Migotanie na ekranie przy próbie uruchomienia mikrofonu

Witam serdecznie.
Pacjent to Lenovo g50-30 z systemem Windows 10
Otrzymałem laptop do naprawy z ciekawą przypadłością.
Laptop działa normalnie można oglądać filmy i wszystko jest ok. Problem zaczyna się gdy wchodzę w ustawienia system i dźwięk wtedy pokazują się paski,ekran mruga, skaczę, gdy wyjdę z menu dzwięk wszystko wraca do normy. Sytuacja powtarza się gdy na przykład próbuje przetestować mikrofon online.
Gdy odinstalowałem sterowniki dźwięku ekranie dostaję całkiem szału zmienia barwy rozdwaja się że niemalże nie można nic odczytać aż do momentu zainstalowania ich na nowo. Ale po wejściu w menu dzwięk problem nadal się pojawia.

Co zrobiłem:

  • zainstalowałem na nowo sterowniki chipset- nie pomogło
  • zainstalowałem na nowo sterowniki grafiki - nie pomogło
  • zainstalowałem na nowo sterowniki dźwięku - nie pomogło
  • odinstalowałem ostatnie aktualizacje systemu windows - nie pomogło
  • przeskanowalem antywirusem,adw cleaner - brak zagrożeń
  • W trybie awaryjnym problem nie występuje!!!
  • :exclamation:update: :exclamation:niestety po zainstalowaniu systemu na nowo problem pojawia się już w trakcie instalacji ustępuje po część dopiero po instalacji sterowników.
  • odłączyłem płytę kamery - nic nie pomogło
  • sprawdziłem przewody matrycy kamery - wszystko ok

Zdjęcie przedstawia co się dzieje gdy odinstaluję sterowniki od dźwięku

Problem hardware’owy i tu raczej MOBO (płyta główna i układ audio. Może powstawać też jakaś zwara, choć się mogę mylić oczywiście. Ja bym tu dawał płytę główną i układ audio Realtek.

Właśnie też zmierzam w tym kierunku tutaj to akurat układ connexant cx20752 :wink:


Zobacz czy jest aktualizacja BIOSu jakaś. Sprawdź czy działa że starszym systemem, takim, który był fabrycznie do tego laptopa. Instaluj stare sterowniki od dźwięku, ze strony producenta.

Sprawdź uruchamiając z innego systemu, Minta czy ChromeOS. Zanim zaczniesz grzebać w PCB, podłącz jakieś audio na USB i zobacz czy rozwiązuje problem. Wcale nie musi być to chip audio, równie dobrze takie atrakcje może powodować np. most.

Tak czy inaczej akurat ten chip audio jest trywialny do wymiany, wystarczy trochę ciepłego powietrza i plecionki.

Laptop działał normalnie, zaczęło się to od jakiegoś czasu, czy to sterowniki wątpię ponieważ już podczas instalacji systemu na nowo ekran zaczyna wariować a tak nie powinno być dziwi mnie tylko że podczas zainstalowania sterowników wszystko się uspokaja i uaktywnia się podczas próby uaktywnienia mikrofonu. Dla tego zmierzam bardziej do usterki płyty,zgodzę się z tym co napisałeś że taka usterkę może powodować również most.

To o niczym nie świadczy. Sprawdź z pendrive z innym systemem.

Wybacz moja upartość ale jak może nic nie znaczyć, skoro wcześniej laptop działał prawidłowo na tym systemie, a dopiero od jakiegoś czasu się to zaczęło dziać.

Zrób czysty rozruch. Moze jakis konflikt sterowników.

1 polubienie

Wystarczy, że wgrał się jakiś firmware nowszy. W 10 niektóre są robione z aktualizacjami, podobnie jak niektóre BIOSy. Możliwe, że zaktualizowano jakieś sterowniki w bazie i teraz przy instalacji wgrywają się nowsze. Trudno powiedzieć. Sprawdzić nie szkoda.

Ok dziękuję za cierpliwość i przede wszystkim wyjaśnienie sprawdzę i dam znać :wink:

1 polubienie
  • podczas próby instalacji starszego systemu takiego jak win 8.1 ekran również zaczyna migać już podczas instalacji systemu.
  • aktualizacja sterowników do najnowszych jakie znalazłem nie pomag
  • podczas czystego rozruchu usługa windows audio jest wyłączona, także nie mam jak przetestować mikrofonu

Czy instalka była stara, czy robiona nowa, na pendrive? Skoro masz pendrive, to zrób sobie np. ChromeOS, i zobacz czy tak samo się zachowuje. Robisz za pomocą Chromebook Recovery Utility wybierasz wersję Chrome OS Flex. Potem wystarczy odpalić z pendrive i powinno wszystko działać z marszu.

Jeśli problem polega tylko na braku działania mikrofonu, to wystarczy użyć jakiejś karty zewnętrznej za ok. 20zł, albo mikrofonu na USB. Jeśli dzieje się coś więcej, to niestety pewnie potrzebna byłaby naprawa płyty.

To ja włącz poprzez Usługi ale najpierw sprawdź od jakich innych jest zalezna i jesli te sa wyłączone to najpierw trzeba bedzie tamte włączyć

Tak wszystkie systemy były instalowane za pomocą pendrive.

Rozumiem że to Chrome os flex to system operacyjny i będę go musiał normalnie zainstalować?

Szkoda że nie można dodawać plików wideo zobaczył byś jak problem wygląda

Wystarczy uruchomić, bez instalacji.

Nie naprawiam laptopów ale gdyby, to pierwszą rzeczą którą bym zrobił to podłaczył do niego zewnetrzny monitor.
Dlaczego? Pomyśl.
P.S. To co opisujesz jest samo w sobie sprzeczne.

Instalujesz ponownie system, sterowniki. Potem je odinstalowujesz i instalujesz nowe i problem sie ponawia. Jakim cudem skoro w trybie awaryjnym problem nie istnieje.
Uruchamiasz system w trybie czystego rozruchu i nie wiesz co dalej robić.
Chłopie, jak sa jakies problemy z komputerem i nie wiesz czy to system czy sprzęt to bierzesz LiveCD Linuxa i uruchamiasz. :man_facepalming:
Następny bajkopisarz.

Bajkopisarzem to ty możesz być. I weź mi tu nie cwaniakuj panie mądralinński!

Założyłem temat bo potrzebuję pomocy. Opisuję wszystko co robię, krok po kroku, być może zdarzą się jakieś pomyłki! Tak wszystkiego nie wiem ! Bo wiedzę zdobywa się cały czas!
Po to się pisze takie posty abyście pomagali,wspomagali, edukowali jak ktoś czegoś nie wie a potrzebuję pomocy. Taki jest sens takich forum a nie od razu najlepiej skrytykować…

Ten wpis został oflagowany przez społeczność i został tymczasowo ukryty.

Dobrze popełniłem błąd, odrazu trzeba zwyzywać? Nie można grzecznie zwrócić uwagi? Serio? ok,mój błąd. Przetestuje wszelkie sugestię i dam znać.

Uruchomiłem Linux live CD system unbuntu no i niestety jest ten sam problem, czyli podczas testu mikrofonu online ekran zaczyna skakać lub jak wchodzę w menu i ustawienia dźwięku :expressionless: