Mandriva - warta uwagi?


(Robert Warszawa) #1

Czy Linux Mandriva jest godną uwagi dystrybucją, czy warto jej dotknąć, wypróbować? Nie mam odwagi... ale od dawna planuje zainstalowanie na drugiej partycji Mandirvy, zobaczenie jej i ewentualnie nauczenie sięjej.

Nie, raczej w gry nie chcę grać na Mandivie... Jeżeli już to prace biurowe bym wykonywał - pisanie dokumentów, zabawy w arkuszu kalkulacyjnym; korzystałbym z netu...itp!

A więc czy warto instalować Mandrivę Linux?

Podobno ten OS jest podobny do Windowsa... czy to prawda?


(Skwaro) #2

Screen z google:


(Allegretto14) #3

Posiadam wersję mandrive 2007: Jest podobna do widnowsa ale nie az tak bardzo. To czy wart jest uwagi zalezy w jakim stopniu znasz sie na linux? jak dopiero zaczynasz...to...ci odradzam.A jak masz opanowaną konsolę to instaluj :slight_smile:


(Kosior6) #4

Tak. Ze śrdodowiskiem graficznym KDE nawet bardzo. Ale sama obsługa nieco się różni.

Prace biurowe - OpenOffice - świetny odpowiednik Office'a M$.

Korzystanie z nata - Firefox, Opera, Thunderbird, Evolution, i wiele, wiele innych.

Do poprawnego zainstalowania linuxa potrzebne są przynajmiej 2 partycje 1 na system (Czyli "/") a druga na SWAP (ale to maleńka partycja, około 2-krotności posiadanej fizycznie pamięci ram np. masz 512 -> partycja SWAP 1024 MB)

Tak, zwłaszca ostatnia wersja 2007 jest podobno najbardziej udana. A od siebie polecam abys zainstalował sobie Ubuntu/Kubuntu (Ubuntu z KDE - bardziej z wyglądu podobny do WIndowsa).


(Mariusz Platek) #5

Mandriva to linux, więc nie spodziewaj się że jest podobna do XP.

Dużo trzeba się nauczyć, ale warto - naprawdę.

Najszybciej z partycjami zrób tak - wydziel partycję, około 8 - 10 GB, zlikwiduj ją w Menadżerze Dysków (żeby było puste miejsce).

Instalator Mandrivy sam wykorzysta wolne miejsce i podzieli sobie według potrzeb.


(Elenka1984) #6

Czy ktoś już instalował Mandrivę na np. Virtual PC albo VMWare?? Bo jak autor tego tematu również się zastanawiam nad wypróbowaniem tego systemu, a nie chciałam zakładać osobnego wątku bo moderatorzy by mnie chyba ukatrupili :wink: bo to jest prawie identyczny temat... Nie chcę jednak instalować go żywcem na partycji :slight_smile:


(Robert Warszawa) #7

Znam niektóre aplikacje na Linuxa...

Konsoletą umiałbym w miarę się posłużyć. Chodzi o to czy do użytku domowego jest to dobry system? Mi sięjużwszystko miesza... Mandivka jest darmowa czy płatna (chodzi o starsze i o edycję2007)?

PS: A coś typu Winamp, ale dla Linuxa... Jakiś opdtwarzacz muzyki...


(Elenka1984) #8

Mandriva 2007 jest darmowa... chociaż wydania BOX (tzw. pudełkowe) już nie :frowning: chociaż to w nich jest najwięcej ulepszeń


(Robert Warszawa) #9

No więc darmowa czy edycja BOX?


(Kosior6) #10

Jest i taka i taka wersja. Wersja płatnma zawiera komercyjne aplikacje i (chyba - nie jestem pewien) Cedegę - aplikację pozwalającą grac na linuxie w gry z Windowsa) .

Jak napisałes w pierwszym poscie nie do gier, to wersja darmowa (Free) wystarczy spokojnie.


(Elenka1984) #11

Jeżeli do domowego użytku - pakiet biurowy, surfowanie po internecie itd - z powodzeniem możesz używać wersji darmowej :slight_smile:


(V2o5) #12

Na stronie http://www.mandrive.com znajdziesz Mandrive One mozesz go przetestować bez instalacji. Proponuje zobaczyć co jest wart. Ja polecam Ubuntu 6.12 i tez można przetestować bez instalacji. Ty decydujesz czy go chcesz zainstalować czy nie.


(Djkamilos) #13

Polecam mandrivę. Sam ją mam. Na początku miałem z nią troszkę problemów , ale poradziłem sobie i teraz wszystko fajnie chodzi. Pytałeś się o odtwarzacz muzyki. Jest w mandrivie jeden o nazwie amarok. Jest on fajny, ale gdyby Ci nie wystarczył to zawsze możesz sobie ściągnąć jakiś inny.


(D@wid) #14

@polska88

A niby dlaczego?

Sam osobiście muszę przyznać, że była to moja pierwsza dystrybucja. I za bardzo nie narzekałem. Tylko się raz zdenerwowałem, ale warto popróbować.


(aero) #15

Witam

Mandriva także była moją pierwszą dystrybucją i ja polecam :!:


(Krzychuu) #16

Skąd można pobrać tą Mandrive 2007? I czy jest lepsza od Ubuntu? :slight_smile:


(aero) #17

http://www.mandriva.pl

Tyle czasu jesteś na forum, i takie pytania zadajesz ?

Linux jest do pobrania za free z sieci, i wszędzie go znajdziesz

ubuntu jest dla myślących i znających podstawy linuxa, mandriva jest dla windowsiarzy...aby nauczyć ich innego toku myślenia pracując z systemem


(freedom) #18

Ubuntu również jest łatwą dystrybucją.

ja zaczynałem od niego (z resztą przy nim pozostałem) i to je polecam.


(Krzychuu) #19

Czyli coś dla mnie. Zaraz pobieram. :mrgreen:


(Sawyer47) #20

Dla myślących jest gentoo ;] A Ubuntu jest chyba najłatwiejszy w obsłudze systemem z jajkiem linux, ale ja leniwy jestem więc mi pasuje ;]