Modernizacja komputera

(tomaszwroblewski87) #1

Witam. Potrzebuję porady. Córka zapaliła się do gry na komputerze w gry Fortnite i Subnautica… w związku z tym chciałbym jej coś tanim kosztem ulepszyć. W komputerze co jakiś czas staram się coś poprawić. Tak to wygląda na dzień dzisiejszy:

obudowa - silentium pc gladius m35
ram - 2x4GB HyperX Fury Blue
karta - gtx 1050 2gb
zasilacz - coolermaster b600 600W
procesor - amd apu a8 3850
monitor - 22" full hd
3 dyski twarde i idzie zamówiony ssd 720gb

Procesor dziwny bo od tego zaczęliśmy . Podejrzewam że to on pierwszy do wymiany. Max co mogę przeznaczyć to kwota ok 500zł. Jak się orientuję w grę wchodzi wymiana płyty. Chciałbym zostać przy mojej pamięci RAM .

Co sądzicie o tym zestawie?
(pocolog) #2

Mogę ci sprzedać procesor fx8320 jeśli masz podstawkę am3+, albo procesor z płytą po przystępnej cenie, bo mi to zalega od dłuższego czasu :wink:

(tomaszwroblewski87) #3

moja podstawka to FM1 dlatego potrzebuję procesor z płytą…

(pocolog) #4

To bierz komplet. Zmieścisz się prawie w budżecie i dołożysz jeszcze ramu do rozsądnej wielkości :wink:

(tomaszwroblewski87) #5

Halo… Ktoś coś podpowie…? Ten FX to chyba nie najlepszy wybór? Przynajmniej tak wyczytałem…

(Michal_88) #6

Pod to co masz kupiłbym i5 4 generacji w komplecie z płytą główną (okolice i5 4460).

(panicagaming) #7

Wg mnie FX jest lepszym wyborem. Targuj się tylko twardo że 500 zł z wysyłką za wszystko.
W końcu CPU 250 zł, MOBO 150 zł i RAM 100 zł.

(tomaszwroblewski87) #8

Za tą ofertę nie dam 500 bo są inne z fx 8350/płyta/ram/chłodzenie za te pieniądze…

(panicagaming) #9

Jedyne co, to porównuj płyty główne, bo procesory to w zasadzie jeden pies. Nad kupieniem od tego zawodnika się sam zastanawiałem, bo jest spoko MOBO, ale kiedyś dużo wołał.

(tomaszwroblewski87) #10

Czy kupno 8350/8320 zdecydowanie polepszy mój sprzęt czy nie bardzo… czy może lepiej nowszy np. g4560

(panicagaming) #11

Chyba raczej ryzen 3 1200 jak coś, ale to wkroczy sporo poza budżet bo zmiana RAM wtedy.
Co do FX to ciut lepiej zmieni jak przesiadka na i5 z RAMem DDR3.
A różnica jest miazdżąca:
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-A8-3850-APU-vs-Intel-i5-4460-vs-AMD-FX-8320-Eight-Core/38vs2230vs1782

(Michal_88) #12

Ja jednak wolałbym i5 niż FXa. Wydajność i5 4460 jest prawie identyczna jak Ryzena 1200, FX mają strasznie słaby wątek i tylko w syntetykach były mocne, z czego niewiele wynikało w praktyce.

(tomaszwroblewski87) #13

No to nic nie wiem… Czego dokładnie szukać?

(marcin20000) #14

Ze wszystkich opcji najlepszy jest cena/jakość dla Ciiebie chyba Intel i5 4xxx lub znacznie droższy AM4 z Ryzenem 1200

(tomaszwroblewski87) #15

Zastanawiam się nad nowymi podzespołami. Może coś na jakieś raty wezmę. Możecie polecić coś (płyta, procesor, min. 8gb ram) żeby było tanio a dobrze.

(panicagaming) #16

Nie wiem ile jesteś w stanie przeznaczyć w takim razie? Tutaj masz nowe minimum do rozbudowy w przyszłości. Procesor 2x mocniejszy od obecnego.

Pamiętaj też że to co masz powinieneś sprzedać (CPU+MOBO+RAM) za jakieś 250 zł.

(tomaszwroblewski87) #17

A czy sklep Sferis jest ok? Bo tam te podzespoły wychodzą ok 60zł taniej.

(tomaszwroblewski87) #18

Sory za zawracanie dupy ale tak jest jak ktoś się nie zna. Ten nowy ryzen trzeba kręcić. Nie bardzo się znam. Taką aukcję znalazłem warto? https://allegro.pl/oferta/pentium-g4560-asrockb250-obudowa-dvd-gwarancja-7745797607

(marcin20000) #19

Nie warto, procek relatywniesłaby. To w sumie odpowiednik Ryzena 1200, z tą różnicą, ze Ryzen ma 4 fizyczne rdzenie.

Co do Zestawu Panci, jeżeli NIE kręcisz, to to możesz brać płytę budżetową na czpie A za 200zł. Ram, jeżeli w tym 2 sklepie znajdziesz podobny tanio, to nie zmieniaj. Ryzeny lubią szybsze, a mimo braku zintegrowanej grafiki, to warto;-)

(panicagaming) #20

Sferis jest jak najbardziej OK sklepem. Co do płyty głównej to wybrałem taką tylko z myślą o rozbudowie, żeby kiedyś nie kupować nowych 2x8GB tylko dołożyć kolejne 2x4GB :grin: