Tak jak to że płyta może nie przyjąć więcej niż 4 GB Ram.
Trzeba by zajrzeć w instrukcję lub uruchomić jakiś program diagnostyczny. Tutaj znalazłem informację że obsługuje maksymalnie 6 GB.
https://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Pentium_Dual-Core_Mobile/B950.html
Lista procesorów w odpowiedniej obudowie. Wybierając procesor musisz pamiętać o odprowadzaniu ciepła, czyli szukasz procesora z takim samym TDP. Nie możesz wsadzić mocniejszego bo już dysk ci się przegrzewa. 6GB pamięci jest dziwne, procesor obsługuje do max 16GB.
Na tamte lata (2011-2012) dosyć częste. Natomiast obsługa 16 GB RAM to raczej nie ta półka cenowa w laptopach z tego okresu, nawet jeśli procesor teoretycznie obsłuży tyle pamięci.
Będzie musiała zakupić jakiś SSD, nie znam się na Linuxie, zupełnie laptop do takich podstawowych rzeczy mi wystarczy.
O takim systemie w ogóle nie słyszałem, co to jest w ogóle?
CPU da radę na tym
W ogóle dysk SSD wejdzie do tego laptopa?
Jeśli tak, zakupie dysk GOOGRAM 128GB/256GB bo są naprawdę tanie, a to na pewne, różnica w wydajności SSD a HDD, będzie ogromna.
Gdy go kupowałam jako nowy, miałam na nim Windowsa 7, potem miałam aktualizacje do 8.1, ale nigdy tego nie zrobiłam.
Tam mam drugi wolny slot na RAM, bo otworzyłam klapkę od spodu, pamięci RAM nie będę kupowała, bo gdzieś w domu miałam, jak pamiętam 2x8GB i chyba 2x4GB, pozostałości po innym laptopie, jutro postaram się odszukać pamięci.
Możliwe, że tak jest, ale ten dysk był i tak wymieniany, bo od nowości było 500GB i coś się stało na nim, że przy uruchamianiu laptopa, coś nie startował.
Powinno się wymienić, na pewno nie jest lutowany.
Rozumiem.
Gdzieś mam instrukcję od niego, poszukam, a jak faktycznie tylko 6GB to cóż, nic z tym nie zrobię.
Zapoznam się z linkiem, resztę wypowiedzi, wezmę pod uwagę.
Aha, no to może obsłuży, więcej niż 6GB
Rozumiem, to może błąd w opisie?
Albo faktycznie, tyle obsłuży?
Poszukam instrukcji albo sprawdzę to jakimś programem diagnostycznym, wiesz, jakim programem to sprawdzę?
bez SSD jakikolwiek system będzie katorgą na tym sprzęcie, a wystarczy 120 czy nawet 64GB. Mint nie wymaga większego znawstwa niż czytanie tego co jest na ekranie. Trywialny w instalacji, FF, Libre Office, itp są już w systemie, sterowniki też same się pobierają, w zasadzie wystarczy ustawić ładne tło, wejść w języki i kliknąć aby pobrał ewentualnie brakujące pliki (sam robi), i kliknąć aktualizacje, też samo się robi. I to tyle ze znawstwa. WIFI po prawej na dole, tak samo dźwięk itd.
Idealny system dla osoby która nie ogarnia, nic nie zepsuje, nic nie na instaluje.
Musi być SSD, i taki zakupie, a jak wygląda sprawa instalatorów exe z Windowsa?
Można je w ogóle zainstalować?
Ja to tylko pracowałam na systemach Windows i nigdy go nie popsułam ani nic innego
Ciekawe, czy ten przypadnie mi to gustu, on jest darmowy?
Gender? Podwójna dusza?
Nie ani tamto, ani to, literówka mój błąd, pisałam z telefonu, który ma pajęczynkę na ekranie, stąd, czasami wybiera nie to, co powinno
Tak, zupełnie darmowy.
Błąd początkującego, że chce na siłę używać aplikacji z Windows.
Jest możliwość używania takich aplikacji przy pomocy WINE, ale przeważnie prowadzi to tylko do zniechęcenia, że coś nie działa tak jak powinno.
Linux ma swoje aplikacje w Mint dostępne w „Menadżer oprogramowania”:
(oglądnij sobie od początku, zanim się zdecydujesz)
Nazwy odpowiedników znanych Ci aplikacji możesz znaleźć na:
https://alternativeto.net
Po wpisaniu i wyszukaniu nazwy aplikacji z Windows zaznaczyć filtr: „Linux”, pokażą się odpowiedniki. Wraz z informacją, czy są darmowe Open Source, czy komercyjne, płatne. Są także do nich zrzuty ekranowe i można zobaczy jak aplikacja wygląda.
Instalujesz z poziomu " Menadżera oprogramowania".
Jak wspomniano powyżej, dysk SSD + dodatkowe 4GB RAM (prawodpodobnie się da)
Rewelacji nie będzie, ale zawsze trochę lepiej.
