Moje narzędzia pracy

Tak wygląda moja narzędziownia: Visual Studio, Unity, C++, Python, OpenGL lub DirectX, Windows/Linux. Coś dodać albo coś odjąć. Co myślicie o takim zestawie? Zestaw ma służyć do pisania gier 3D.

Przeglądam Twoje posty od dłuższego czasu, i czasem myślę że to forum to twoje google, jaką chcesz usłyszeć odpowiedź ? dodaj to czego Ci brakuje i czego potrzebujesz. języków programowania jest multum, i ja nic o tym nie myśle, bo żadnego wrażenia to nie robi. W dobie wirtualizacji, każdy może mieć zestaw jaki chce.

1 polubienie

Napisałem, że zestaw ma służyć do pisania gier 3D, a że jestem początkujący to wolę się zapytać. Uzyskałem już tyle odpowiedzi i skompletowałem zestaw programów z których chciałbym korzystać. Spytałem się czy taki zestaw programów wystarczy czy coś dodać albo odjąć, żebym nie uczył się na próżno.

Po twoich postach wnioskuje ze jesteś młodą osobą, uzyskałeś dużo odpowiedzi, i masz zestaw narzędzi, to zacznij go używać, i sam wyciągaj wnioski, czy potrzebujesz czegoś nowego, lub czy czegoś brakuje do tego co chcesz tworzyć? czy może już Ci to wystarcza?

Będę próbował metodą prób i błędów, ale podobno najlepiej uczyć się na błędach innych, to może ktoś przechodził ten etap co ja i chciałby coś doradzić ewentualnie odradzić. To tyle, dzięki za krytykę - szczerą.

Ja myślę, że zestaw jest rozbudowany aż nadto. Zacznij od poznania jednego np. C++ a dopiero potem ucz się następnego. Nie widzę sensu w nauce i C++ i pythona w momencie gdy zaczynasz się uczyć programowania.
Chcesz wszystkiego na raz od razu, a tak się nie da. Nikt Ci nie powie co masz wybrać bo to indywidualne preferencje, a tych nie poznasz dopóki nie spróbujesz jednej opcji drugiej i kolejnej.

Jak mam być szczery to do programowania w C/C++ wielu programistów nie używa żadnego z gotowych IDE tylko budują swoje np. poprzez indywidualne dopasowanie i skonfigurowanie edytora tekstu jakim jest np. Vim. I często sprawdza się lepiej niż kombajny jak VS bo w większości przypadków używa się może z 10% jego opcji.
Osobiście nie lubię VS i jedyne do czego bym go użył to do programowania w C#. Do prostych rzeczy w C++ używam CodeBlocks. Do webówki długo używałem Dreamweavera, ale mnie irytował i ostatnio przerzucam się na Visual Studio Code. Natomiast jeszcze do niszowych projektów np. w PAWN używałem długo Notepad++, potem Sublime Text 3, a teraz też chcę przenieść się na VS Code.

Generalnie im dłużej programujesz i umiesz to zaczynasz doceniać środowiska które mają mniej opcji wbudowanych, można powiedzieć, że im mniej tym lepiej bo można doinstalować tylko takie pluginy jakie Ci są potrzebne i jakie będziesz używał.

Użerasz się z jedną rzeczą od dłuższego czasu i dochodzę do wniosku, że nie bardzo wiesz co robisz.
Zadajesz tak głupie pytania, że aż oczy bolą.
Wyobraź sobie, że zasuwasz w warsztacie samochodowym. Jak będziesz miał do odkręcenia śrubę 17, to będziesz pytał ludzi, czy może użyć śrubokrętu płaskiego? Nie - użyjesz takiego narzędzia, którego będziesz potrzebował. A skoro odkręcasz tylko 17, to nie ma sensu kupować miliona innych narzędzi, prawda?

A zatem… Po co chcesz instalować miliony programów, skoro nie masz nawet pojęcia, jak ich używać.
I zanim napiszesz, że umiesz, to się zastanów, bo to idzie bardzo łatwo zweryfikować.

To się zdecyduj, czy masz, czy nie masz.

No tak, na pewno.

