Najstabilniejsza i najprostrza w obsłudze dystrybucja po polsku?

Wiem, ze takich pytań jak mrówek w mrowizku, ale chce dystrybucje stabilna, która najmniej sie psuje, najprostrza w obsłudze czyli 98% rzeczy klikaniem sie robi i po polsku?

Myślalem nad najnowszym Ubuntu warto??

Sprzęt Athlon X4 860K, 8GB ram, SSD w M.2 Samsung 961 128GB, grafika Asus RX470 strix ROG 4GB :slight_smile:

Nie warto, zacznij od słownika

2 polubienia

Nie rób syfu tu i nabijaj posty sobie u innych!!!

Jak nie masz nic w temacie do powiedzenia to do widzenia.

1 polubienie

Każda dystrybucja jest tak “stabilna” jak ją obsługuje człowiek siedzący przed ekranem. Nie zdefiniowałeś zresztą pojęcia “stabilność”, a to ma co najmniej kilka znaczeń.
Obecnie w zasadzie nie ma mniej lub bardziej spolszczonych dystrybucji, albowiem pliki spolszczające, zasadniczo nie zależą od jakiejkolwiek dystrybucji (są rozwijane niezależnie) i oprócz bardzo epigonalnych (najczęściej azjatyckich), raczej oferują ten sam poziom spolszczenia.
Prostota obsługi (szczególnie GUI) jest zależna od użytkownika. Każdy ma inne przyzwyczajenia. Musisz spróbować sam i nikt Ciebie w tym nie wyręczy. Podobnie jak z pytaniem o to, czy “Ubuntu warto”.
Za te, które uchodzą za takie, które spełniają niemal wszystkie Twoje potrzeby (wymienione w nie po polsku napisanym pierwszym temacie) uchodzą: Mint, OpenMandriva/Mageia/ROSA, OpenSUSE (kolejność alfabetyczna). W przypadku Minta unikałbym wersji z Plasmą.

Czy spolszczenie do danej dystrybucji znajde na jakims forum??

Stabilnośc chodzi mi o to, ze jakaś drobna zmiana sprzetu np. grafiki nie wysypie Linuksa, czy nie wiem latwo zainstalowac drukarki szczególnie Samsunga, ktore chodza po wifi w domu z routerem.

Czym sie róznu ubuntu 16.10 od 16.04.2 LTS??

NIe - spolszczenie to są zwykle odrębne paczki, które znajdują się w repozytoriach. Niektóre dystrybucje potrafią je zainstalować już podczas instalacji systemu, w niektórych trzeba je doinstalować później. W niemal wszystkich, po “spolszczeniu” i tak trzeba w ustawieniach danego użytkownika ustawić spolszczenie.

Każda zmiana w zakresie hardware’u może, choć nie musi, wysypać dowolny system (nie tylko linuksa).

Łatwość instalacji drukarki Samsunga raczej nie jest związana ze stabilnością. Całość “drukowania” w linuksie rozwiązuje tzw. CUPS (głównie), który jest taki sam w każdym linuksie (choć różni się wersją). Podobnie też konfiguracja drukarki (bo o tym piszesz) jest niemal taka sama w każdym linuksie.
Akurat Samsung do swoich drukarek lubi dołączać oprogramowanie dla linuksa. Niestety zwykle jest ono w chwili wyjścia bardzo już leciwe, zwykle też nie jest aktualizowane, a tłumaczenie z koreańskiego na dowolny język o pomstę do nieba woła (nie tak dawno pewien natywnie posługujący się angielskim linuksiarz usiłował dojść ładu i składu z instrukcją właśnie instalacji i konfiguracji drukarki Samsunga po wifi i jak stwierdził, najwięcej czasu zajęło mu tłumaczenie z angielskiego na angielski :slight_smile:).

Pamiętaj, że w przeciwieństwie do tego typu systemów jak Windows, czy MacOS/OSX, dystrybucje są najczęściej składankami z gotowców, które są rozwijane przez zupełnie inne zespoły osób. Zasadniczo różnią się przyjętym systemem paczek, polityką w zakresie aktualizacji systemu, a co za tym idzie - wersjami paczek.
Innymi słowy - pytanie, jakie postawiłeś, aczkolwiek samo się nasuwa i jak sam stwierdziłeś zadano ich już tysiące (zatem jest zbędne), jest wadliwym pytaniem w przypadku dokonywania wyboru dystrybucji, a i tak trzeba kilka wpierw sprawdzić na jakimś VM, czy po prostu livecd. Bo najwygodniej i najskuteczniej.

