Menedżer okien pulpitu obciąża GPU podczas oglądania video np. YouTube

A gdzie się to wyłącza?

W opcjach przeglądarki.
Rozumiem, że używasz FF. W FF ta opcja często sprawia problemy.

W Firefoksie klikamy przycisk ustawień w prawej części paska narzędziowego, następnie wybieramy Opcje. Po otwarciu nowego okienka ustawień wybieramy ostatnią zakładkę – Zaawansowane. Tutaj odznaczamy opcję „Korzystaj z akceleracji sprzętowej , jeśli jest dostępna”.

Potem zamknij przeglądarkę i uruchom ją ponownie.

ok, nic to nie zmieniło. A czy da się te akcelerację sprzętową wyłączyć dla DWM.exe?

To działa tylko w przeglądarce. Skoro problem nadal występuję to znaczy, że gdzie indziej leży jego przyczyna.
Masz włączone szybkie uruchamianie systemu? Jeżeli tak to uruchom ponownie komputer przez „uruchom ponownie” a nie „zamknij”.
Prawy przycisk na myszy na fladze wybierz "zamknij lub wyloguj " i „uruchom ponownie”.

Dzięki, przeinstalowałem sterownik NVIDIA, AMD. Restart kompa i nic.
A czy możesz odpalić film na YT w jakiejś przeglądarce i zobaczyć u siebie ile ciągnie Ci GPU i który proces?

A może ty użyj innej przeglądarki.
Mazilla jest jedną z najgorszych.

Uzywam EDGE, testowałem też na chrome, opera. Edge najmniej ssie z wszystkich

Procentowe użycie to możesz sobie wsadzić między bajki.
Nvidia ma coś takiego jak „Powermizer”, czyli dostosowuje częstotliwość zegara/pamięci do zapotrzebowania na moc. Jeżeli oglądamy np. film i karta się przy tym nudzi, to zostaje na niższych zegarach i procentowo masz większe użycie.

Witać to dokładnie pod Linux, bo jak dam na „Max Performance” to użycie GPU przy oglądaniu wideo to 1-3% max dla materiału 720p/1080p.

Czyli nie przejmować się tym co Windows pokazuje?

Nie ma, co się przejmować.
Po prostu procent z mniejszej liczby jest większy, a z większej mniejszy jeżeli chodzi o użycie i dużo zależy od planu zasilania GPU.
Zobacz poniżej, najpierw GPU ustawione w tryb adaptacyjny, więc zegary sobie dostosowuje od zapotrzebowania. Drugi screen GPU ustawione na wysoką wydajność. Ten sam materiał wideo i zobacz jaka różnica jest procentowo jeżeli chodzi o użycie.


To co pokazuje Windows jest tak samo - procent użycia w odniesieniu do aktualnego zegara karty graficznej, a że karta sobie zbija zegary w dół to i procentowo jest więcej.

Procesor się skaluje w locie. On może zużywa to 30-40% ale na zegarze 1 Ghz. U mnie tez leci na 15-20%ale na 800 MHz w1080p

Na Windows jest taki pasek Xmeters, będziesz widział na bieżąco

Bo się zacząłem zastanawiać czy nie zacząć używać na powrót stacjonarnego, żeby prądu nie ciągnać za dużo. Dziękuje wszystkim za udział w wątku i będę jeszcze badał temat w wolnym czasie.

A jakim oprogramowaniem mogę sobie zmierzyć zużycie energii, abym sobie mógł popracować np. godzinkę na laptopie i zmierzyć ile zużywa prądu, a następnie to samo na stacjonarnym.
Na obu mam Windows 10 PRO i prawie identyczny zestaw oprogramowania.

„nvtop” - fajne, biere :wink:

OCCT + HWInfo tak mniej więcej.

Dzięki, a dlaczego 2 programy?

Ale to tylko mierzy GPU?

Sprawdzam, czy drugi nie oszukuje :slight_smile:

Rozumiem. Dzięki za udział w dyskusji. Zobaczę po 2 miesiącach czy mi spadły rachunki za prąd i dam znać.

Znalazłem i zainstalowałem taki program. Wynika z niego, że te informacje z Menadżera zadań nie do końca są miarodajne.