Mint wersja?

Najbardziej popularna jest chyba wersja Cinnamon.
Potrzebuję lekkiego, przyjaznego, nieskomplikowanego i jestem “rozdarta” - jedni twierdzą,
żeby wybrać Mate, inni - że Xfce.

Proszę zatem o radę :smirk:

Na jakim konkretnie sprzęcie chcesz Minta instalować?

Dysk 160GB , 2 GB RAM-u, Intel 2 rdzeniowy

Weź Lubuntu 18.04 LTS. Będzie dobrze.

Myślę także o linuxie na pendrajwie, bez instalacji ale też dystrybucji jest sporo a każda prawie ma kilka wersji…

Podaj dokładny model procesora. Sprawdź we właściwościach:

Ewentualnie odczytaj w programie CPU-Z:

x86 Family 6 - …-1595 Mhz

W przypadku tego sprzętu najlepsze będzie coś oparte o LXDE/LXQt albo Xfce. Czyli wspomniane Lubuntu, Xubuntu albo Mint z którymś z wymienionych środowisk. Od siebie polecę Manjaro Xfce, też sobie poradzi. Ostatecznie coś z MATE. Mint, Manjaro, Antergos.

Proponuję rozważyć również wymianę dysku na SSD. Wtedy wszystkie dystrybucje linuksowe dostaną kopa. Również te “cięższe”.

Żadna.

Czyli ? nie rozumiem co masz na myśli :confused:

Wczoraj miałem ochotę to samo napisać :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Nie rozumiesz słowa - żadna??

2 polubienia

oczywiście, że rozumiem znaczenie słowa : “żadna” ale zadałam pytanie, co “roobal” miał na myśli.
Prosiłam biegłych w temacie o radę a nie o test na funkcje poznawcze mojego mózgu.:

Chodzi o to, że na takim sprzęcie, to można odpalić DOS-a i popykać sobie w Master od The Orion albo UFO Enemy Unknown :wink:

Mint jest tak niestabilny, że proponuję omijać go szerokim łukiem. Oczywiście zaraz znajdą się wyznawcy Minta, którzy będą temu przeczyć :slight_smile: Zamiast Minta proponuję Ubuntu. Może też stabilnością nie grzeszy, ale nie sypie się jak domek z kart tak po prostu sam z siebie :wink:

2 polubienia

Oj tam, już bez przesady. Szału może i nie ma, ale taki Puppet Linux spokojnie sobie jeszcze podziała na tym :wink:

A co to za CPU w ogóle? Bo ja nie umiem w procesory.

System na zabytkowy sprzęt: https://www.elivecd.org/

1 polubienie

Puppet Linux? :smiley: Jakaś nowość? Może głodny byłeś i o pulpetach myślałeś? :smiley:

@toshiko Do niczego cięższego niż LXDE ostatecznie XFCE nie podchodź. Z taką ilością pamięci RAM musisz walczyć o każdy megabajt, bo przeglądarka internetowa pochłonie go połowę na dzień dobry :wink:
Lubuntu powinno być dobrym wyborem na początek, ale nie spodziewaj się żeby to było szybsze, albo ładniejsze od WinXP - plus taki że dużo bezpieczniejsze :wink:

Jestem pod wrażeniem Elive !
Dlaczego DP ani inni “biegli w temacie” jak dotąd nie zajęli się nim ? Dzięki za namiary :blush:
Pewnie spróbuję…