To teraz ununtu Kylin tylko 16.04.2 LT czy 15.10 czu Opensuse tak szczerze miedzy tymi dwomadoradzcie?? :slight_smile:

Ubuntu Kylin? Chińskim dobrze się posługujesz?
Jakiegokolwiek *buntu w wersji 15.10 nie warto instalować, bowiem nie ma już wsparcia.
Reszta - spróbuj. Nikt za Ciebie tego nie zrobi. Jednemu przypadnie do gustu któraś wersja *buntu innemu OpenSUSE. To ostatnie ma dość fajny menedżer od wszystkiego pn. YaST2, gdzie sporo rzeczy dość prosto ustawić. Uchodzi jednak za “mulastą” dystrybucję i wymagającą lepszego (wydajniejszego) sprzętu.
Mogę jedynie za siebie odpowiedzieć: gdybym ja miał wybierać i miałaby to być jedna z pierwszych moich dystrybucji, to spośród wymienionych, wybrałbym OpenSUSE w wersji Leap 42.2.

Pytałem o ubuntu 16.10 :smiley:

Skoro mowisz opensuse to juz go obrałem. Dzieki. Takiej odpowiedzi oczekiwałem, a nie rozpiski w aspektach technicznych gdzie jestem początkujacy i mi to nie wiele mowi :slight_smile:

Czemu ubuntu 16.10 zajmuje 1.5GB, a opensuse leap 42.2 ponad 4GB??

Bo w Ubuntu masz wyłącznie Unity, aplikacje i system bazowy, a w OpenSUSE - akurat w tym, który wybrałeś - masz aplikacje, system bazowy, oraz co najmniej Plasma 5 i Gnome 3 (czy jakieś inne są środowiska - nie wiem). Oprócz tych wersji - ze strony OpenSUSE - możesz pobrać dużo mniejsze obrazy z jednym środowiskiem.
O tym wszystkim - na stronach dystrybucji :slight_smile:

Pomyśl o Mincie to dystrybucja linuxa która raczej spełni twoje wymagania : http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Mint-17.1-dostepny-nowy-Cinnamon-i-MATE-z-Compizem-moga-zachwycic,News,59496.html

Wszystkie są dobre i wszystkie są po polsku.Nie ma znaczenia jakie distro się zainstaluje bo i tak będzie dobrze działać.Tylko w jednych trzeba bardziej konfigurować a w innych mniej.

Najprostsze i najbardziej wygodne sa : Ubuntu Mint Zorin Manjaro Sparky Linux
Takie sobie średnio trudne w konfiguracji i wygodne : Debian Fedora Opensuse
Wymagające wiedzy na poziomie zaawansowanym : Gentoo Arch Slackware

Jak nie wiesz co zainstalować to zaczynaj od najprostszych najlepiej się sprawdzi Ubuntu.

Używałem Mint 18.1 i po wyjeciu grafiki w celu przeczyszcenia i włożeniu ponownie posypał sie system gasł ekran. Druga sprawa na PC-cie drukarka Wifi Samsunga działała, na laptopie z core i3 Lenovo juz nie. Może i ja coś zwaliłem gdzieś, nie powiem, ale poprostu chodzi mi pytając o STABILNOŚĆ głównie o to, zeby podobnie jak Windows wiekszość rzeczy do codziennego uzytku miał, proste aktualizacje i interfejs, który nie bedze pasków robił od menu start czy jak tma zwał w Linuksie. Tu an forum jak i pod artykułami o Linuksie wiele osób pisze, że Mint to najbardziej sypiąca się dystrybucja.

No to zainstaluj Ubuntu będziesz miał wszystko out of box a co do aktualizacji to najlepiej tylko zaznaczyć aktualizacje bezpieczeństwa.

Gdzie dokładnie? Możesz podać kilka przykładów?

2 polubienia

Odpowiadając na niezadane przez Ciebie pytanie; tak, w przypadku drukarki to Ty musiałeś coś zawalić.
Linux to nie jest Windows. Interfejsów tu nie ma jednego. Masz, jaki chcesz mieć. Wybierasz jaki Tobie wygodny. Aktualizacje - z wyjątkiem kilku dystrybucji (systemów zarządzania pakietami) - są na tym samym/podobnym poziomie. Różnią się w szczegółach.
Generalnie natomiast każda dystrybucja jest taka, jakie jej życie zapewnił jej użytkownik (administrator).

Głównie pod różnym,i artykułami na tematy Linuxa pisali, nie wiem kto to i nie bede teraz godzine przeszukiwał dobreprogramy.pl

Co w openSuse jest takiego złego, że mnie namawiacie na Minta??

nie ma niczego złego, mint opiera się na pakietach Ubuntu czyli de facto najbardziej znanego linuxa dla początkujących , różnica tkwi w środowisku graficznym