Modernizacja komputera

Witam. Postanowiłem poczekać na nowe Ryzeny, ale coś wymienilbym dzieciakom w komputerze teraz. Mam do wydania 800zł. Chętnie zmieniłbym im monitor na większy (teraz mają 21,5) tak 27/29 cali. Albo kartę graficzną. Mogą być używane ale z gwarancją. Podobają im się te szerokie panoramy. Co sądzicie?

Nie ma sensu karty :wink:
Lepiejw eź monitor, a przy Ryzenie dodasz do innej karty / zestawu 1050 wystarczyc powinna do zagrania we wszystko w low;)

Teraz pomyślałem że narazie kupno karty jest bez sensu. Później jak kupię nowego procka i płytę to i grafikę wymienię na coś pokroju 570/580 albo GTX 1060 coś w tej cenie 600/800 zł. To oczywiste. Monitor kupię tylko jaki? Chciałbym powiesić go nad biurkiem więc musi mieć mocowanie.

Tylko czy tak będzie wygodnie, znaczy do gier tak, ale na takim powieszonym np. pisać… nie wiem, mam wątpliwości :wink:

Jesteś gorszy niż baba. Przez miesiąc zastanawiasz się na co wydać parę stówek i zmieniasz zdanie co 2 dni :laughing:

No sorry ale wiecie jak to jest … Uzbiera się parę groszy na boku to wydać trzeba z sensem. Biednego nie stać na dziadostwo. Jak coś kupić to żeby na jakiś czas było ok.
Może jesteście bogaci, albo nie macie rodzin tzn. dzieciaków. Hehe… jak będę kupował jakąś grafikę to zapytam o pobór prądu oczywiście. :grinning:

Podpowiedzi potrzebuje. Co warto w monitorze na kilka lat mieć…
60Hz czy 75Hz, freesync czy nie, UHD czy FullHd, 21:9 czy 16:9 czy 16:10. Wielkość nie mniej niż 27 do 30. Chociaż na olx widziałem taki 34…

Długą gwarancje :wink:

a będzie karta, która obsłuży 75 w dobrej jakości?
Pomijając strzelanki, to 60 spokojnie wystarczy do gry , 2x minimum, wiec wyciągając 80 klatek podbijesz lekko jakość :wink:

Proszę o podpowiedź. Czy na monitorze 29 cali bądź większym w formacie 21:9 o rozdzielczości 2560:1080 będę mógł pograć na dotychczasowych parametrach czy trzeba będzie obniżać parametry? Karta GTX 1050.

… Proszę o informacje w jakich parametrach grasz obecnie?
Zrozum, lub zanim kupisz doucz się podstaw, że rozdzielczość monitora dotyczy MAKSYMALNEJ dopuszczalnej. TZN. jak ja obecnym możesz grać od 640x480 do 4k, to na nowym to samo.

Teraz gram normalnie w 1920x1080 na monitorze 22 cale. Mam powiedzmy umownie 40-50 klatek. Chodzi mi o to czy na większym monitorze tj. 29 cali 2560x1080 będę mógł grać w natywnej rozdzielczości 2560x1080 bez dużej straty w wyświetlanych klatkach.

Oczywiście, ze nie.
Obecnie masz jakieś 2,1 miliona pikseli, w drugiej będzie 2,8 , czyli lekko 1/3 więcej do wygenerowania :wink:
Możesz założyć że pewnie lekko z 10 klatek będzie mniej, tak na oko. Czyli niektóre gry mogą spadać poniżej 30, czyli średnio z grą.

Witam ponownie… :slight_smile: Na początek pytanie czy mogę w tym wątku prowadzić z Wami dialog aż do uruchomienia nowego komputera dla dzieciaków?
Więc tak:
na biurku stoi już lg 29um58 (jak na moje zapotrzebowanie jest super)
w kartonie leży RX 570 8GB
dysk SSD NETAC 720gb
Prawdopodobnie jutro do odbioru w xkom będzie:
ryzen 5 2600, 16gb ram ddr4 g.skill aegis 3000mhz, płyta gigabyte b450 ds3h, chłodzenie fera 3
Fizycznie jakoś mam nadzieję to do kupy poskładać. Teraz mam pytanie:
czy mogę tak jakoś bezboleśnie przenieść dysk z win 10 pro 64 do nowego kompa? Czy może go sklonować na ssd i dopiero podpiąć do kompa? Jak to ogarnąć?

Możęsz pisać do woli, a ktoś podpowie (lub nie;p).

Wieć tak, są dwie opcje:
pierwsza to podpinasz dysk ze starego komputera i modlisz się, żeby uruchomił się lub by automatyczna naprawa pozwoliła go uruchomić. Czasami się udaje tak.

Druga opcja, to skopiowanie pików i czysta instalacja na dysku.

Trzecia, podobna, tworzysz partycje i na niej instalujesz nowego Winda. Ze starego przenosisz pliki i format :wink:

Pewnie skończy się 2.
BTW. SSD 720 Gb? Co Wy tam będziecie robili na tym :wink:

Polecam czystą instalację windowsa… ja wiem, teraz windows lepiej dba o swój śmietnik i już nie trzeba reinstalować co roku. Jednak świeży windows to zawsze świeży windows :wink:

Windows to nie Linux, więc - tak jak sugeruje @anon7248146 - najlepiej zrobić świeżą instalację.

… o ile licencja Okienek na to zezwala. Masz W10 BOX?

Kurde jeżeli chodzi o Windows to 10 box nie mam napewno bo skorzystałem z darmowego przejścia z win 8.1. Teraz w domu mam tylko takie pudełko/kartonik z dwoma płytami win 8.1 wersje 32 i 64. W sumie nie bardzo pamiętam skąd. Czy było to jakieś płatne przejście z win 8 ? No fakt jest taki że takie płyty mam w domu i jak była możliwość przejścia na 10 to automatycznie zaktualizowało mi do 10 PRO 64.
W razie czego wczoraj utworzyłem dysk startowy na pendrive za pomocą Media Creation Tools…

Aktualizacja do wersji 8.1 była darmowa, tak jak do wersji 10. Jeśli Windowsa 8 miałeś w wersji box, to Win10 też masz na takiej licencji.

Zastanawiam się czy nie dokupić jakiegoś dysku M2 czy coś takiego na system… Nie wiem max myślę 240gb byłoby dobrze. Tego SSD 720gb dałbym na dane jej myślicie? Coś taniego i dobrego do tej płyty byście polecili?

Ja bym już nie rozpieszczał tak dzieciaka :wink: Dostanie SSD, będzie fajnie, o takiej wielkości wiele osób może pomarzyć. M2 byłby szybszy, ale różnicy nie zobaczy się wielkiej, gdybyś miał tylko hdd i na m2 przechodził… Zamiast tego lepiej podepnij jej w środku budżetowy hdd, oczywiście jeżeli planujesz żeby na tym pc były jakieś ważne rzeczy, z hdd łatwiej odzyskiwać pliki :wink:

Mam tam 1TB zwykły 7200