Mierzenie napięć

Ogólnie to mam wrażenie jakby cały komputer był głośniejszy, muszę przystawić ucho do do miejsca w którym wydmuchiwane jest powietrze by to usłyszeć, lecz przy starcie komputer jest to o wiele bardziej słyszalne, przy poprzednim Modecomie MC Carbon 530 nie było takich bajerów.


A tak w ogóle to miernik za 20 zł (z zarobkiem producenta i sprzedającego) to trochę taki “wskaźnik”. :wink:

Tak jak pisałem - pewnie spaliłeś bezpiecznik w mierniku (jeśli jest przy tej cenie miernika), musisz go wymienić na nowy 200mA (0,2A).

Co do zasilacza, to… no ciężko coś powiedzieć, ale może być sprawny.
A jaki był cel pomiarów?

Pisałem już, czy jest stabilny.

Rozumiem, że komputer na tym zasilaczu działa, tak?
No to już wiemy prawie wszystko. Jeśli miernikowi nic się nie stało, to wystarczy wymiana bezpiecznika, a potem próba pomiaru napięcia np. baterii 1,5V. Jak zadziała, to możesz mierzyć zasilacz (lecz poprawnie!) :slight_smile:

Poza tym licho wie, gdzie ty wtykałeś te sondy od niego i możliwe, że padł całkiem, albo coś źle robisz.
Jeśli nie masz zielonego pojęcia o elektrotechnice, to lepiej już nic nie mierz.
Obserwuj kompa, lekki pisk przetwornicy nie oznacza zaraz niesprawności zasilacza.
Jeśli zaobserwujesz faktycznie jakieś gorsze “osiągi” kompa wówczas możesz się zacząć zastanawiać , czy wszystko jest OK.
A tak nie ma co na razie panikować.
Weź zwykłą baterię zmierz na niej napięcie, ustaw V- 20 , jeśli nic nie pokazuje to rozkręć miernik i zobacz, czy faktycznie jest jakiś bezpiecznik.
Jeśli nie ma, to cudeńko najwyraźniej dostało dzięki tobie zbyt mocno w tyłek i padło.

1 polubienie

Komputer sprawdzałem też pod obciążeniem 10 minutowym, działa normalnie, zasilacz nawet masakrycznie nie był gorący, i o tej głośności mówię przy otwartej obudowie, przy zamkniętej jest o wiele ciszej, to jakbym mógł go sprawdzić bez miernika na chwilę obecną?
@cyngiel_1 a to mogę też być cewki, czy tylko przetwornica? Sprzedający właśnie w taki sposób mi odpisał, że prawdopodobnie to cewki i nie mam się co martwić.
I jeszcze jedno przy poprzednim zasilaczu występowała dziwna przypadłość, gdy podpinałem np. Radio, albo adapter od IPhone’a do przedłużacza pod który podpięty jest komputer wywalało klawiaturę, również gdy odłączałem radio/ładowarkę było to samo, myślałem, że ten zasilacz to zmieni, gdyż ma różnego rodzaju zabezpieczenia, i racja pomogło tylko z tym pierwszym, gdy podłączam nic się nie dzieje, gorzej z odłączeniem bo nadal wywala klawiaturę.

A to sprzedający wiedział, że jest sprawny.
Piszczy wszystko to, co jest nawijane przewodami na rdzeń.
Daj spokój, skoro wiedziałeś, że będzie piszczeć, to co szukasz?
Wywala klawiaturę jak podłączasz coś do listwy?
Jak “wywala” w jakim znaczeniu?
Klawiatura przewodowa? Czy bezprzewodowa?

1 polubienie

O co może chodzić? Przewodowa. Następuję dźwięk Windows’a sygnalizujący odłączone urządzenie USB i miga diodka na klawiaturze w sensie gaśnie i ponownie się zaświeca.

A to już całkiem inna sprawa.
Może w kompie coś z ekranowaniem jest i przedostają się zakłócenia z dołączanych lub odłączanych urządzeń.
No i właśnie przydałby się miernik, żeby sprawdzić czy komp cały jest dobrze ekranowany.

1 polubienie

A ekranowanie to znaczy? Jak mogę sprawdzić miernik na baterii? Czy jest sprawny? Gdzie mam to czarne przystawić a gdzie czerwone? A jakie mogą być konsekwencje przedostawania się tych zakłóceń?

Jeju, czarny przewód COM do minusa baterii a czerwony VQmA do plusa.
Miernik ustawiony na V- .20

1 polubienie

Nie żeby coś, ale na tym COM i VQmA miernik nie działa natomiast na takich jak wysłałem wcześniej zdjęciach opisujące problem miernik pokazał 1,5V na baterii. A na baterii jest napisane 1,5V więc wszystko się zgadza.

