęt nie dopracowanym firmwarem myśląc, ze większość to przysłowiowa blondynka, która włączy router i oczekuje, ze samo będzie działać.

Możesz zmieniać na Orange aczkolwiek ja nie wierze w cuda. Mieszkanie w bloku ogarnia ale domek dwupiętrowy wątpię. Do pełni szczęścia trzeba by zainwestowacxw Mesh
Przykładowo AX3600 i ax3000 mesh.

Jak ma być po taniości szkoda kasy bo dalej będzie bez efektu.

Ewentualnie zabawa w AP o której tu pisano

AP lub Mesh jeżeli chcesz cokolwiek uzyskać na prędkości po wifi.

Takie mam łącze niezależnie od pory, na takie podpisałem umowę.
Zewnętrzne serwery nie zmienią prędkości mojego łącza, co najwyżej nie pozwolą mi go w pełni wykorzystać, chyba że będzie pracować na nim więcej osób.

Po raz kolejny zatem zapytam, jak zamierzacie wykorzystywać takie prędkości na gównianym iP którego pamięć zapchacie w dwie minuty na takim łączu ściągając plik odpowiednich rozmiarów?

1 polubienie

Widzę, że tez upc.

Masz na tyle podpisane i tyle masz. Ja nie. Nie wiem dlaczego jestem potępiany za dążenie do otrzymania tego za co płacę. Ty nie masz tego problemu, może dlatego nie jestes w stanie mnie zrozumieć. Abonament będę miał niemały za upośledzoną usługę

Masz prawidłowy Internet.

Zainstaluj WIFI Analyzer Android, albo coś owocowego jak masz iphone, i sprawdź po prostu parametry łącza.

Wcześniej miałem Orange 600Mb i działało podobnie tylko ping mniejszy bo 2ms.

Skoro na kablu ci idzie max na wi-fi nie to widzę jedno rozwiązanie, twój sprzęt nie potrafi wykorzystać.

Ten router obecnie mam.

BTW, te 500 na wi-fi tylko nowy lapek mi wyciąga, i tak podłączam mu kabel bo wi-fi potrafi się wysypać jak jest za bardzo obciążone.

Ale kto i gdzie tu napisał, ze on, ja czy ktokolwiek na iPhone będzie pobierał pliki? iPhone służy do speedtesta aplikacji, a to napewno nie zapycha pamięci bo trwa chwile. Gdyby zapychała pamięć smartfona to nikt by tego nie używał.

Dlaczego zatem wytłumaczysz, ze ja na iphonie z wifi 5Ghz w AC i routerze z AX mocnym wyciskam ponad 600Mb w Speedtest, a on na nowszym modelu z AX nie wyciąga?

Bo router UPC nie pozwala. Do tego nie trzeba studiów informatycznych, czy jakichś pojęć informatycznych, czy znać od podstaw fizykę.

Może ma złe skonfigurowany router UPC

Wracając do dyskusji z tobą. Jeżeli serwer, z którego ściągasz plik jest wolny to nie oznacza, ze twoje, czy moje łącze jest wolne, tylko pobierasz wolniej bo tamtejszy serwer nie wyrabia, ale może być sytuacja, ze z jakiejkolwiek sytuacji infrastruktura twojego, czy mojego operatora nie wyrabia chwilowo i tez będzie wolniej, ale wtedy z każdego serwera, z którego pobierasz.

Mam nadzieje, ze mnie w końcu zrozumiesz :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

W Lublinie jest ogromna galeria handlowa nazywa się Felicity. Możesz poszukać w Google i zobaczysz, ze ogromna.

W takiej galerie wątpię, żeby był jeden światłowód bo same sklepy by nie wyrobiły na takim Gigabicie jednym, a do tego Hot Spot. Kiedyś telefonem popiołem się tam i wpisuje My IP. Wyskoczyło, ze Orange. Robię speedtesta i dziwo wywaliło ponad 200Mb/s, a było to rok temu jakby mega lockdown.

Nie wiem jakie oni mają sprzęty, ale podejrzewam, ze jakieś AP porozprowadzane i muszą te AP być mocne bardzo, skoro mialem jedną kreskę WiFi i taki wynik speedtestu pokazało.

Moim zdaniem mocny router to podstawa, a jak chcemy mieć w miarę szybko po wifi to wtedy AP lub Mesh.

Najprawdopodobniej WiFi ci się wysypuje bo za słaby router. Na moim AX9000 nigdy jeszcze takich problemów, a zdarza się, ze wpadną dzieci brata, którzy mają talent do katowania łączą internetowego :slight_smile:

Kiedyś za czasów LTE w domu wyczuwałem się w to. Pożyczyłem od znajomego dwa AP mocne i potem się go pytam bo sieciowic po studiach, pracuje w banku, w siedzibie i odpowiada za to, żeby wszystko tam szalał, czemu mam wolniej niż bezpośrednio na routerze, a on ręce rozkłada mówiąc powinno być tak samo przy AP. Powiedział, ze sprawdzanie parametrów WiFi na smartfonie, który ma zregoly gorsze wifi niż nie jeden laptop jest bez sensu bo już z tego powodu parametry pokaże gorsze smartfonowa aplikacja.

Wysypuje się sterownik karty wi-fi.
Ale co ja tam wiem, koniecznie muszę kupić inny.

W momencie wysypania wifi masz żółty wykrzyknik w menadżerze urządzeń? Jeśli tak, to masz racje. Jeśli nie tylko rozłącza z routerem lub karta twierdzi, ze brak internetu.

Mój brat ma służbowy, biznesowy laptop. Na Asusa h i to-linkach tańszych i droższych mimo połączenia z routerem były cyrku z wifi. Na Xiaomi nie. Po lgooglowalem i okazało się ze routery na broadcomie mają taki ból, a to obecnie 98% routerów. Xiaomi robi na Qualcommie bo jak twierdzi tańszy i stabilniejszy oraz inne urządzenia lepiej się dogadują.

To tak jak z kośćmi RAM, są różne, ale z HyperX Kungstona nigdy ani ja ani znajomi żadnych problemów. Jednemu po taniości wziolem GoodRAM. Ciagle jazdy.

Łączysz się z routerem i to on musi być stabilny, nie łączysz się z kartą wifi. Logiczne.

A ty nie? Test wykonuje się wyłacznie po kablu a z tego co napisałeś to masz tyle ile IPS sie zobowiazał.
IPS dostarcza ci sygnał do modemu a czy przy okazji spełnia on rolę routera wifi to rzecz drugorzędna.
Jeśli ten router wifi nie spełnia twoich oczekiwań to kup sobie własny.
Przeczytaj umowę. Czy jest w niej zobowiazanie co do jakości wifi?
W laptopie masz kartę wifi która ma maksymalny przesył w wysokości chyba 433 mbps. Czy to nie ta?
https://www.intel.com/content/www/us/en/products/sku/75442/intel-dual-band-wirelessac-3160/specifications.html
Wymień na lepszą.
Albo puśc po kablu. Nie musisz remontu robić. Poszukaj w sieci co to powerline

Trochę za długo w tym siedzę, nie musisz diagnozować moich problemów skoro ja to zrobiłem.
Gówniana karta Mediatek jest problemem.

A łączysz się z tym routerem czym?
Powietrzem, myślą?
Z jednej strony Router z drugiej karta sieciowa.
Logiczne?

Do komputerów w domu używam kabla.
Problem rozwiązany.

Co jest bez sensu? Bez sensu jest sprawdzenie szerokości kanału? Częstotliwości? Czy ja mu każę sprawdzać moc? Nie, tylko PARAMETRY łącza, żeby było wiadomo jak ma ustawione, sprawdzisz to na byle jakim sprzęcie, byle by obsługiwał. Przecież jak ma np. szerokość 20 czy 40, to wiadomo, że nie wyciągnie więcej niż te 300.

Autorze tematu co wymyśliłeś? :slight_smile: :slight_smile:

Wypowiedzenie umowy wysłane, narazie zero odzewu. Trafiłem na życzliwego konsultanta na infolinii BOK, który sam zasugerował mi takie rozwiązanie, by nie czekać na rozwiązanie reklamacji, bo nie ma na co czekać
Tylko dział utrzymania może cuda

Prawdopodobnie niebawem spakuję dekodery
wraz z routerem i odeślę.

Zastanawiam się z kim podpisać umowę. Mam możliwość przetestowania nexerowego wariantu światłowodu od Play.

Play kupił UPC. Więc masz odpowiedz.

Jak chcesz fajne cyferki na speedtescie to weź Orange.
Dają router z WiFi 6.
Przynajmniej będziesz miał satysfakcję, że do najbliższego serwera speedtest na WiFi jest 600 Mbps.
To, że z serwera Apple przy pobieraniu najnowszego iOSa będziesz wyciągał wieczorem 2 Mbps to nic, ważne, że speedtest wyrabia ;D

Nie ma to żadnego znaczenia, w tym momencie sieci nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.