Matura z informatyki c++

W Internecie jest wiele dobrych darmowych tutoriali.

Polecam:

Dodatkowo:

Książki używane znajdujesz dużo taniej na serwisach typu Allegro.pl, niekoniecznie potrzebujesz nowych :smiley:

A jeszcze tak sobie myślę: pisałaś mi prywatnie, że jednak musisz zacząć pracować już teraz, pomyśl o pracy nauczyciela informatyki :smiley: kilka przykładów z tego wątku (zarówno twój jak i mój) udowadniają, że wcale wielkich kompetencji nie trzeba :smiley:

Dziękuję bardzo za te linki! Na pewno skorzystam :slight_smile:

 

haha, nie, to nie dla mnie :smiley: choć twoja teoria jest w pewnym sensie prawdziwa :smiley:

Do bycia nauczycielem musisz mieć skończone studia :stuck_out_tongue:

Pomysł idiotyczny.

Skoro nie wie nawet tyle co jej nauczyciel, to dlaczego miałaby kogoś krzywdzić ucząc innych? Śmieszki i buźki śmieszkami i buźkami, ale to jest poważny problem.

@Cytrus1551

O wiele lepszej jakości materiały są na stronach amerykańskich uniwersytetów, np:

http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-096-introduction-to-c-january-iap-2011/

http://web.stanford.edu/class/cs106l/

https://cs50.harvard.edu/

I wiele innych

Dzięki za materiały.

@anon97374123 Swoją drogą to była ironia, jeśli nie załapałeś.

 

Otóż to ;d

 

Generalnie Symfonii nawet bym nie zaczynał. C++ szkoła programowania (najnowsze wydanie) jest okej, ale mało praktyczna. Thinking in C++ nie jest polecane na start, szczególnie jeśli twoja wiedza techniczna/informatyczna jest niska. 

 

Polecane od ‘Zera do gier kodera’ jest dobrym ‘poradnikiem’ na start. Fakt, jest stary i wprowadza stary standard C++. Jednak dobrze wprowadza do OOP i sprytnie tłumaczy abstrakcje. 

‘C++ bez cholesterolu’ to taki… hymm poradnik po semantyce języka. 

 

Książki helionu (nawet te nowsze) idzie dorwać na allegro na spokojnie 20-30% taniej, dodatkowo warto obserwować obecne promocje na książki, bo często idzie dostać pozycję 50% taniej niż zwykle.

 

Co do polecanych przeze mnie:

 

https://www.youtube.com/watch?v=ErOzmh3BiXU < jeśli lubisz videotutoriale i coś z tego wynosisz to warto poświęcić chwilę temu kanałowi. Nie jest to może zbyt zaawansowane, ale podobnie jak w przypadku Od zera do gier kodera dobrze tłumaczy podstawy OOP. 

 

Z książek: 

 

http://helion.pl/ksiazki/c-przewodnik-dla-poczatkujacych-alex-allain,cppppo.htm

 

i wyżej wspomniana:

 

http://helion.pl/ksiazki/jezyk-c-szkola-programowania-wydanie-vi-stephen-prata,cppri6.htm

 

Rozpisywać się dłużej nie będę, bo temat jest głęboki jak rzeka. Zachęcam cię tylko do przeczytania jeszcze tego tematu: http://www.wykop.pl/wpis/9719000/cpp-naukaprogramowania-programowanie-wstep-czestot/ 

 

powinien on rozwiać wszelkie twoje wątpliwości na temat kierunku nauki oraz materiałów. 

 

 

PS: Radzę się psychicznie przygotować do tego, że po opanowaniu ‘podstaw C++’ w starym standardzie (C++03) czeka cię nauka praktycznie od podstaw C++11 oraz C++14. Szczególnie wersja C++11 wprowadza wieeele usprawnień i zmian w składni (również znacząco modyfikuje bibliotekę standardową wprowadzając np. wątki wzorowane na bibliotece Boost). 

Podstawa programowa z informatyki i wymagania maturalne. Wystarczyło zadać to pytanie wcześniej :wink:

Bajki opowiadasz. Porównaj to zadanie do zeszłorocznego też piątego. Co roku jest tego typu zadanie. Na szczęście nie jest nigdy identyczne, zadanie ma sprawdzić czy umiesz samodzielnie myśleć, a nie czy powtórzysz kod który wykułaś na pamięć. A co jest trudnego w porównywaniu każdego słowa z każdym? Po prostu bardzo słabo byliście przygotowani. To tylko potwierdza regułę, że faktycznie technika pod tym względem są znacznie słabsze niż licea z rozszerzoną informatyką.

