Mesh na Mikrotik?

Cześć,

Zastanawiam się nad mesh zbudowanym na Mikrotik. Mam od nich tylko najtańszy router, więc nie do końca znam tego producenta. Z tego co rozumiem, mesh powinien być zbudowany z wykorzystaniem urządzeń sterowanych przez CAPsMAN. Znalazłem dwa takie urządzenia

  1. MikroTik Audience Router MIKROTIK Audience LTE6 Kit (RBD25GR-5HPACQD2HPND&R11E-LTE6) - Opinie i ceny na Ceneo.pl - drogo ale o ile dobrze rozumiem, źródłem Internetu może być sieć Wifi, tj nie trzeba kabla WAN i jednocześnie jest to punkt dostępowy. Dodatkowo do urządzenia można podłączyć dwa komputery po kablu ethernet.

  2. Access point „sufitowy” Access Point MikroTik cAP-2nD Punkt dostępowy RBcAP2nD, 2,4G - RBCAP2ND - Opinie i ceny na Ceneo.pl zwyczajny AP do sieci Wifi.

Proszę o wyprowadzenie z błędu, jeżeli coś pomyliłem.

Czytam ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3806117.html i tu pada stwierdzenie, że Mikrotik to nie jest prawdziwy mesh, ponieważ nie ma roamingu. Tj przy przechodzeniu z punktu dostępowego do innego punktu następuje zerwanie połączenia. Ktoś wie czy to jest aktualne w przypadku podlinkowanych przeze mnie urządzeń sterowanych przez CAPsMAN ?

Czy są jeszcze jakieś inne urządzenia od Mirotika typu Mikrotik Audience, ale tańsze? Audience trochę kosztuje… Z góry dzięki za odpowiedzi.

Większość routerów ma CAPSmana i bez problemu może być kontrolerem całości, a wbudowane w nie WIFI mogą być wpięte jako część sieci.

Natomiast w każdej konfiguracji spinanie po WIFI a nie kablem działa gorzej, ping jest większy, transfer mniejszy itd. najlepiej działa jak masz spięte kablami i sieć udostępnia po WIFI i przełącza punkty w zależności gdzie jesteś. Jak działa w oparciu o WIFI, to niestety jest gorzej.

Rozumiem. Spięcie po Wifi traktowałbym jako tymczasowe rozwiązanie. Zastanawiam się czy mógłbym wykorzystać znacznie tańszy od Audience MikroTik RBD52G-5HacD2HnD-TC - Router - Morele.net jako punkt dostępowy (na początku spięty po Wifi a potem po kablu) i jednocześnie jako switch do podpięcia komputerów po Ethernet.

Myślę, że tak, bo nawet te tanie modele z WIFI 2.4, mają CAPSmana.

IMHO jak planujesz kiedykolwiek sieć powyżej 100, kupuj routery 1Gigabit plus 5GHz. Jak nie, to mogą być urządzenia z portami 100, są tańsze.

W sieć można w zasadzie wpiąć dowolne urządzenie i wykorzystać jako AP.
A talerze same się konfigurują i łączą z serwerem.

Podlinkowany przeze mnie RBD52G-5HacD2HnD-TC to całkiem mocne urządzenie, ma 5Ghz i switch 1Gigabit. Wszystkie porty Ethernet jako niezależne karty sieciowe. Sam się zdziwiłem ile to potrafi. Najpoważniejsze ograniczenie to ilość wbudowanego storage, tak na styk na system.

Zastanawiam się nad przewagą dedykowanego punktu dostępowego, tj Audience. Pewnie ma lepszą łączność Wifi. Z jakiegoś powodu jest x2 droższe.

Jak chcesz to zobaczę czy działa w nim obsługa CAPSmana po samym WIFI bo z tego co widzę, to je kupuje często, chyba nawet dzisiaj zamontowałem takiego, zaraz zobaczę.

Dzięki będę wdzięczny za sprawdzenie.

Mam płytę RBD52G-5HacD2HnD, to jest dokładnie to urządzenie . U mnie działa bez WIFI teraz, ale …


Opcje są i można włączyć.

Dzięki, w takim razie spróbuję to tymczasowo spiąć po Wifi a potem się zobaczy.