Modernizacja komputera

Siemanko zastanawiam sie nad zmianą cpu ram i płyty głównej na coś mocniejszego pytanie tylko czy jest sens ? Przeznaczenie głównie gry rozdzielczość 1080/1440p,i multimedia

Mój obecny PC

Intel core i7 8700k
Rtx 3070
1x16gb ram 2400 mhz
ASROCK z370 Extreme 4
Thermaltake 630w

Jak są pieniądze i chęć to „sens” i tak nie ma sensu.

Myślałem nad i7 13700 do tego jakaś płyta i ram ddr4/5 tylko podejrzewam ze grafika może już wtedy być w tyle

Modernizacja takiej konfiguracji w zakresie mobo i cpu, w celu grania w 1440p, nie ma imho żadnego sensu. Sens ma dołożenie RAM-u, zmiana dysku SSD na szybszy o większej pojemności, wymiana monitora etc.

Bez odpowiedzi na pytanie „do czego to potrzebuję”, nie zaczynaj.

SSD mam samsunga 980 500 GB na m2 oraz adate 250 GB ( na samsungu postawiony system)
A w kwestii ramu czy mógłbyś coś polecić do mojej płyty głównej ?
Monitor jaki posiadam to lg-27gl850-b nano ips

Zmień na 2TB:

Dzięki wielkie przy dzisiejszych grach celować w 16 GB 32 GB zbędne ? Duża różnica będzie zauważalna na tych kościach w porównaniu do obecnych ?

Kilka do kilkunastu fps więcej :wink:

Ok dzięki wielkie za pomoc

Pierwsze co zrobiłbym tutaj to zmiana RAM z tego co jest na 2x8GB 3600MHz bo płyta po OC tyle puści. Chyba że masz wolną kasę to zmiana na 13 generację da sporo, to nie stare czasy że różnica miedzy i5 2500, a i5 7400 była „jakaś” bo od 8 generacji zaczęły być widoczne różnice między kolejnymi generacjami, a jesteś 5 do tyłu. Owszem karta będzie działać w wielu grach w 1440p na 100% ale nie jest przy tej rozdzielczości zbyt słaba.

No wymiana pamięci ram to musowo obecnie 2400 w single channel pytanie tylko czy będzie duża różnica pomiędzy 3600 a 4133 które kolega wyżej podsyłał ?

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/patriot-viper-steel-series-ddr4-2x8gb-3600mhz-xmp2

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/corsair-vengeance-rgb-pro-pamiec-ddr4-16gb-2x8gb-3600mhz-cl18-1-35v-xmp-czarna-cmw16gx4m2d3600c18

Czy skupić się na tych 4133 ?

Powyżej 3600MHz na DDR4 jest znikomy wzrost wydajności.
Proponuję dobry model zależnie czy przyda się RGB czy nie.
Bez

Z RGB

Okey a te co wysłałem będą Ok do mojej płyty głównej czy polecisz coś lepszego ?

Vipery nie zawsze chcą działać na wymienionym taktowaniu, Corsairy trochę wysokie CL.

Ok dziękuje za propozycje pytanie czy moja płyta je obsłuży ?

Jeśli tamte są w QVL to ok, ogólnie z Kingstonami jest najmniej problemów z odpaleniem właściwej prędkości.

Czyli śmiało mogę zamawiać te kingstony pomimo ze nie widnieją w liście obsługiwanej ? Mniejsze prędkości są ale innych firm obsługuje nawet do 4200 mhz to z tymi myśle ze nie powinno być problemu pomimo ze nie ma ich na liście dobrze rozumiem ? Teoretycznie zamawiając przez internet mam prawo zwrotu 2 tygodnie w razie gdyby nie zadziałały prawda ?

Tak, jak nie wystartują w Xmp lub po ręcznym OC nie pójdą na 3600 ( w co wątpię że nie)to zawsze możesz zwrócić. Dla wygody jak masz smart to polecam z alledrogo zamówić bo łatwo się zwrot ogarnia.

Ok dziękuje w takim razie zamawiam myśle ze to będzie dość duży przeskok względem single i 2400 mhz jak przyjdą dam znać jak się sprawują