Menedżer okien pulpitu obciąża GPU podczas oglądania video np. YouTube

Witam,
mam laptopa ASUS TUF Gaming A15 (RYZEN7 4800H, RTX2060,16GB RAM, DYSK SSD), WIN 10 PRO i podczas zwykłej pracy (przeglądarki) + oglądanie VIDEO obciąża mi GPU na 10-30%. Dla porównania mam drugiego kompa PC stacjonarny I5 4670 z wbudowaną grafiką i podczas oglądania Youtube Menadżer okien pulpitu obciąza 0.1 - 2% - dokładnie te same okna otwarte.
Czy ktoś wie w czym rzecz? Jak to możliwe, że nowy komp o wiele mocniejszy i nowocześniejszy zżera więcej zasobów niż mój 5 letni komp?

Może na nowszym Wideo leci w 4K i jest mocno skompresowane a na 7 latku leci na mniejszej i mniej skompresowanym pliku to „explorer.exe” bardziej rzuca się w oczy niż przeglądarka.

Nie, oglądam zazwyczaj 720p na obu kompach.
A co znaczy

„explorer.exe” bardziej rzuca się w oczy niż przeglądarka.

Dziś to grafika pracuje nad odtwarzaniem wideo, kiedyś procesor to robił.
Dziwi mnie jednak że aż takie obciążenie, odpowiadało by to raczej materiałowi 4k a nie 720p.

explorer.exe ~ menadżer okien pulpitu Windows (chociaż pewnie źle to porównywać z np. KDE/Cinamon).

Może to być kwestia niedopracowanych, bądź przestarzałych sterowników. Zobacz czy na stronie producenta nie ma nowszych driverów do GPU lub platformy AMD.

Mam najnowsze sterowniki AMD i najnowsze NVIDIA. Mimo to VIDEO odpalone na przeglądarce np. Youtube ciągnie mdzy 10 - 30% GPU (menedżer okien pulpitu). Ten sam film w tej samej przeglądarce odpalony na starym kompie (menedżer okien pulpitu) - CPU 1-3%, GPU max 10%

To zależy od tego czy w opcjach przeglądarki jest włączona „akceleracja sprzętowa”.
Jeżeli tak to za odtwarzanie video odpowiedzialna jest grafika jeżeli nie to procesor.

I bywa często, że trzeba tę opcję wyłączyć bo często sterownik grafiki nie jest kompatybilny z rozwiązaniami przeglądarki.

Wyłącz akcelerację jeżeli jest włączona lub ją włącz jeżeli jest wyłączona.

A gdzie się to wyłącza?

W opcjach przeglądarki.
Rozumiem, że używasz FF. W FF ta opcja często sprawia problemy.

W Firefoksie klikamy przycisk ustawień w prawej części paska narzędziowego, następnie wybieramy Opcje. Po otwarciu nowego okienka ustawień wybieramy ostatnią zakładkę – Zaawansowane. Tutaj odznaczamy opcję „Korzystaj z akceleracji sprzętowej , jeśli jest dostępna”.

Potem zamknij przeglądarkę i uruchom ją ponownie.

ok, nic to nie zmieniło. A czy da się te akcelerację sprzętową wyłączyć dla DWM.exe?

To działa tylko w przeglądarce. Skoro problem nadal występuję to znaczy, że gdzie indziej leży jego przyczyna.
Masz włączone szybkie uruchamianie systemu? Jeżeli tak to uruchom ponownie komputer przez „uruchom ponownie” a nie „zamknij”.
Prawy przycisk na myszy na fladze wybierz "zamknij lub wyloguj " i „uruchom ponownie”.

Dzięki, przeinstalowałem sterownik NVIDIA, AMD. Restart kompa i nic.
A czy możesz odpalić film na YT w jakiejś przeglądarce i zobaczyć u siebie ile ciągnie Ci GPU i który proces?

A może ty użyj innej przeglądarki.
Mazilla jest jedną z najgorszych.

Uzywam EDGE, testowałem też na chrome, opera. Edge najmniej ssie z wszystkich

Procentowe użycie to możesz sobie wsadzić między bajki.
Nvidia ma coś takiego jak „Powermizer”, czyli dostosowuje częstotliwość zegara/pamięci do zapotrzebowania na moc. Jeżeli oglądamy np. film i karta się przy tym nudzi, to zostaje na niższych zegarach i procentowo masz większe użycie.

Witać to dokładnie pod Linux, bo jak dam na „Max Performance” to użycie GPU przy oglądaniu wideo to 1-3% max dla materiału 720p/1080p.

Czyli nie przejmować się tym co Windows pokazuje?

Nie ma, co się przejmować.
Po prostu procent z mniejszej liczby jest większy, a z większej mniejszy jeżeli chodzi o użycie i dużo zależy od planu zasilania GPU.
Zobacz poniżej, najpierw GPU ustawione w tryb adaptacyjny, więc zegary sobie dostosowuje od zapotrzebowania. Drugi screen GPU ustawione na wysoką wydajność. Ten sam materiał wideo i zobacz jaka różnica jest procentowo jeżeli chodzi o użycie.


To co pokazuje Windows jest tak samo - procent użycia w odniesieniu do aktualnego zegara karty graficznej, a że karta sobie zbija zegary w dół to i procentowo jest więcej.

Procesor się skaluje w locie. On może zużywa to 30-40% ale na zegarze 1 Ghz. U mnie tez leci na 15-20%ale na 800 MHz w1080p

Na Windows jest taki pasek Xmeters, będziesz widział na bieżąco

Bo się zacząłem zastanawiać czy nie zacząć używać na powrót stacjonarnego, żeby prądu nie ciągnać za dużo. Dziękuje wszystkim za udział w wątku i będę jeszcze badał temat w wolnym czasie.