Jesteś całkiem zielony w temacie i takie prowadzenie za rączkę raczej nie ma sensu.
Konsekwencje mogą być takie jak u Ciebie, ale to tylko luźna hipoteza, ponieważ tak na prawdę potrzeba byłoby kogoś kumatego, żeby sprawę zobaczył na miejscu.
Mogą być różne przyczyny.
Prawidłowe ekranowanie polega na tym, że wszystkie elementy metalowe kompa są na minusie, czyli mają wspólną masę, czyli ujemny potencjał zasilania.
O ile możesz to sam sprawdzić działąjcym miernikiem ustawionym na pomiar rezystancji na wyłączonym od sieci komputerze, tak ja raczej poddaję się, ponieważ jeśli nie masz najmniejszej wiedzy w tym temacie to do niczego tak się nie dojdzie.

1 polubienie

Proszę nie poddawaj się, po prostu bardzo, bardzo rzadko mam styczność z sprawami dotyczącymi elektryki itp… jak już to jedynie te podstawowe. Skoro miernik działa na takich ustawieniach to mogę nim mierzyć napięcie, i jak zmierzyć to rezystencje na tym mierniku? A jakby to “ekranowanie” było na dodatnim to co by się stało ze sprzętem, no chyba, że właśnie takie jest.

Czarny przewód COM i czerwony na VQmA.
Miernik ustaw na diodę (niżej od Temp C).
Po zetknięciu sond od miernika do siebie powinieneś usłyszeć pisk z miernika.
Jest tak?
Nie ma takiej opcji, żeby ekranowanie było na dodatnim, możliwe jedynie, że gdzieś go nie ma w ogóle.
W tej pozycji przewodów, którą mierzysz nieprawidłowo napięcia, też dostaniesz ten efekt pisku miernika po zetknięciu do siebie sond w ustawieniu na diodę.
Jeśli masz ten pisk na mierniku, to po wyłączeniu komputera z zasilania (odłączeniu wtyczki z kontaktu) musisz na komputerze mieć ten pisk dotykając czarną sondą do czarnego przewodu w tym Molexie od zasilacza (czyli masę) i czerwoną sondą elementów metalowych komputera.
Powinno piszczeć na wszystkim co jest metalowe.
To tyle ode mnie, bo takie działanie nie ma sensu.

1 polubienie

Przepraszam, że jest taki ciemny z tego, ale to nie moja wina, że się tym w ogóle nie zajmuję. Jak mam dokładnie ustawić ten miernik. 2000Ohm, czy jak? A mogę w taki sposób mierzyć napięcia, czy nie za bardzo, w tym nieprawidłowym rozmieszczeniu tych sond?

Miernik nie na Ohmy, bo nie będziesz mierzył rezystancji w tym wypadku.
Miernik ma pozycję, która do tego służy dźwiękowo.
Czyli jeśli jest dobre połączenie o co nam chodzi, to słychać pisk i nie ma potrzeby czytać wskaźnika, bo wówczas jest około 0 Ohma o co nam chodzi.
Pokrętło miernika na pozycję diody (niżej obok pozycji z napisem TEMP’C).
Nie mierz już sam żadnych napięć, bo to do niczego nie doprowadzi.
Wyżej napisałem ci gdzie powinno piszczeć.
Sam raczej nic nie zdziałasz, bo masz słabe pojęcie i oczywiście to nie Twoja wina.
Ta reakcja kompa na zakłócenie nie jest prosta do zdiagnozowania a już na pewno przy takiej wiedzy, a właściwie jej braku jaki masz…
Uczulam cię, żebyś nie mierzył już żadnych napięć, bo możesz po prostu uszkodzić coś w kompie nieumiejętnie do tego podchodząc.

1 polubienie

Ale mogę spróbować z takimi ustawieniami miernika zmierzyć te napięcia? Przecież pokazuje prawidłowo, co to za różnica.

Po co chcesz mierzyć napięcia?
Miernik jest uszkodzony, ponieważ nie pokazuje napięć na wtykach tam gdzie powinny być.
Z tego co u siebie obserwuję, to tak, na takim wetknięciu niby mierzy prawidłowo ( ale to jest nadal nieprawidłowe połączenie).
Nie dotykaj czasami po wyłączeniu zasilacza w komputerze jego elementów od spodu, czyli druku, ponieważ na kondensatorze występuje przez długi czas zgromadzone napięcie i może cię “kopnąć”.
Tyle ode mnie.

1 polubienie

A odpowiesz mi jaszcze jakie mogą być skutki tego ujemnego ekranowania? Że mi wywala USB a jakieś poważniejsze usterki? I jakbym mógł jakoś ogarnąć to ekranowanie by tak się nie działo, miernik jest uszkodzony nic nie piska.