Monitor Samsung SyncMaster 510N - Not Optimum mode

A więc od pewnego czasu mam problem z monitorem. Jeszcze parę tygodni temu, gdy włączałem MTA (taki mod do gta sa na multiplayer), ekran robił się czarny, a na środku pojawiał się napis “not optimum mode recommended mode 1280 x 768 60hz”. Jedyne, co działało, to wyłączenie komputera, wyłączenie listwy, odczekanie z 5 minut i włączenie wszystkiego od nowa. Niedawno problem ten zaczął pojawiać się częściej i nie tylko przy grze. Pojawia się czarny ekran lub czarny ekran z napisem, gdy oglądam filmy na kinomaniaku albo na youtubie. Czasem nawet wyłączanie listwy nie pomaga, trzeba tak robić po parę razy, a czasem wystarczy odłączyć tylko sam kabel od zasilania, odczekać 5 minut i podłączyć (to akurat rzadko kiedy działa). Macie jakieś pomysły? Monitor ma z 9 lat, może i więcej, dlatego gdy będzie trzeba, to kupię nowy, ale chcę mieć pewność, że problem leży w nim, a nie na przykład w wirusie czy karcie graficznej. Specyfikacja komputera (jeżeli coś to da): Radeon HD 6850, 4GB RAM, Intel Core i3-2100 3,10GHz.

Podobny efekt opisany przez Ciebie, czyli załączenie się monitora po kilku krotnym włączaniu powodować mogą uszkodzone (wyschnięte - (spuchnięte)) kondensatory najczęściej w torze jego zasilania, ale oczywiście przyczyn może być wiele (np. uszkodzony zasilacz w komputerze) . Diagnozowanie uszkodzenia na “odległość” bez dostępu do sprzętu to tak jak wróżenie z fusów. Najprościej podłącz monitor do innego komputera (1280 x 768 60Hz) i sprawdź go lub chociaż spróbuj włączać/wyłączać zasilanie samego monitora a nie całego kompa i zobacz co się wtedy będzie działo, czy efekt będzie taki sam. Specyfikacja komputera którą podałeś jest nie pełna, gdyż nie podałeś typu ani mocy zasilacza, ja osobiście przyjrzałbym mu się dokładnie.

komputer-czasami-sie-nie-wlacza-t529315.html

czesty-problem-uruchomieniem-komputera-t516572.html

monitor-dlugo-sie-uruchamia-t523922.html

Zasilacz to OCZ StealthXstream 2 500W, ale wątpię, że jest to jego wina. Gdy pojawia się ten czarny ekran, to nie znaczy, że komputer się wyłącza, on cały czas chodzi, słychać dźwięki z filmu itd. Po prostu monitor przestaje działać, jakby sam z siebie nagle włączał wyższą rozdzielczość niż sam ma. W Catalyst Control wyłączyłem automatyczne wykrywanie rozdzielczości i częstotliwości (bo myślałem, że własnie przez to monitor szaleje) i sam ustawiłem rozdzielczość maksymalną na 1280x768 i 60Hz. Niestety nie dało to nic.

Masz rację zasilacz jest mocny, firmowy więc chyba nie ma co się go czepiać, karta graficzna sądząc po typie też jest w miarę nowa. Hmm… w takim przypadku poza kondensatorami o których pisałem w poprzednim poście (zawsze je sprawdzam jako pierwsze) pojawiający się komunikat “Not Optium Mode Recommender Mode 1280x768” najprawdopodobniej świadczy o uszkodzeniu procesora w monitorze lub jakiegoś elementu w jego otoczeniu, który powodować może jego niestabilną pracę i go zawieszać. Poczekaj jednak na opinie innych użytkowników.

Ma prawo coś w nim nie działać, monitor jest stary. Dzięki za porady, będę się przymierzał do kupna nowego.