Monitor 27 cali+ 4k

Witam,
Zwracam się z prośbą jaki monitor 4k? Zależy mi na rozdzielczości aby jak najwięcej informacji się wyświetlało, a nie tak jak na fhd strasznie mało.
Posiadam monitor 27 cali a konkretnie ten


kolory no niezbyt są dlatego pewnie w IPS bym celował.

Teraz nie wiem czy lepiej dwa monitory tej samej wielkości czy większy?
Budżet najlepiej do 1500 bo jeszcze displayport kupić i uchwyt

Słyszałem że ten ma ok kolory


ale no nwm, najtańszy z 4k

Zakładając że chcesz wykorzystać go w pełni będziesz musiał dostosować dpi, bez tego ustawi ci zbliżony interfejs do tego na 1080p.
Co z tego że 4k na 27" wyświetli ci więcej informacji jak będziesz musiał przez lupę na patrzyć?
Jak potrzebujesz powierzchni to raczej dokup drugi taki samo monitor.

Tak swoją drogą na Nvidii możesz sobie wymusić 4k, zobacz jakiej wielkości będzie interfejs i czcionki.

Zapomniałem dodać, że mam tylko integre. Sprzedałem gtx 1080 i teraz czekam na obniżki cen.
Mam i5 6600k

Jak to ustawić dpi?

No tak ale będę mógł wtedy ustalić skalowanie na te 125%, a teraz na fhd mam 100% czyli najmniejsza wartość jaka się da i jednak za mało się mieści.

Omg dało się to ustawić w nvidii? Nie miałem pojęcia o tym.

Potrzebowałbym 2 monitorów do nauki programowania, oglądania filmów itp. Na tym amva+ nie są zbyt ładne kolory.

To sobie poczekasz.

Tak, można wymusić większą rozdzielczość ale nie ma pokrycia pikseli.
Dało by ci to pogląd jakiej wielkości będzie interfejs.
Dpi - czyli właśnie skalowanie, jak powiększysz interfejs i czcionki na 4k do wielkości tego z 1080p nic ci to nie da, będzie tyle samo informacji ale będą wyświetlone wyraźniej.
Masz dwie opcje, albo dokupić drugi monitor albo zmienić na 4k ale nie w tym rozmiarze.
Ja rozważałem 4k ale 43".

krótko pisząc 27’ jest za mały do 4K (ja osobiście nie widzę nawet sensu przy tak małym monitorze 2K (ale zaraz mnie zjedzą koneserzy doznań wzrokowych)). Co najmniej 32’ i tu bym się zastanawiał czy domyślnej wielkości czcionka systemowa nie będzie za mała do wygodnego czytania.

Cofnij to co powiedziałeś. Ja mam 1024x768 :sleepy:

Ten LG co powiedziałeś będzie świetny. Niska cena, a LG mają zarąbistą IPS.

Można w ustawieniach ekranu dokonać skalowania 150% na przykład.

no i zobaczy na ekranie niewiele więcej niż przy fullHD, a autor wyraźnie zaznaczył, że chce więcej treści zmieścić w jednym ekranie.
Moim skromnym zdaniem 27’ to max 2K (i tak pewnie będzie musiał skalować czcionkę systemową)

Rozmiar interfejsu to nie filmy/gry/strony internetowe.

Przy tak małym wyświetlaczu nie zobaczy różnicy między 2K a 4K (chyba, że z lupą). Dla mnie wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Po raz kolejny chcę zaznaczyć, że autor nie chce różnicy w ostrości przycisku “Zamknij okno”, tylko treści wyświetlanych na ekranie.

Polecam obejrzeć:

Pomiędzy każdą rozdzielczością jest różnica, niezależnie od wielkości ekranu.

ja odpadam… widzę, że trafiłem na kogoś o mentalności świadka jehowy. Ma swoje widzimisie i musi każdego do podobnego myślenia przekonać. Skoro uważasz, że na monitorku 27’ warto inwestować w 4K twoja racja, mój spokój…

…żegnam!

