Manjaro GRUB

Właśnie pojawiła sie nowa aktualizacja GRUB, czy ktoś już ją zainstalował i jest ok?
Pytam w kontekście niedzielnej aktualizacji, która sprawiła sporo kłopotów.
Przechwycenie%20obrazu%20ekranu_2021-03-10_19-09-17

Jak chcesz się dowiedzieć to zawsze sprawdzaj na GitLabie Manjaro:

Dodali tylko ostrzeżenie grub_warn:

grub_warn “$(gettext_printf “os-prober will not be executed to detect other bootable partitions.\nSystems on them will not be added to the GRUB boot configuration.\nCheck GRUB_DISABLE_OS_PROBER documentation entry.\n”)”

Poprzednio było, ale się nie pokazywało.
“Kosmetyczna” zmiana tylko.

Generalnie głupota, bo jeżeli użytkownik zaktualizuje przez aplikacje bez widoku konsoli to będzie dalej nieświadomy zmian.

2 polubienia

… i bardzo się zdenerwuje jak odkryje, że zniknęły mu inne systemy w GRUB.

Zrób sobie kopię zapasową pliku /etc/default/grub przed aktualizacją:

sudo su -
cp -vf /etc/default/grub /etc/default/grub.backup

Zaktualizuj, pokaż wynik:

diff -u /etc/default/grub /etc/default/grub.backup

Nie wiem poco oni wyłączyli domyślnie tego os-prober, żeby chyba tylko narobić problemów mniej doświadczonym osobom.
Ułamek sekundy oszczędzają tylko przy generowaniu grub.cfg dzięki wyłączonemu skanowaniu w poszukiwaniu innych systemów.

Właśnie dlatego używam Arch Linux. Co prawda tam, często trzeba samemu wprowadzać zmiany czytając koniecznie wiadomości z https://archlinux.org , ale takich durnych patch’y jak Manjaro nie serwują :stuck_out_tongue:

Widocznie zapatrzyli się na Redmond :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 polubienie

Mam dwa Linuksy, parę lat temu GRUB Minta przestał uruchamiać Manjaro, teraz Manjaro wycina numer, jakaś wojenka dystrybucji…

Walczyłem z tym wczoraj, dopisałem GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
Dzisiejsza aktualizacja niczego nie zepsuła.

Nie wojenka dystrybucji tylko zła konfiguracja użytkownika. Defaultowe ustawienia bootloadera w takim przypadku nie mają prawa bytu.
Poza tym poco 2 systemy Linux, jak chcesz jakąś dystrybucję poznać to najlepiej postawić VM (no chyba że zależy Ci na przetestowaniu jak zachowuje się na “żywym sprzęcie”)
Decyzje ekipy od Manjaro to swoją drogą, bo bywają lepsze i gorsze. Ta była moim zdaniem fatalna biorąc pod uwagę hasło jakie mają na stronie “FREE OPERATING SYSTEM FOR EVERYONE”.

Jakieś 10 lat działało bez żadnej dodatkowej konfiguracji, raz na starcie pojawiał się GRUB Minta, a po aktualizacji Manjaro, i tak na przemian.
Do czasu kiedy Mintowy przestał uruchamiać od Manjaro, nawet tu wątek miałem na ten temat.
Tak, wolę testować na “żywym sprzęcie”.

Wszystko było instalowane w BIOS/MBR czy w UEFI? Jak nie wiesz jak to sprawdzić to pokaż wynik komendy:

sudo parted -l
    Model: ATA Hitachi HTS72323 (scsi)

Dysk /dev/sda: 320GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/512B
Tablica partycji: msdos
Flagi dysku:

Numer Początek Koniec Rozmiar Typ System plików Flaga
1 1049kB 106MB 105MB primary ntfs
2 106MB 107GB 107GB primary ntfs
3 107GB 320GB 213GB extended lba
5 107GB 120GB 12,8GB logical ntfs
6 120GB 151GB 30,7GB logical ext4
7 151GB 276GB 126GB logical ntfs
8 276GB 320GB 43,7GB logical ext4 ładowalna

Manjaro jest na /dev/sda8? Czy Grub z Linux Mint ma być domyślny?

W Grubie Minta możesz dodać na stałe pozycję, która przeniesie cię do Gruba Manjaro. Edytuj w Mincie plik /etc/grub.d/40_custom. Dodaj taki blok, skopiuj dokładnie stąd:

menuentry "Manjaro" {
  set root='hd0,msdos8'
  configfile /boot/grub/grub.cfg
}

Potem wykonaj:

sudo update-grub

Zrestartuj komputer. Jeśli w menu Gruba będzie pozycja “Manjaro” i po wejściu w nią przeniesie cię do Gruba Manjaro, wtedy możesz powyłączać “GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true” w obydwóch systemach i zapomnieć o burdlu nieporządku w Grubie. Po każdrorazowej edycji plików w katalogu /etc/grub.d/* lub pliku /etc/default/grub trzeba zawsze uaktualnić konfigurację:

sudo update-grub

Tak, Manjaro jest na sda8, obecnie to domyślny GRUB, aktualizowanie GRUB Linux Mint zostało wyłączone.
Były próby rozwiązania problemu
link do wątku na forum

Grub którego systemu ma być domyślny, ładowany jako pierwszy po starcie komputera?

Jak chcesz za pomocą Gruba Manjaro przeskoczyć do Gruba Minta, itd. to robisz na odwrót, w Gruba Manjaro dodajesz wpis:

menuentry "Linux Mint" {
  set root='hd0,msdos6'
  configfile /boot/grub/grub.cfg
}

Jest mi to obojętne, nie chcę problemów:-)

No to zostaw narazie Manjaro jako główny, dodaj to co mówiłem i sprawdź po restarcie czy działa i odpali Gruba Minta, a potem samego Minta. Jeśli to zadziała to powyłączaj os-prober na obydwóch systemach i uaktualnij Gruba.

Czy w GRUB Manjaro ten wpis dodać na końcu, czy w jakimś określonym miejscu?

Może trochę naiwne, ale po co odpalać GRUB Minta z poziomu GRUB Manjaro?

Na wypadek jakby deweloper jednej z dystrybucji wpadł na dziwny pomysł modyfikacji GRUB i popsuł co nieco. :wink:
Menu w 40_custom jest permanentne i jakiś “autowpis” Ci go nie zmieni.