Monitor podczas grania się wyłącza

monitor podczas grania się wyłącza jednak komputer jest włączony.

Faktycznie się wyłącza, dioda na nim nie świeci, jak klikniesz menu to brak reakcji? czy jednak tylko czarny ekran wskakuje?

znaczy wygląda to tak że gram sobie w jakąś gre z 5 minutek i nagle jakby kabel HDMI został odłączony od komputera po ponownym uruchomieniu kompa monitor się włącza i moge funkcjonowac z kompa normalnie ale gdy wejde w jakąs grę po około 5 min gasnie ekran

A po komputerze widać jakąś zmianę? Jakiś dziwny dźwięk w głośnikach albo wentylatory zaczynają się w pełni kręcić lub komputer się wyłącza?

żadnych zmian nie widać komputer sie nie wyłącza

jedynie to ten monitor wciąż jakby odłącza kompa od monitora

Może być to wina karty graficznej, nie podkręcałeś karty?
Jakie podzespoły komputera?
Jak masz to możesz spróbować wtedy podpiąć telewizor do kompa.

W pierwszej kolejności zrobiłbym poniższe:

  • sprawdź, czy wentylatory karty graficznej swobodnie się obracają, nie są zaklejone kurzem itp
  • podłącz innym kablem, podłącz z innego wyjścia w karcie graficznej (powinieneś mieć ich kilka)
  • odinstaluj i zainstaluj ponownie sterownik do karty graficznej
  • sprawdź temperatury na karcie graficznej podczas grania

Zobacz też monitor disconnects when playing games - Szukaj w Google

ja nic nie podkręcałem kupiłem ten komputer jakies 3 miesiące temu (był używany)

W jaką grę grasz? To starszy komp, nic mnie tu nie zaskoczy.

w każdej grze sie tak dzieje

Nawet w saperze i pasjansie np. pająk? Gry online/offilne w HTML5/Canvas + JavaScript też wywalają monitor?

szczerze to nie wiem nie sprawdzałem

w saperze nie wiem bo nie mam w pasjansie nie wywala xD

to sie dzieje cos takiego ze sobie pogram 5 minutek i gra zacina lekko zcinac
i wywala monitor

karta graficzna? procesor? sam nie wiem

Sprawdzić możesz czy jakaś „pełnoekranowa” gra się daje zamknąć przez Alt + F4, może wtedy ostygnie CPU/GPU by obraz wrócił (chyba, że nawet dźwięk z portu mini Jack/USB/Bluetooth ginie, to wtedy raczej nie ma co już zamykać - inny niż głośniki wbudowane w monitor gdzie dźwięk dociera po kablu HDMI/DP/DVI, konwerter na VGA i osobny mini Jack odpada).

Opcjonalnie można spróbować namierzyć nazwę procesu gry i ubić w tle odpalonym skryptem:

echo off
timeout /t 320 /nobreak
taskkill /f /im fortnite*

plik można zapisać z poziomu notatnika z wymuszeniem typu „wszystkie pliki” i nadając nazwę np. „ubij.cmd” / „ubij.bat”. Jak gra jest źle napisana to pewnie trzeba uruchomić z uprawnieniami administratora.


Jeszcze w Windows 10 jest wbudowana kombinacja klawiszowa do sprawdzenia czy obraz wróci:

  • Aby wybudzić ekran, użyj jednego z następujących skrótów klawiaturowych: klawisz z logo Windows + P lub Ctrl + Alt + Del.
  • W przypadku czarnego ekranu użyj następującego skrótu klawiaturowego: klawisz Windows + Ctrl + Shift + B.

U mnie jak za szybko włączałem TV to HDMI nie dawało powrotu sygnału (zostawało używać przycisku Power lub zdalnego pulpitu do zamknięcia Windowsa) - TV twierdziło, że kabel nie dostarcza obrazu.

gdy wywala monitor dżwięg znika tak samo jak z ekranem

to nie wiem co zrobic oddac kopma do naprawy?