Mostkowanie w kontakcie bez uziemienia

(Aldebaroneta) #1

Dowiedziałem się, co zrobić, kiedy nie mamy gniazdka elektrycznego z uziemieniem, a potrzebujemy uziemienia do komputera z listwą filtrującą. Trzeba mianowicie połączyć przewód neutralny z bolcem uziemienia i dalej - z zaciskiem do przewodu neutralnego w gniazdku. Wszystko to rozumiem, ale mam pytanie:

Ponieważ przewody (aluminiowe) w moim gniazdku są bardzo krótkie, muszę oryginalny przewód podłączyć do zacisku uziemienia w gniazdku, a dalej zrobić mostek do zacisku dla przewodu neutralnego za pomocą innego kawałka przewodu. Moje pytanie brzmi - jakiego kabla użyć do tego mostkowania (aluminium, miedź, linka, czy drut) i czy to będzie bezpieczne w użyciu, w razie jakiegoś dużego przepięcia itd., itp. Nie jestem elektrykiem, więc wolę zapytać mądrzejszych w temacie. Proszę o szybką odpowiedź!

(Cedar) #2

To nie będzie uziemienie ale zerowanie - z tego co wiem to obecnie już nie wykonuje się tego typu "zabezpieczeń" Przeróbka jaką chcesz zrobić w połączeniu z tym, że pozostała cześć instalacji w twoim domu/bloku nie jest do tego przystosowana może stwarzać jeszcze większe zagrożenie.

Może zacznij od wyjaśnienia do czego to Ci jest potrzebne?

(Aldebaroneta) #3

W moim mieszkaniu, w starych blokach, nie ma w pokojach gniazdek z uziemieniem. Jest jedno w kiblu i dwa w kuchni, ale wolałbym nie ciągnąć przedłużaczy, żeby się kiedyś nie zabić o te kable. Na forum elektroda.pl dowiedziałem się, że podłączenie komputera - poprzez listwę filtrującą - do sieci bez uziemienia (czyli kiedy w gniazdku w ścianie nie ma kabla do uziemienia) może powodować duże niebezpieczeństwo i dla sprzętu i dla zdrowia. Nie wchodzę w szczegóły, ale tam było to wytłumaczone. No i forumowicze podali ten sposób z mostkowaniem, jako rozwiązanie problemu.

Nie należę do tego forum i nie chcę się rejestrować, bo już fioła dostaję z tymi wszystkimi forami i hasłami do nich - dlatego pytam na "dobreprogramy.pl".

Czyżbym jednak musiał użyć przedłużaczy..? Chodzi mi o bezpieczeństwo sprzętu i chałupy.

P.S. Listwa jest mi bardzo potrzebna ze względu na częste skoki napięcia i duże zakłócenia, a nie chcę kupować nowego kompa (albo stawiać systemu) co 3 miesiące...

(Mmiszczuk) #4

Zerowanie było wykonywane na początku latach 90 i już wtedy używali miedzi. Jak już chcesz koniecznie to muci być wykonane jednym kawałkiem (żadne dorabianie nie wchodzi w rachubę). Przekrój żyły to min 2,5 mm^2. Piszesz, że masz instalacje aluminiową. Radzę wymienić instalację elektryczną. Pewnie masz wykonaną o przekroju 1-1,5 mm^2, a więc nie spełnia podstawowych norm.

(Cedar) #5

Zapewniam Cię, że na Elektrodzie (z całym szacunkiem dla forum DP) uzyskasz dużo bardziej dokładne i bezpieczne dla Ciebie porady. To nie są żarty.

(Aldebaroneta) #6

Gdzie mam wymienić tę instalację - w całym bloku..?! Poza tym nie wygrałem w totolotka...

No... bez obrazy - wiem, że instalacja jest do dupy - to prezent od Gomułki, z roku 1967 - ale mnie nie stać na wymianę...

(jarekm26) #7

Piszesz że masz w kiblu jakieś gniazdka z bolcem, w takim razie rozkręć gniazdko

i sprawdź czy jest zerowanie, być może bolec nie jest podłączony, a gniazdko to gniazdko,

czy twoją instalację można zerować, to ci nie powiem bo nie jestem wróżka, o to spytaj

się w spółdzielni lub administracji do której należy twój blok....

(Mmiszczuk) #8

Nie musisz w całym bloku. Wystarczy zrobić instalację TN-C-S. Piszesz, że jesteś świadom, że instalacja jest "do dupy". Jak ktoś zostanie porażony prądem (zerowanie nie zastępuje różnicówki). Widać twoje życie i/lub twoich domowników nie jest dużo warte. Większość ubezpieczeń wymaga poprawnej instalacji i jak coś się stanie to nie dostaniesz ani grosza. Przemilczę, że komputer jest dla ciebie więcej warty, niż bezpieczeństwo...

(Cedar) #9

W takich starych blokach robili uziemienie (a nie zerowanie!) w łazienkach i kuchniach za pomocą grubego przewodu miedzianego podłączonego za pomocą metalowej opaski do rury wodociągowej. Gniazdka w pozostałych pokojach nie posiadały ani uziemienia ani zerowania.

Co do zerowania - z tego co wiem powinno to współpracować z odpowiednimi zabezpieczeniami (bezpieczniki różnicowe itp, itd)

(Peter W) #10

Ważne jest żeby przewód zerowy był podłączony do bolca a później do gniazdka można zrobić mostek ,przewód na mostek najlepiej o takim samym przekroju jak w gniazdku wtedy dobrze trzyma na styku.Radzę jednak pogadać prywatnie z elektrykiem z administracji ,gdzieś na necie wyczytałem ze panowie przy instalacji neta biorą za zerowanie 20 zeta

(jarekm26) #11

Zamiast czytać porady od Iwana do Pogana, to lepiej weź odpowiedniego

elektryka który rozpatrzy twoją instalację w mieszkaniu, i dokona odpowiednich

zmian, zgodnie ze sztuką i bezpieczeństwem dla użytkowników i sprzętu...

(scripter1) #12

Tak jak napisał cedar , na elektrodzie uzyskasz bardziej fachową poradę (choć i tam nie brak wymądrzających się pseudo fachowców którzy wypisują bzdury).

Ja osobiście też mam podłączone do gniazdka bez bolca i bez mostkowania i wszystko mi działa jak trzeba - zamiast listwy antyprzepięciowej mam UPSa.

Nie rozumiem co by miało się złego dziać zwłaszcza jak masz dobrą listwę i dobry zasilacz w kompie.

Pomysł ciągnięcia przedłużacza z łazienki też jest chybiony bo jak to stare budownictwo to w najlepszym wypadku masz tam bolec zmostkowany a zazwyczaj nawet go zostawiali niepodłączonego do niczego (bywa nawet zmostkowany z fazą :!: ).

Zamiast listwy antyprzepięciowej radziłbym ci kupić jednak UPSa, trochę to droższe ale nie tylko zabezpiecza przed skokami napięcia ale też przed spadkami które są równie częste w starym budownictwie i często powodują padanie systemu.

Jak dobrze wybierzesz UPSa to będziesz miał w nim zwykłe gniazdka zamiast komputerowych (tak jak ja) dzięki czemu w razie awarii możesz podłączyć do niego niemal wszystko co nie ciągnie zbyt dużo prądu (o lodówce z piwem w środku zapomnij :wink: ).

(jarekm26) #13

no nic dziwnego, w końcu co drugi polak to elektryk...

(Aldebaroneta) #14

Jakbyście chcieli, to podaję adres do strony, z której wyczytałem ten problem - może będzie Wam się chciało to skomentować..: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1172257.html

(jarekm26) #15

No, ale co tam komentować ?

Nie widzę niczego niewłaściwego...

(Aldebaroneta) #16

No i o to pytam przecież - CZY TO MOSTKOWANIE MA SENS, CZY NIE MA w tym przypadku ??? !!

(jarekm26) #17

Chopie, w tamtym linku jest wszystko opisane,

jeżeli nie chcesz wymieniać instalacji to nie masz

innego wyjścia jak mostkować, jeżeli o elektryce

nie masz pojęcia, to radzę, aby wykonał to ktoś

kompetętny, kto wie co robi i w jakim celu, i jest

wstanie, wziąść odpowiedzialność za wykonaną pracę...

(Endru1111) #18

Połącz przewód neutralny z uziemiającym robiąc ten mostek z drutu 1,5rówka i będzie dobrze. Sprawdź dobrze próbówką ,który jest fazowy ,a który neutralny. Czasem na długich przewodach i neutralnym próbówka lekko świeci to uważaj. U mnie to działa ,ma UPS + listwę , nikogo nie zabiło do tej pory. A co dla reszty to niech poczytają o instalacjach TN-C, TN-S i TN-C-S ,a później piszą. Skoro masz starego typu i działa wszystko ,nikogo nie poraziło ,nie przepaliło przewodów to jest dobrze.

(scripter1) #19

senedoo , powiem ci tak:

Uziemienie ma za zadanie w razie wystąpienia przebicia w urządzeniu odprowadzić prąd z jego obudowy a jeśli urządzenie działa poprawnie to nie spełnia żadnej funkcji aż do momentu wystąpienia usterki powodującej takie przebicie.

Dobrze zrobiony mostek bolca z neutralem w przypadku takiego przebicia odprowadzi ten prąd ale może się zdarzyć że instalacja ci tego nie wytrzyma i się spali (jeśli instalacje masz na kablach cieńszych niż 2,5mm to i tak jest duża szansa że kiedyś się spali jak z dużo podłączysz, zwłaszcza że w starych budynkach zwykle wszystkie gniazdka są połączone szeregowo).

Moja rada: daruj sobie mostkowanie i zamiast listwy kup UPSa a jak już koniecznie ma być listwa antyprzepięciowa to nie żałuj na nią kasy i kup naprawdę dobrą.

(jarekm26) #20

następny elektryk, normalnie masakra... :expressionless: