Moje narzędzia pracy

(quantumrush) #1

Tak wygląda moja narzędziownia: Visual Studio, Unity, C++, Python, OpenGL lub DirectX, Windows/Linux. Coś dodać albo coś odjąć. Co myślicie o takim zestawie? Zestaw ma służyć do pisania gier 3D.

(mechanic) #2

Przeglądam Twoje posty od dłuższego czasu, i czasem myślę że to forum to twoje google, jaką chcesz usłyszeć odpowiedź ? dodaj to czego Ci brakuje i czego potrzebujesz. języków programowania jest multum, i ja nic o tym nie myśle, bo żadnego wrażenia to nie robi. W dobie wirtualizacji, każdy może mieć zestaw jaki chce.

(quantumrush) #3

Napisałem, że zestaw ma służyć do pisania gier 3D, a że jestem początkujący to wolę się zapytać. Uzyskałem już tyle odpowiedzi i skompletowałem zestaw programów z których chciałbym korzystać. Spytałem się czy taki zestaw programów wystarczy czy coś dodać albo odjąć, żebym nie uczył się na próżno.

(mechanic) #4

Po twoich postach wnioskuje ze jesteś młodą osobą, uzyskałeś dużo odpowiedzi, i masz zestaw narzędzi, to zacznij go używać, i sam wyciągaj wnioski, czy potrzebujesz czegoś nowego, lub czy czegoś brakuje do tego co chcesz tworzyć? czy może już Ci to wystarcza?

(quantumrush) #5

Będę próbował metodą prób i błędów, ale podobno najlepiej uczyć się na błędach innych, to może ktoś przechodził ten etap co ja i chciałby coś doradzić ewentualnie odradzić. To tyle, dzięki za krytykę - szczerą.

(Fizyda) #6

Ja myślę, że zestaw jest rozbudowany aż nadto. Zacznij od poznania jednego np. C++ a dopiero potem ucz się następnego. Nie widzę sensu w nauce i C++ i pythona w momencie gdy zaczynasz się uczyć programowania.
Chcesz wszystkiego na raz od razu, a tak się nie da. Nikt Ci nie powie co masz wybrać bo to indywidualne preferencje, a tych nie poznasz dopóki nie spróbujesz jednej opcji drugiej i kolejnej.

Jak mam być szczery to do programowania w C/C++ wielu programistów nie używa żadnego z gotowych IDE tylko budują swoje np. poprzez indywidualne dopasowanie i skonfigurowanie edytora tekstu jakim jest np. Vim. I często sprawdza się lepiej niż kombajny jak VS bo w większości przypadków używa się może z 10% jego opcji.
Osobiście nie lubię VS i jedyne do czego bym go użył to do programowania w C#. Do prostych rzeczy w C++ używam CodeBlocks. Do webówki długo używałem Dreamweavera, ale mnie irytował i ostatnio przerzucam się na Visual Studio Code. Natomiast jeszcze do niszowych projektów np. w PAWN używałem długo Notepad++, potem Sublime Text 3, a teraz też chcę przenieść się na VS Code.

Generalnie im dłużej programujesz i umiesz to zaczynasz doceniać środowiska które mają mniej opcji wbudowanych, można powiedzieć, że im mniej tym lepiej bo można doinstalować tylko takie pluginy jakie Ci są potrzebne i jakie będziesz używał.

Użerasz się z jedną rzeczą od dłuższego czasu i dochodzę do wniosku, że nie bardzo wiesz co robisz.
Zadajesz tak głupie pytania, że aż oczy bolą.
Wyobraź sobie, że zasuwasz w warsztacie samochodowym. Jak będziesz miał do odkręcenia śrubę 17, to będziesz pytał ludzi, czy może użyć śrubokrętu płaskiego? Nie - użyjesz takiego narzędzia, którego będziesz potrzebował. A skoro odkręcasz tylko 17, to nie ma sensu kupować miliona innych narzędzi, prawda?

A zatem… Po co chcesz instalować miliony programów, skoro nie masz nawet pojęcia, jak ich używać.
I zanim napiszesz, że umiesz, to się zastanów, bo to idzie bardzo łatwo zweryfikować.

To się zdecyduj, czy masz, czy nie masz.

No tak, na pewno.

(bachus) #8

Zacznij od podstaw. Napisz najpierw program, który wyświetla jakiś komunikat. Potem prosty kalkulator (tak, matematyka jest potrzebna w programowaniu). Jak trochę podszlifujesz podstawy - jakąś prostą gierkę (nawet kopię istniejących - arkanoid, czy proste ‘tanks’ (po planszy jeżdzą dwa czołgi i do siebie strzelają). Potem dopisz sztuczną inteligencję (granie z komputerem).

(quantumrush) #9

Mi chodziło o prostą odpowiedź typu Pasuje zestaw optymalny lub Po co ci to, to do wyrzucenia i tyle. Z obsługą sobie poradzę albo dopytam i już. No nic będę używał to co skompletowałem - powinno mi wystarczyć.

(karnistery) #10

Jeżeli chcesz robić gry to ucz się unity + c#, albo ue4 + c++, odradzam naukę opengla, directx będziesz musiał nauczyć się mnóstwa rzeczy które są już gotowe w ww. silnikach, za to będziesz mógł się skupić jak zaprojektować dany element w grze itp.

(quantumrush) #11

Unity wczoraj zainstalowałem i jednak rezygnuje z Unreala, język programowania to C++ i Python - można coś skubnąć w Linuksie i DirectX a nie OpenGL. Taką poradę chciałem uzyskać fakt że nie zastosuje się do niej całkowicie, ale mi pomogła.

(bachus) #12

Tak z ciekawości - na chwilę obecną co napisałeś z programów, lub o czym się nauczyłeś? Jaką dokładnie drogą idziesz?

(quantumrush) #13

Z programów narazie pisze to co mam aktualnie na kursie. Aktualnie przerabiam Fankcje składowe. Nauczyłem się tyle, że mam co robić, głównie programowanie.Chcę zrobić demo - będę potrzebował kilku ludzi, pewnie się znajdą. Demo chcę rozsyłać po firmach z branży gier - gdzie znajdę ludzi, napisałem wcześniej. Zebrałem narzędzia i teraz już tylko nauka.

(bachus) #14

OK. Czyli powoli - jesteś managerem, czy programistą? Na podstawie kilku zdań z forum już wiesz na czym polega produkcja oprogramowania? Zapomnijmy na sekundę o demo gry 3D. Czy napisałeś już jakiś program? Coś nawet prostego, ale chociaż w niewielkim stopniu przyjmującego interakcję z użytkownikiem?

Nie staram się Ciebie hamować, do odważnych świat należy. Staram się jednak sprowadzić chociaż trochę na ziemię. Jak to w tej chwili widzę: chcesz np. zostać kucharzem. Nie masz o tym pojęcia. Przeczytałeś 1/100 wstępu do gotowania i jesteś na etapie odmierzania produktów i kilku ‘tipów’, że np. mąkę trzeba przesiać, aby się napowietrzyła (pieczenie). Wiesz, że chcesz coś ugotować, ale nie wiesz co - zupę, upiec ciasto, czy przyrządzić mięso. Zakupiłeś już piec do chleba, mikser, pięć łyżek i wałek. Nadal jednak nie wiesz do czego to użyć i co będziesz robić.
Fajnie, że masz chęci - ale podejdź do tego bardziej metodycznie i z głową. Zdecyduj, czy chcesz sam być programistą, czy masz po prostu pomysł na biznes i pomysł na pozyskanie pieniędzy na to - otoczysz się ludźmi co umieją programować a Ty nimi pokierujesz.

(quantumrush) #15

Nie, za mało narazie potrafię, dlatego teraz pozostaje mi nauka. Mam docelowe programy i teraz krąg się zawęził i wiem co mam robić.

Na razie chcę być samodzielnym programistą, nabiorę wprawy i dopiero zacznę się oglądać za pracą.

(bachus) #16

Z ciekawości - w jakim jesteś wieku (jeżeli to nie tajemnica)?

(quantumrush) #17

Lekko po 40

(mechanic) #18

:slight_smile: po postach stawiałem na poniżej 12, wtedy ma się takie marzenia i się wszystko tak prosto widzi

(quantumrush) #19

Wiem jestem trochę dziecinny, ale taki jestem.

(bachus) #20

Mam trochę znajomych, co dali radę się przebranżowić. Twoim sprzymierzeńcem jest w sumie niewiedza (bo nie widzisz przeszkód w swoich planach), oraz (bez obrazy!) dziecieńca naiwność w niektórych tematach. Jak jednak wspomniałem na początku - to Twoje największe atuty i motywatory.
Szczerze życzę Ci powodzenia i mam nadzieję, że za rok/dwa usłyszymy o pierwszych sukcesach (jest to możliwe w tak krótkim czasie). Pochwal się proszę na forum!