 

Sama pisałaś o tym co powiesz, gdy pracodawca zapyta o programowanie obiektowe. Zasugerowałaś więc, że chciałabyś pracować w tym zawodzie. Aktualne braki przecież nie skreślają Cię, kwestia podejścia i uzdolnień oraz determinacji. Sporo osób idzie na studia informatyczne bez matury z informatyki nie mając rozszerzonej informatyki w liceum. Inni często przekwalifikowują się dopiero po zakończeniu studiów na zupełnie innych kierunkach. Tak jak pisałem, chodzi o to, abyś sama sobie uświadomiła czego chcesz i starała się to realizować na tyle na ile jest to możliwe.

 

W mojej opinii matury w wersji podstawowej i rozszerzonej nie różnią się aż tak bardzo jakby wynikało to z ich nazwy i do podstawy też trzeba być dobrze przygotowanym, chociażby dlatego, że czasu jest dość mało jak na tak rozbudowane zdania. Trzeba działać niejako z automatu. Co do tego zadania z arkusza to nawet złe wyniki nie powodują zerowania punktacji. Jeśli egzaminator będzie sumienny to sprawdzi formuły i wykryje błędy wystawiając punkty za to co jest dobrze.

 

 

Czytałem Symfonię i to była dobra książka, choć z dzisiejszej perspektywy nieco przegadana. Sam najbardziej doceniam Zaawansowane programowanie w C++ aut. Solter, Kleper, ale nie poleciłbym tej pozycji początkującym. C++ bez cholesterolu zupełnie odradzam, to jakieś wynurzenia filozofa programisty niewiele pomagające początkującemu. C++ jest pierwszym językiem, którego się nauczyłem, ale obecnie nie jest moim głównym narzędziem do pisania kodu. Pewnie @Kamatori ma w tym lepsze rozeznanie.

IMHO książka jest potrzebna i przydatna, ale jednak drugorzędna. Spokojnie możesz zacząć od jednej z trzech wymienionych, może po prostu wybierz tę, którą uda Ci się zdobyć taniej?  Ale najważniejsze to pisać kod. Jak chce się zostać pisarzem to nie wystarczy czytać książek :wink: Jest też wiele tutoriali z których też można się wiele nauczyć, chociaż sam lubię przeczytać książkę.

Zadanie owszem podobne, chodziło mi o pracę z dwoma plikami, a nie z jednym. Gdyby porównywanie było w jednym pliku to bym zrobiła.

 

Zapytałam czysto teoretycznie.

 

Samo pisanie kodu wiele mi nie pomoże, muszą mieć przecież coś, z czego pogłębię wiedzę, bo jeśli będę pisać same programy tylko w oparciu o wiedzę jaką teraz posiadam to raczej wielu nowych rzeczy się nie nauczę. Ale dzięki za opinię.

A co za różnica? Przecież i tak musisz wczytać każdy plik z osobna, porównujesz stringi.

Pisanie kodu przy rozwiązywaniu różnych problemów zmusza Cię do poszukiwania informacji na dany temat. Tak czy inaczej musisz i czytać i pisać kod, aby się czegoś konkretengo nauczyć.

A właśnie, że pomoże. Np. Pewnego dnia postanowiłem napisać grę typu arkanoid działającą w konsoli. Napisałem więc wersję gry działającą w oparciu o zwykłe cout… Pojawił się problem jak można odświeżać planszę aby to ładnie wyglądało. Użyłem System(“cls”) ale spowodowało to migotanie ekranu. Patrząc na tę grę doszedłem do wniosku iż tak nie może być, dobrze by było to jakoś pokolorować, i ogólnie leoiej zrobić. szukając w internecie trafiłem na bibliotekę ncurses, umożliwia ona używanie kolorów w konsoli dzięki temu gra dużo oepiej wyglądała, poza tym umożliwia zrobienie sterowania strzałkami tak aby gra się nie zatrzymywała, no i niweluje ona problem z odświeżeniem ekranu :smiley: potem postanowiłem nauczyć się obiektowości więc przepisałem tą samą grę w oparciu o klasy. Tak o to pisząc jedną gierkę dużo podwyższyłem swoje skille :smiley: książki nie wystarczą, czasami musisz sobie postawić wyzwanie które wymaga od Ciebie niemal całej wiedzy którą masz, a nawet trochę nowej :smiley:

No w sumie racja :slight_smile: