Monitor AOC czy LG

Mam zamiar zmienić monitor z tego względu że nie dawno zmieniłem komputer,
którego podłączyłem pod starego bodajrze ponad 5 letniego LG 24MP55,
sprawował się nawet dobrze ale do obecnego komputera jest jakby za słaby
tzn.nie ma niektórych funkcji i ma jak na dzisiaj niższe parametry.
Rozwarzam nad dwoma modelami:LG 24MP59G za 499zł lub AOC 24G2U za 889zł.
Szczerze mówiąc to bardziej nastawiam się na tego AOC ale słyszałem opinie
że to firma z niższej półki choć wedle tego co przedstawiają parametry to
nie jest wcale taki zły, bo moim zdaniem bardzo się różni od tego LGMP59G.

Mój komputer to:AMD Ryzen5 1600,płyta(gamingowa) Gigabyte B450s.
pamięć 2x Ballistix Sport LT 8GB PC4-2400 CL15,grafika XFX Radeon RX 570 8GB RS,
dysk twardy SSD ADATA SX8200 256GB oraz WD 20EZRZ 2TB,zasilacz ATX AeroCool 650.

Miałem też myśli o 4k UHD za jakieś 1200zł ale jak na UHD to mam chyba za słaby komputer
żeby przykładowo odpalić Metro Last Light UHD musiałbym mieć jeszcze lepszą grafikę.

Z takim sprzętem nie ma sensu podchodzić do 4K (chyba że tylko wyświetlanie pulpitu), lepiej w tych pieniądzach kupić dobrej jakości FHD minimum 27". Moim zdaniem 24" to trochę mało - sam mam 27" i już się rozglądam za większymi :wink:

Dokładnie:

  • z takim sprzętem - 4K odpada
  • w tej cenie 4K to nic dobrego

AOC będzie dobry, bo to jednak 144 Hz. Matryca VA ale dobra.
Czy 27" Full HD to dobry wybór - zdania się podzielone i trzeba zobaczyć na własne oczy. Osobiście wolę 24" Full HD, a 27" WQHD

Natomiast jeśli tanio i dobrze to za tego LG brałbym Acer:


Już sama liczba opinii mówi sama za siebie :slight_smile:

pablosek, pomyliłeś modele ten AOC o którym piszę ma matrycę IPS

Gdzie wyczytałeś, że AOC to firma z niższej półki? Każda firma ma swojego lepsze i gorsze modele, jedna stawia na jakość matrycy, inne zaś wykonania, jeszcze inne idą na kompromis. AOC to jedna z popularniejszych firm jeśli chodzi o monitory.
Odnośnie pytania - jeśli grasz w szybkie gry typu CS:GO itd. bierz AOC, wyższe odświeżanie, piękne kolory.
Ten LG ma problemy z niby “podkręconą matrycą”, która nie potrafi dobrze obsłużyć 75Hz. Oczywiście zależy to od egzemplarza, jeśli będziesz miał farta to nie zobaczysz żadnych pasów, które są widoczne głównie na wyższym odświeżaniu samego panelu.

racja, cały czas zapominam, ze ten nowy AOC jest z IPS, ale to nadal 144 Hz, tak jak było w poprzedniku z VA - to na korzyść kupującego

Chociaż, jakbyś popolował to tego starego, tego z VA można kupić za 749, albo nawet w promocjach po mniej niż 700 chodził:

MrLukaszo. Gdzie wyczytałem że firma AOC jest z niższej półki, gdzieś w internecie szukałem opinii
na temat tej firmy i jak widzę że zdania są podzielone. Jeśli chodzi o AOC to pewnie stawiają na matryce a nie na wykonanie a zresztą po co kupywać monitor który słabo coś wyświetla ale wzorowo wygląda jak to się mówi wyglądem wpada w oko.Jedyną pozytywną opinie którą słyszałem i najprawdopodobniej jest prawdziwa to Eizo choć ich ceny zaczynają się od powyżej 1000zł,ale czytając to parametry mają niskie. Gry w które gram to przeważnie FPSy one
chyba w większości się zaliczają do szybkich gier. O problemach LG nie słyszałem zaś słyszałem że niektóre monitory trochę szwankują wyświetlając obraz.

Tak jak o każdej firmie. Każdy z producentów monitorów ma swoich zwolenników i wrogów.
Odnośnie tego LG - mój kolega go ma, więc widziałem go na własne oczy. Kolory są ok, nie są jakieś wspaniałe, ale da się zaakceptować. Natomiast jest jeden mankament, który u mnie dyskwalifikuje ten monitor w moich oczach - na niektórych kolorach widać dosłownie ułożenie pikseli np. ikonka EDGE na pulpicie jest dosłownie posiatkowana, za to na czerwonym jest w miarę ok. Żadnych pasków w tym egzemplarzu akurat nie ma.
Co do AOC, możesz brać jak i tego na VA jak i na IPS.
VA ma zakrzywiony panel i ciut wyższe smużenie niż ten na IPS’ie.
Co do tego IPS’a jeszcze - mam go. Kupując go zależało mi na kolorach i się nie zawiodłem, kolory są nieziemskie. Smucą mnie troszkę kąty widzenia bo są dosyć słabe jak na ten panel, ale nie są znowu jakieś tragiczne. Jakbyś jednak wziął tą tańszą opcję to bierz tego https://www.x-kom.pl/p/440008-monitor-led-24-acer-nitro-vg240ybmiix-czarny.html.
Ten LG jakoś nie przypadł mi do gustu.