1 polubienie

Zacznij od podstaw. Napisz najpierw program, który wyświetla jakiś komunikat. Potem prosty kalkulator (tak, matematyka jest potrzebna w programowaniu). Jak trochę podszlifujesz podstawy - jakąś prostą gierkę (nawet kopię istniejących - arkanoid, czy proste ‘tanks’ (po planszy jeżdzą dwa czołgi i do siebie strzelają). Potem dopisz sztuczną inteligencję (granie z komputerem).

Mi chodziło o prostą odpowiedź typu Pasuje zestaw optymalny lub Po co ci to, to do wyrzucenia i tyle. Z obsługą sobie poradzę albo dopytam i już. No nic będę używał to co skompletowałem - powinno mi wystarczyć.

Jeżeli chcesz robić gry to ucz się unity + c#, albo ue4 + c++, odradzam naukę opengla, directx będziesz musiał nauczyć się mnóstwa rzeczy które są już gotowe w ww. silnikach, za to będziesz mógł się skupić jak zaprojektować dany element w grze itp.

Unity wczoraj zainstalowałem i jednak rezygnuje z Unreala, język programowania to C++ i Python - można coś skubnąć w Linuksie i DirectX a nie OpenGL. Taką poradę chciałem uzyskać fakt że nie zastosuje się do niej całkowicie, ale mi pomogła.

Tak z ciekawości - na chwilę obecną co napisałeś z programów, lub o czym się nauczyłeś? Jaką dokładnie drogą idziesz?

Z programów narazie pisze to co mam aktualnie na kursie. Aktualnie przerabiam Fankcje składowe. Nauczyłem się tyle, że mam co robić, głównie programowanie.Chcę zrobić demo - będę potrzebował kilku ludzi, pewnie się znajdą. Demo chcę rozsyłać po firmach z branży gier - gdzie znajdę ludzi, napisałem wcześniej. Zebrałem narzędzia i teraz już tylko nauka.

OK. Czyli powoli - jesteś managerem, czy programistą? Na podstawie kilku zdań z forum już wiesz na czym polega produkcja oprogramowania? Zapomnijmy na sekundę o demo gry 3D. Czy napisałeś już jakiś program? Coś nawet prostego, ale chociaż w niewielkim stopniu przyjmującego interakcję z użytkownikiem?

Nie staram się Ciebie hamować, do odważnych świat należy. Staram się jednak sprowadzić chociaż trochę na ziemię. Jak to w tej chwili widzę: chcesz np. zostać kucharzem. Nie masz o tym pojęcia. Przeczytałeś 1/100 wstępu do gotowania i jesteś na etapie odmierzania produktów i kilku ‘tipów’, że np. mąkę trzeba przesiać, aby się napowietrzyła (pieczenie). Wiesz, że chcesz coś ugotować, ale nie wiesz co - zupę, upiec ciasto, czy przyrządzić mięso. Zakupiłeś już piec do chleba, mikser, pięć łyżek i wałek. Nadal jednak nie wiesz do czego to użyć i co będziesz robić.
Fajnie, że masz chęci - ale podejdź do tego bardziej metodycznie i z głową. Zdecyduj, czy chcesz sam być programistą, czy masz po prostu pomysł na biznes i pomysł na pozyskanie pieniędzy na to - otoczysz się ludźmi co umieją programować a Ty nimi pokierujesz.

1 polubienie

Nie, za mało narazie potrafię, dlatego teraz pozostaje mi nauka. Mam docelowe programy i teraz krąg się zawęził i wiem co mam robić.

Na razie chcę być samodzielnym programistą, nabiorę wprawy i dopiero zacznę się oglądać za pracą.

Z ciekawości - w jakim jesteś wieku (jeżeli to nie tajemnica)?

Lekko po 40

:slight_smile: po postach stawiałem na poniżej 12, wtedy ma się takie marzenia i się wszystko tak prosto widzi

Wiem jestem trochę dziecinny, ale taki jestem.

Mam trochę znajomych, co dali radę się przebranżowić. Twoim sprzymierzeńcem jest w sumie niewiedza (bo nie widzisz przeszkód w swoich planach), oraz (bez obrazy!) dziecieńca naiwność w niektórych tematach. Jak jednak wspomniałem na początku - to Twoje największe atuty i motywatory.
Szczerze życzę Ci powodzenia i mam nadzieję, że za rok/dwa usłyszymy o pierwszych sukcesach (jest to możliwe w tak krótkim czasie). Pochwal się proszę na forum!