Nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej?

Faktycznie się udało, czy fałszywy trop? Od 8 dni oczy całego świata nauki zwrócone są w tym kierunku

Póki co, jest wiele zamieszania, sprzecznych plotek, słychać o potężnych konfliktach w tym zespole naukowym, który to pierwszy opublikował… Jeśli w tym tygodniu, to nie zostanie zreplikowane przez inne laby, to myślę, że po ptakach.

1 polubienie

https://twitter.com/patrycjuszwyzga/status/1687930938024513536

Dokładnie tak. Lepiej bym tego nie ujął, więc dokładnie to samo napisałem pod tweetem („iksem”?) przed tą audycją. Dzięki. :slight_smile:
Dodam, że bardzo bym chciał, aby okazało się to prawdą. A nie np. diamagnetykiem:

image

Chiński zespół ogłosił, że to zreplikował (drugi link w moim pierwszym wpisie), czekamy na więcej potwierdzeń

Człowiek tak spragniony nowych odkryć, niestety tony fake newsów nauczyły nas nas, że nie należy wierzyć, zanim coś nie zostanie wielokrotnie sprawdzone… czekamy.

Nie. To „Chip” ogłosił, że Chińczycy coś tam :wink:

Prawdę powiedziawszy to czy działa w temperaturze pokojowej wcale nie jest aż tak istotne. Bardziej istotne jest, to, jakie są koszty produkcji. Bo co z tego, że będzie działać, skoro produkcja byle zabawki będzie kosztować kilka tysięcy baksów.

Jest istotne. Bo o rząd wielkości zmniejsza tokamaki dlatego, że możesz uzyskać większe pole magnetyczne w mniejszym urządzeniu. W tokamakach magnesy nadprzewodzące zapewniają izolację termiczną niezbędną do odizolowania supergorącej plazmy od zwykłej materii.

Czytam Chip trochę przez sentyment do dawnej drukowanej wersji. Dziś to strona jakich wiele, przekazują informację, trochę własnego tekstu napiszą, czasami jakieś dziwne treści rzucają, że nie che się czytać… taki standard;)

Informację o odtworzeniu podał na TwiXer ktoś inny

https://twitter.com/Andercot/status/1686286684424691712

W sumie czytałem, że cała rozmowa między zespołami naukowców zazwyczaj idzie prywatnymi kanałami czy przez pisma naukowe, a w przypadku tego materiału, toczy się w mediach społeczenościowych (z tego co widzę to na Twitter), co wcześniej nie było spotykane.

Piszą, że wielkim plusem jest to, że produkcja jest prosta (tania?) Oczywiście pozwalam sobie na poważne domysły bazujące na innych domysłach :wink:

Fakt, sporo osób twierdzi, ze to diamagnetyk.

Edit:
Warto obserwować Hashtag LK99 oraz

Hehe, nieźle. To nie był oficjalny eksperyment Uniwersytetu w Pekinie, tylko jakiś student postanowił stać się sławnym. Dwa dni wytrzymał i ciśnienie go zjadło, ale przynajmniej dobrze że się przyznał.

edit: nie wiem jak u was ale mi ciśnienie rośnie,… czy to prawda czy oszustwo

Autor tego „twixa” https://twitter.com/sjanus_pl/status/1687209765947006976 twierdzi, że Koreańczycy opanowali powtarzalność i że to nie może być diamagnetyk. Zespół w jednym z wywiadów dzisiaj poinformował, że udostępnią materiał/y do testów, ale dopiero za 2-4 tygodnie, ponieważ oczekują na recenzowaną pracę naukową. Co ciekawe, cyt „oryginalny autor pomysłu zespołu koreańskiego w swojej książce (bo prowadził badania od lat 90), powoływał się na badania polskiego profesora z Politechniki Wrocławskiej z lat 80”

Jeszcze nie wiadomo czy to prawda a już pojawiają się nowe rewelacje naukowe Istnieje nieznana do tej pory siła natury! To zaburza wszystko, co wiemy o wszechświecie z tym że trudno mi sobie na dziś dzień wyobrazić zastosowanie tej obserwacji

No i oczywiście, od sierpnia już nie zajmujemy się byciem ekspertami od AI tylko jesteśmy ekspertami od nadprzewodników :wink:

Spójrz na datę tego twitta/xita. To prehistoria :wink: Na dziś stan jest taki, że nie udało się zreplikować próbki. Nie ma żadnego odkrycia, niestety.

Chwilowo odkrycie jest mniej więcej tam, gdzie płaska ziemia i wpływ ludzkiej emisji C02 na klimat.
Innymi słowy, brak jakichkolwiek dowodów.

18 postów zostało scalonych z istniejącym tematem: Kryzys klimatyczny wywołany destabilizacją klimatu

Jakieś 10 dni temu. Czyli zgodnie z tym co jest napisane do czterech tygodni, czyli do około 30 dni, na ten temat powinni wypowiedzieć się niezależni naukowcy – recenzenci. Nawet jak zjawisko występuje to zdaję sobie sprawę że zastosowanie go w praktyce to daleka droga pewnie ale trochę optymizmu nie zaszkodzi. Najwyżej okaże się że to nic nie warte.

Z tego co czytałem to Dragan wypowiadał się na ten temat ale nie mogę znaleźć gdzie.

I tak i nie. Wikipedia podaje że część zespołów częściowo odtworzyła ten materiał z samego opisu tylko. To chyba nieźle jak na kilkanaście dni prac. Zwłaszcza że koreański zespół pracuje nad tym od lat 90 z tego co zrozumiałem. LK-99 - Wikipedia

O czym myślę,… po prostu to wstyd że ostatnie wielkie odkrycia naukowe były tak dawno temu (np. 1874 rok, podwaliny dla półprzewodników Crystal detector - Wikipedia), a sami wiemy jak bardzo wydawały się niemożliwe i jak bardzo zmieniły świat. Panowie naukowcy powinni się wziąć do roboty zamiast przejadać granty na pierdoły.

Z Draganem jest trochę tak, że On ciągle gada to samo. Sabine Hossenfelder (której obecność w mediach społecznościowych odkryłem bo Dragan do niej linkował) jest znacznie ciekawsza:

Masz rację ale to uproszczenie. Zawęziłem stwierdzenie do materiałów które zrewolucjonizowały elektrykę czy elektronikę. Owszem były inne wynalazki ale tak znaczącego w tej kategorii i związanego z materiałami jak półprzewodnik to chyba nie było? A teraz jakby w tym obszarze coś się dzieje

Może inaczej to ujmę, bo tu można oczywiście dyskutować, chodzi o odkrycia które rozpoczęły coś nowego jakąś nową erę i dla mnie to jest półprzewodnik

Mówisz że zaczął gwiazdorzyć?

Np grafen - opisany teoretycznie w 1947, udało się po raz pierwszy wytworzyć w 2004.

Z tym że to już była ewolucja a nie rewolucja. Tak jak mówiłem chodziło mi o wynalazki które zapoczątkowały nową erę. To że były inne wielkie oczywiście macie rację no ale ja po prostu źle ująłem na początku to o co mi chodziło