- do tego uBlock Origin czy inny bloker do przeglądarki - z dodatkowymi filtrami. Na starszym sprzęcie reklamy potrafią bardzo zaniżyć wydajność.
Czy da się wymienić procesor? Być może się da, trochę tematów z podobnym sprzętem jest na sieci
Samung NP300E5C CPU Upgrade i3-2370M & B950 to i5-3210M | Tom's Hardware Forum
Upgrading Samsung NP300V5A from B950 to a better processor. - Internal Hardware
Może to nie być takie proste. Musiałby to ktoś odkręcić, zobaczyć. Jeżeli się da, to lepszy uzywany procesor można za grosze kupić. Jednak nie spodziewałbym się jakiegoś wyraźnego wzrostu wydajności.
Oczywiście. W zestawie z dyskiem jest na pewno ramka dystansująca gdyby dysk był za niski ale wcale nie musi ona być potrzebna przy montażu.
Sprawdź parametry tych 4 GB kostek (naklejka), najlepiej jeśli będą miały 1333 MHz (w laptopie pewnie taka jest zainstalowana). Jeśli te 2x4 GB będą takie same to możesz nawet wyjąć starą pamięć i włożyć te dwie - lepiej jeśli pamięci mają identyczne parametry.
Jeśli znajdziesz tanio i5 z serii 2000 np. Core i5-2520M, 2540M lub i7-2620M to możesz próbować (zawsze to 4 wątki i więcej pamięci podręcznej) ale wielkiego wzrostu wydajności się nie spodziewaj.
Kontroler pamięci który jest w procesorze może tyle pamięci zaadresować (obsłużyć, wykryć) ale to jeszcze nie znaczy że płyta główna/bios laptopa zezwoli na użycie takiej ilości. Więc na 99% takiej ilości pamięci nie zainstalujesz w twoim laptopie.
Na przykład AIDA64.
To historia, obecnie ramek już nie dodają w komplecie Ale prosto można sobie taką zrobić z kawałka tektury
Aha, ok. Nawet nie wiedziałem. Sam mam dysk od Goodrama i drugi od Cruciala i w obydwu była ramka w zestawie.
Laptop autorki jest dosyć stary więc może (ale nie musi) być potrzebna.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3371265.html
masz multum cpu do tego socketu https://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20(rPGA988B).html
Dawno mnie tutaj nie było, miałam dużo obowiązków.
Dziękuję za odpowiedź, zapoznam się z tymi.
Właśnie znalazłam w domu jakieś pamięci RAM SKHynix PC3-12800S 2 x 4GB, włożyłam je i są wykrywalne przez mojego laptopa.
Potwierdzam, da się go wymieć.
To dobrze, że da się.
Poszukam, może coś znajdę cenowo dobrego.
Wykrywa 8GB.
Też tak myślę.
Nic mi nie wiadomo o ramce w SSD, w tym laptopie jest ramka/sanki w HDD, myślę, że SSD włożę do niej i przykręcę, żeby dysk trzymał się na czymś.
Który dysk SSD z tych proponowanych przez mnie, będzie najlepszy?
O Patriocie się nie wypowiem, nie znam konstrukcji.
Na pewno nie kupuj dysku od PNY. Jest on zbudowany na kościach pamięci typu QLC - są one najmniej wydajne i przede wszystkim, najmniej trwałe.
Jeśli chodzi o dyski Goodram, zamiast modelu CL100 który podałaś, wybrałbym CX400. Jest on o „oczko” wyżej jeśli chodzi o wydajność i jest zbudowany na kościach TLC - są trwalsze. Jest także większy o 8 GB i (obecnie) w tej samej cenie co CL100.
A jeśli chciałabyś coś naprawdę znacznie szybszego i trwalszego to polecam model Goodram IRDM.
Jest zbudowany na najtrwalszych (nie licząc SLC) kościach MLC i ma znacznie wyższe wartości odczytu i zapisu losowego (IOPS). Jest dwa razy większy - wariantu 120 GB nie ma już w sprzedaży.
Możesz pokazać zrzut ekranu z Menadżera zadań z zakładki Wydajność/Pamięć?
Goodram CX400, ten Patriot czy PNY z linku są oparte o kontroler Phison PS3111.
Bardzo awaryjny i sprawiający problemy. Nie polecam. Pamięci tutaj nie mają większego znaczenia, zwykle szybciej pada kontroler.
Osobiście polecam wysupłać kilka groszy więcej, i kupić najtańszego WD Green 240. Nie zachwyca osiągami, ale jest oparty chyba o kontroler Silicon Motion SM2256S, który jest trwalszym i bezproblemowym rozwiązaniem (np. Goodramy lubią znikać, mieć problemy z formatowaniem itd. na starszych laptopach).
Acha, w tej klasie dyski op zapełnieniu 60-70% pojemności, dramatycznie zwalniają przy zapisie, dlatego nieco obszerniejszy dysk jest jak najbardziej wskazany, nie mówiąc już o tym, że te pare zł więcej, pozwoli na danie dyskowi w przyszłości drugiego życia w jakimś kolejnym, trochę nowszym zabytku.