Mandrake - instalacja

(Krasnalek52pl) #1

jestem poczatkujacym :frowning: ....i chcialbym otrzymac instrukcje do instalacji madrynki 10.0...! prosze o pomoc

(3dm Racek) #2

Isntalacja mandarynki sprowadza si臋 do uruchomienia p艂yty bootowalnej nr.1.

Aby unikn膮膰 partycjonowania dysku nale偶y wej艣膰 do zarz膮dzania dyskami i pozostawi膰 pewnien obszar [nie mniej ni偶 5GB] niepodzielony na partycje.

Podczas instalacji wybra膰 'wykorzystaj wolne miejsce'.

Aby po艂膮czy膰 si臋 z sieci膮 [ja np. mam neostrad臋 i dzia艂a] nale偶y podczas instalacji skonfigurowa膰 DHCP*1. Linuks nie usuwa systemu windows, i pozwala na wyb贸r jednego z system贸w podczas uruchomienia, dzi臋ki czemu gdy instalacja p贸jdzie nie tak mozna wej艣膰 w XP i zrobi膰 linuxowi format :).

*1 - Konfiguracja DHCP.

Wybieramy spos贸b 艂膮czenia si臋 za pomoc膮 DHCP i klikamy dalej => dalej => dalej :wink:

(Krasnalek52pl) #3

a macie jakas strone z instrukcja??]

aa, a bedzie miejsce bralo z kilku dyskow jak mam partycje zajete i owlne po ok 3.5 GB (i kolegi robie)

(system) #4

Ano Zajrzyj tu!!

Pozdro

(Krasnalek52pl) #5

jeszcsze jakies dostane?????????????????

(system) #6

Krasnal przejrzyk jeszcze p艂ytki instalacyjne Mandrake 10 . Tam powinna byc instrukacja instalacji systemu (Przynajmiej tak by艂o w poprzednich wersjach Mandrake - zapewne i tu jest podobnie)

Pozdro

(Centrumopowiastek) #7

A je艣li mam dysk C(windows) i D(tu chcia艂bym zaistalowa膰 Linuxa), to kt贸r膮 opcj臋 powinnienem zaznaczy膰 w "partycjonowaniu dysku"?

(system) #8

cece na p艂ytkach instalcyjnych mandarynek (lub na dvd_ ) masz odpowiedzi na wszelkie dr臋cz膮ce ci臋 pytania !!

Zapraszam do lektury.. !!

Pozdrawiam

(Czarno to widz臋...) #9

Usu艅 partycj臋 D w Mened偶erze dysk贸w Windows i odpal komputer z p艂yty instalacyjnej Mandrake'a. Wszystko zrobi si臋 samo.

(Centrumopowiastek) #10

1)Godunow-jak si臋 nazywa konkretnie ten plik? Nie mog臋 znale藕膰.

2)Czarno to widz臋... Gdzie jest ten mened偶er dysk贸w? Czyli musz臋 przed instalacj膮 sformatowa膰 dysk D?

(Czarno to widz臋...) #11

Nie wiem, jakie masz Windows. W XP > Narz臋dzia administracyjne > Zarz膮dzanie komputerem > Zarz膮dzanie dyskami (lub jako艣 tak, nie pami臋tam).

Nie sformatowa膰, tylko usun膮膰 ca艂膮 partycj臋 D. Wtedy Mandrake wykryje puste miejsce na dysku i sam je podzieli.

(Centrumopowiastek) #12

Mam Windowsa 98.

P.S Je艣li linux zrobi t膮 partycj臋, a powr贸ci艂bym do Wina, to czy b臋dzie on(windows) widzia艂 t膮 partycj臋?

(Czarno to widz臋...) #13

Windows nie widzi partycji linuksowych.

Ale mo偶na odczytywa膰 z nich dane w programie Total Commander z odpowiednimi pluginami.

W 98 trzeba skorzysta膰 z fdiska uruchamianego z dyskietki. Albo z jakiego艣 zewn臋trznego programu do zarz膮dzania dyskami (a la Partition Magic).

Partycj臋 m贸g艂by艣 oczywi艣cie usun膮膰 przy instalacji Mandrake'a...

(Centrumopowiastek) #14

Czyli wywali膰 D i przy instalacji Mandrake zaznaczy膰 opcj臋 "Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windows"?

(Czarno to widz臋...) #15

Dawno nie instalowa艂em Mandrake'a, ale powinna by膰 tam opcja "Wykorzystaj pusty (nieprzydzielony) obszar dysku" (lub co艣 podobnego).

Opcja, o kt贸rej piszesz polega chyba na zmniejszeniu ju偶 istniej膮cej partycji z Windows (czyli C, skoro D zosta艂o usuni臋te).

(system) #16

Poczytaj jescze tam

http://www.linux.com.pl/forum/index.php ... g&th=22112

http://www.finito.zanet.pl/linux/

Pozdro

(Centrumopowiastek) #17

Czyli nie ma takiej opcji, 偶eby zaistalowa膰 Mandrake bez wywalania D?

Co musz臋 zrobi膰?

P.S Je艣li usun臋 partycj臋, to pliki zostaj膮 przeniesione na drug膮 czy s膮 kasowane?

(system) #18

cece pisze

Zapamietaj raz na jutro :smiley: :smiley: :smiley:

Usuni臋cie kazdej partycji wi膮偶e sie z utrat膮 wszytkich danych zawartych na tej 偶e usuwanej partycji. !!

(Czarno to widz臋...) #19

Mo偶esz nie "wywala膰", ale musia艂by艣 j膮 wtedy sformatowa膰 w instalatorze Mandrake'a i podzieli膰 na partycje (minimum: /root i swap)

Zostan膮 przeniesione jak je sobie przeniesiesz.

呕eby zainstalowa膰 Linuksa musisz mie膰 co najmniej jedn膮 woln膮 partycj臋.

(Centrumopowiastek) #20

Poczekaj, bo ju偶 si臋 gubi臋 :slight_smile:

W wcze艣niejszych postach pisa艂e艣, 偶eby usun膮膰 D, wi臋c je艣li bym j膮 usun膮艂, to przecie偶 nie mia艂bym wolnej partycji(bo na C by艂by Windows i inne 艣mieci).

Czyli uwa偶asz, 偶e najlepiej wywali膰 partycj臋 D, i przy instalacji mandrake zaznaczy膰 "Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windows"?

P.S Po co jest ten swap?

P.S 2 Skoro ju偶 mam takie problemy, to co dopiero potem... :wink: