Mandriva - warta uwagi?

Czy Linux Mandriva jest godną uwagi dystrybucją, czy warto jej dotknąć, wypróbować? Nie mam odwagi… ale od dawna planuje zainstalowanie na drugiej partycji Mandirvy, zobaczenie jej i ewentualnie nauczenie sięjej.

Nie, raczej w gry nie chcę grać na Mandivie… Jeżeli już to prace biurowe bym wykonywał - pisanie dokumentów, zabawy w arkuszu kalkulacyjnym; korzystałbym z netu…itp!

A więc czy warto instalować Mandrivę Linux?

Podobno ten OS jest podobny do Windowsa… czy to prawda?

Screen z google:

http://pcdirection.com/aukcje/pic8.jpg

Posiadam wersję mandrive 2007: Jest podobna do widnowsa ale nie az tak bardzo. To czy wart jest uwagi zalezy w jakim stopniu znasz sie na linux? jak dopiero zaczynasz…to…ci odradzam.A jak masz opanowaną konsolę to instaluj :slight_smile:

Tak. Ze śrdodowiskiem graficznym KDE nawet bardzo. Ale sama obsługa nieco się różni.

Prace biurowe - OpenOffice - świetny odpowiednik Office’a M$.

Korzystanie z nata - Firefox, Opera, Thunderbird, Evolution, i wiele, wiele innych.

Do poprawnego zainstalowania linuxa potrzebne są przynajmiej 2 partycje 1 na system (Czyli “/”) a druga na SWAP (ale to maleńka partycja, około 2-krotności posiadanej fizycznie pamięci ram np. masz 512 -> partycja SWAP 1024 MB)

Tak, zwłaszca ostatnia wersja 2007 jest podobno najbardziej udana. A od siebie polecam abys zainstalował sobie Ubuntu/Kubuntu (Ubuntu z KDE - bardziej z wyglądu podobny do WIndowsa).

Mandriva to linux, więc nie spodziewaj się że jest podobna do XP.

Dużo trzeba się nauczyć, ale warto - naprawdę.

Najszybciej z partycjami zrób tak - wydziel partycję, około 8 - 10 GB, zlikwiduj ją w Menadżerze Dysków (żeby było puste miejsce).

Instalator Mandrivy sam wykorzysta wolne miejsce i podzieli sobie według potrzeb.

Czy ktoś już instalował Mandrivę na np. Virtual PC albo VMWare?? Bo jak autor tego tematu również się zastanawiam nad wypróbowaniem tego systemu, a nie chciałam zakładać osobnego wątku bo moderatorzy by mnie chyba ukatrupili :wink: bo to jest prawie identyczny temat… Nie chcę jednak instalować go żywcem na partycji :slight_smile:

Znam niektóre aplikacje na Linuxa…

Konsoletą umiałbym w miarę się posłużyć. Chodzi o to czy do użytku domowego jest to dobry system? Mi sięjużwszystko miesza… Mandivka jest darmowa czy płatna (chodzi o starsze i o edycję2007)?

PS: A coś typu Winamp, ale dla Linuxa… Jakiś opdtwarzacz muzyki…

Mandriva 2007 jest darmowa… chociaż wydania BOX (tzw. pudełkowe) już nie :frowning: chociaż to w nich jest najwięcej ulepszeń

No więc darmowa czy edycja BOX?

Jest i taka i taka wersja. Wersja płatnma zawiera komercyjne aplikacje i (chyba - nie jestem pewien) Cedegę - aplikację pozwalającą grac na linuxie w gry z Windowsa) .

Jak napisałes w pierwszym poscie nie do gier, to wersja darmowa (Free) wystarczy spokojnie.

Jeżeli do domowego użytku - pakiet biurowy, surfowanie po internecie itd - z powodzeniem możesz używać wersji darmowej :slight_smile:

Na stronie http://www.mandrive.com znajdziesz Mandrive One mozesz go przetestować bez instalacji. Proponuje zobaczyć co jest wart. Ja polecam Ubuntu 6.12 i tez można przetestować bez instalacji. Ty decydujesz czy go chcesz zainstalować czy nie.

Polecam mandrivę. Sam ją mam. Na początku miałem z nią troszkę problemów , ale poradziłem sobie i teraz wszystko fajnie chodzi. Pytałeś się o odtwarzacz muzyki. Jest w mandrivie jeden o nazwie amarok. Jest on fajny, ale gdyby Ci nie wystarczył to zawsze możesz sobie ściągnąć jakiś inny.

@polska88

A niby dlaczego?

Sam osobiście muszę przyznać, że była to moja pierwsza dystrybucja. I za bardzo nie narzekałem. Tylko się raz zdenerwowałem, ale warto popróbować.

Witam

Mandriva także była moją pierwszą dystrybucją i ja polecam :!:

Skąd można pobrać tą Mandrive 2007? I czy jest lepsza od Ubuntu? :slight_smile:

http://www.mandriva.pl

Tyle czasu jesteś na forum, i takie pytania zadajesz ?

Linux jest do pobrania za free z sieci, i wszędzie go znajdziesz

ubuntu jest dla myślących i znających podstawy linuxa, mandriva jest dla windowsiarzy…aby nauczyć ich innego toku myślenia pracując z systemem

Ubuntu również jest łatwą dystrybucją.

ja zaczynałem od niego (z resztą przy nim pozostałem) i to je polecam.

Czyli coś dla mnie. Zaraz pobieram. :mrgreen:

Dla myślących jest gentoo ;] A Ubuntu jest chyba najłatwiejszy w obsłudze systemem z jajkiem linux, ale ja leniwy jestem więc mi pasuje ;]