AOC robi dobre monitory. Proponuję 27" IPS 75Hz.

Szczerze ja bym się bał brać Full HD na 27". Obraz jest ok, wydaje Ci się, że jest idealny do czasu, kiedy zobaczysz monitor o tej samej przekątnej tylko na WQHD. Pierwsza Twoja myśl to zwrot tego na panelu Full HD. Miałem identyczną sytuację.
Monitory właśnie na tego typu panelach o niskiej gęstości pikseli jest przystosowane głównie dla ludzi, którzy nie zwracają uwagi na jakość wyświetlanej treści i poświęcają się grom. Według mojej opinii nie da się używać tak niskiej rozdziałki na tak dużym panelu, chociaż monitor, który podałeś sam w sobie jest ok.
EDIT: Zależy to też jeszcze oczywiście od odległości w jakiej siedzisz od monitora.


Można dać monitor 1440p. Pomijając gęstość pikseli 23,8" jest dobrą opcją dla ludzi, którzy wolą mniejsze monitory a 27" dla tych co lubią większe. 24,5" to tak optymalnie dla fhd.

Pod monitor 4k można w grach obniżyć detale i rozdzielczość. Polecam LG 27UD59, lub nowszy 27UL500-W 4K za 1299zł.
1440p Gaming On A 4K Monitor? How Does It Look?

Z tych co wybrałeś AOC ma nowszą stylistykę z wąskimi ramkami a LG ma już parę lat.

Patrz że tyle jest propozycji i każda jest ciekawa.
Tylko że po co jest kupywać monitor 4k uhd i obniżać w nim rozdzielczość
do fhd to już lepiej kupić odrazu fhd.Bliższym rozwiązaniem by było
kupić monitor 4k uhd i w grach obniżyć detale tylko że nie nowoczesne FPSy,
jeśli chodzi o te starsze z przed 10 lat to może coś by z tego wyszło.
Mając kartę grafiki radeon RX 570 8GB wątpie żeby precyzyjnie poradziła sobie w uhd
z nowym Battlefield czy Cyberpunki i czy wogule by sobie poradziła?
Niby 8GB powinno poradzić sobie z uhd ale zależy jaka gra będzie
uruchamiana,szybciej widzę RX 570 w pierwszej części Crysisa lub starsze Call of Duty.
Ciekawe czy monitor uhd za 1000zł nie jest jakimś badziewiem,bo w tej cenie można kupić
dobrego fhd.

Nie wiem jak to jest z monitorami ale w telewizorach ma znaczenie odległość w jakiej się siedzi.
Ja siedzę od monitora 24 fhd ok 80cm od oczu czy to jest za blisko czy za daleko nie wiem bo
w telewizorze 50 cali uhd wyczytałem że najlepszą jakość się zobaczy w odległości ok 2 metry.
Jak to się przelicza na monitor?

Przeglądając stronę x-kom znalazłem jeszcze taki model:

:

Na przykład po to by oglądać 4k filmy/seriale, zdjęcia itp. Natomiast mało kto dysponuje sprzętem dziś zdolnym by pograć w gry 4k dlatego w grach trzeba byłoby obniżyć natywną rozdziakę monitora by sobie pograć na maksymalnych detalach.
Osobiście ja sam poluję na monitor 27 cali 1440p. Nie zdecydowałem się tylko na matrycę. Czy ma to być IPS czy VA. Bo że jedna z tych dwóch to pewne.

no ale żeby przykładowo pograć w 4k w gry typu platformowe to nie trzeba dysponować
aż takim wysokim sprzętem bo są gry które mają małe wymagania

Na monitorze 4k możesz zejść z rozdzielczością do 1440p a jak dalej będzie za mało fps, to do 1080p. Temat za słabego sprzętu pod monitor 4k był już poruszany na zagranicznych forach.


Monitora 27" 4k nie kupuje się pod gry, tylko do oglądania filmów/seriali 4K UHD bez skalowania do niższej rozdzielczości monitora, lub renderowania.

właśnie o to chodzi bo ja nie będę kupywał monitora do oglądania filmów tylko do gier ewentualnie zobaczyć coś na internecie , do filmów używam telewizora

Jeżeli tylko do gier to kupowanie monitora 4k nie ma sensu. Chyba, że masz na tyle mocny sprzęt, że uciągnie 4k.

Nie uciągnie.
RX 570 jest do FHD, nic więcej.
Do 4k możesz powoli myśleć od 1660/2060, nie niżej.
Dodatkowo masz RAM jeszcze powolny, który przycina procka. :wink:

Odpalisz gry w 4K, ale będziesz ciął detale lub męczył się z marnym FPS, a wspominałeś o strzelankach? Od biedy możesz popróbować 2K, ale to i tak raczej za dużo…

czyli zostaje nic innego jak kupno modelu AOC G2U

życzę ci powodzenia. Poluję na niego od początku roku i we wszystkich sklepach jest niedostępny. Jest na Allegro ale tam cena jego jest o około 300 zł wyższa niż sklepowa.
Ten monitor w sklepach rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Ciężko go dorwać. Jak znajdziesz gdzieś go dostępnego to daj znać bo ja chętnie też go kupię.