Powiedział ten, co nie stara się przekonać. Poza tym niech wypowie się prawdziwy ekspert. Także, do widzenia.

Wiem, że poczekam z kartą. Sprzedałem ją 600 czy 700 zł taniej niż ją kupiłem 5 lat temu. Jak na razie nie zamierzam grać w gry więc zdecydowałem się sprzedać aby nie kusiło :smiley:

OK czyli 4k na tak mały monitor to zły pomysł, a tak jak kolega @format_c zasugerował 2k będzie lepszy do tego? Nie mam pojęcia jak wygląda skalowanie windowsa w 2k/4k tylko po prostu fhd jak dla mnie trochę za mało, a potrzebuję drugiego monitora bo jednak to mega wygoda.

To jak już nad 2k byśmy się zastanawiali to nie lepiej już wziąć ten 32 cale? Bo w 4k to wychodziło trochę ponad budżet, a tu można znaleźć takiego.


czy zostać przy 27 i np taki


Jeszcze chciałbym zapytać do tego aoca czy go można przykręcić do uchwytu bo nie widzę żadnych otworów a nie chciałbym mieć na biurku go postawionego, zabiera strasznie dużo miejsca.

Dodałbym jeszcze, że zależy mi aby front był czarny, aby nie różnił się od tego iiyama, celuje tylko w ips bo ktoś pisał, że amva+ też ma spoko kolory ale mi nie zbyt pasują a nawet bym powiedział że na tn mi się bardziej podobały

…to wszystko zależy jaki masz wzrok, preferencji, w jakiej odległości siedzisz od monitora. Na Twoim miejscu przeszedłbym się do jakiegoś mediaexperta i namacalnie sam sprawdził jak Ci się patrzy na wyświetlacz 2K.
Jeśli mnie pytasz o zdanie. Mam dwa monitory, 32 i 27 cali, pierwszy 2K, drugi fullHD i moje oczekiwania oba spełniają znakomicie. Tyle, że ja mam dość duże biurko i siedzę dość daleko od ekranu ok. metr półtora
Sam widzisz jak podzielone są opinie na ten temat. Co “expert” to inna wersja (ciekaw jestem tylko z czego korzystają Ci co piszą tylko 4K, ale bym się uśmiał jakby z 14 calowego latopeczka z rozdzielczością 1024x768 (bo na bank nie na 27’ 4K))

…szukaj w specyfikacji czy ma otwory standardzie VESA. Jeśli ma to można go przykręcić do uchwytu.

@format_c To jaki poleciłbyś monitor 32 cale 2k? Byłem dziś za twoją radą w media expert i te 32 cali na 2k może być ok tylko teraz który monitor będzie miał ok obraz? Bo słyszałem, że nie wszystkie są super

Ja mam budżetowego acera 24/2k i w sumie jest Ok. I tak powiększam wszystko. :wink:

Ja na 24 calowym FHD wszystko zmniejszam :smiley:
Na przykład forum to mam ustawione na -10% najczęściej jednak większość stron (w tym głowna DP) na -20% a zdarzają się nawet takie (jak onet) gdzie aż zmniejszenie dochodzi do -25% :smiley:

Jak chcesz, żeby dużo się wyświetlało i przyzwoicie, to polecam coś takiego:

Ja polecam dwa takie. Jeden w pionie jeden w poziomie (akurat tego modelu nie można ustawić w pionie ale można kupić inny model który się da tak ustawić). Przeglądanie stron internetowych na 32 calach w pionie to poezja. Z tym, że trzeba mieć odpowiednie warunki by taki monitor względem oczu odpowiednio ustawić. Bo źle ustawiony sprawi szybko problemy. Bo co chwila będziemy ruszać głową w górę i dół a o to chodzi by ten ruch głową zminimalizować do absolutnego minimum. Jednak jak już to ogarniemy to po jakimś czasie przeglądanie stron w formacie 16:9 szybko stanie się bolesnym doznaniem. :wink:

No i inne wrażenia z oglądania filmów: